kwadrans JAKOWENKOKolejnym gościem „Kwadransa Twarzą w Twarz” jest Karolina Jakoweńko, osoba, która odkryła żydowską historię Będzina. Prezeska Fundacji Brama Cukermana i kierownik Domu Pamięci Żydów Górnośląskich - oddziału Muzeum w Gliwicach. Od 2008 roku pielęgnuje pamięć o żydowskim świecie na Górnym Śląsku i w Zagłębiu Dąbrowskim. Razem z mężem i wieloma przyjaciółmi uratowała żydowski dom modlitwy w Będzinie. Obecnie Fundacja otwiera nowy rozdział swojej historii, a właściwie „dom bojowników getta” przy ul. Rutki Laskier 24 w Będzinie.

 

Linki do odcinka:

YouTube - KLIK

Spotify - KLIK

 


"Kwadrans twarzą w twarz” to pierwszy zagłębiowski talk show! Projekt ma na celu przedstawienie sylwetek naszych lokalnych, „kulturalnych” bohaterów – osób, które poprzez swoje projekty i sukcesy pokazują, że Sosnowiec to miasto nietuzinkowych osobowości, utalentowanych ludzi, pozytywnie zakręconych artystów. Zapraszamy do subskrybowania kanału programu www.youtube.com/@15twt. Wszystkie odcinki będą publikowane właśnie tam, a także na Facebooku Biblioteki oraz – w wersji audio - w popularnych serwisach podcastowych.

Autorki projektu, Alicja Ludwichowska i Klaudia Pluta - która jest równocześnie gospodarzem każdego z odcinków - zaplanowały na początek serię wywiadów z ludźmi ze świata kultury pochodzącymi z Sosnowca. Ich goście, niezależnie od dziedziny w jakiej się specjalizują, będą osobami, które zdobywają szczyty swoich możliwości, a wręcz przekraczają swe granice, nie boją się wyzwań, są kreatywni, czasem wręcz szaleni w realizowaniu swoich wizji. Łączy ich na pewno jedno – pasja i zaangażowanie w to, co robią.


Wszystkich zainteresowanych otrzymywaniem regularnych informacji o ofercie Miejskiej Biblioteki Publicznej w Sosnowcu zachęcamy do zapisania się do newslettera za pośrednictwem strony www.biblioteka.sosnowiec.pl i śledzenia nas w mediach społecznościowych (Facebook, YouTube, Instagram, Twitter, TikTok).