WARSZTATY BEZ ZAPISÓW LATO 2024 EKOMiejska Biblioteka Publiczna w Sosnowcu – organizator akcji „Jestem EKO z BIBLIOTEKĄ – lato 2024” – zaprasza do udziału w arcyciekawych i różnorodnych imprezach wakacyjnych, przeznaczonych dla dzieci spędzających lato w mieście – wystawie, pokazach filmowych, warsztatach, spotkaniach autorskich, rozgrywkach planszówkowych oraz finałowym festynie. Udział we wszystkich proponowanych imprezach jest bezpłatny. Zachęcamy do uważnego zapoznania się ze szczegółami programu – m.in. dlatego, że nie wszystkie imprezy odbywają się w Zagłębiowskiej Mediatece! Program dostępny na stronie www.biblioteka.sosnowiec.pl Czekamy na Was!

 

 

 

 

 

Imprezy towarzyszące – wstęp wolny – bez zapisów:


1 lipca -31 sierpnia 2024, w godz. otwarcia placówki
Galeria „Pod świetlikiem” Zagłębiowskiej Mediateki, ul. Kościelna 11
Słowem i obrazem – walczymy o lepszy świat! – wystawa pokonkursowa prac dzieci.

W Galerii „Pod Świetlikiem” Zagłębiowskiej Mediateki zaprezentowana zostanie pokonkursowa wystawa plakatów dzieci z całej Polski, łączących mocne, chwytliwe i kreatywne hasła bądź slogany z wyrazistą warstwą plastyczną. Twórcy plakatów będą mogli wybierać spośród czterech tematów tj.: szkodliwość wypalania traw, ochrona zagrożonych gatunków, znaczenie pszczół dla życia na Ziemi, smog i jego wpływ na środowisko.


Wtorki – 2,9,16,23,30 lipca; 6,13,20,27 sierpnia 2024, godz. 11.00
Aula Zagłębiowskiej Mediateki, ul. Kościelna 11
Wakacyjna filmoteka.

Familijne seanse filmowe, prezentujące dzieciom pełne barw, dźwięków i emocji animacje, opowiadające o zwierzętach i innych bohaterach oraz ich naturalnym środowisku, o którego ocalenie często muszą walczyć z największymi zagrożeniami.


3 lipca 2024, godz. 11.00
Zagłębiowska Mediateka, ul. Kościelna 11
Spotkanie z Ewą Nowak z jedną z najpopularniejszych autorek literatury dziecięcej i młodzieżowej.

Podczas spotkania autorskiego z jedną z najpopularniejszych autorek literatury dziecięcej i młodzieżowej (m.in. książki „Jagna i biały wilk”, „Jagna i ekowyzwania”), dzieci przekonają się, że dbanie o naszą planetę to nie tylko obowiązek, ale przede wszystkim znakomita zabawa. Dzięki obecności na spotkaniu partnera Biblioteki – Studenckiej Księgarni Językowej, dzieci będą mogły zakupić książki autorki i poprosić o bezcenny autograf.


4 lipca 2024, godz. 11.00
Filia nr 20 – Stary Sosnowiec, ul. J. Piłsudskiego 19
Drzewne opowieści z Przemysławem Bartosem – warsztaty dendrologiczne i sadzenie drzewa.

Przemysław Bartos (autor bloga i fanpage’a Przyroda dla Sosnowca, edukator przyrodniczy, przewodnik, ambasador akcji "Niech Żyją!") – przeprowadzi dla dzieci interaktywną prelekcję na temat przyrody Sosnowca, ze szczególnym uwzględnieniem roli drzew w miejskim ekosystemie. Po przyswojeniu sporej porcji wiedzy, nastąpi część praktyczna spotkania – drużynowe prace manualne (tworzenie domków dla owadów) i główny punkt programu – sadzenie drzewka!


5 lipca 2024 - Park Sielecki, ul. 3 maja
15 lipca 2024 - Plac zabaw przy PM nr 28, ul. rtm. Witolda Pileckiego 9
19 lipca 2024 - Park Sielecki, ul. 3 maja
22 lipca 2024 - ParKING Wypoczynkowy, ul. Piłsudskiego
godz. 10.00 
Czas na EKOteatrzyk – prezentacja bajek ekologicznych w formie teatrzyku kamishibai na okolicznych placach zabaw (konkretne lokalizacje dostępne na stronie www organizatora).

Choć we wnętrzach sosnowieckich bibliotek jest bardzo przytulnie i miło, ta część programu akcji letniej dotyczyć będzie zupełnie innych społecznych przestrzeni – placów zabaw. To właśnie tam wybierze się w trasę edukatorka i autorka ekologicznych bajek dla dzieci (“O tym, jak jedna mała pszczoła uratowała cały park” i “Pszczoły i tajemnica nektaru”) – Joanna Biesiada, by swoje opowieści prezentowane za pośrednictwem teatrzyku kamishibai, przedstawić dzieciom spędzającym czas na zabawie na świeżym powietrzu.


Soboty - 6,20 lipca; 3,17 sierpnia 2024, godz. 11.00-13.00
Zagłębiowska Mediateka, ul. Kościelna 11
Raz, dwa, trzy – wygrasz ty!
– rozgrywki planszówkowe w Zagłębiowskiej Mediatece.

W cztery sobotnie przedpołudnia w Zagłębiowskiej Mediatece udostępniane będą stoły, krzesła, leżaki, koce piknikowe oraz gry planszowe i stolikowe, tematycznie związane z ideą ekologicznej akcji letniej. Rozgrywki będą miały charakter rodzinny i międzypokoleniowy. Czytelnicy będą mogli grać w gry samodzielnie lub pod opieką bibliotekarzy. Dla najaktywniejszych uczestników rozgrywek przygotowane zostaną drobne upominki.


12 sierpnia 2024, godz. 11.00
Filia nr 7 BIBLIOSFERA, ul. Kalinowa
Nasi ptasi przyjaciele – warsztaty przyrodniczo-plastyczne z biolożką, pisarką i ilustratorką Justyną Kierat

Od zaproszonej do Sosnowca artystki, uczestnicy dowiedzą się co nieco o rozpoznawaniu gatunków ptaków i o tym, jak je narysować, by inni mieli możliwość rozpoznać gatunek na ich rysunkach, a następnie – korzystając ze zdobytej wiedzy – sportretują wybrane ptaki w komiksowym stylu. Efektem warsztatów będzie poszerzenie ornitologicznej wiedzy dzieci oraz galeria niesamowitych ptasich wizerunków! Dzięki obecności na spotkaniu partnera Biblioteki – Studenckiej Księgarni Językowej, dzieci będą mogły zakupić książki autorki i poprosić o bezcenny autograf.


31 sierpnia 2024, godz. 11.00
Ogród Zagłębiowskiej Mediateki, ul. Kościelna 11

Na śmiecenie w imię mody – nie dajemy naszej zgody! – Wielki Finał Akcji Letniej.

Plenerowa impreza w Ogrodzie Zagłębiowskiej Mediateki poświęcona zostanie w całości zagadnieniu odpowiedzialnej mody i nadmiarowej produkcji odzieży. W programie finału znajdą się: wymianka odzieżowa dla dużych i małych, finał zbiórki ubrań dla Ubrania do oddania, warsztaty z szycia maskotek ze starych ubrań, przerabiania i zdobienia odzieży z wykorzystaniem różnorodnych technik plastycznych i krawieckich, warsztaty plastyczne z pedagogami i instruktorami z Liceum Sztuk Plastycznych w Dąbrowie Górniczej (na co dzień partner Organizatora), warsztaty tworzenia biżuterii i innych ozdób zgodnych z zasadami upcyclingu, pokaz mody ekologicznej przygotowany przez filie biblioteczne, połączony z konkursem na najbardziej pomysłowy strój, olimpiada eko-wiedzy dla dzieci i ich opiekunów, wręczenie nagród laureatom wakacyjnych konkursów.


Organizator zastrzega, że zajęcia dostosowane będą do poziomu dzieci w wieku 6-12 lat.

 

SŁÓWKO O PROJEKCIE:

Jestem EKO z BIBLIOTEKĄ - lato 2024 - projekt wakacyjny dla dzieci (6-12 lat), który poprzez wspólne czytanie, tworzenie i zabawę przybliży dzieciom zagadnienia związane z ekologią i ochroną środowiska. Partnerami i gośćmi akcji będą pisarze, naukowcy, ekolodzy, edukatorzy, animatorzy i artyści. W programie znajdą się warsztaty, spotkania, wycieczki, konkursy, pokazy filmowe, wydarzenia plenerowe i multimedialne oraz happeningi. Rozmaite propozycje z zakresu literatury i czytelnictwa, filmu, plastyki, ale i botaniki, zoologii i ekologii, a także różnorodnych działań kreacyjnych - zapewnią dzieciom interesującą formę spędzenia letniego czasu, a także możliwość rozwoju pasji, wyobraźni, zakresu wiedzy i kreatywności w codziennym dbaniu o planetę. Istotnym walorem akcji będzie prezentacja licznych książek beletrystycznych i popularnonaukowych oraz komiksów, dotyczących ekologii, a wiele elementów projektu adresowanych będzie do towarzyszących dzieciom opiekunów (np. rodziców i dziadków).

Celem projektu jest integracja dzieci z różnych środowisk, rozbudzanie w nich potrzeby pogłębiania wiedzy - literackiej i ekologicznej, rozwijania wyobraźni, fantazji i talentów, rozwój logicznego i kreatywnego myślenia, inteligencji emocjonalnej, propagowanie czytelnictwa wśród dzieci z wszystkich dzielnic miasta, pochodzących z rodzin o różnym stanie majątkowym, często niemającym dostępu do zajęć pozalekcyjnych, tematycznych półkolonii czy obozów. Zadaniem organizatorów jest również promocja książek beletrystycznych i popularnonaukowych, a także komiksów i powieści graficznych, audiobooków, gier edukacyjnych i zespołowych, kształtowanie zainteresowań kulturalnych, wyrabianie nawyku aktywnego uczestnictwa w kulturze, pogłębianie wiedzy humanistycznej, ekologicznej, biologicznej, geograficznej, ekonomicznej i plastycznej. Ponadto, kreatywne, nieraz nowatorskie, animowanie czasu wolnego dzieci spędzających wakacje w mieście, nie zapominając o dobrej zabawie, współpracy, budowaniu zdrowych nawyków, pewności siebie i naturalnej empatii! Podczas naszej letniej akcji, dzieci nabędą nowe umiejętności, odkryją nowe pasje, ujawnią ukryte talenty, poznają liczne metody działania na rzecz ochrony środowiska. Przedstawione zostaną im różnorodne strategie, których celem jest bardziej zrównoważone korzystanie z zasobów planety. Dzięki polecanym i czytanym wspólnie książkom, zaprezentowanym filmom, ale także warsztatom, wycieczkom, rozmowom z zaproszonymi specjalistami będą mogły dowiedzieć się więcej na temat wszelkich aspektów ekologii - troski o zwierzęta i ich naturalne środowisko, segregacji śmieci i ograniczania konsumpcjonizmu, odnawialnych źródeł energii, ochrony jakości powietrza i wody, zrównoważonej mody, alternatywnych diet, niemarnowania jedzenia itp.

Dzięki imprezom towarzyszącym i zajęciom świetlicowym, w skład których wejdą zadania literackie, plastyczne i edukacyjne, młodzi czytelnicy poznają plejadę literackich bohaterów z książek polskich i zagranicznych autorów. Ponadto, ich uwaga zwrócona zostanie na współtwórców książek, jakimi niewątpliwie są często pomijani ilustratorzy. W związku z powyższym dzieci zapoznają się z sylwetkami i pisarskimi osiągnięciami m.in. takich twórców jak: Ewa Nowak, Adam Wajrak, Justyna Kierat, Emilia Dziubak, Marcin Dorociński, Tomasz Samojlik, Dorota Sumińska, Areta Szpura, Aleksandra Włodańska-Płocińska, Małgorzata Ogonowska, Artur Rogoś i wielu innych.

MAMY SOLIDNE WSPARCIE                      

Honorowym patronatem letnią akcję objął Prezydent Miasta Sosnowca – Arkadiusz Chęciński.

Partnerami akcji są: Liceum Sztuk Plastycznych w Dąbrowie Górniczej, Studencka Księgarnia Językowa w Sosnowcu, Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego PLGBC, Fundacja Ratujmy Pszczoły, Klub Myśli Ekologicznej, Centrum Edukacji Ekologicznej – Egzotarium w Sosnowcu, Urząd Miasta w Sosnowcu - Centrum Informacji Miejskiej, Teatr Zagłębia w Sosnowcu, Amazon STEM Kindloteka, Sosnowiecka Pszczela Ścieżka, Fundacja WWF Polska, Platforma crowdfundingowa Ubrania do Oddania, Stowarzyszenie Nadzieja na Dom.

Patronat medialny: TVS, Sosnowiec.pl, MiastoDzieci.pl, 41-200.pl, SilesiaDzieci.pl, Kurier Miejski, Sosnowiecki.pl, NaKanapie.pl.

Część nagród fundują: Oficyna Wydawnicza MULTICO, Wydawnictwo Czarna Owca, Kino Helios w Sosnowcu, Laserhouse Laserowe Centrum Rozrywki w Sosnowcu, CH Plejada Sosnowiec, Max-Gym - JumpMax Sosnowiec.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

01 znak podstawowy kolor biale tlo

Wszystkich zainteresowanych otrzymywaniem regularnych informacji o ofercie Miejskiej Biblioteki Publicznej w Sosnowcu zachęcamy do zapisania się do newslettera za pośrednictwem strony www.biblioteka.sosnowiec.pl i śledzenia nas w mediach społecznościowych (Facebook, YouTube, Instagram, Twitter, TikTok).