joomla vector social icons

Wydarzenia

500 dni przygody - autostopem przez Azję

Czytaj więcej...

Spotkanie z podróżniczką - Sonią Bałą

Miejska Biblioteka Publiczna w Sosnowcu serdecznie zaprasza we wtorek 28 stycznia 2020 o godz. 18.00 na spotkanie i pokaz slajdów „500 dni przygody - autostopem przez Azję". Naszym gościem będzie Sonia Bała, która opowie o podróży swego życia. Spotkanie odbędzie się w Auli Zagłębiowskiej Mediateki przy ul. Kościelnej 11. Wstęp wolny.

Czytaj więcej...

„Czytania Rocznicowe” – Andriej Płatonow

Czytaj więcej...

Styczniowe spotkanie za nami

Miejska Biblioteka Publiczna w Sosnowcu ponownie miała przyjemność gościć miłośników literatury na kolejnym spotkaniu z cyklu „Czytania Rocznicowe". Było ono poświęcone twórczości prozaika-satyryka, eseisty i dramaturga – Andrieja Płatonowa, z okazji 69. rocznicy jego śmierci.

Czytaj więcej...

Premiera filmu krótkometrażowego „Naszyjnik”...

Czytaj więcej...

... czyli o chorobie Alzheimera inaczej...

Miejska Biblioteka Publiczna w Sosnowcu oraz Fundacja Element Kultury miały zaszczyt zaprosić na premierowy pokaz filmu krótkometrażowego „Naszyjnik" z Mirosławą Lombardo w roli głównej. Seans odbył się w niedzielę 29 grudnia 2019 o godz. 17.00 w Auli Zagłębiowskiej Mediateki przy ul. Kościelnej 11. Spotkanie wzbogaciła rozmowa pt. "Sposoby i etapy realizacji obrazu filmowego" z twórcami filmu, prowadzona przez Tomasza Wojtasika.

Czytaj więcej...

Styczniowy Zagłębiowski Czwartek

Czytaj więcej...

Wykład prof. dra hab. Dariusza Nawrota

Pierwszy w 2020 roku Zagłębiowski Czwartek odbył się 16 stycznia w gościnnych wnętrzach Pałacu Schoena-Muzeum w Sosnowcu. Z przyczyn niezależnych od organizatorów prelekcja dr Mirosława Węckiego o styczniu 1945 roku w Zagłębiu Dąbrowskim została przełożona. W zastępstwie dr Węckiego wystąpił prof. dr hab. Dariusz Nawrot – dyrektor Instytutu Zagłębia Dąbrowskiego.

Czytaj więcej...

Grudniowe Czytanie Rocznicowe za nami

Czytaj więcej...

O Janie Himilsbachu

Czytanie Rocznicowe "To nie moja broszka" było wspomnieniem Jana Himilsbacha. W oparciu o książkę Anny Poppek "Rejs na krzywy ryj czyli Jan Himilsbach i jego czasy..." prześledziliśmy życiorys artysty, życiorys poskładany z anegdot, zmyśleń, elementu baśniowego i artystycznych ścieżek, na których twórca nikomu nie próbował dorównać. Aktor-naturszczyk, autor wierszy, opowiadań, scenariuszy, kabareciarz i kamieniarz. Według legend także piekarz, rębowy w kopalni, ślusarz. Spotkanie było okazją do przywołania własnych wspomnień związanych z bohaterem Czytania Rocznicowego.

Czytaj więcej...

Listopadowe Czytanie Rocznicowe

Czytaj więcej...

Wspomnienie Konstantego Ćwierka

W tym miesiącu bohaterem Czytania Rocznicowego był Konstanty Ćwierk - sosnowiecki poeta, radiowiec, aktor, regionalista. W naszym spotkaniu uczestniczyli wyjątkowi Goście. Byli z nami Pani Elżbieta Konieczna - Prezes Stowarzyszenia Artystyczno-Edukacyjnego im. Konstantego Ćwierka oraz Pan Piotr Ćwierk - wnuk Poety. Sercem wspierała nas Pani Maria Ćwierk - synowa Konstantego, której praca nad zachowaniem pamięci o życiu i twórczości Teścia jest ważną pieczęcią Zagłębia artystycznego.

Czytaj więcej...

Poszukiwany Bibliożerca Roku 2019/2020

Czytaj więcej...

Akcja czytelnicza dla seniorów

Rusza kolejna edycja akcji czytelniczej Miejskiej Biblioteki Publicznej w Sosnowcu - Bibliożerca Roku 2019/2020. Tym razem najaktywniejszych czytelników szukać będziemy wśród dorosłych odbiorców naszej oferty. Poniżej przedstawiamy zasady udziału w akcji.

Czytaj więcej...

Za nami grudniowy Zagłębiowski Czwartek

Czytaj więcej...

O "Pałacach, dworcach i kościołach Sosnowca"

12 grudnia 2019 w Auli Zagłębiowskiej Mediateki odbył się ostatni w tym roku Zagłębiowski Czwartek. Tym razem wysłuchaliśmy prelekcji o "Pałacach, dworcach i kościołach Sosnowca". Historię najciekawszych zabytków naszego miasta, między innymi Pałacu Dietla, dwóch pałaców braci Schoenów, trzech dworców kolejowych i najstarszych kościołów w Sosnowcu, w tym kościoła ewangelickiego, wygłosiła Ilona Gajda – historyk sztuki, kustosz Działu Sztuki w Pałacu Schoena-Muzeum w Sosnowcu. Następny Zagłębiowski Czwartek już 16 stycznia 2020. Zapraszamy!

Czytaj więcej...

Zagłębiowski Czwartek w Pałacu Schoena

Czytaj więcej...

Już za nami!

28 listopada 2019 Zagłębiowska Mediateka i Instytut Zagłębia Dąbrowskiego mieli zaszczyt zaprosić na kolejny Zagłębiowski Czwartek, który tym razem wyjątkowo odbył się w siedzibie sosnowieckiego Muzeum. W gościnnych wnętrzach Pałacu Schoena ks. dr Mikołaj Dziewiatowski wygłosił wykład z okazji 130-lecia Cerkwii w Sosnowcu.

Czytaj więcej...

Więcej artykułów…

Z życia filii

Ferie 2020 - fotorelacja

Ferie2020 plakat

"Zimowy zawrót głowy"

Zajęcia plastyczne, literackie, sportowe, projekcje filmowe, gry planszowe, wspólne czytanie książek, zajęcia z tablicą multimedialną. Każda sosnowiecka placówka biblioteczna (Zagłębiowska Mediateka i filie) przygotowała dla swych czytelników niezwykle ciekawy program na tegoroczne ferie zimowe. Udział w zajęciach jest bezpłatny i nie wymaga zapisów. A poniżej prezentujemy zdjęcia dokumentujące nasze zimowe spotkania.

Więcej…

Haftowane obrazy

ha1

Filia nr 20

W piątkowy wieczór w Filii nr 20 odbył się wernisaż wystawy autorstwa Elżbiety Soczewy-Pięty. Pani Elżbieta jest czeladzianką, ale obecnie mieszka w Sławkowie. Przebywa na emeryturze, a jej hobby to ogród, koty oraz haftowanie. Przy pomocy igły i muliny wykonuje kopie znanych obrazów. Wystawę można oglądać do 31 stycznia w godzinach otwarcia biblioteki. Zapraszamy!

Więcej…

Początek roku

prr1

Filia nr 2

Rok 2020 rozpoczęliśmy lekcją regionalną, w której uczestniczyli uczniowie VII klasy Szkoły Podstawowej nr 45. Siódmoklasiści obejrzeli prezentację multimedialną, dzięki której mogli zobaczyć jak wyglądało nasze miasto przed uzyskaniem praw miejskich oraz jak zmieniało się na przestrzeni lat. Młodzież poznała także najciekawsze miejsca, obiekty i zabytki Sosnowca, poznała symbolikę naszego herbu, flagi i logo. Na zakończenie zajęć wszyscy rozwiązali krzyżówkę sprawdzającą zdobytą wiedzę.

Więcej…

N jak niewidomy

n1

Multimedia

We wtorek 7 stycznia 2020 odbyło się bardzo ciekawe spotkanie integracyjne, które zorganizował Dział Multimedialny dla dorosłych i Dział Multimedialny dla dzieci. Do Zagłębiowskiej Mediateki zawitali niecodzienni goście, a mianowicie gościliśmy w Świecie Nauki i Fantazji osoby niewidome wraz z psem przewodnikiem i asystentem jednocześnie. Spotkanie poprowadziła pani instruktor poruszania przestrzennego dla osób niewidomych i niedowidzących. Uczniowie klasy IV Szkoły Podstawowej nr 22 mieli okazję obejrzeć film instruktażowy, jak pomagać osobom z dysfunkcją wzroku, następnie wysłuchali ciekawych opowieści na temat życia codziennego z psem przewodnikiem.

Więcej…
Joomla templates by Joomlashine