Wydarzenia

„Pobudka! To ostatni dzwonek dla klimatu!”

Czytaj więcej...

Warsztaty, spotkania, filmy...

Tak brzmi hasło tegorocznych obchodów Tygodnia Edukacji Globalnej (18-22 listopada 2019). Podobnie jak w roku poprzednim, Miejska Biblioteka Publiczna w Sosnowcu, aktywnie włącza się w propagowanie idei ekologicznych oraz tematyki dotyczącej edukacji globalnej. Program obchodów został przygotowany z myślą zarówno o naszych dorosłych, jak i najmłodszych czytelnikach.

Czytaj więcej...

Siódma Zagłębiowska Giełda Winyli

Czytaj więcej...

Już 24 listopada!

Zagłębiowska Mediateka oraz Sellmusic.pl serdecznie zapraszają wszystkich miłośników analogowego brzmienia i muzyki w stylu retro na siódmą Zagłębiowską Giełdę Winyli, która odbędzie się w niedzielę 24 listopada 2019 w godz. 10.00-14.00 w Zagłębiowskiej Mediatece (ul. Kościelna 11 w Sosnowcu). Będzie to m.in. doskonała okazja do zakupu świątecznych upominków! Wśród kupujących odbędzie się tradycyjnie losowanie nagród-niespodzianek. Wstęp wolny.

Czytaj więcej...

Spotkanie z Grzegorzem Rogowskim

Czytaj więcej...

Autor książki „Skazane na zapomnienie. Polskie aktorki filmowe na emigracji" w Zagłębiowskiej Mediatece!

Na zakończenie tygodnia poświęconego Poli Negri, Zagłębiowska Mediateka zaprosiła na spotkanie z filmografem, pracownikiem Instytutu Audiowizualnego Filmoteki Narodowej w Warszawie, Grzegorzem Rogowskim, autorem książki „Skazane na zapomnienie. Polskie aktorki filmowe na emigracji". Książka przypomina polskie aktorki przedwojenne, które – w przeciwieństwie do Poli Negri – nie odniosły sukcesu za granicą.

Czytaj więcej...

Zagłębiowski Czwartek w Pałacu Schoena

Czytaj więcej...

Już 28 listopada!

28 listopada 2019 o godz. 17.00 Zagłębiowska Mediateka i Instytut Zagłębia Dąbrowskiego zapraszają na kolejny Zagłębiowski Czwartek, który tym razem wyjątkowo odbędzie się w siedzibie sosnowieckiego Muzeum. W gościnnych wnętrzach Pałacu Schoena ks. dr Mikołaj Dziewiatowski wygłosi wykład z okazji 130-lecia Cerkwii w Sosnowcu. Wstęp wolny.

Czytaj więcej...

Wystawa „Pola Negri. Legenda kina"

Czytaj więcej...

W 100-lecie ślubu Poli Negri w Sosnowcu!

Dokładnie sto lat temu, 5 listopada 1919 roku o trzeciej po południu, w sosnowieckiej katedrze odbył się ślub najbardziej znanej polskiej aktorki w Hollywood – Poli Negri, z hr. Eugeniuszem Dąmbskim – szefem ówczesnej izby celnej. Para młoda zamieszkała w ścisłym centrum miasta, w kamienicy przy ulicy Kołłątaja. Z tej okazji Zagłębiowska Mediateka przygotowała cykl spotkań upamiętniających to doniosłe wydarzenie.

Czytaj więcej...

Spotkanie z Magdaleną Lamparską

Czytaj więcej...

Promocja książki „Wszystko albo nic #jakPolaNegri"

We wtorek 5 listopada 2019 o godz. 18.00 Zagłębiowska Mediateka zaprosiła na spotkanie ze znakomitą aktorką teatralną, filmową i telewizyjną, Magdaleną Lamparską. Ostatnio widzowie mogą oglądać ją w roli Marty – synowej głównego bohatera kultowego serialu „39 i pół tygodnia". Była także pamiętną Daną Mazurek w serialu „Niania w wielkim mieście", a jesienią na ekrany kin wejdzie film „1800 gramów", z jej udziałem.

Czytaj więcej...

„Czytania Rocznicowe” – Konstanty Ćwierk

Czytaj więcej...

Już 28 listopada!

Miejska Biblioteka Publiczna w Sosnowcu serdecznie zaprasza wszystkich miłośników literatury w czwartek 28 listopada 2019 o godz. 17.00 do Sali Edukacyjnej Zagłębiowskiej Mediateki przy ul. Kościelnej 11, na kolejne spotkanie z cyklu „Czytania Rocznicowe". Będzie ono poświęcone twórczości pisarza, poety, regionalisty, piewcy Zagłębia Dąbrowskiego – Konstantego Ćwierka, z okazji 124. rocznicy jego urodzin. Wstęp wolny.

Czytaj więcej...

„Nieobecni” – koncert Piotra Goljata, Sebastiana Rucińskiego i Piotra Górki

Czytaj więcej...

Zaucha, Niemen, Wodecki i inni

Miejska Biblioteka Publiczna w Sosnowcu miała zaszczyt zaprosić na utrzymany we wspomnieniowym nastroju koncert Piotra Goljata, Sebastiana Rucińskiego i Piotra Górki, zatytułowany „Nieobecni", który odbył się 3 listopada 2019 w Auli Zagłębiowskiej Mediateki przy ul. Kościelnej 11 w Sosnowcu.

Czytaj więcej...

Czytanie Rocznicowe

Czytaj więcej...

Wspomnienie Zuzanny Rabskiej

Październikowe Czytanie Rocznicowe było wspomnieniem Zuzanny Rabskiej - poetki, nowelistki, tłumaczki oraz współzałożycielki Towarzystwa Bibliofilów Polskich. Głównym tematem naszych dyskusji była właśnie jej miłość do książek, ich kolekcjonowanie, poznawanie najważniejszych szczegółów druku i oprawy. Jej liczne zbiory spłonęły w Powstaniu Warszawskim, podobnie jak pięciotysięczna kolekcja ex librisów.

Czytaj więcej...

Więcej artykułów…

Z życia filii

Miś przyjacielem dzieci

miss1

Filia nr 20

Bohaterem dzisiejszych zajęć prowadzonych w ramach akcji Cała Polska czyta dzieciom był MIŚ. Czytaliśmy zabawne historyjki o misiach, dzieci odpowiadały na zagadki związane z przygodami Kubusia Puchatka oraz śpiewały misiowe piosenki. Nie zabrakło również opowieści o tych najważniejszych, własnych pluszowych misiach, czyli o najukochańszej zabawce każdego dziecka. Zajęcia zakończyły się puchatkową kolorowanką.

Więcej…

"Lektury na plan" w SP nr 46

bal5

Filia nr 15

Akcja głośnego czytania lektur tym razem wprowadziła na plan "Balladynę" Juliusza Słowackiego. Uczniowie klasy VII b ze Szkoły Podstawowej nr 46 przygotowali miejsce do wspólnej interpretacji dramatu w murach szkoły, odtwarzając biblioteczną scenografię "Lektur na plan". Wybrane fragmenty prezentowane były z aktorskim przygotowaniem. Uczniowie przedstawili także parafrazę "Balladyny", której autorami byli oni sami. Na relację video zapraszamy już wkrótce.

Więcej…

Dzień Jeża

DJ3

Filia nr 6

We wtorek z okazji "Dnia Jeża" odwiedzili naszą bibliotekę uczniowie kl. III ze Szkoły Podstawowej nr 21. Prezentacja multimedialna przybliżyła im wiedzę na temat życia i zwyczajów tych kolczastych ssaków. Dzieci nim dowiedziały się między innymi: gdzie mieszkają jeże, co jedzą, bo na pewno nie jabłka:), dlaczego nie gromadzą zapasów na zimę, co to jest hibernacja, co należy zrobić z chorym lub rannym jeżem. Następnie z kolorowego papieru i suszonych liści powstały zabawne postacie jeżyków.

Więcej…

Świętujemy 11 listopada!

11a

Filia nr 15

W tym roku obchodzimy 101. rocznicę Odzyskania Niepodległości. Z tej okazji do akcji "Kotylion dla Seniora" włączyła się Szkoła Podstawowa nr 46. Uczniowie pod opieką Joanny Adamczyk oraz Magdaleny Zachariasz wykonali piękne kokardy narodowe, które zostaną wręczone starszym uczestnikom Zagórskich Obchodów Święta Niepodległości pod Lapidarium Armii Krajowej w Sosnowcu Zagórzu. Dziękujemy bardzo!

Więcej…
Joomla templates by Joomlashine