Cele zrównoważonego rozwoju

Miejska Biblioteka Publiczna im. Gustawa Daniłowskiego w Sosnowcu od 2018 roku aktywnie włącza się w propagowanie idei edukacji globalnej oraz stara się realizować Cele Zrównoważonego Rozwoju Agendy 2030 ONZ. Działania biblioteki mają na celu edukowanie dzieci i młodzieży z zakresu problemów dotyczących ochrony środowiska oraz przybliżenie im tematu współzależności pomiędzy krajami Globalnej Północy i Globalnego Południa. Mają również za zadanie uświadomienie uczniów w zakresie problemów z jakimi na co dzień zmagają się mieszkańcy krajów Globalnego Południa oraz uwrażliwienie ich na nie.

Jednakże biblioteka nie skupia się w tym zakresie wyłącznie na uczniach, ale stara się również prowadzić działania mające na celu poruszenie tych zagadnień wśród dorosłych odbiorców.

Zajęcia w szkołach i przedszkolach z zakresu edukacji globalnej prowadzone przez pracowników biblioteki odbywają się przez cały rok szkolny. Kulminacja wszystkich działań ma jednak miejsce podczas obchodów ogólnopolskiego Tygodnia Edukacji Globalnej, w którego organizację nasza biblioteka włącza się od 2018 roku. Mają wtedy miejsce warsztaty dla dzieci, młodzieży oraz dorosłych z zakresu edukacji globalnej, spotkania z autorami książek poruszających tę tematykę, pokazy filmowe oraz występy uczniów. Podczas organizacji tychże obchodów Biblioteka stara się włączać w ich realizację zarówno dzieci i młodzież jak i osoby specjalizujące się na co dzień w tej tematyce, między innymi trenerów edukacji globalnej.

W 2018 roku, w trakcie obchodów TEG MBP w Sosnowcu gościła autora książek dla dzieci i młodzieży, Mikołaja Marcelę, który podczas spotkania dla uczniów szkół podstawowych przedstawił swoją książkę pt. „Best Seler i zagadka znikających warzyw". Przeprowadzony został również cykl warsztatów dla dzieci i młodzieży poruszający tematykę dostępu do wody pitnej oraz Sprawiedliwego Handlu. Natomiast podczas tegorocznego Tygodnia Edukacji Globalnej oprócz spotkania z Mikołajem Marcelą i promocji drugiej części jego warzywnego kryminału pt. „Best Seler i tajemnica rodu Kokosów", goszczono również Grzegorza Trzepińskiego, właściciela Kawiarni Aruko w Sosnowcu, który przybliżył obecnym tajemnice parzenia kawy i herbaty oraz Dorotę Szewczyk, Dyrektora Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Sosnowcu, która poprowadziła szkolenie pt. „Jak mówić o większości świata?". Tydzień ten zakończył finał, zorganizowany wspólnie ze Szkołą Podstawową nr 4 oraz Sportową Szkołą Podstawową nr 17 w Sosnowcu. Uczniowie tychże szkół zaprezentowali przedstawienie ekologiczne pt. "Ratujmy Matkę Ziemię". W trakcie finału zostały również wręczone nagrody w konkursach ekologicznych „Ekoludek" oraz „Eko-przedmiot". Ostatnim punktem tegorocznych obchodów TEG był pokaz filmu animowanego, poruszającego tematykę ekologiczną pt. „Wall-e".

Jednym z tegorocznych partnerów obchodów TEG było Polskie Stowarzyszenie Sprawiedliwego Handlu, które ufundowało produkty spożywcze z certyfikatem Fairtrade.

Więcej o realizacji Celów Zrównoważonego Rozwoju przez biblioteki publiczne w województwie śląskim można przeczytać na stronie: www.un.org.pl

Z życia filii

Ferie 2020 - fotorelacja

Ferie2020 plakat

"Zimowy zawrót głowy"

Zajęcia plastyczne, literackie, sportowe, projekcje filmowe, gry planszowe, wspólne czytanie książek, zajęcia z tablicą multimedialną. Każda sosnowiecka placówka biblioteczna (Zagłębiowska Mediateka i filie) przygotowała dla swych czytelników niezwykle ciekawy program na tegoroczne ferie zimowe. Udział w zajęciach jest bezpłatny i nie wymaga zapisów. A poniżej prezentujemy zdjęcia dokumentujące nasze zimowe spotkania.

Więcej…

Haftowane obrazy

ha1

Filia nr 20

W piątkowy wieczór w Filii nr 20 odbył się wernisaż wystawy autorstwa Elżbiety Soczewy-Pięty. Pani Elżbieta jest czeladzianką, ale obecnie mieszka w Sławkowie. Przebywa na emeryturze, a jej hobby to ogród, koty oraz haftowanie. Przy pomocy igły i muliny wykonuje kopie znanych obrazów. Wystawę można oglądać do 31 stycznia w godzinach otwarcia biblioteki. Zapraszamy!

Więcej…

Początek roku

prr1

Filia nr 2

Rok 2020 rozpoczęliśmy lekcją regionalną, w której uczestniczyli uczniowie VII klasy Szkoły Podstawowej nr 45. Siódmoklasiści obejrzeli prezentację multimedialną, dzięki której mogli zobaczyć jak wyglądało nasze miasto przed uzyskaniem praw miejskich oraz jak zmieniało się na przestrzeni lat. Młodzież poznała także najciekawsze miejsca, obiekty i zabytki Sosnowca, poznała symbolikę naszego herbu, flagi i logo. Na zakończenie zajęć wszyscy rozwiązali krzyżówkę sprawdzającą zdobytą wiedzę.

Więcej…

N jak niewidomy

n1

Multimedia

We wtorek 7 stycznia 2020 odbyło się bardzo ciekawe spotkanie integracyjne, które zorganizował Dział Multimedialny dla dorosłych i Dział Multimedialny dla dzieci. Do Zagłębiowskiej Mediateki zawitali niecodzienni goście, a mianowicie gościliśmy w Świecie Nauki i Fantazji osoby niewidome wraz z psem przewodnikiem i asystentem jednocześnie. Spotkanie poprowadziła pani instruktor poruszania przestrzennego dla osób niewidomych i niedowidzących. Uczniowie klasy IV Szkoły Podstawowej nr 22 mieli okazję obejrzeć film instruktażowy, jak pomagać osobom z dysfunkcją wzroku, następnie wysłuchali ciekawych opowieści na temat życia codziennego z psem przewodnikiem.

Więcej…
Joomla templates by Joomlashine