Mikołajki 2019!

santa-claus-1

Spotkania, warsztaty i... prezenty!

Z okazji imienin Św. Mikołaja, niemal wszystkie placówki MBP w Sosnowcu przygotowały dla zaprzyjaźnionych dzieci z przedszkoli i szkół całą masę atrakcji - spotkania, warsztaty i rozdawanie prezentów. Dzieci odwdzięczyły się pięknymi rysunkami, wierszykami i jeszcze piękniejszymi uśmiechami :)

 

Manufaktura Świętego Mikołaja

Zgodnie z kilkuletnią już tradycją, również w tym roku, nie mogło nas zabraknąć w Urzędzie Miejskim na uroczystościach zwanych Manufakturą Świętego Mikołaja. Jest to impreza organizowana specjalnie dla dzieci z okazji Mikołajek, na której zawsze czeka na nie mnóstwo atrakcji. Niesłabnącą popularnością cieszą się zawsze warsztaty plastyczne, prowadzone między innymi przez pracowników naszej biblioteki. Tym razem dzieciaki mogły wykonać świąteczne domki, renifery ze spinaczy, świąteczne kartki, ozdoby z wikliny papierowej, a nawet zamknąć gwiazdkę spełniającą życzenia w szklanej buteleczce. Każdy mógł również poczęstować się korzennym ciasteczkiem.

DSC 4479 DSC 4482

DSC 4486 DSC 4487

DSC 4490 DSC 4492

DSC 4499 DSC 4502

DSC 4503 DSC 4508

DSC 4509 DSC 4516

DSC 4518 DSC 4520

DSC 4522 DSC 4524

 

Świat Nauki i Fantazji

6 grudnia Świat Nauki i Fantazji odwiedził Święty Mikołaj. Zjawił się przed południem, wypił gorącą czekoladę, zasiadł w fotelu i razem ze swoim reniferem Rudolfem oczekiwał na przybycie dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 50 w Sosnowcu. Przedszkolaki przywitały Mikołaja piosenką i wierszykiem. Najważniejszym punktem programu, były oczywiście prezenty, które w wielkim worze czekały na dzieci. Wspólne, pamiątkowe zdjęcie będzie nam przypominać o tym wspaniałym dniu przez cały następny rok. Ho Ho Ho...

msn1msn2msn3msn4msn5msn6msn7msn8msn9msn10msn11

Oddział dla Dzieci i Młodzieży

W ubiegły piątek Oddział dla Dzieci i Młodzieży zorganizował, dzięki serdeczności koleżanek z Tajemniczego Ogrodu, coroczne spotkanie mikołajkowe z udziałem dzieci ze Szkoły Podstawowej Specjalnej Nr 30 w Sosnowcu. W trakcie zajęć dzieci z radością i dużym zaangażowaniem uczestniczyły w przygotowanych mikołajkowych konkursach, tematycznych łamigłówkach oraz świątecznych zabawach muzyczno-ruchowych. Punktem kulminacyjnym spotkania było uroczyste rozdanie prezentów – oczywiście z rąk samego Mikołaja. Na zakończenie zabawy mikołajkowej na dzieci czekała słodka niespodzianka oraz tradycyjny taniec z Mikołajem.

mwa1mwa2mwa3mwa4mwa5mwa6

Filia nr 1 - Środula

Na wszystkie dzieciaki odwiedzające 6 grudnia naszą bibliotekę czekały pytania konkursowe i małe niespodzianki (zostawione zresztą przez św. Mikołaja). Z mikołajkową wizytą zawitały do nas również pierwszaki ze SP nr 42, które wysłuchały historii zaprzęgu Mikołaja i odwiedziły jego wioskę w Rovaniemi! Wyobraźcie sobie, że wszystkie dzieci pochwaliły się tym, że dostały wymarzone prezenty. A czy Wy byliście grzeczni, czy może dostaliście rózgi?

msr1msr2msr3msr4msr5msr6

Filia nr 11

Mikołaj to postać, która kojarzy się dzieciom z prezentami. Niektóre wierzą, że mieszka on daleko, w krainie, gdzie zawsze jest zima. Raz w roku odwiedza wszystkie dzieci na całym świecie, rozdając prezenty. Przedszkolaki na zajęciach w bibliotece, grupy Biedronki i Jeżyki pełne radości z oczekiwania na przybycie Mikołaja, opowiadały jak bardzo cieszą się na ten dzień. Wiedzą, że jest to bardzo pracowity dzień dla Mikołaja, wyrażały jednak zrozumienie i współczucie dla jego pracy. Żeby jednak w tym wielkim natłoku pracy nie zapomniał o nich, napisały list do św. Mikołaja w formie rysunków, gdyż jeszcze nie potrafią pisać. Obrazki przedstawiały to, co chcą dostać. Martwiły się tylko, czy obrazki będę czytelne dla Mikołaja i czy na pewno będzie wiedział co jest narysowane. Po zapewnieniu, że Mikołaj wie wszystko, dzieci uspokojone schowały listy do kolorowych kopert, a zamiast adresu nakleiły wizerunek św. Mikołaja. Z uśmiechami na buzi pożegnały się i wróciły do swych zajęć i zabaw w przedszkolu.

mios1mios2mios3

Filia nr 17 - Pogoń

Pewnego mroźnego grudniowego dnia odwiedził nas zupełnie wyjątkowy gość. Ulubieniec dzieci na całym świecie. O kim mowa i jak widzą go dzieci - chyba nie trudno zgadnąć... Z jego oczu bije ciepło, brzuszek jest okrąglutki od miliona ciasteczek, a pod wąsem zawsze kryje się życzliwy uśmiech. To on przecież zna nasze najskrytsze sekrety, kominy nie stanowią dla niego tajemnic, a w skarpetach może przebierać do woli. Zazwyczaj działa pod osłoną nocy, ale tego dnia niespodzianką były Zadania Mikołajkowe, które zajmowały naszą głowę czyli świąteczny quiz wiedzy o bohaterach bajek dla najmłodszych.

mpo1mpo2mpo3mpo4

Z życia filii

Ferie 2020 - fotorelacja

Ferie2020 plakat

"Zimowy zawrót głowy"

Zajęcia plastyczne, literackie, sportowe, projekcje filmowe, gry planszowe, wspólne czytanie książek, zajęcia z tablicą multimedialną. Każda sosnowiecka placówka biblioteczna (Zagłębiowska Mediateka i filie) przygotowała dla swych czytelników niezwykle ciekawy program na tegoroczne ferie zimowe. Udział w zajęciach jest bezpłatny i nie wymaga zapisów. A poniżej prezentujemy zdjęcia dokumentujące nasze zimowe spotkania.

Więcej…

Haftowane obrazy

ha1

Filia nr 20

W piątkowy wieczór w Filii nr 20 odbył się wernisaż wystawy autorstwa Elżbiety Soczewy-Pięty. Pani Elżbieta jest czeladzianką, ale obecnie mieszka w Sławkowie. Przebywa na emeryturze, a jej hobby to ogród, koty oraz haftowanie. Przy pomocy igły i muliny wykonuje kopie znanych obrazów. Wystawę można oglądać do 31 stycznia w godzinach otwarcia biblioteki. Zapraszamy!

Więcej…

Początek roku

prr1

Filia nr 2

Rok 2020 rozpoczęliśmy lekcją regionalną, w której uczestniczyli uczniowie VII klasy Szkoły Podstawowej nr 45. Siódmoklasiści obejrzeli prezentację multimedialną, dzięki której mogli zobaczyć jak wyglądało nasze miasto przed uzyskaniem praw miejskich oraz jak zmieniało się na przestrzeni lat. Młodzież poznała także najciekawsze miejsca, obiekty i zabytki Sosnowca, poznała symbolikę naszego herbu, flagi i logo. Na zakończenie zajęć wszyscy rozwiązali krzyżówkę sprawdzającą zdobytą wiedzę.

Więcej…

N jak niewidomy

n1

Multimedia

We wtorek 7 stycznia 2020 odbyło się bardzo ciekawe spotkanie integracyjne, które zorganizował Dział Multimedialny dla dorosłych i Dział Multimedialny dla dzieci. Do Zagłębiowskiej Mediateki zawitali niecodzienni goście, a mianowicie gościliśmy w Świecie Nauki i Fantazji osoby niewidome wraz z psem przewodnikiem i asystentem jednocześnie. Spotkanie poprowadziła pani instruktor poruszania przestrzennego dla osób niewidomych i niedowidzących. Uczniowie klasy IV Szkoły Podstawowej nr 22 mieli okazję obejrzeć film instruktażowy, jak pomagać osobom z dysfunkcją wzroku, następnie wysłuchali ciekawych opowieści na temat życia codziennego z psem przewodnikiem.

Więcej…
Joomla templates by Joomlashine