Zagłębiowski Czwartek w Pałacu Schoena

ce4

Już za nami!

28 listopada 2019 Zagłębiowska Mediateka i Instytut Zagłębia Dąbrowskiego mieli zaszczyt zaprosić na kolejny Zagłębiowski Czwartek, który tym razem wyjątkowo odbył się w siedzibie sosnowieckiego Muzeum. W gościnnych wnętrzach Pałacu Schoena ks. dr Mikołaj Dziewiatowski wygłosił wykład z okazji 130-lecia Cerkwii w Sosnowcu.

Cerkiew przy ulicy Kilińskiego to jeden z najpiękniejszych zabytków miasta. Powstała w 1889 roku, a jej fundatorami byli nie tylko wyznawcy prawosławia, ale także katolicy, ewangelicy oraz wyznawcy judaizmu. Nie była to jedyna cerkiew w historii Sosnowca. Pierwsza, pw. Aleksandra Newskiego, powstała w Granicy (dzisiejszych Maczkach), a zburzono ją w 1955 roku. Druga natomiast, pw. św. Mikołaja Cudotwórcy przy ulicy Parkowej, została wysadzona w 1938 roku. Ocalała cerkiew pw. św. Wiery, Nadziei, Luby i ich matki Zofii jest zatem jedynym symbolem istnienia w Sosnowcu znacznej grupy wyznawców prawosławia.

Ks. dr Dziewiatowski ukończył socjologię oraz zarządzanie na Uniwersytecie Śląskim oraz podyplomowe studia z zakresu teologii prawosławnej na Uniwersytecie w Białymstoku, a także studia doktoranckie w zakresie teologii porównawczej – edukacji i dialogu ekumenicznego na Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie. Od 2018 roku jest wikariuszem parafii pw. św. Wiery, Nadziei, Luby i ich matki Zofii.

ce1ce2ce3ce5

 

 

Z życia filii

Mikołajki 2019!

santa-claus-1

Spotkania, warsztaty i... prezenty!

Z okazji imienin Św. Mikołaja, niemal wszystkie placówki MBP w Sosnowcu przygotowały dla zaprzyjaźnionych dzieci z przedszkoli i szkół całą masę atrakcji - spotkania, warsztaty i rozdawanie prezentów. Dzieci odwdzięczyły się pięknymi rysunkami, wierszykami i jeszcze piękniejszymi uśmiechami :)

Więcej…

Andrzejkowo i listopadowo

ls10

Świat Nauki i Fantazji

29 listopada 2019 czytelnicy Świata Nauki i Fantazji mieli nie lada okazję spotkać w naszej książnicy najprawdziwsze cyganki. Te przemiłe, choć tajemnicze panie, wróżyły wszystkim chętnym z ręki. Opowiadały również o przyszłości, którą widziały w kartach czy szklanej kuli. Można powiedzieć, że w ten wyjątkowy dzień Świat Nauki i Fantazji był pełen magii i cygańskiej muzyki. Ale to nie wszystko...

Więcej…

Magiczny czas

gss1

Filia nr 20

W Filii nr 20 - Stary Sosnowiec trwa kiermasz świąteczny przygotowany przez podopiecznych Warsztatów Terapii Zajęciowej Fundacji im. Brata Alberta w Sosnowcu, a w czytelni biblioteki wyeksponowana została wystawa najnowszych prac. Zachęcamy serdecznie do zakupienia przepięknych stroików i innych ozdób bożonarodzeniowych oraz do obejrzenia wystawy. Ale to nie wszystko...

Więcej…

Listopad z noblistką

zk1

Filia nr 10

Listopadowe spotkanie "Zaczytanego Kazimierza" poświęciliśmy rozmowie o twórczości polskiej noblistki Olgi Tokarczuk. Spotkanie rozpoczęliśmy od krótkiej biograficznej prezentacji Tokarczuk. Nasza rozmowa skupiła się na dwóch książkach noblistki: "Bieguni" i "Księgi Jakubowe". W toku dyskusji, to "Biegunom" poświęciliśmy więcej czasu. Książka ta, wyróżnia się spośród pozostałych formą. Składa się z kilku historii, które nie dość, że są "poszatkowane", to na domiar "złego", na pierwszy rzut oka wydają się ze sobą nie powiązane.

Więcej…
Joomla templates by Joomlashine