„Pobudka! To ostatni dzwonek dla klimatu!”

tydzień edukacji globalnej  plakat

Warsztaty, spotkania, filmy...

Tak brzmi hasło tegorocznych obchodów Tygodnia Edukacji Globalnej (18-22 listopada 2019). Podobnie jak w roku poprzednim, Miejska Biblioteka Publiczna w Sosnowcu, aktywnie włącza się w propagowanie idei ekologicznych oraz tematyki dotyczącej edukacji globalnej. Program obchodów został przygotowany z myślą zarówno o naszych dorosłych, jak i najmłodszych czytelnikach.

W programie nie zabraknie warsztatów ekologicznych dla uczniów szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych, pokazów filmowych, spotkań ze specjalistami oraz warsztatów plastycznych dla dzieci i rodziców.

Tydzień zaczniemy od spotkania z autorem książek dla dzieci - Mikołajem Marcelą, a zakończymy finałową galą - przedstawieniem w wykonaniu uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 4 oraz Sportowej Szkoły Podstawowej nr 17 w Sosnowcu. Podczas finału zostaną wręczone nagrody w konkurach plastycznych pt. „EKOLUDEK" oraz „EKOPRZEDMIOT".

Wszystkie wyżej wymienione wydarzenia będą miały miejsce w dniach 18-22 listopada 2019 w budynku Zagłębiowskiej Mediateki, przy ul. Kościelnej 11. Wstęp na imprezy jest wolny – ilość miejsc ograniczona.

Nastawmy nasze budziki i udowodnijmy, że nie są nam obojętne losy świata i następnych pokoleń!

Program obchodów Tygodnia Edukacji Globalnej 2019 w Zagłębiowskiej Mediatece:

18 listopada 2019, godz. 10:00, Aula Zagłębiowskiej Mediateki
Spotkanie autorskie z Mikołajem Marcelą – promocja książki „Best Seler i tajemnica Rodu Kokosów" (prowadzenie: Joanna Biesiada – MBP w Sosnowcu)

18 listopada 2019, godz. 17:00, Sala Edukacyjna Zagłębiowskiej Mediateki
Warsztaty dla dorosłych „Jak mówić o większości świata? Na czym polega Sprawiedliwy Handel? Czy warto kupować produkty Fairtrade?" (prowadzenie: Dorota Szewczyk - Dyrektor Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Sosnowcu)

20 listopada 2019, godz. 17:00, Sala Edukacyjna Zagłębiowskiej Mediateki
Warsztaty plastyczne dla dzieci i rodziców „Drugie życie koszulki" (prowadzenie: Joanna Biesiada – MBP w Sosnowcu)

21 listopada 2019, godz. 10:45, Sala Edukacyjna Zagłębiowskiej Mediateki
Warsztaty „Skąd pochodzi herbata?" dla uczniów kl. II Szkoły Podstawowej nr 4 w Sosnowcu (prowadzenie: Grzegorz Trzepiński – Kawiarnia Aruko w Sosnowcu) (impreza zamknięta)

21 listopada 2019, godz. 16:30, Sala Edukacyjna Zagłębiowskiej Mediateki
Warsztaty dla dorosłych „Tajemnice kawy i herbaty" (prowadzenie: Grzegorz Trzepiński – Kawiarnia Aruko w Sosnowcu)

22 listopada 2019, godz. 11:00, Aula Zagłębiowskiej Mediateki
Finał Tygodnia Edukacji Globalnej. Przedstawienie ekologiczne „Ratujmy Matkę Ziemię" w wykonaniu uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 4 Sosnowcu oraz Sportowej Szkoły Podstawowej nr 17 w Sosnowcu. Wręczenie nagród w konkursach „EKOLUDEK" oraz „EKO-PRZEDMIOT"

22 listopada 2019, godz. 17:00, Aula Zagłębiowskiej Mediateki
Projekcja filmu animowanego o ekologii

Ponadto zajęcia i warsztaty dotyczące edukacji globalnej z wykorzystaniem teatrzyku kamishibai dla przedszkolaków, uczniów szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych w Zagłębiowskiej Mediatece (obowiązują zapisy):

• „Skąd pochodzi mój posiłek?" – problem głodu na świecie
• „Skąd się bierze woda w kranie?" – dostęp do wody pitnej
• „Na ratunek lasom tropikalnym" – kłopoty Puszczy Amazońskiej
• „Wojna oczami dziecka" – gdy światem rządzą konflikty
• „Edukacja nie dla każdego" – problem dostępu do edukacji na świecie
• „Tosia odkrywa czekoladę" – pierwsze rozmowy o Sprawiedliwym Handlu
• „Czy handel zawsze jest sprawiedliwy? – rozmowy z młodzieżą na temat zrównoważonego rozwoju

Konkursy organizowane w Zagłębiowskiej Mediatece w ramach obchodów Tygodnia Edukacji Globalnej:
„EKOLUDEK" – konkurs dla uczniów klas I-III szkół podstawowych
„EKO-PRZEDMIOT" – konkurs dla uczniów klas IV-VIII szkół podstawowych

Partnerzy obchodów:
• Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Sosnowcu
• Szkoła Podstawowa nr 4 w Sosnowcu
• Sportowa Szkoła Podstawowa nr 17 w Sosnowcu
• Polskie Stowarzyszenie Sprawiedliwego Handlu
• Kawiarnia Aruko s.c. Trzepińscy G.B.

tydzień edukacji globalnej  plakat

Z życia filii

Miś przyjacielem dzieci

miss1

Filia nr 20

Bohaterem dzisiejszych zajęć prowadzonych w ramach akcji Cała Polska czyta dzieciom był MIŚ. Czytaliśmy zabawne historyjki o misiach, dzieci odpowiadały na zagadki związane z przygodami Kubusia Puchatka oraz śpiewały misiowe piosenki. Nie zabrakło również opowieści o tych najważniejszych, własnych pluszowych misiach, czyli o najukochańszej zabawce każdego dziecka. Zajęcia zakończyły się puchatkową kolorowanką.

Więcej…

"Lektury na plan" w SP nr 46

bal5

Filia nr 15

Akcja głośnego czytania lektur tym razem wprowadziła na plan "Balladynę" Juliusza Słowackiego. Uczniowie klasy VII b ze Szkoły Podstawowej nr 46 przygotowali miejsce do wspólnej interpretacji dramatu w murach szkoły, odtwarzając biblioteczną scenografię "Lektur na plan". Wybrane fragmenty prezentowane były z aktorskim przygotowaniem. Uczniowie przedstawili także parafrazę "Balladyny", której autorami byli oni sami. Na relację video zapraszamy już wkrótce.

Więcej…

Dzień Jeża

DJ3

Filia nr 6

We wtorek z okazji "Dnia Jeża" odwiedzili naszą bibliotekę uczniowie kl. III ze Szkoły Podstawowej nr 21. Prezentacja multimedialna przybliżyła im wiedzę na temat życia i zwyczajów tych kolczastych ssaków. Dzieci nim dowiedziały się między innymi: gdzie mieszkają jeże, co jedzą, bo na pewno nie jabłka:), dlaczego nie gromadzą zapasów na zimę, co to jest hibernacja, co należy zrobić z chorym lub rannym jeżem. Następnie z kolorowego papieru i suszonych liści powstały zabawne postacie jeżyków.

Więcej…

Świętujemy 11 listopada!

11a

Filia nr 15

W tym roku obchodzimy 101. rocznicę Odzyskania Niepodległości. Z tej okazji do akcji "Kotylion dla Seniora" włączyła się Szkoła Podstawowa nr 46. Uczniowie pod opieką Joanny Adamczyk oraz Magdaleny Zachariasz wykonali piękne kokardy narodowe, które zostaną wręczone starszym uczestnikom Zagórskich Obchodów Święta Niepodległości pod Lapidarium Armii Krajowej w Sosnowcu Zagórzu. Dziękujemy bardzo!

Więcej…
Joomla templates by Joomlashine