GALERIA 5. Sosnowieckiej Jesieni Teatralnej

5.SJT-plakat

Zapraszamy do oglądania :)

Zachęcamy do śledzenia naszej jesiennej galerii fotograficznej. Poza głównymi propozycjami programowymi 5. Sosnowieckiej Jesieni Teatralnej (warsztaty, spotkania, koncerty, spektakle, wystawa itp.) zaplanowaliśmy imprezy towarzyszące: zabawy literacko-teatralne, zajęcia teatralno-plastyczne oraz konkursy, adresowane do miłośników teatru. Projekt dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, w ramach programu „Partnerstwo dla Książki".

Spotkanie z Kamilem Franczakiem - aktorem Teatru Rozrywki w Chorzowie oraz recital Artysty - Zagłębiowska Mediateka - 7.10.2019

fr1fr2fr3fr4fr5

 

Wernisaż wystawy "U źródeł polskiej opery" - Zagłębiowska Mediateka - 8.10.2019

op1op2op3op4op5op6op7op8op9op10op12op13op14op15

 

Musical na dużym ekranie - projekcje filmowe - Zagłębiowska Mediateka - 9.10.2019

kin1kin2kin3

 

Warsztaty teatralne "Ucz się z mentorem - będziesz aktorem!" z Agnieszką Bałagą-Okońską - Świat Nauki i Fantazji - 7.10.2019

wt1wt2wt3wt4wt5wt6

 

Warsztaty teatralne "Ucz się z mentorem - będziesz aktorem" z Małgorzatą Saniak-Grabowską - Świat Nauki i Fantazji - 14.10.2019

san1san2san3san4san5san6san7

 

 Warsztaty plastyczne dla seniorów "Zróbmy sobie teatrzyk" - Sala Edukacyjna Zagłębiowskiej Mediateki - 18.10.2019

Październikowe spotkanie "Kreatywnego Seniora" zostało w całości poświęcone obchodom 5. Sosnowieckiej Jesieni Tatralnej. Panie, które uczestniczyły w warsztatach plastycznych wykonały kukiełki do teatrzyku przeznaczonego dla dzieci. Dzięki ich zdolnościom i wyobraźni powstały postacie: króla, królowej, księcia, księżniczki, czarownicy, wróżki oraz smoka. Gotowy teatrzyk został przekazany do Świata Nauki i Fantazji Zagłębiowskiej Mediateki, gdzie będzie służył naszym najmłodszym czytelnikom.

1 2

3 4

5 6

7 8

9 10

 

Warsztaty teatralne "Ucz się z mentorem - będziesz aktorem" z Beatą Deutschman - Aula Zagłębiowskiej Mediateki - 21.10.2019

wb1wb2wb3wb4wb5wb6wb7

 

Warsztaty komputerowe "Nie taki diabeł straszny" - Multimedia dla dorosłych Zagłębiowskiej Mediateki - 10.10.2019

kom1kom2kom3

 

"Mama bohatera" - spektakl Teatru Gry i Ludzie z Katowic - Zagłębiowska Mediateka - 12.10.2019

mb1mb2mb3

 

Wycieczka do Muzeum Historii Katowic

W ramach 5. Sosnowieckiej Jesieni Teatralnej, w Muzeum Historii Katowic w Dziale Teatralno-Filmowym odbyły się warsztaty dla dziec, z zakresu kostiumografii. Przybyłe dzieci przeszły przyspieszony kurs projektowania strojów teatralnych i filmowych. Po części teoretycznej przyszedł czas na wykorzystanie zdobytej wiedzy w praktyce. Młodzi kostiumografowie stworzyli przepiękne stroje, z różnych gatunków materiałów, w przepięknych kolorach i z wyszukanymi dodatkami.

w1w2w3w4w5w6w7w8w9

 

Koncert "Evergreens kameralnie" - Olga Maroszek i Apertus Quartet - Aula Zagłębiowskiej Mediateki - 20.10.2019

ev1ev2ev3ev4ev5ev6ev7ev8 

 

„Wspólne konwencje literatury, muzyki i teatru" – wykłady
dr hab. Dorota Fox: Przeciw konwencjom. Moniuszko w kabarecie
dr Magdalena Figzał-Janikowska: Literatura w operze i musicalu
Aula Zagłębiowskiej Mediateki - 22.10.2019

wy1wy2wy3wy4

 

Koncert „Jesienne spotkanie z muzyką i poezją" w Sali koncertowej Zespołu Szkół Muzycznych w Sosnowcu - 23.10.2019

ko1ko2ko3ko4ko5ko6ko7ko8ko9ko10

 

Jesień Teatralna w Centrum Pediatrii w Klimontowie
centrum08 centrum08 centrum08 centrum08 centrum08 centrum08 centrum08 centrum08 centrum08 centrum08
W sobotę Jesień Teatralna dotarła do Centrum Pediatrii. Przedstawienie pt."Znasz Ty te bajkę?" odegraliśmy wraz z Doktorami Clownami z Fundacji. Historia o biedronce, która szukała kropek w szpitalu, pomogła na chwilę zamienić małych pacjentów w iluzjonistów. Dzieci odgrywały role wesołych zwierzątek, żonglowały chustami, modelowały zwierzęta z balonów, odpowiadały na pytania do bajeczki "Czarodziej Leonard i magiczna różdżka", a także przeszły test wirujących talerzyków. Zabawa w magiczny teatr sprawiła dzieciom wiele radości.

 

Gala finałowa 5. Sosnowieckiej Jesieni Teatralnej - Aula Zagłębiowskiej Mediateki - 25.10.2019

123456789101112131415161718

 

Filia nr 1 - Środula

W środowy poranek Filia nr 1 stała się areną zmagań konkursowych dla zaprzyjaźnionych przedszkolaków. Gdybyście tylko mogli usłyszeć jak nasi milusińscy pięknie recytowali jesienne wierszyki... Dopingowali ich w tym zresztą licznie zgromadzeni rodzice i rodzeństwo, dzielnie kibicujący swoim pociechom! Konkursowe zmagania zakończył słodki poczęstunek, no bo który przedszkolak nie jest małym łasuchem?

mu1mu2mu3mu4mu5

 

Filia nr 2 - Rudna IV

Podczas 5. Sosnowieckiej Jesieni Teatralnej odwiedziło nas kilka grup przedszkolaków z Przedszkoli nr 29 i 57. Dzieci obejrzały prezentację o teatrze, dowiedziały się sporo ciekawostek związanych z aktorstwem, poznały rodzaje teatrów oraz wzięły udział w pogadance nt. właściwego zachowania podczas przedstawienia. Maluchy poznały także różne rodzaje lalek teatralnych oraz różnice między kukiełką, marionetką a pacynką. Wszyscy uczestnicy zajęć wzięli udział w warsztatach plastycznych "Zróbmy sobie teatrzyk", podczas których wykonali maski teatralne i kukiełki.

jtr1jtr2jtr3jtr4jtr5jtr6jtr7

 

Filia nr 4 - Sielec

5. Sosnowiecka Jesień Teatralna w pełni. Dzieciaki z Przedszkola Miejskiego nr 27, Akademii Kolorowych Podróży oraz Szkoły Podstawowej nr 17 wzięły udział w spotkaniach "A czy znasz tę bajkę?" oraz "Operowy zawrót głowy". Posłuchaliśmy najsłynniejszych oper, zaprojektowaliśmy bilet do opery i porozmawialiśmy na temat operowego savoir-vivre. Zagadki związane z bajkami nie sprawiały żadnych trudności, ciężko było jednak oddzielić groch od kaszy - już wiemy co przeżywał biedny Kopciuszek.

ssjt1ssjt2ssjt3ssjt4ssjt5

W ramach 5. Sosnowieckiej Jesieni Teatralnej w Fili nr 4 - Sielec odbyły się dwa wernisaże członków Stowarzyszenia Twórców Kultury Zagłębia Dąbrowskiego. 17 października naszym gościem była Maria Golanka, która pokazała nam ceramikę i opowiedziała jak ona powstaje, jaki jest proces wypalania. Opowieść uświetniła twórczością własną. 24 października odbył się wieczór autorski Bogumiły Szrepfer poprowadzony przez Marię Golankę. Utwory poetyckie przeplatane były piosenkami w wykonaniu Bożeny Związek.

sij1sij2sij3sij4sij5sij6sij7

 

Filia nr 5 - Walcownia

16 października 2019 w Filii nr 5 odbyły się zajęcia artystyczno-literackie „A czy znasz tę bajkę?".
Dzieci zmierzyły się z balonowymi zagadkami o bohaterach baśni i bajek oraz wykonały patyczkowe kukiełki przedstawiające wybraną bajkową postać. Spontanicznie odegrane przedstawienie teatralne wywołały salwy śmiechu wśród publiczności.

walcownia

Zróbmy sobie teatrzyk to zajęcia literacko-plastyczne, w których wzięli udział uczniowie klas I. Baśniowe teatrzyki powstały do znanych dzieciom bajek, a dialogi tworzone przez małych aktorów, nas dorosłych wprowadziły w doskonały nastrój :)

wlc1wlc2wlc3wlc4

 

Filia nr 6 - Niwka

W Filii nr 6 rozpoczął się cykl lekcji bibliotecznych przedstawiających temat „Muzyka i teatr".
Podczas prezentacji multimedialnej, pogadanki i prezentacji fragmentów muzycznych z omawianych gatunków teatru muzycznego, uczestnicy spotkań poznają historię występowania muzyki w teatrze. Począwszy od teatru antycznego, a skończywszy na musicalu. Jak wiadomo rola muzyki jest odmienna w teatrze dramatycznym od roli muzyki w operze i pokrewnych jej formach teatru muzycznego, ale zawsze podnosi walor emocjonalny spektaklu, gdyż przemawia bezpośrednio do uczuć widza i słuchacza. Zajęcia zakończone są dyskusją z młodzieżą na temat ich wrażeń muzycznych.

jni1jni2

 

Biblioteka Dziecięca "Tajemniczy Ogród"

Podczas 5. Sosnowieckiej Jesieni Teatralnej "Tajemniczy Ogród" gościł dzieciaki z Przedszkola nr 25 oraz uczestników popołudniowych warsztatów plastycznych. Bawiliśmy się w "Zróbmy sobie teatrzyk". Przygotowane zostały kolorowe kukiełki z różnych materiałów plastycznych. Będą one aktorami w naszym malutkim teatrzyku kukiełkowym. Dzieciaki poznały również podstawowe zasady zachowania się w teatrze oraz dowiedziały się co to jest kukiełka, marionetka, pacynka, scena i kurtyna.

tot1tot2tot3tot4tot5

Trzeci tydzień 5. Sosnowieckiej Jesieni Teatralnej za nami. "Tajemniczy Ogród" zaroił się od pacynek, marionetek i kukiełek. Dzieci z Przedszkola Nr 25 własnoręcznie wykonały bohaterów bajki "Czerwony Kapturek". Natomiast podczas popołudniowych warsztatów plastycznych wspólnymi siłami seniorów i młodych plastyków wykonana została makieta teatrzyku kukiełkowego i lalki, które następnie wystąpiły w zaimprowizowanej sztuce. Podczas zajęć pomagały dzieciom Panie z Klubu Mieszkańców "Rudna". Serdecznie dziękujemy za wspólnie spędzone chwile.

toj1toj2toj3toj4toj5toj6

 

Filia nr 11 - Ostrowy Górnicze

Trwa 5. Sosnowiecka Jesień Teatralna. Filia nr 11 w Ostrowach przedstawiła dzieciom z Przedszkola nr 31 im. Jana Brzechwy teatrzyk pt. "Bajka o Czerwonym Kapturku, wilku i ekologii" na podstawie książki Sylwii Bacewicz pt. "Wiersze i inscenizacje dla przedszkolaków na cały rok". Przedstawienie bardzo podobało się przedszkolakom, było jednocześnie dla nich miłą niespodzianką. Odwdzięczyły się gromkimi brawami na stojąco i prosiły o jeszcze. Jak widać dzieci uwielbiają bajki, a kto nie kocha Czerwonego Kapturka?

osjt1osjt2osjt3osjt4osjt5 

 

Filia nr 14 - Zagórze

"Zróbmy sobie teatrzyk" - 7 października 2019 w Filii nr 14 w Zagórzu odbyły się zajęcia plastyczne dla uczniów z Kółka Bibliotecznego przy SP nr 9. Przy użyciu styropianowych kul, różnokolorowych tkanin oraz innych materiałów plastycznych powstały bajkowe postacie w formie pacynek.

zje1zje2zje3zje4

11 października 2019 w Filii nr 14 odbyły się kolejne zajęcia z cyklu „Zróbmy sobie teatrzyk". Tym razem brali w nich udział uczniowie klasy VI SP nr 9. Podczas zajęć uczestnicy tworzyli tekturowy teatrzyk, gdzie głównym bohaterami były zwierzęta: mysz, świnka, koń, królik, kot. Uczniowie zmagali się także z rozwiązaniem krzyżówki teatralnej oraz z odpowiedziami na trudne teatralne pytania.

pal1pal2pal3

W piękne październikowe popołudnie w Filii nr 14 odbyły się warsztaty komputerowe dla naszych seniorek pod hasłem „Nie taki diabeł straszny". Podczas zajęć za pośrednictwem komputera panie uczyły się wyszukiwać informacji na temat imprez kulturalnych odbywających się w naszym mieście i regionie. Surfując w sieci seniorki odwiedziły strony takich instytucji kultury jak: kina, Teatr Zagłębia, Opera Śląska, NOSPR, Teatr Rozrywki, Sosnowieckie Centrum Sztuki Zamek Sielecki i oczywiście Miejska Biblioteka Publiczna w Sosnowcu.

wkz1wkz2

Kolejne zajęcia plastyczne z cyklu „Zróbmy sobie teatrzyk". Tym razem gościliśmy klasę IIc ze SP nr 9. Dzieciaki z wielkim zaangażowaniem tworzyły z drewnianych łyżek oraz innych materiałów postaci do teatrzyku.

zt1zt2zt3

 

Filia nr 15 - Mec

BĄDŹ JAK CZARODZIEJ LEONARD - Spotkanie z magikiem-iluzjonistą Panem Biedronką DaBo oraz czytanie książki "Czarodziej Leonard i czarodziejska różdżka".

cz1cz2cz3cz4cz5cz6cz7

 

Filia nr 17 - Pogoń

Jesienią powiało teatrem

Zimno? Ciemno? Nudno? Nic podobnego... W przyrodzie, ale również w Filii nr 17 jesień pokazała swe najpiękniejsze oblicze. Prawdziwie złota, dojrzałością pachnąca jesień. Najpiękniejsza z pór roku, towarzyszyła nam podczas 5. Sosnowieckiej Jesieni Teatralnej, gdy do wtóru opadających z drzew złotych i purpurowych liści, z uśmiechem odgrywaliśmy role aktorskie na scenie. Wykorzystując także ten niebywały czas przebarwień, na zajęciach popołudniowych wykonaliśmy własnoręcznie podobizny misiów, które aktualnie powinny przygotowywać się do zimowego snu.

ej1ej2ej3ej4

 

Filia nr 20 - Stary Sosnowiec

W ramach 5. Sosnowieckiej Jesieni Teatralnej, w Filii nr 20 odbyły się warsztaty plastyczne "Zróbmy sobie teatrzyk". Uczestnikami byli uczniowie klasy IV Szkoły Podstawowej nr 27 w Sosnowcu. Po obejrzeniu prezentacji "Magia teatru", dzieci wykonały pacynki, które będą wykorzystane podczas przedstawień teatralnych. Na zakończenie spotkania każde dziecko zaprezentowało wykonaną przez siebie lalkę na naszej mini scenie teatralnej.

20a20B20C

 

 

Z życia filii

Miś przyjacielem dzieci

miss1

Filia nr 20

Bohaterem dzisiejszych zajęć prowadzonych w ramach akcji Cała Polska czyta dzieciom był MIŚ. Czytaliśmy zabawne historyjki o misiach, dzieci odpowiadały na zagadki związane z przygodami Kubusia Puchatka oraz śpiewały misiowe piosenki. Nie zabrakło również opowieści o tych najważniejszych, własnych pluszowych misiach, czyli o najukochańszej zabawce każdego dziecka. Zajęcia zakończyły się puchatkową kolorowanką.

Więcej…

"Lektury na plan" w SP nr 46

bal5

Filia nr 15

Akcja głośnego czytania lektur tym razem wprowadziła na plan "Balladynę" Juliusza Słowackiego. Uczniowie klasy VII b ze Szkoły Podstawowej nr 46 przygotowali miejsce do wspólnej interpretacji dramatu w murach szkoły, odtwarzając biblioteczną scenografię "Lektur na plan". Wybrane fragmenty prezentowane były z aktorskim przygotowaniem. Uczniowie przedstawili także parafrazę "Balladyny", której autorami byli oni sami. Na relację video zapraszamy już wkrótce.

Więcej…

Dzień Jeża

DJ3

Filia nr 6

We wtorek z okazji "Dnia Jeża" odwiedzili naszą bibliotekę uczniowie kl. III ze Szkoły Podstawowej nr 21. Prezentacja multimedialna przybliżyła im wiedzę na temat życia i zwyczajów tych kolczastych ssaków. Dzieci nim dowiedziały się między innymi: gdzie mieszkają jeże, co jedzą, bo na pewno nie jabłka:), dlaczego nie gromadzą zapasów na zimę, co to jest hibernacja, co należy zrobić z chorym lub rannym jeżem. Następnie z kolorowego papieru i suszonych liści powstały zabawne postacie jeżyków.

Więcej…

Świętujemy 11 listopada!

11a

Filia nr 15

W tym roku obchodzimy 101. rocznicę Odzyskania Niepodległości. Z tej okazji do akcji "Kotylion dla Seniora" włączyła się Szkoła Podstawowa nr 46. Uczniowie pod opieką Joanny Adamczyk oraz Magdaleny Zachariasz wykonali piękne kokardy narodowe, które zostaną wręczone starszym uczestnikom Zagórskich Obchodów Święta Niepodległości pod Lapidarium Armii Krajowej w Sosnowcu Zagórzu. Dziękujemy bardzo!

Więcej…
Joomla templates by Joomlashine