„U źródeł polskiej opery”

5SJT u źródeł polskiej opery plakat ZM wystawa

Zapraszamy do zwiedzania!

We wtorek 8 października 2019 w Zagłębiowskiej Mediatece przy ul. Kościelnej 11 odbył się wernisaż wystawy „U źródeł polskiej opery". Wystawę przygotowaną w ramach 5. Sosnowieckiej Jesieni Teatralnej można zwiedzać w Pasażu do 25 listopada 2019. Wstęp wolny.

W związku z przypadającą w tym roku 200. rocznicą urodzin Stanisława Moniuszki, Sejm RP ustanowił rok 2019 rokiem Stanisława Moniuszki. Ten wybitny polski kompozytor, dyrygent oraz dyrektor Teatru Wielkiego w Warszawie, nie bez powodu nazywany jest ojcem polskiej opery narodowej. Jego kompozycje nacechowane patriotyzmem, z elementami polskiego folkloru trafiały do serc polskiego narodu, w czasach kiedy nasz kraj nie istniał na mapie Europy. Moniuszko, znany jest dziś głównie jako twórca oper „Halka", „Straszny dwór" oraz pieśni „Prząśniczka". 200. rocznica jego urodzin jest okazją do przypomnienia także innych kompozycji jego autorstwa.

Ekspozycja „U źródeł polskiej opery", którą przygotowano w Zagłębiowskiej Mediatece, przypomni przede wszystkim sylwetkę oraz dokonania Stanisława Moniuszki, a także dzieła kompozytorów pierwszych polskich oper, takich jak: Karol Kurpiński i Józef Elsner, z których twórczości czerpał ojciec polskiej opery narodowej. Nie zabraknie też dzieł najwybitniejszych polskich twórców opery czasów pomoniuszkowskich, do których należą opery skomponowane przez uczniów Moniuszki - Henryka Jareckiego i Zygmunta Noskowskiego.

Na wystawie można zobaczyć oryginalne kostiumy odtwórców głównych ról w inscenizacjach „Halki" i „Strasznego dworu" w Operze Śląskiej w Bytomiu. Podczas wernisażu pokazana została prezentacja multimedialna poświęcona polskiej operze. Można było również wysłuchać fragmentów najsłynniejszych arii z polskich oper.

Wystawę przygotowaną z materiałów ikonograficznych pochodzących z biblioteki cyfrowej Polona, w oparciu o zbiory MBP w Sosnowcu i Biblioteki Śląskiej, będzie można zwiedzać od 7 października do 25 listopada 2019 w Pasażu Zagłębiowskiej Mediateki przy ul. Kościelnej 11, w godzinach otwarcia placówki.

5. Sosnowiecka Jesień Teatralna (7-27.10.2019) to projekt dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Szczegółowy program na: www.biblioteka.sosnowiec.pl

5SJT u źródeł polskiej opery plakat ZM wystawa

Z życia filii

Październikowy misz masz

pm1

Filia nr 15

Dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 47 wyruszyły w podróż na wspaniałą wyspę Hopsiup w poszukiwaniu prawdziwej radości wraz z bohaterami książki Hahanią i Fignacym. Zachwycone wyspą, wykonały uśmiechnięte buźki, czyli dokładnie to, co na co dzień chciałyby widzieć u innych ludzi – bezinteresowny uśmiech i radość życia. A z okazji dnia origami poznały tajniki artystycznego składania papieru, różne wzory i techniki, aby kreatywnie spędzać jesienne wieczory. Na zajęciach wyczarowały urocze wiewiórki. Natomiast z okazji Dnia Nauczyciela dzieci poznały różne typy uczniów na wesoło i zrobiły ciekawe kartki w kształcie książki.

Więcej…

Wernisaż Wystawy Prac Plastycznych

wystawa prac plastycznych Zając F-2

Filia nr 2 zaprasza

Filia nr 2 - Rudna IV przy ul. Gospodarczej 32 serdecznie zaprasza na wernisaż Wystawy Prac Plastycznych wykonanych przez uczestników Programów Aktywności Lokalnej oraz ich otoczenie pod kierunkiem animatora działań plastycznych Katarzyny Zając, w ramach projektu konkursowego "Tacy sami, bez ściany między nami", współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Społecznego realizowanego przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Sosnowcu. Poniedziałek 21 października 2019, godz. 16.00. Wstęp wolny.

Więcej…

Jesienią, jesienią...

bl1

Filia nr 14

10 października 2019 w Filii nr 14 na Zagórzu odbyły się zajęcia o jesieni z udziałem kl III b SP nr 9. Dzieci dowiedziały się czym charakteryzuje się ta piękna pora roku, co zmienia się zarówno w ogrodzie, lesie, na polach i w mieście. Dodatkowo dzieci uczestniczyły w mini quizie z nagrodami.

Więcej…

Jesienne legitymacje

IMG 20190925 091127

Filia nr 19

Początek września przywitaliśmy wraz ze stadem małych przedszkolnych Lisków. W ramach akcji Cała Polska Czyta Dzieciom lisiątka poznały kilka wierszy psiego poety Remika z Psierocińca. Zainspirowane rymami, powstały śliczne obrazki z serii ,,sweterki na ratlerki'', które możecie obejrzeć na zdjęciach. Śliczne, prawda? :) Lisie stado otrzymało od nas również specjalne Legitymacje służące zbieraniu serduszek po każdym spotkaniu w ramach akcji Cała Polska Czyta Dzieciom – liski, które uzbierają ich najwięcej dostaną od nas specjalną lisią kolorowankę. Zapewniamy, że jest po co się starać!

Więcej…
Joomla templates by Joomlashine