„U źródeł polskiej opery”

5SJT u źródeł polskiej opery plakat ZM wystawa

Zapraszamy do zwiedzania!

We wtorek 8 października 2019 w Zagłębiowskiej Mediatece przy ul. Kościelnej 11 odbył się wernisaż wystawy „U źródeł polskiej opery". Wystawę przygotowaną w ramach 5. Sosnowieckiej Jesieni Teatralnej można zwiedzać w Pasażu do 25 listopada 2019. Wstęp wolny.

W związku z przypadającą w tym roku 200. rocznicą urodzin Stanisława Moniuszki, Sejm RP ustanowił rok 2019 rokiem Stanisława Moniuszki. Ten wybitny polski kompozytor, dyrygent oraz dyrektor Teatru Wielkiego w Warszawie, nie bez powodu nazywany jest ojcem polskiej opery narodowej. Jego kompozycje nacechowane patriotyzmem, z elementami polskiego folkloru trafiały do serc polskiego narodu, w czasach kiedy nasz kraj nie istniał na mapie Europy. Moniuszko, znany jest dziś głównie jako twórca oper „Halka", „Straszny dwór" oraz pieśni „Prząśniczka". 200. rocznica jego urodzin jest okazją do przypomnienia także innych kompozycji jego autorstwa.

Ekspozycja „U źródeł polskiej opery", którą przygotowano w Zagłębiowskiej Mediatece, przypomni przede wszystkim sylwetkę oraz dokonania Stanisława Moniuszki, a także dzieła kompozytorów pierwszych polskich oper, takich jak: Karol Kurpiński i Józef Elsner, z których twórczości czerpał ojciec polskiej opery narodowej. Nie zabraknie też dzieł najwybitniejszych polskich twórców opery czasów pomoniuszkowskich, do których należą opery skomponowane przez uczniów Moniuszki - Henryka Jareckiego i Zygmunta Noskowskiego.

Na wystawie można zobaczyć oryginalne kostiumy odtwórców głównych ról w inscenizacjach „Halki" i „Strasznego dworu" w Operze Śląskiej w Bytomiu. Podczas wernisażu pokazana została prezentacja multimedialna poświęcona polskiej operze. Można było również wysłuchać fragmentów najsłynniejszych arii z polskich oper.

Wystawę przygotowaną z materiałów ikonograficznych pochodzących z biblioteki cyfrowej Polona, w oparciu o zbiory MBP w Sosnowcu i Biblioteki Śląskiej, będzie można zwiedzać od 7 października do 25 listopada 2019 w Pasażu Zagłębiowskiej Mediateki przy ul. Kościelnej 11, w godzinach otwarcia placówki.

5. Sosnowiecka Jesień Teatralna (7-27.10.2019) to projekt dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Szczegółowy program na: www.biblioteka.sosnowiec.pl

5SJT u źródeł polskiej opery plakat ZM wystawa

Z życia filii

Mikołajki 2019!

santa-claus-1

Spotkania, warsztaty i... prezenty!

Z okazji imienin Św. Mikołaja, niemal wszystkie placówki MBP w Sosnowcu przygotowały dla zaprzyjaźnionych dzieci z przedszkoli i szkół całą masę atrakcji - spotkania, warsztaty i rozdawanie prezentów. Dzieci odwdzięczyły się pięknymi rysunkami, wierszykami i jeszcze piękniejszymi uśmiechami :)

Więcej…

Andrzejkowo i listopadowo

ls10

Świat Nauki i Fantazji

29 listopada 2019 czytelnicy Świata Nauki i Fantazji mieli nie lada okazję spotkać w naszej książnicy najprawdziwsze cyganki. Te przemiłe, choć tajemnicze panie, wróżyły wszystkim chętnym z ręki. Opowiadały również o przyszłości, którą widziały w kartach czy szklanej kuli. Można powiedzieć, że w ten wyjątkowy dzień Świat Nauki i Fantazji był pełen magii i cygańskiej muzyki. Ale to nie wszystko...

Więcej…

Magiczny czas

gss1

Filia nr 20

W Filii nr 20 - Stary Sosnowiec trwa kiermasz świąteczny przygotowany przez podopiecznych Warsztatów Terapii Zajęciowej Fundacji im. Brata Alberta w Sosnowcu, a w czytelni biblioteki wyeksponowana została wystawa najnowszych prac. Zachęcamy serdecznie do zakupienia przepięknych stroików i innych ozdób bożonarodzeniowych oraz do obejrzenia wystawy. Ale to nie wszystko...

Więcej…

Listopad z noblistką

zk1

Filia nr 10

Listopadowe spotkanie "Zaczytanego Kazimierza" poświęciliśmy rozmowie o twórczości polskiej noblistki Olgi Tokarczuk. Spotkanie rozpoczęliśmy od krótkiej biograficznej prezentacji Tokarczuk. Nasza rozmowa skupiła się na dwóch książkach noblistki: "Bieguni" i "Księgi Jakubowe". W toku dyskusji, to "Biegunom" poświęciliśmy więcej czasu. Książka ta, wyróżnia się spośród pozostałych formą. Składa się z kilku historii, które nie dość, że są "poszatkowane", to na domiar "złego", na pierwszy rzut oka wydają się ze sobą nie powiązane.

Więcej…
Joomla templates by Joomlashine