joomla vector social icons

Lekarze w dziejach Zagłębia Dąbrowskiego

lekarze nowy

Konferencja i wernisaż

10 września 2019 roku w Zagłębiowskiej Mediatece odbył się wernisaż wystawy oraz konferencja „Lekarze w dziejach Zagłębia Dąbrowskiego”, przygotowana przez Mediatekę wspólnie z Instytutem Zagłębia Dąbrowskiego, Śląską Izbą Lekarską oraz Śląskim Uniwersytetem Medycznym. Licznie zgromadzona publiczność wysłuchała czterech niezwykle interesujących prelekcji:...

dra n. med. Emiliana Kocota o Medycynie fabrycznej w Zagłębiu Dąbrowskim jako prekursorce medycyny przemysłowej i higieny pracy; mgra Tomasza Fortońskiego (Uniwersytet Śląski) o dr Stefanie Falkowskim, lekarzu i wielkim społeczniku; dr n. farm. Anny Banyś (Śląski Uniwersytet Medyczny) o Niezwykłych wynalazkach lekarzy i farmaceutów, oraz mgr Małgorzaty Stępień (Śląski Uniwersytet Medyczny) dotyczącą powstania Muzeum Medycyny i Farmacji Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.

Słuchacze poznali więc nie tylko historię zagłębiowskich lekarzy, szpitali i placówek medycznych, ale także ciekawostki dotyczące na przykład powstania Coca-Coli czy kosmetyków Max Factor, mieli również możliwość obejrzenia zdjęć najciekawszych eksponatów z Muzeum Medycyny i Farmacji. Wśród publiczności nie zabrakło znamienitych gości, byli obecni m.in. dr Marek Stankiewicz – kierownik Ośrodka Historycznego Naczelnej Izby Lekarskiej, dr n. med. Jacek Kozakiewicz – wiceprezes Okręgowej Rady Lekarskiej w Śląskiej Izbie Lekarskiej czy dr Wanda Suchecka z Katedry i Zakładu Podstawowych Nauk Biomedycznych Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, koordynator międzyuczelnianej współpracy oraz komunikacji z placówkami edukacyjnymi miasta Sosnowca.
Wystawę można obejrzeć w Pasażu Zagłębiowskiej Mediateki do końca września.

IMG 20190910 172616

IMG 20190910 172803 IMG 20190910 180853

DSC 2506 DSC 2508

DSC 2511 DSC 2513

DSC 2515 DSC 2524

DSC 2525

 

 

Z życia filii

Spotkanie z Anną Piróg

pir1

Filia nr 15

W tym miesiącu "Klub Seniora z pasją" gościł pisarkę i poetkę z Tychów - Annę Piróg. To właśnie u nas odbyło się premierowe spotkanie promocyjne książki obyczajowej "Gdzie jesteś?". Jest to kontynuacja powieści "Mroczny dwór. Narzeczona wiatru", która także miała swoją premierę w Sosnowcu. Pani Anna podzieliła się z nami wspomnieniami związanymi z tworzeniem fabuły, procesem wydawniczym, a także historiami "z dnia pisarza".

Więcej…

Koncert kolęd i pastorałek

kole1

Filia nr 6

7 stycznia 2020 w naszej filii odbył się koncert kolęd i pastorałek. Przy akompaniamencie instrumentów klawiszowych i wokalnym prowadzeniu Pani Wandy Dudek-Kołodziejczyk liczna grupa czytelników i sympatyków biblioteki odśpiewała z wielkim zaangażowaniem prawie 30 kolęd i pastorałek. W przerwach koncertu uczestnicy raczyli się słodkim co nieco.

Więcej…

Styczniowy podwieczorek z filozofią

fis1

Filia nr 10

Pierwsze w tym roku spotkanie w ramach „Podwieczorków z filozofią" poświęcone było Perypatowi. Szkołę założył Arystoteles w Atenach ok. 335-334 przed Chrystusem. O Poglądach Stagiryty rozmawialiśmy na jednym z wcześniejszych spotkań. Uczestnicy spotkania zapoznali się z genezą powstania szkoły, a także dowiedzieli się skąd nazwa perypat. Sporo miejsca poświęcono osobie Teofrasta, który zarządzał perypatem po śmierci Arystotelesa.

Więcej…

Haftowane obrazy

ha1

Filia nr 20

W piątkowy wieczór w Filii nr 20 odbył się wernisaż wystawy autorstwa Elżbiety Soczewy-Pięty. Pani Elżbieta jest czeladzianką, ale obecnie mieszka w Sławkowie. Przebywa na emeryturze, a jej hobby to ogród, koty oraz haftowanie. Przy pomocy igły i muliny wykonuje kopie znanych obrazów. Wystawę można oglądać do 31 stycznia w godzinach otwarcia biblioteki. Zapraszamy!

Więcej…
Joomla templates by Joomlashine