joomla vector social icons

Jacek Durski gościem Zagłębiowskiej Mediateki

du1

Dziękujemy za spotkanie

W czwartek 12 września 2019 w Auli Zagłębiowskiej Mediateki przy ul. Kościelnej 11 w Sosnowcu odbyło się spotkanie autorskie z poetą, prozaikiem i artystą plastykiem Jackiem Durskim. Rozmowę promującą książkę „Okno" poprowadził Krzysztof Kłosiński. Uczestnicy spotkania mieli możliwość zakupu najnowszej publikacji i uzyskania bezcennej dedykacji Autora.

du2du3du4du5du6

Jacek Durski urodzony 16 października 1943 roku w Poznaniu. Aktualnie mieszka i tworzy w Sosnowcu. Poeta, prozaik, artysta malarz, rzeźbiarz. Twórca wielu powieści, sztuk teatralnych, tekstów filozoficznych i rozpraw o interakcji nauki i sztuki.

W 1977 roku wziął udział w swojej pierwszej wystawie grafiki komputerowej w galerii ZPAP, podczas której zadebiutował wydaniem tomiku prozy poetyckiej „Wśród krzywych luster". Autor 27 ekspozycji indywidualnych w Polsce oraz w Niemczech, brał udział w ogólnopolskich i międzynarodowych wystawach zbiorowych i okręgowych ZPAP.

Od 1999 roku członek Górnośląskiego Towarzystwa Literackiego, International Association of Art, a od roku 2001 Stowarzyszenia Pisarzy Polskich.

Autor m. in.:
Wśród Krzywych Luster /1997/
Mariacka /1999/
Rok /2003/
Wiersze /2004/
Uderza Ziemia /2006/
36 bytów /2014/
Okno /2019/

 

Z życia filii

Spotkanie z Anną Piróg

pir1

Filia nr 15

W tym miesiącu "Klub Seniora z pasją" gościł pisarkę i poetkę z Tychów - Annę Piróg. To właśnie u nas odbyło się premierowe spotkanie promocyjne książki obyczajowej "Gdzie jesteś?". Jest to kontynuacja powieści "Mroczny dwór. Narzeczona wiatru", która także miała swoją premierę w Sosnowcu. Pani Anna podzieliła się z nami wspomnieniami związanymi z tworzeniem fabuły, procesem wydawniczym, a także historiami "z dnia pisarza".

Więcej…

Koncert kolęd i pastorałek

kole1

Filia nr 6

7 stycznia 2020 w naszej filii odbył się koncert kolęd i pastorałek. Przy akompaniamencie instrumentów klawiszowych i wokalnym prowadzeniu Pani Wandy Dudek-Kołodziejczyk liczna grupa czytelników i sympatyków biblioteki odśpiewała z wielkim zaangażowaniem prawie 30 kolęd i pastorałek. W przerwach koncertu uczestnicy raczyli się słodkim co nieco.

Więcej…

Styczniowy podwieczorek z filozofią

fis1

Filia nr 10

Pierwsze w tym roku spotkanie w ramach „Podwieczorków z filozofią" poświęcone było Perypatowi. Szkołę założył Arystoteles w Atenach ok. 335-334 przed Chrystusem. O Poglądach Stagiryty rozmawialiśmy na jednym z wcześniejszych spotkań. Uczestnicy spotkania zapoznali się z genezą powstania szkoły, a także dowiedzieli się skąd nazwa perypat. Sporo miejsca poświęcono osobie Teofrasta, który zarządzał perypatem po śmierci Arystotelesa.

Więcej…

Haftowane obrazy

ha1

Filia nr 20

W piątkowy wieczór w Filii nr 20 odbył się wernisaż wystawy autorstwa Elżbiety Soczewy-Pięty. Pani Elżbieta jest czeladzianką, ale obecnie mieszka w Sławkowie. Przebywa na emeryturze, a jej hobby to ogród, koty oraz haftowanie. Przy pomocy igły i muliny wykonuje kopie znanych obrazów. Wystawę można oglądać do 31 stycznia w godzinach otwarcia biblioteki. Zapraszamy!

Więcej…
Joomla templates by Joomlashine