Sierpniowa FOTOgaleria 2019

Lato 2019 - lead

Drugi miesiąc folkowych zabaw!

Letnia akcja "Z legendą w plecaku, czyli folkowe lato z biblioteką" trwa. Wszystkie nasze placówki szturmują liczne grupy miłośników legend i folkloru. Konkursy, wycieczki, spotkania, warsztaty, projekcje filmowe i inne atrakcje są przygotowane właśnie dla nich, dlatego bardzo się cieszymy, że wakacyjne dni upływają nam w tak wesołym i żądnym przygód towarzystwie. A poniżej przedstawiamy galerię zdjęć dokumentujących nasze sierpniowe rozrywki. Zapraszamy do oglądania...

 

MEDIATEKA | WAWEL | FILIA NR 1 | FILIA NR 2 | FILIA NR 3 | FILIA NR 4 | FILIA NR 5 | FILIA NR 6 | FILIA NR 7 | BIBLIOTEKA DZIECIĘCA | FILIA NR 10 | FILIA NR 11 | FILIA NR 12 | FILIA NR 13 | FILIA NR 14 | FILIA NR 15 | FILIA NR 17 | FILIA NR 18 | FILIA NR 19 | FILIA NR 20

 

Restauracja Magiel Kulinarny w Sosnowcu

W Restauracji Magiel Kulinarny dzieci przeżyły wspaniałą przygodę w krainie regionalnych smaków. Pod czujnym okiem przedstawicieli Lokalu warsztatowicze przygotowali wyśmienite zagłębiowskie potrawy - zalewajkę, prawdziwe pieczonki z ogniska oraz kogiel-mogiel z owocami. Pycha!

mag1mag2mag3mag4mag5mag6mag7mag8mag9mag10mag11mag12mag13mag15mag14

Skansen w Chorzowie

Byliśmy także w chorzowskim Skansenie. Było zwiedzanie, lekcja muzealna o strrrrasznych legendach oraz ognicho z kiełbaskami! A na dokładkę - trochę czasu wolnego w pięknych okolicznościach przyrody.

ska1ska2ska3ska4ska5ska6ska7ska8ska9ska10ska11ska12ska13ska14ska15

 

Świat Nauki i Fantazji - Zagłębiowska Mediateka

W minionym tygodniu dzieci ze Świata Nauki i Fantazji poznawały region Zagłębia Dąbrowskiego i związane z nim legendy. Wspólnymi siłami stworzyły makietę jednej z wizytówek Sosnowca - Zamku Sieleckiego. Następnie stanęły oko w oko z zagłębiowskimi smokami i rycerzami, tworząc własne legendy. Tydzień zakończył się legendarnymi zabawami z dawnych lat.

sgl1sgl2sgl3sgl4sgl5sgl6sgl7sgl8

 

9 sierpnia 2019 odbyło się arcyciekawe spotkanie z autorką książek dla dzieci i młodzieży Mariolą Jarocką. Rozmawialiśmy oczywiście o... legendach!

jar1jar2jar3

 

A w sobotę 10 sierpnia 2019 ponownie spotkaliśmy się "W ogrodzie pełnym legend", by wysłuchać opowieści przygotowanych przez aktora Teatru Zagłębia Tomasza Muszyńskiego.

og1og2og3og4og5og6og7

Kolejny tydzień wakacyjnych zajęć już za nami. Za oknem słoneczko, a w murach Zagłębiowskiej Mediateki mali legendoznawcy, chętni do zabawy. Nowe legendy, zadania, prace plastyczno-techniczne, to wszystko czekało na naszych milusińskich w Świecie Nauki i Fantazji. Choć zadań był dużo, to dzieci z ochotą podejmowały kolejne wyzwania i z wielką precyzją wykonywały swoje prace.

ssnif1ssnif2ssnif3ssnif4ssnif5

Za nami Wielki Turniej Legendoznawców! Dzieci wzięły udział w trudnych i nieco łatwiejszych konkurencjach. Było mnóstwo śmiechu i świetnej zabawy. No i oczywiście atrakcyjne nagrody - książki, słodycze, bilety do Kina Helios, wejściówki do Laserhouse Sosnowiec i na ściankę wspinaczkową Sport Poziom 450.

t1t2t3t4t5t6t7t8t9t10t11t12t13t14

Z wizytą w Toruniu. W minionym tygodniu w Świecie Nauki i Fantazji dzieci poznały legendę o toruńskich pierniczkach. Owa legenda, nie dość, że bardzo ciekawa, to również wyjątkowo smakowita. Wszystko za spraw, wypiekanych przez mistrza Bogumiła, pierniczków. Dzieci również mogły na godzinkę zamienić się w prawdziwych cukierników i z plastycznej gliny stworzyć najpiękniejsze ciasteczka. Po tak pracowitym dniu, na naszych mistrzów wakacyjnej zabawy, czekały najprawdziwsze pierniki, które przybyły do Mediateki wprost z Torunia. Podczas zajęć nie zabrakło również ludowych tańców i sportowych rozgrywek.

sel1sel2sel3sel4sel5sel6sel7sel8sel9sel10

Za nami ostatnie czytanie plenerowe "W ogrodzie pełnym legend". Naszym gościem był Przemysław Kania z Teatru Zagłebia.

sc1sc2sc3

W przedostatni tydzień wakacji dzieci w Świecie Nauki i Fantazji udały się w wirtualną podróż na Warmię i Mazury. Dzieci dowiedziały się wielu ciekawych rzeczy na temat tych przepięknych krain. Poznały legendę o herbie Mrągowa, jak również wysłuchały krótkiej opowieści w prawdziwej gwarze warmińskiej. Nie zabrakło również prac plastycznych, dzieci kolorowały niedźwiedzicę, której łapa według legendy znalazła się w herbie Mrągowa.

a1a2a6a3a4a5

Wakacje dobiegły końca. Czas wesołej zabawy w Świecie Nauki i Fantazji już za nami. Ostatnia foto relacja z wakacyjnych zajęć pozwoli nam zatrzymać lato choć odrobinkę dłużej.

snio1snio2snio3snio4snio5snio6snio7snio8snio9snio10

 

Oddział dla Dzieci i Młodzieży

W piątym tygodniu wakacyjnych spotkań bibliotecznych młodzi miłośnicy legend z Oddziału dla Dzieci i Młodzieży poznawali naszą małą ojczyznę, czyli Zagłębie Dąbrowskie. W trakcie zajęć dzieci oglądały tematyczną prezentację multimedialną, słuchały opowieści „O Rycerzu Bendzie," „O tajemniczych baranach z Zagórza" oraz uczestniczyły w zabawach ruchowych. Na spotkaniach nie zabrakło także warsztatów plastycznych, w trakcie których młodzi artyści malowali portrety Diabła Boruty oraz wykonywali makietę ''baraniego kopca".

swaw1swaw2swaw3swaw4swaw5

Drugi tydzień sierpnia młodzi miłośnicy legend z Oddziału dla Dzieci i Młodzieży spędzili na Mazowszu i w stolicy Polski. Na zajęciach dzieci oglądały prezentację multimedialną na temat warszawskich legend, uczestniczyły w konkursach sprawdzających wiedzę z zakresu legendarnych bohaterów oraz poznawały tajemnicę starego zamku na Ordynackiej. Na spotkaniach nie zabrakło także warsztatów, w trakcie których młodzi miłośnicy sztuk plastycznych malowali złote kaczki, legendarnego bazyliszka i portret Warszawskiej Syrenki.

wasi1wasi2wasi3wasi4wasi5

W trzecim tygodniu bibliotecznych podróży z legendą w plecaku młodzi czytelnicy z Oddziału dla Dzieci i Młodzieży udali się do legendarnego Torunia i Gdańska. W trakcie zajęć dzieci poznawały regionalne legendy. Na spotkaniach nie zabrakło także warsztatów plastycznych, w trakcie których młodzi artyści malowali legendarne toruńskie pierniki i piernikowe chatki, herb Gdańska oraz nadwiślańskie pejzaże.

bz1bz2

W ósmym tygodniu wakacyjnych zajęć młodzi podróżnicy z Oddziału dla Dzieci i Młodzieży udali się do Krainy Tysiąca Jezior. W trakcie zajęć dzieci obejrzały tematyczną prezentację multimedialną, poznały mieszkańców Warmii i Mazur oraz regionalne legendy. Na spotkaniach nie zabrakło także warsztatów plastycznych, w trakcie których młodzi artyści wykonali mapę prowadzącą do olsztyńskiego skarbu, oraz malowali kredą na asfalcie podobizny mazurskich demonów.

naw1naw3naw4naw2

 

Filia nr 1 - Środula

W tym tygodniu pożegnaliśmy legendarny Kraków, a pożegnaliśmy go opowieściami o Dzwonie Zygmunt, który bije w najważniejsze święta i uroczystości. Czy wiecie, że jego serce waży 365 kg? A może ktoś z Was wie, co wspólnego z Dzwonem Zygmunt miał Stanisław Wyspiański?

Ponieważ z Krakowa bliziutko już w nasze piękne góry, opowieściami o Zakopanem rozpoczęliśmy kolejny etap naszych legendarnych podróży. Najpierw wykonaliśmy postaci góralki i górala, a później zainspirowani śpiącymi w Tatrach rycerzami, wykonaliśmy miecze i tarcze rycerskie. A może Wy też już wiecie jakiego najważniejszego nie tylko w Polsce, ale na całym świecie skarbu strzegą?

ssr1ssr2ssr4ssr5ssr6

ssr7ssr3

HEJ! HEJ! Czy pamiętacie jak na samym początku wakacji zaczęliśmy tworzyć na Środuli naszą Legendarną Mapę Polski? Dzisiaj możemy się już pochwalić efektami pracy wszystkich uczestników naszej przygody. Spójrzcie tylko - oprócz miejsc które pewnie wszyscy znacie (Kraków, Gniezno, Poznań, Warszawa, Kruszwica), pojawiły się tu takie punkty jak Pajęczno z oooogromnym pająkiem, jeszcze straszniej robi się w Lublinie, gdy poznajemy legendę o Czarciej Łapie... Są też cudowne Mazury i legenda o Olbrzymce i jej perłach - jeśli jej jeszcze nie znacie, koniecznie musicie zgłębić tajemnice Krainy Jezior. W sumie na naszej mapie jest i śmiesznie, i strasznie i tajemniczo! Kolejne miejsca do odkrycia przed nami, ale to już zadanie na resztę wakacji!

map1map2map3map4map5map6map7map8map9map10map11map12map13uli7uli8uli9

W ten jakże upalny tydzień my także podróżowaliśmy ekstremalnie! Morze, góry i Mazury - to kierunki naszych wycieczek. Dowiedzieliśmy się skąd pochodzi nazwa Zakopane, wiemy już gdzie Olbrzymka zgubiła swoje perły i co z tego wynikło, odwiedziliśmy też Szczecin, gdzie poznaliśmy symbol dynastii Gryfitów. A Wy wiecie co to za symbol? Odwiedziły nas również dzieci z Przedszkoli 51 i 52, które wysłuchały kilku ciekawych legend. Przed nami jeszcze kilka tygodni wakacji, a do odkrycia kolejne miejsca i związane z nimi historie!

uli1uli2uli3uli4uli5uli6

Wakacje trwają. Dzieci szaleją. W tym tygodniu nasi ulubieńcy zapoznali się z kolejnymi legendami dotyczącymi historii naszego kraju. Wykonane ilustracje do tych legend przyozdobiły "Bajkową mapę Polski".

Wielkim zainteresowaniem cieszył się "Turniej sportowy" - wszystkim konkurencjom towarzyszył duch rywalizacji i chęć zwycięstwa. Zwycięzcy poszczególnych potyczek zostali nagrodzeni słodyczami.

Na ostatnich zajęciach zagościł u nas Bazyliszek. Najładniejsze prace zostaną zgłoszone do konkursu plastycznego "Bazyliszek - nie taki straszny ..."

dz1dz2dz3dz4dz5dz6dz7dz8dz9dz10

Koniec wakacji zbliża się milowymi krokami, ale zapał dzieciaków nadal trwa. W tym tygodniu oprócz czytania ciekawych legend zrobiliśmy bajkowe breloczki do kluczy, aby przypominały nam minione wakacje. Dzieci z zaciekawieniem wysłuchały też opowieści o zamkach Polski i zrobiły wspaniałą makietę. Zajęcia zakończyliśmy słodkim poczęstunkiem.

bre1bre2bre3bre4bre5bre7bre8bre9

Letnia akcja "Z legendą w plecaku, czyli folkowe lato z biblioteką" dobiegła końca. W ostatnim tygodniu naszych spotkań wykonaliśmy wspaniałe bajkowe zakładki do książek, troszkę pościgaliśmy się w sportowych zmaganiach. Zwieńczeniem tegorocznego lata było uroczyste rozdanie dyplomów i nagród dla najbardziej wytrwałych i pracowitych uczestników oraz słodki poczęstunek.

osro1osro2osro3osro4osro5osro6

 

Filia nr 2 - Rudna IV

Ostatnio zamieniliśmy się w prawdziwych artystów: malowaliśmy mural, tworzyliśmy przewodnik po największych atrakcjach Śląska oraz projektowaliśmy stroje ludowe.

sru1sru2sru3sru4sru5

W tym tygodniu poznawaliśmy oraz tworzyliśmy stroje ludowe z różnych regionów Polski, a następnie przenieśliśmy się do krainy Zagłębia Dąbrowskiego. Dzieci zapoznały się z legendami o tym regionie: Złota mąka - węgiel, O Błędowskiej Pustyni, Legenda o Białej i Czarnej Przemszy oraz Legenda o Sosnowcu. Uczestnicy zajęć poznali historię i symbolikę Herbu miasta Sosnowiec oraz wykonały herb Sosnowca.

lud1lud2lud3lud4lud5lud6

Minione tygodnie wakacji spędziliśmy na poznawaniu kolejnych ciekawych legend. Uczestnicy zajęć poznali historię Bazyliszka, wykonali jego podobizny oraz wzięli udział w konkursie plastycznym dotyczącym właśnie tego mitycznego stworzenia. Przedszkolaki poznały legendę o powstaniu nazwy naszej stolicy, czyli o Warsie i Sawie, a także wykonały Warszawskie Syrenki i mapy, na których zaznaczona została Warszawa. Starsze dzieci wykonały toruńskie wieże - to właśnie krzywa wieża w Toruniu dała nazwę miastu. Nie zabrakło też akcentu ludowego w postaci kolorowych wianków.

dna1dna2dna3dna4dna5dna6dna7dna8dna9

Ostatni tydzień wakacyjnych zajęć spędziliśmy na Mazurach i nad morzem. Dzieci poznały legendy o mazurskich upiorach, a także dowiedziały się, dlaczego Bałtyk jest słony. Nie zabrakło łamigłówek i kolorowanek oraz bogato zdobionych prac plastycznych.

oru1oru2oru3

 

Filia nr 3 - Klimontów

Zapoznaliśmy się ostatnio z góralskimi szlagierami. Były tańce, śpiewy, ale też chwila skupienia, żeby dowiedzieć się, jakie pasma górskie są w Polsce, a nawet... po co Góralowi ciupaga. Oj tak, było gwarno i wesoło. Zrobiliśmy też własne góralskie ciupagi.
Zdobytą wcześniej wiedzę sprawdziliśmy w Wielkim Teście Janosika. Na koniec postanowiliśmy zadać szyku i unowocześnić kobiecy strój góralski (powstały nietypowe korale) oraz namalowaliśmy pejzaż górski.
Dla każdego coś fajnego. Hej!

ski1ski2ski3ski4ski5ski6ski7ski8

Dawno, dawno temu...
Ha, ha, ha, to nie bajka. Rozpoczęliśmy naszą przygodę od wirtualnej podróży po Krakowie. Zobaczyliśmy zabytki i najważniejsze miejsca w mieście. Poznaliśmy nawet kilka legend, chociaż wiemy, że jest ich o wiele więcej. Wiecie co? Oswoiliśmy nawet Smoka. Tak, tego Wawelskiego. Każdy z uczestników zajęć zrobił wizerunek mieszkańca Groty Wawelskiej. Potem kolorowaliśmy kwiaty sprzedawane przez Panie Kwiaciarki na Rynku w Krakowie, Lajkonika i ćwiczyliśmy pamięć grając w krakowskie memory.
Na szczęście to był dopiero początek zabawy. Tak bardzo zachwyciła nas legenda o Lajkoniku,
że wpadliśmy na pomysł zaproszenia go do siedziby naszej Biblioteki. Ten Krakowski nie miał jednak wolnego terminu, ale my, współpracując zrobiliśmy cały strój i konia od podstaw. Potem, każdy z nas mógł się przebrać za Lajkonika i odtańczyć taniec zwycięstwa.
Poznaliśmy też zawód flisaka. Zaciekawił nas na tyle, że urządziliśmy sobie zawody. Każdy z nas był flisakiem i musiał spławić rzeką jak najwięcej bali drewna. Nie było prosto, bo na rzece czekało na nas wiele przeszkód do pokonania. Jakby tego było mało, nauczyliśmy się śpiewać piosenkę o Krakowiaku i tańczyć. Było fantastycznie!

tow1tow2tow3tow4tow5tow6tow7tow8

Legendy, baśnie, opowiadania... Z Królewskiego Krakowa przenieśliśmy się do Warszawy. Miasta, jak się okazało, tajemniczego, a wszystko przez jego legendy. Ale po kolei. Zaczęliśmy od poznania lokalizacji, historii i najważniejszych zabytków oraz miejsc Warszawy, potem przyszedł czas na opowieści z dreszczykiem. Tak, tak, było groźnie, a wszystko za sprawą m.in.: Złotej Kaczki, zabójczego Bazyliszka oraz walecznej Syrenki. Zgodnie uznaliśmy, że w tym tygodniu zostaniemy detektywami sporządzającymi portrety pamięciowe poszczególnych postaci. Uwierzcie, było wspaniale.

mazo1mazo2mazo3mazo4mazo5mazo6

Podróżując wraz z nurtem naszej wspaniałej Wisły, dopłynęliśmy do Torunia, Bydgoszczy i Gdańska. Wyobraźcie sobie nasze zdziwienie, kiedy na pierwszych zajęciach dotyczących Torunia usłyszeliśmy tak wiele niezwykłych legend. Jedne były zabawne, inne powodowały wysyp gęsiej skórki na ciele. Byliśmy tak zafascynowani, że Toruń nie tylko piernikiem stoi, że każdy z nas wybrał sobie jedną legendę, którą postanowił zobrazować. Dekorowanie Katarzynek też było,
a jakże. Ale najfajniejsze, że te nasze ozdobione pierniki mogliśmy potem zjeść.
Myślicie, że w Bydgoszczy było nudno? Nic bardziej mylnego. Miasto przywitało nas pachnącą rybką. Tak, nie przesłyszeliście się. Łowiliśmy swoje rybki. Urządziliśmy sobie konkurs na Rybaka Lata. Nikt by nie pomyślał, że to tak emocjonujące zajęcie. Aaaaa, mieliśmy też przynęte, ale sztuczną, więc nikt nie ucierpiał. Mamy też będą szczęśliwe, bo dostały przepis na regionalny przysmak ze śledzia.
Za to w Gdańsku, to się dopiero działo. Wszyscy chcieliśmy opowiedzieć, co widzieliśmy ciekawego w tym miejscu. Plaża, ręczniki, akcesoria do zabawy w piasku, zasłyszane historie i nasze przygody. Tak bardzo się rozmarzyliśmy, że... zbudowaliśmy statek, a potem pokonywaliśmy wspólnie morskie fale.
AHOJ PRZYGODO!!!

ah1ah2ah3ah4ah5ah6ah7

Prosto z Gdańska udaliśmy się na Mazury. Tutaj można powiedzieć, że totalnie "odpłynęliśmy". Tyle pięknych krajobrazów i niezwykłych historii... Hmmm... trochę rozmarzeni i zauroczeni pejzażami, umieściliśmy barwy tej Krainy na szklanych słoiczkach, do których każdy z nas wsunął liścik z najweselszymi wspomnieniami.
A co... pełen luz, choć i trochę geograficznej teorii się pojawiło. Pewnie zastanawiacie się, co było dalej.
Potem było już tylko weselej. Po wysłuchaniu kilku legend stworzyliśmy wspólnie Wielką Księgę Diabłów, Zmór i Utopców polskich, a później braliśmy udział w grze "Do Jeziora". Ta gra była sprawdzianem naszej wiedzy z zakresu wszystkich poznanych legend i krain geograficznych Polski. Każdy z nas musiał trafić kulką do wody, żeby Pani z Jeziora przybyła z pytaniem lub zadaniem. Naszą przygodę zakończyliśmy wielkim podsumowaniem i odbiorem nagród za uczestnictwo w zajęciach. I to by było na tyle Kochani. Wakacje dobiegły końca, czas wracać do szkoły. Życzymy Wam samych sukcesów! Do zobaczenia za rok :*

 

Filia nr 5 - Walcownia

Dzisiaj wybraliśmy się z wizytą do Zagłębia Dąbrowskiego. Dowiedzieliśmy się gdzie leży region, w którym mieszkamy. Poznaliśmy "Legendę o Białej i Czarnej Przemszy". Legenda opowiada o nieszczęśliwej miłości dwóch sióstr Liliany i Diany do Nikodema, który okazał się diabłem. Dzieci zilustrowały opowiedzianą legendę. Choć niemal wszystkie dzieci wyjechały nie zabrakło jednego wytrwałego uczestnika piątkowych zajęć. Wykazał się niezwykłą sprawnością w naszym ogródku.

sw1sw2sw3sw4

Na naszej wakacyjnej trasie z legendą nie mogło zabraknąć Krakowa. Odwiedziły nas dzieci z Przedszkola Nr 14. Dowiedzieliśmy się z opowieści w jaki sposób szewc Skuba uratował Kraków od potwora ziejącego ogniem. Bawiliśmy się także na świeżym powietrzu. Braliśmy udział w zgaduj-zgaduli, bawiliśmy się w ciuciubabkę i sprawdzaliśmy swoją sprawność. Nie mogło zabraknąć wojny balonowej, na którą czekaliśmy cały tydzień.

smwa1smwa2

Tydzień poświęcony legendom „Toruńskie pierniki" oraz „Krzywa wieża w Toruniu" zainspirował nas do emocjonujących rozgrywek w gry Mistaos oraz Jenga. Z masy solnej wykonaliśmy „pierniczki", których nie powstydziłby się żaden rzemieślnik cukierniczy z Torunia :)

walk1walk2walk3

Baśnie Tysiąca Jezior gościły w tym tygodniu podczas zajęć w Filii nr 5. Dzieci malowały podwodne królestwo króla Sielaw na folii stretch oraz wzięły udział w sportowych zajęciach wymagających nie lada kondycji.

mal1mal2mal3mal4

Ostatni tydzień wakacji w bibliotece dobiegł końca. Zabawy ruchowe, gry planszowe, tworzenie Baszty Kaszanej i upominki na zakończenie akcji letniej sprawiły, że każde dziecko pożegnało wakacje z biblioteką z uśmiechem na ustach.

d1d2d3d4

 

Filia nr 6 - Niwka

 Kolejny tydzień wakacji minął nam pod hasłem "Nasza mała ojczyzna, czyli poznajemy legendy Zagłębia Dąbrowskiego". Wysłuchaliśmy między innymi takich legend jak: "Diabeł Boruta i Czarna Przemsza", "Diabeł Bobolicki", "Utoplok z Czarnej Przemszy", "O tajemniczych baranach z Zagórza". Prezentacja multimedialna przybliżyła nam zabytki związane z tymi opowieściami, a podczas zajęć plastycznych powstała galeria bohaterów legend zagłębiowskich.
Piątkowe przedpołudnie upłynęło nam na takich zabawach jak: "Ojciec Wirgiliusz", "Dwóm tańczyć się zachciało", "Ciuciubabka", "Głowa, ramiona, kolana pięty", a na koniec zagraliśmy w krykieta.

wka1wka2wka3wka4wka5

Miniony tydzień minął nam w Krainie Tysiąca Jezior, poznaliśmy takie legendy jak: "Król Sielaw", "Diabelski młynarczyk", "Czarci Ostrów na jeziorze Śniadrwy". Wykonałyśmy ogromny kwiat paproci, gliniane kwiaty, motylki, ptaszki. Łowilłyśmy też ryby i pokonywałyśmy tor przeszkód.

iw1iw2iw3iw4iw5iw6

Miniony tydzień spędziliśmy w polskich górach. Oglądając prezentację multimedialną poznaliśmy różne pasma górskie, tamtejszą przyrodę, folklor, stroje i potrawy regionalne. Czytaliśmy też legendy związane z górami: "Morskie Oko", "O śpiących rycerzach", "Janosik" i " Jak powstały Tatry". Na zajęciach plastycznych malowaliśmy kwiaty na folii, chustę góralską, zdobiliśmy koszyczek techniką decoupage, a z masy solnej powstały czerwone korale. Uczyliśmy się też tańczyć "Zbójnickiego" i "Krzesanego" oraz poszukiwaliśmy zbójów Janosika, czyli bawiliśmy się w "Chowanego".

nia1nia2nia3nia4nia5nia6

Ostatni tydzień wakacji spędziliśmy nad naszym pięknym Bałtykiem. Czytaliśmy legendy o królowej Juracie, o tym jak kasza miasto Trzebiatów uratowała, dowiedzieliśmy się dlaczego Bałtyk jest słony i jak zostały stworzone Kaszuby. Na zajęciach plastycznych z masy solnej, piasku kinetycznego i kolorowego papieru zbudowaliśmy królestwo Juraty wraz z jej mieszkańcami. Wakacyjne spotkania zakończyliśmy rozgrywkami w ulubione gry planszowe z cyklu "Legendy Polskie".

oni1oni2oni3oni4oni5

 

Filia nr 7 BIBLIOSFERA

Tematem przewodnim upływającego tygodnia był "Śląsk legendą malowany". Dzieci obejrzały ciekawą prezentację o ciężkiej pracy górników, wysłuchały legendy Marioli Jarockiej pt.:"Skarbnikowe złoto", a także poznały wiele ciekawostek o zwyczajach i gwarze śląskiej. Podczas słuchania śląskich szlagierów dzieci wykonały makietę kopalni. Nie zabrakło również rebusów i zagadek umysłowych.

sbib1sbib2sbib3

Kolejny tydzień wakacyjnych zajęć upłynął pod hasłem "Nasza mała ojczyzna, czyli poznajemy legendy Zagłębia Dąbrowskiego". Dzieci poznały legendę M.K. Mirskiego "Tajemnicze barany", do której wykonały postaci baranka metodą quillingu. Młodsi uczestnicy wyklejali baranka kulkami z bibuły, układały puzzle przedstawiające zabytki Sosnowca oraz kolorowały obrazki z książeczki "Pokoloruj Zagłębie". Oczywiście nie zabrakło gier planszowych i zabaw umysłowych.

bar1bar2bar3

Spotkanie z mazurską krainą, którą włada Sielawowy Król było okazją do zgłębiania tajemnic podwodnego świata. Chętni do zabaw w Bibliosferze dzięki cierpliwości, wyobraźni i zdolnościom plastycznym wykonali kolorowe akwaria, rozwiązywali zagadki i rywalizowali w sportowych konkurencjach.

ryb1ryb2ryb3ryb4ryb5ryb6

Wakacje dobiegają końca, a wraz z nimi świetna zabawa w Bibliosferze. W ostatnim tygodniu dzieci zawędrowały na wybrzeże. Poznały legendę o Królowej Juracie, którą następnie zilustrowały. Wykonały wakacyjne pamiątki, tj. korale i bransoletki, aby przypomniały im mile spędzony czas w bibliotece. Nasze spotkania zakończyliśmy w tanecznym rytmie przy słodkim co nieco. Najaktywniejsi uczestnicy wakacyjnych spotkań otrzymali upominki, były to gadżety z logo naszych wakacji.

osda1osda2osda3osda4osda5

 

Biblioteka Dziecięca - Tajemniczy Ogród

Szósty tydzień wakacji dzieciaki z Tajemniczego Ogrodu spędziły na Mazowszu i w stolicy Polski - Warszawie. Poznaliśmy legendę o złotej kaczce i bazyliszku. Tworzyliśmy łowickie wycinanki, kolorowe breloczki w kształcie kaczki i zakładki do książek dekorowane ludowymi wzorami.

maz1maz2maz3maz4maz5maz6

Tydzień "Wisłą do Gdańska" - chociaż nazwa spotkań była nieco zagadkowa to było, jak zawsze wesoło. Poznaliśmy bardzo dużo legend o największych nadwiślańskich miastach. Zmagaliśmy się z labiryntem, rebusami i krzyżówkami, które dzieci określiły jako "mega" trudne, co sprawiło, że nasze mózgi pracowały na najwyższych obrotach oraz wykonaliśmy domki rodem z toruńskich uliczek. Włożyliśmy całe serca i wszystkie siły w wykonanie pięknych Bazyliszków. Na koniec na naszych stolikach powstały herby Gdańska, a na tablicy multimedialnej układaliśmy puzzle z gdańskimi zabytkami.

kog1kog2kog3kog4kog5

Ósmy tydzień wakacyjnych przygód dzieciaki z Tajemniczego Ogrodu spędziły w Krainie Tysiąca Jezior. Poznały legendę o Sielawowym Królu, lepiły i ozdabiały mazurskie koniki weselne. Stworzyły makietę mazurskiego jeziora z pływającymi żaglówkami oraz wyklejały tradycyjny ludowy strój. Na zakończenie szukały zagubionych wśród książek mazurskich pejzaży.

to1to2to3to4to5to6to7

W ostatnim tygodniu wakacji zdążyliśmy poznać legendy związane z Kaszubami oraz nadmorskimi miejscowościami. Nie mogło zabraknąć miejsca dla króla morskich głębin, czyli Neptuna. Powstały też barwne kolaże z muszelkami. Dużo radości i śmiechu mieliśmy poznając popularne kaszubskie piosenki i alfabet - język kaszubski nie jest taki łatwy, jak się nam wydawało ... Cóż, cykl letnich spotkań dobiegł końca, ale za rok znowu będziemy się mogli zobaczyć na bibliotecznych zajęciach, a to już tylko za 10 miesięcy!

osto1osto2osto3osto4

 

Filia nr 10 - Kazimierz Górniczy

Podczas folkowych spotkań w naszej bibliotece najmłodsze uczestniczki Laura i Eliza poznały regionalne legendy. Na zajęciach dziewczynki wykonały niezwykłe obrazki z motywem ludowym wykorzystując prasowaną słomę, karbowaną tekturkę i plastelinę. Następne zajęcia plastyczne będą również bardzo ciekawe.

skaz1skaz2

 

Filia nr 11 - Ostrowy Górnicze

Podczas sierpniowych wakacyjnych zajęć udaliśmy się do pięknego Krakowa owianego mnóstwem legend. Nas interesował zamek Wawel położony na wzgórzu miasta, a w szczególności dawny mieszkaniec podzamcza Smok Wawelski. Z zaciekawieniem słuchaliśmy opowiadanej legendy, wymienialiśmy się poglądami. Nie zabrakło oczywiście naszej Pyzy. Zainspirowani ciekawą legendą o smoku i historią zamku oddaliśmy się pracy nad makietą.

sos1sos2sos3sos4

Dalsza część zwiedzania legendarnego Krakowa zaczęła się od poznania tradycji Lajkonika obecnie wpisanego do Kulturowego Dziedzictwa Narodowego, zwyczaju odpustu krakowskiego, legendy o Wandzie co nie chciała Niemca, dziejów Pana Twardowskiego. Spróbowaliśmy stworzyć ogólny obraz poznanych legend i tradycji Krakowa, a co stworzyliśmy możecie zobaczyć na naszych zdjęciach. Pracy było co niemiara, daliśmy jednak radę.

owy1owy2owy3owy4

Zajęcia były super według dzieciaków, a dlaczego? A dlatego, że oprócz prac mieli okazję wczuć się w role czarownicy, czarownika, pomieszać łyżką w garnku z różnymi przyprawami, porobić psikusów i postraszyć innych. Tak więc zabawa była przednia. Dzieciaki poznały również legendę o świętokrzyskich czarownicach z Łysej Góry.

cz1cz2cz3cz4cz5

Kolejny tydzień wakacyjnych zajęć za nami. Tym razem zapoznaliśmy się z legendą o Janosiku i legendami gór. Poznaliśmy stroje góralskie, niektóre zwyczaje i tradycje górali. Drugim tematem pracowitego tygodnia był folklor łowicki, stąd pomysł na wykonanie stroju łowickiego.

or1or2or3or4or5or6

To już ostatni tydzień wakacyjnych przygód z legendami i folkowym latem, podczas których poznaliśmy dużo ciekawych legend i historii folkloru poszczególnych regionów Polski. Były to bardzo pracowite artystycznie zajęcia, które nie tylko pozwoliły na rozwijanie kreatywności, ale w dużej mierze pogłębiły naszą wiedzę. Naszą wakacyjną fantastyczną przygodę zakończyliśmy podróżą do Warszawy, o której jest mnóstwo legend np. Legenda o Warsie i Sawie, Bazyliszku, Złotej Kaczce.

ar1ar2ar3ar4

 

Filia nr 12 - Porąbka

W samym środku wakacji, poznaliśmy legendę o Warszawskiej Syrence i ze starych gazet, bibuły i cekinów powstały przestrzenne figurki syrenek. Dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 35, wysłuchały legendy o Sielawym Królu z mazurskiego jeziora. Łuski naszego Sielawego króla błyszczały od cekinów. Zakwitł także tajemniczy kwiat paproci.

spor1spor2spor3spor4

W tym tygodniu zawędrowaliśmy z legendą do Wrocławia i postanowiliśmy stworzyć własne krasnoludki z butelek, bibuły i kolorowego papieru. W następnych dniach odwiedziliśmy nasze polskie morze. Poznaliśmy dwie legendy: "Dlaczego Bałtyk jest słony" i "Jurata, królowa Bałtyku". Świetnie bawiliśmy się lepiąc morze z masy solnej i budując z rolek, podwodny zamek Juraty.

posi1posi2posi3posi4posi5

 

Filia nr 14 - Zagórze

 Kolejny sierpniowy tydzień upłynął w Zagórzu pod hasłem „Na wiślanym szlaku". Dzieci poznały gwarę oraz stroje i tradycje kaszubskie. Wysłuchały piosenki śpiewanej gwarą, a następnie same próbowały ją zaśpiewać. Kolejną atrakcją dla młodych uczestników zajęć było jak najwierniejsze odwzorowanie haftu kaszubskiego.
Kolejny dzień zajęć był bardzo słodki. Dzieci najpierw wysłuchały historii o najciekawszych miejscach Torunia, poznały legendę o toruńskich piernikach, a następnie z wielką radością dekorowały pierniczki za pomocą cukrowych pisaków, polewy czekoladowej oraz różnego rodzaju posypek.
Ostatnie zajęcia w tym tygodniu upłynęły na zajęciach plastycznych. Dzieci składały z papieru piernikowe chatki, w których ukryły się słodkie niespodzianki. To był na pewno jeden ze słodszych tygodni tych wakacji.

szag1szag2szag3szag4szag5szag6szag7

I kolejny tydzień sierpnia za nami. Tym razem pod czujnym okiem Bazyliszka. Podczas poniedziałkowych zajęć dzieci miały okazję zagrać w niezwykłe gry planszowe z serii Legendy polskie. Były to: Pan Twardowski, Król Popiel, Bazyliszek oraz Smok Wawelski. Z wielkim zaangażowaniem toczyły się drużynowe rozgrywki. Kolejny dzień upłynął na zajęciach plastycznych. Dzieci po wysłuchaniu legendy o strasznym Bazyliszku, tworzyły jego niesamowite portrety.
Nie mogło też zabraknąć na zajęciach elementów związanych z motywami łowickimi. Dzieci stworzyły piękne zakładki do książek oraz dekorowały papierowe talerzyki.

reg1reg2reg3reg4reg5reg6reg7reg8reg9

Przedostatni tydzień wakacji dzieciaki z Zagórza „spędziły" w Krainie Tysiąca Jezior. Podczas zajęć bawiły się w tworzenie rybek – jedne z płyt CD, inne metodą origami. Przyszedł też czas na piękne pocztówki z wakacji. W tym tygodniu szóstka naszych dzielnych legendoznawców wzięła też udział w Wielkim Turnieju, który odbył się w Zagłębiowskiej Mediatece.

zag1zag2zag3zag4zag5zag6zag7zag8zag9

 

Filia nr 15 - Mec

Na przełomie lipca i sierpnia, nasi zdobywcy przygód poznali naszą małą ojczyznę czyli Zagłębie. Czytanie legend np. o zagórskich baranach czy o Zamku Sieleckim, to tylko niektóre z poznanych. A, że w naszym mieście też były kopalnie to i poznano trochę symboli górniczych. Efektem były prace plastyczne - obrazki przedstawiające różne elementy związane z górnictwem. Barani kopiec to z kolei najwyższe wzniesienie naturalne w naszym mieście, więc nie możemy zapomnieć o barankach. Powstały przepiękne prace. Dzieci przygotowywały również elementy do wykonania piniaty w stylu łowickim. Niebawem będziemy podziwiać efekty.

sme1sme2sme3sme4sme5sme6sme7sme8

Folkowe lato to przede wszystkim kolory i rękodzieło. W naszej filii dzieci samodzielnie szyły poduszki z motywem łowickim. W efekcie pracowitych warsztatów powstały nie tylko poduszki, ale także wypychane tulipanki.

kra1kra2kra3kra4kra5kra6kra7

W tygodniu legend warszawskich uczestnicy naszych spotkań poznali legendę "O złotej kaczce" oraz "Bazyliszek". Prace plastyczne, które powstały nawiązują do tych historii - złota kaczka mieni się cekinami i brokatem, Bazyliszek przegląda się w ręcznie wykonanym lustrze. Motyw łowicki pojawił się na zakładkach do książek oraz w makiecie mazowszańskiej wsi.

kra8kra9kra10kra11kra12kra13

Witamy w Toruniu:-) Przewodnicy toruńscy, chętnie dzielą się legendami i dzięki temu poznaliśmy słodką legendę o toruńskich piernikach, o piekarzu i córce Katarzynie oraz o krzywej wieży w Toruniu. Ciekawa historia Torunia wyjaśnia dlaczego warto odwiedzić to miasto - znajduję się tu mnóstwo zabytków. To miasto również słynie z narodzin Mikołaja Kopernika. Po ogromnej dawce historii dzieci i młodzież wykonały kolorowe foldery przedstawiające miasto Toruń.
Wizytówką Torunia są pierniki, więc nie mogło zabraknąć wypieków cudownych pierników według tradycyjnej receptury. Młodzi uczestnicy wakacyjnych zajęć doskonalili swój kunszt kulinarny. Pośród zapachów kardamonu, imbiru i cynamonu, przesiewali mąkę, wyrabiali ciasto i formowali piękne i wyjątkowe kształty pierników. Kolejnym krokiem była różnobarwna dekoracja toruńskich pierników i tu kreatywność dzieci i młodzieży nie znała granic.

name1name2name3name4name5name6name7name8

W tym tygodniu zawitaliśmy do Krainy Tysiąca Jezior. W malowniczym regionie czekały na nas ciekawe legendy: "Skarb olsztyński", "Herb Mrągowa", "Król Sielaw". Zwiedziliśmy najciekawsze miasta na Mazurach: Mrągowo, Mikołajki, Giżycko, Ruciane - Nida, Olsztyn, Węgorzewo, z którymi wiążą się ciekawe historie. Z Giżycka popłynęliśmy na Wyspę Kormoranów na jeziorze Dobskim, podziwialiśmy również Jezioro Niegocin i Kisajno. W Mikołajkach zachwyciło nas Jezioro Śniadrwy, a z kolei w Węgorzewie Jezioro Mamry. Odwiedziliśmy również Gierłoż, gdzie znajdują się bunkry z II wojny światowej.

Mazury to cud natury, więc stworzyliśmy malowniczą makietę – Krainę Wielkich Jezior Mazurskich. Na której znalazły się największe jeziora: Śniadrwy, Niegocin, Mamry. Zachwyceni regionem Warmii i Mazur lepiliśmy z gliny rzeźbiarskiej koniki weselne i wyplataliśmy różnobarwne wianki z bibuły.

lol1lol2lol3lol4lol5lol6lol7lol8lol9lol10lol11

Ostatni tydzień wakacji to wycieczka brzegiem polskiego wybrzeża i mozolna nauka mowy kaszubskiej. Szykowaliśmy także piniaty w folklorystycznych kolorach, aby ostatni dzień wakacyjnych zabaw osłodzić schowanymi w nich cukierkami. Dużo radości sprawiły zabawy ruchowe, a szczególnie pokaz mody ludowej, do którego zgłosili się także chłopcy. Wszyscy uczestnicy otrzymali medale-origami, pamiątkowe książeczki i słodki poczęstunek. Do zobaczenie za rok!

ome1ome2ome3ome5ome4ome6ome7ome8ome9ome10ome11

 

Filia nr 17 - Pogoń

Na kolejny tydzień wakacji, udaliśmy się do Warszawy, ponieważ to z nią związane są historie, które każdy z nas na pewno słyszał w dzieciństwie. Warto wiedzieć, że niektóre warszawskie legendy – jak choćby legenda o Bazyliszku, legenda o Złotej Kaczce czy o Syrenie Warszawskiej powstały, i do dziś istnieją w kilku różnych wersjach. Jednakże nam żaden smok nie straszny i stwierdziliśmy, że pieniądze szczęścia nie dają - choć tu zdania były podzielone.

spog1spog2spog3spog4spog5 

Kolejny tydzień wakacji przyszło nam spędzić w Toruniu, gdzie aby legendzie i tradycji stało się zadość, zmierzyliśmy się z tematem wyrobu pierników. Nasze wyobrażenie na ten temat było iście bajkowe i zupełnie odbiegało od formy tych tradycyjnych - czego efekty można podziwiać na zdjęciach poniżej. Było też trochę wariacji związanych z Krzywą Wieżą... Wiemy też, jak w Toruniu sprawdzić czy ktoś ma czyste sumienie, a Wy?

on1on2on3on4on5

W nawiązaniu do poprzedniego tygodnia pokusiliśmy się o zrobienie własnej Krzywej Wieży. Jak nam wyszło? Sami zobaczcie.

Ten tydzień wakacji spędziliśmy w Krainie Wielkich Jezior - gdzie w poszukiwaniu skarbów przepędziliśmy z jeziora groźnego raka, który pilnował skrzyni z ukrytymi kosztownościami. Cóż... nie udało się odnaleźć skarbu, ale mieliśmy dużo zabawy szukając ukrytych wśród półek z książkami cukierków. Znamy też "Siłę żabich oczu" i obiecaliśmy sobie, że jeśli kiedykolwiek będziemy żeglować po Mazurskich jeziorach, to na pewno skierujemy naszą łódź ku Wyspie Miłości. Ahoj!

pogon1pogon2pogon3pogon4

Dotarliśmy do finiszu wakacji, a ponieważ ostatni tydzień spędziliśmy nad morzem dowiedzieliśmy się "Dlaczego Bałtyk jest słony" oraz przygotowaliśmy piękne szkatułki na znalezione przez nas pozostałości zamku Juraty. Jako, że kończy się jednocześnie akcja letnia - ostatnie spotkanie poświęciliśmy na podsumowanie dotychczasowych zajęć. Był quiz oraz kalambury, a wszystko po to, aby sprawdzić ile zapamiętaliśmy z zajęć. Na koniec zostało to, co najlepsze... czyli upominki dla wszystkich zaprzyjaźnionych z Biblioteką uczestników.

ner1ner2ner3ner4ner5ner6

 

Filia nr 18 - Juliusz

Po małej przerwie wróciliśmy do naszych wakacyjnych zabaw. W tym tygodniu królowały utopce, im bardziej brzydki, tym lepszy. Na prośbę dzieci szyliśmy też z filcu, na szczęście palce tylko troszkę pokłute. Było również czytanie legend i oczywiście nasze ulubione gry planszowe. Na koniec zajęć, zabawa w chowanego między regałami i słodki poczęstunek.

sju1sju2sju3

Już połowa sierpnia za nami. Ekipa nam się trochę wykruszyła, bo ostatnie chwile wakacji dzieciaki spędzają poza granicami Sosnowca. Mimo, że gromadka mała, to zabawa dalej trwa. Najwięcej radości jest jak ręce brudne i coś się uda stworzyć. Tylko Bazyliszek z masy solnej nam się trochę rozpłynął...:)

usz1usz2usz3usz4usz5

Przedostatni tydzień wakacji już za nami. Najwięcej radości sprawiło wszystkim zrobienie własnej gry planszowej i pionków, a potem oczywiście sama gra.

Bukiet kwiatów dla Pani Bibliotekarki też wyszedł całkiem ładnie. Najważniejsze są jednak spotkania w swoim gronie i zawarte w bibliotece przyjaźnie.

n1n2n3

 

Filia nr 19 - Milowice

Sierpień powitaliśmy kolejnym smoczym piątkiem i kolejną legendą - tym razem o smoku ze Smogorzowa i dzielnych misjonarzach, którzy go pokonali. Poszukiwania smoka, jak zwykle, były kilkuetapowe i wzbudziły wiele emocji w naszych młodych czytelnikach. Stwora udało się jednak bez większych problemów odnaleźć.

W poniedziałek dzieciaki wysłuchały legendy o tajemnicznym Skarbniku i wykonały własną wersję pamiątki z kopalni - musicie przyznać, że była ona bardzo udana! Nic dziwnego, skoro nasze dzieci są tak utalentowane.

W środę odwiedziliśmy Zalipie i Ćićmany - dwie wspaniałe malowane wioski które stanowiły inspirację dla naszej szeptuchowej chatki. Musicie przyznać, że całość zaczyna wyglądać coraz bardziej imponująco! Dzieci wykonały też projekty wzorowane na pomyśle Felicji Curyłowej i stworzyły własne wzory, które w przyszłości chciałyby zobaczyć na ścianach swoich własnych domów.

Następny smoczy piątek upłynął pod znakiem aż dwóch legend - o bazyliszku (który jest krewnym smoka po kądzieli) i o straszliwym smoku z Grzybowa. Tym razem do podpowiedzi wskazującej kryjówkę bibliotecznego smoka doprowadziła nas... mapa! To dzięki niej jednej z naszych nowych koleżanek udało się upolować smoka w całości wodnego!

milos1milos2milos3milos4milos5milos6milos7milos8

Kolejny tydzień sierpnia upłynął nam pod znakiem... ptaków! W poniedziałek wysłuchaliśmy legendy o magicznych gołębiach z Krakowa (i przekonaliśmy się, że jeśli ktoś ma przydomek "prawy'' to niekoniecznie należy mu wierzyć) i wykonaliśmy naszą własną wariację na ich temat. Podniebną wystawkę będzie można podziwiać do końca wakacji w Milowicach - zapraszamy!

W środę poznaliśmy legendę o poznańskim Królu Kruków i... zabraliśmy się za odkrywanie naszych talentów literackich! Dzieciaki wymyślały własne wersje znanych legend wśród których największe uznanie zdobył retelling historii o warszawskiej Syrence.
Ale! Jedna osoba z naszej grupki została wyróżniona naprawdę bojowym zadaniem - to dzięki niej za niedługo nasza chatka zyska dach i śliczną belkę stropową. Wiemy, że nie możecie się doczekać końcowego efektu, ale prosimy jeszcze o chwilę cierpliwości.

Tydzień pożegnaliśmy dość smutną legendą o Żaltisie i Egle z Zielonych Jezior. Zakończenie ich historii na szczęście nie zepsuło na długo naszych nastrojów - wszak trzeba było odnaleźć smoka! I tak też się stało. Tym razem smoczątko ukryło się w swoim własnym gnieździe. Kryjówka nie była jednak tak oczywista, jak możecie pomyśleć - co się naszukaliśmy, to nasze, jak to mawiają.

ce1ce2ce3ce4ce5ce6ce7ce9ce10

Trzeci tydzień sierpnia rozpoczęliśmy od wycieczki Duchną Drogą wraz z chłopakami z Urbexu. Oczywiście nigdzie nie ruszyliśmy się z naszej biblioteki, a wszystko oglądaliśmy na platformie YouTube. I dobrze! Bo nocna wyprawa jedną z najbardziej nawiedzonych dróg w całej Polsce nie byłaby tym, co chcielibyśmy naprawdę robić ;)

W środę praca nad naszym domkiem nabierała coraz większego rozpędu – zaczęliśmy już tworzyć czerwone dachówki, które ochronią naszą szeptuchę i jej zwierzątka przed deszczem i niepogodą. Uwierzycie, jeśli powiemy Wam, że planujemy zrobić ich aż 800? ;)

Ostatni smoczy piątek zamknęliśmy legendą o smoku z wrocławskiej kamienicy. Dowiedzieliśmy się przy okazji, kim byli heretycy i dlaczego smoki miałyby bać się obrazów przedstawiających katolickich świętych.

Chcielibyście się pewnie dowiedzieć, gdzie ukrył się nasz ostatni smok? Otóż, wyobraźcie sobie, że zajął miejsce w chatce i niczym Złotowłoska z bajki, nie tylko najadł się owoców, ale jeszcze zasnął w łóżeczku naszej szeptuchy. ;)

dom1dom2dom3

W poniedziałek przypomnieliśmy sobie czym są legendy założycielskie i poznaliśmy legendę o gryfie ze Szczecina. Dowiedzieliśmy się też, że istnieją różne rodzaje gryfów, na przykład keythongi. Poznaliśmy również stworzenia zwane opinicusami (które wyglądają, jak zwykły gryf, ale wszystkie łapy posiadają lwie) i hipogryfami. Hipogryfy były chyba najbardziej rozpoznawalne dzięki powieściom o Harrym Potterze.

W środę rzuciliśmy się w wir pracy nad wykończeniem domku naszej szeptuchy - dokończyliśmy ostatnią partię dachówek, zrobiliśmy trochę drobnych sprzętów i owoców z zimnej porcelany (co wcale nie było tak łatwe, jak się możecie domyśleć!) i sprowadziliśmy do chatki kilka zwierzątek.

I ani się obejrzeliśmy, a już zawitał w nasze progi piątek z Małym Milowickim Zakończeniem Sezonu Letniego - przyznałyśmy nagrody w konkursie na Najlepszy Zeszyt Smoczego Odkrywcy, wręczyłyśmy dzieciom drobne upominki i zrobiłyśmy pamiątkowe zdjęcia. Musimy też wspomnieć o przyznaniu specjalnego książkowego wyróżnienia naszej małej czytelniczki, która odznaczyła się niebywałą kreatywnością i niesamowitą wyobraźnią w wymyślaniu własnych historii. Oby tak dalej! I cóż - do zobaczenia przyszłego lata!

PS. Pewnie zastanawiacie się, jak wygląda skończona chatka - wreszcie mamy zaszczyt zaprezentować ją przed Wami w pełnej krasie!

ch1ch2ch3ch4ch5ch6ch7ch8ch9ch10ch11ch12ch13ch14ch15ch16ch17ch18ch19ch20ch21ch22ch23

 

Filia nr 20 - Stary Sosnowiec

 Pierwszy tydzień sierpnia poświęciliśmy na poznawanie kolejnych legend Mazowsza. Dzieci były zaskoczone kolejną legendą o syrenie - "Wars i Sawa". Spodobała im się również historia Bazyliszka. Nauczyły się projektować i wycinać proste motywy kwiatowe w stylu łowickim, z których powstały wyklejane obrazki, a także rysowały własną wersję Bazyliszka. Znaleźliśmy też trochę czasu na rozwiązywanie rebusów, krzyżówek i wykreślanek.

wars1wars2wars3wars4wars5wars6wars7wars8

Zajęcia wakacyjne już za nami, ostatni tydzień jak zwykle obfitował w ciekawe tematy, wesołe zabawy i zajęcia plastyczne, które naszym uczestnikom sprawiały największą radość. Pożegnaliśmy naszą wspaniałą ekipę, która wiernie towarzyszyła nam od początku wakacji, były drobne upominki i zapewnienia, że spotkamy się za rok.

osss1osss2osss3osss4

 

 

Z życia filii

Październikowy misz masz

pm1

Filia nr 15

Dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 47 wyruszyły w podróż na wspaniałą wyspę Hopsiup w poszukiwaniu prawdziwej radości wraz z bohaterami książki Hahanią i Fignacym. Zachwycone wyspą, wykonały uśmiechnięte buźki, czyli dokładnie to, co na co dzień chciałyby widzieć u innych ludzi – bezinteresowny uśmiech i radość życia. A z okazji dnia origami poznały tajniki artystycznego składania papieru, różne wzory i techniki, aby kreatywnie spędzać jesienne wieczory. Na zajęciach wyczarowały urocze wiewiórki. Natomiast z okazji Dnia Nauczyciela dzieci poznały różne typy uczniów na wesoło i zrobiły ciekawe kartki w kształcie książki.

Więcej…

Wernisaż Wystawy Prac Plastycznych

wystawa prac plastycznych Zając F-2

Filia nr 2 zaprasza

Filia nr 2 - Rudna IV przy ul. Gospodarczej 32 serdecznie zaprasza na wernisaż Wystawy Prac Plastycznych wykonanych przez uczestników Programów Aktywności Lokalnej oraz ich otoczenie pod kierunkiem animatora działań plastycznych Katarzyny Zając, w ramach projektu konkursowego "Tacy sami, bez ściany między nami", współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Społecznego realizowanego przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Sosnowcu. Poniedziałek 21 października 2019, godz. 16.00. Wstęp wolny.

Więcej…

Jesienią, jesienią...

bl1

Filia nr 14

10 października 2019 w Filii nr 14 na Zagórzu odbyły się zajęcia o jesieni z udziałem kl III b SP nr 9. Dzieci dowiedziały się czym charakteryzuje się ta piękna pora roku, co zmienia się zarówno w ogrodzie, lesie, na polach i w mieście. Dodatkowo dzieci uczestniczyły w mini quizie z nagrodami.

Więcej…

Jesienne legitymacje

IMG 20190925 091127

Filia nr 19

Początek września przywitaliśmy wraz ze stadem małych przedszkolnych Lisków. W ramach akcji Cała Polska Czyta Dzieciom lisiątka poznały kilka wierszy psiego poety Remika z Psierocińca. Zainspirowane rymami, powstały śliczne obrazki z serii ,,sweterki na ratlerki'', które możecie obejrzeć na zdjęciach. Śliczne, prawda? :) Lisie stado otrzymało od nas również specjalne Legitymacje służące zbieraniu serduszek po każdym spotkaniu w ramach akcji Cała Polska Czyta Dzieciom – liski, które uzbierają ich najwięcej dostaną od nas specjalną lisią kolorowankę. Zapewniamy, że jest po co się starać!

Więcej…
Joomla templates by Joomlashine