Notice: Undefined index: HTTP_USER_AGENT in /home/mbpsosnowi/domains/biblioteka.sosnowiec.pl/public_html/modules/mod_je_social/mod_je_social.php on line 48

Sierpniowa FOTOgaleria 2019

Lato 2019 - lead

Drugi miesiąc folkowych zabaw!

Letnia akcja "Z legendą w plecaku, czyli folkowe lato z biblioteką" trwa. Wszystkie nasze placówki szturmują liczne grupy miłośników legend i folkloru. Konkursy, wycieczki, spotkania, warsztaty, projekcje filmowe i inne atrakcje są przygotowane właśnie dla nich, dlatego bardzo się cieszymy, że wakacyjne dni upływają nam w tak wesołym i żądnym przygód towarzystwie. A poniżej przedstawiamy galerię zdjęć dokumentujących nasze sierpniowe rozrywki. Zapraszamy do oglądania...

 

MEDIATEKA | WAWEL | FILIA NR 1 | FILIA NR 2 | FILIA NR 3 | FILIA NR 4 | FILIA NR 5 | FILIA NR 6 | FILIA NR 7 | BIBLIOTEKA DZIECIĘCA | FILIA NR 10 | FILIA NR 11 | FILIA NR 12 | FILIA NR 13 | FILIA NR 14 | FILIA NR 15 | FILIA NR 17 | FILIA NR 18 | FILIA NR 19 | FILIA NR 20

 

Restauracja Magiel Kulinarny w Sosnowcu

W Restauracji Magiel Kulinarny dzieci przeżyły wspaniałą przygodę w krainie regionalnych smaków. Pod czujnym okiem przedstawicieli Lokalu warsztatowicze przygotowali wyśmienite zagłębiowskie potrawy - zalewajkę, prawdziwe pieczonki z ogniska oraz kogiel-mogiel z owocami. Pycha!

mag1mag2mag3mag4mag5mag6mag7mag8mag9mag10mag11mag12mag13mag15mag14

Skansen w Chorzowie

Byliśmy także w chorzowskim Skansenie. Było zwiedzanie, lekcja muzealna o strrrrasznych legendach oraz ognicho z kiełbaskami! A na dokładkę - trochę czasu wolnego w pięknych okolicznościach przyrody.

ska1ska2ska3ska4ska5ska6ska7ska8ska9ska10ska11ska12ska13ska14ska15

 

Świat Nauki i Fantazji - Zagłębiowska Mediateka

W minionym tygodniu dzieci ze Świata Nauki i Fantazji poznawały region Zagłębia Dąbrowskiego i związane z nim legendy. Wspólnymi siłami stworzyły makietę jednej z wizytówek Sosnowca - Zamku Sieleckiego. Następnie stanęły oko w oko z zagłębiowskimi smokami i rycerzami, tworząc własne legendy. Tydzień zakończył się legendarnymi zabawami z dawnych lat.

sgl1sgl2sgl3sgl4sgl5sgl6sgl7sgl8

 

9 sierpnia 2019 odbyło się arcyciekawe spotkanie z autorką książek dla dzieci i młodzieży Mariolą Jarocką. Rozmawialiśmy oczywiście o... legendach!

jar1jar2jar3

 

A w sobotę 10 sierpnia 2019 ponownie spotkaliśmy się "W ogrodzie pełnym legend", by wysłuchać opowieści przygotowanych przez aktora Teatru Zagłębia Tomasza Muszyńskiego.

og1og2og3og4og5og6og7

Kolejny tydzień wakacyjnych zajęć już za nami. Za oknem słoneczko, a w murach Zagłębiowskiej Mediateki mali legendoznawcy, chętni do zabawy. Nowe legendy, zadania, prace plastyczno-techniczne, to wszystko czekało na naszych milusińskich w Świecie Nauki i Fantazji. Choć zadań był dużo, to dzieci z ochotą podejmowały kolejne wyzwania i z wielką precyzją wykonywały swoje prace.

ssnif1ssnif2ssnif3ssnif4ssnif5

Za nami Wielki Turniej Legendoznawców! Dzieci wzięły udział w trudnych i nieco łatwiejszych konkurencjach. Było mnóstwo śmiechu i świetnej zabawy. No i oczywiście atrakcyjne nagrody - książki, słodycze, bilety do Kina Helios, wejściówki do Laserhouse Sosnowiec i na ściankę wspinaczkową Sport Poziom 450.

t1t2t3t4t5t6t7t8t9t10t11t12t13t14

Z wizytą w Toruniu. W minionym tygodniu w Świecie Nauki i Fantazji dzieci poznały legendę o toruńskich pierniczkach. Owa legenda, nie dość, że bardzo ciekawa, to również wyjątkowo smakowita. Wszystko za spraw, wypiekanych przez mistrza Bogumiła, pierniczków. Dzieci również mogły na godzinkę zamienić się w prawdziwych cukierników i z plastycznej gliny stworzyć najpiękniejsze ciasteczka. Po tak pracowitym dniu, na naszych mistrzów wakacyjnej zabawy, czekały najprawdziwsze pierniki, które przybyły do Mediateki wprost z Torunia. Podczas zajęć nie zabrakło również ludowych tańców i sportowych rozgrywek.

sel1sel2sel3sel4sel5sel6sel7sel8sel9sel10

 

Oddział dla Dzieci i Młodzieży

W piątym tygodniu wakacyjnych spotkań bibliotecznych młodzi miłośnicy legend z Oddziału dla Dzieci i Młodzieży poznawali naszą małą ojczyznę, czyli Zagłębie Dąbrowskie. W trakcie zajęć dzieci oglądały tematyczną prezentację multimedialną, słuchały opowieści „O Rycerzu Bendzie," „O tajemniczych baranach z Zagórza" oraz uczestniczyły w zabawach ruchowych. Na spotkaniach nie zabrakło także warsztatów plastycznych, w trakcie których młodzi artyści malowali portrety Diabła Boruty oraz wykonywali makietę ''baraniego kopca".

swaw1swaw2swaw3swaw4swaw5

Drugi tydzień sierpnia młodzi miłośnicy legend z Oddziału dla Dzieci i Młodzieży spędzili na Mazowszu i w stolicy Polski. Na zajęciach dzieci oglądały prezentację multimedialną na temat warszawskich legend, uczestniczyły w konkursach sprawdzających wiedzę z zakresu legendarnych bohaterów oraz poznawały tajemnicę starego zamku na Ordynackiej. Na spotkaniach nie zabrakło także warsztatów, w trakcie których młodzi miłośnicy sztuk plastycznych malowali złote kaczki, legendarnego bazyliszka i portret Warszawskiej Syrenki.

wasi1wasi2wasi3wasi4wasi5

W trzecim tygodniu bibliotecznych podróży z legendą w plecaku młodzi czytelnicy z Oddziału dla Dzieci i Młodzieży udali się do legendarnego Torunia i Gdańska. W trakcie zajęć dzieci poznawały regionalne legendy. Na spotkaniach nie zabrakło także warsztatów plastycznych, w trakcie których młodzi artyści malowali legendarne toruńskie pierniki i piernikowe chatki, herb Gdańska oraz nadwiślańskie pejzaże.

bz1bz2

 

Filia nr 1 - Środula

W tym tygodniu pożegnaliśmy legendarny Kraków, a pożegnaliśmy go opowieściami o Dzwonie Zygmunt, który bije w najważniejsze święta i uroczystości. Czy wiecie, że jego serce waży 365 kg? A może ktoś z Was wie, co wspólnego z Dzwonem Zygmunt miał Stanisław Wyspiański?

Ponieważ z Krakowa bliziutko już w nasze piękne góry, opowieściami o Zakopanem rozpoczęliśmy kolejny etap naszych legendarnych podróży. Najpierw wykonaliśmy postaci góralki i górala, a później zainspirowani śpiącymi w Tatrach rycerzami, wykonaliśmy miecze i tarcze rycerskie. A może Wy też już wiecie jakiego najważniejszego nie tylko w Polsce, ale na całym świecie skarbu strzegą?

ssr1ssr2ssr4ssr5ssr6

ssr7ssr3

HEJ! HEJ! Czy pamiętacie jak na samym początku wakacji zaczęliśmy tworzyć na Środuli naszą Legendarną Mapę Polski? Dzisiaj możemy się już pochwalić efektami pracy wszystkich uczestników naszej przygody. Spójrzcie tylko - oprócz miejsc które pewnie wszyscy znacie (Kraków, Gniezno, Poznań, Warszawa, Kruszwica), pojawiły się tu takie punkty jak Pajęczno z oooogromnym pająkiem, jeszcze straszniej robi się w Lublinie, gdy poznajemy legendę o Czarciej Łapie... Są też cudowne Mazury i legenda o Olbrzymce i jej perłach - jeśli jej jeszcze nie znacie, koniecznie musicie zgłębić tajemnice Krainy Jezior. W sumie na naszej mapie jest i śmiesznie, i strasznie i tajemniczo! Kolejne miejsca do odkrycia przed nami, ale to już zadanie na resztę wakacji!

map1map2map3map4map5map6map7map8map9map10map11map12map13uli7uli8uli9

W ten jakże upalny tydzień my także podróżowaliśmy ekstremalnie! Morze, góry i Mazury - to kierunki naszych wycieczek. Dowiedzieliśmy się skąd pochodzi nazwa Zakopane, wiemy już gdzie Olbrzymka zgubiła swoje perły i co z tego wynikło, odwiedziliśmy też Szczecin, gdzie poznaliśmy symbol dynastii Gryfitów. A Wy wiecie co to za symbol? Odwiedziły nas również dzieci z Przedszkoli 51 i 52, które wysłuchały kilku ciekawych legend. Przed nami jeszcze kilka tygodni wakacji, a do odkrycia kolejne miejsca i związane z nimi historie!

uli1uli2uli3uli4uli5uli6

Wakacje trwają. Dzieci szaleją. W tym tygodniu nasi ulubieńcy zapoznali się z kolejnymi legendami dotyczącymi historii naszego kraju. Wykonane ilustracje do tych legend przyozdobiły "Bajkową mapę Polski".

Wielkim zainteresowaniem cieszył się "Turniej sportowy" - wszystkim konkurencjom towarzyszył duch rywalizacji i chęć zwycięstwa. Zwycięzcy poszczególnych potyczek zostali nagrodzeni słodyczami.

Na ostatnich zajęciach zagościł u nas Bazyliszek. Najładniejsze prace zostaną zgłoszone do konkursu plastycznego "Bazyliszek - nie taki straszny ..."

dz1dz2dz3dz4dz5dz6dz7dz8dz9dz10

 

Filia nr 2 - Rudna IV

Ostatnio zamieniliśmy się w prawdziwych artystów: malowaliśmy mural, tworzyliśmy przewodnik po największych atrakcjach Śląska oraz projektowaliśmy stroje ludowe.

sru1sru2sru3sru4sru5

W tym tygodniu poznawaliśmy oraz tworzyliśmy stroje ludowe z różnych regionów Polski, a następnie przenieśliśmy się do krainy Zagłębia Dąbrowskiego. Dzieci zapoznały się z legendami o tym regionie: Złota mąka - węgiel, O Błędowskiej Pustyni, Legenda o Białej i Czarnej Przemszy oraz Legenda o Sosnowcu. Uczestnicy zajęć poznali historię i symbolikę Herbu miasta Sosnowiec oraz wykonały herb Sosnowca.

lud1lud2lud3lud4lud5lud6

 

Filia nr 3 - Klimontów

Zapoznaliśmy się ostatnio z góralskimi szlagierami. Były tańce, śpiewy, ale też chwila skupienia, żeby dowiedzieć się, jakie pasma górskie są w Polsce, a nawet... po co Góralowi ciupaga. Oj tak, było gwarno i wesoło. Zrobiliśmy też własne góralskie ciupagi.
Zdobytą wcześniej wiedzę sprawdziliśmy w Wielkim Teście Janosika. Na koniec postanowiliśmy zadać szyku i unowocześnić kobiecy strój góralski (powstały nietypowe korale) oraz namalowaliśmy pejzaż górski.
Dla każdego coś fajnego. Hej!

ski1ski2ski3ski4ski5ski6ski7ski8

Dawno, dawno temu...
Ha, ha, ha, to nie bajka. Rozpoczęliśmy naszą przygodę od wirtualnej podróży po Krakowie. Zobaczyliśmy zabytki i najważniejsze miejsca w mieście. Poznaliśmy nawet kilka legend, chociaż wiemy, że jest ich o wiele więcej. Wiecie co? Oswoiliśmy nawet Smoka. Tak, tego Wawelskiego. Każdy z uczestników zajęć zrobił wizerunek mieszkańca Groty Wawelskiej. Potem kolorowaliśmy kwiaty sprzedawane przez Panie Kwiaciarki na Rynku w Krakowie, Lajkonika i ćwiczyliśmy pamięć grając w krakowskie memory.
Na szczęście to był dopiero początek zabawy. Tak bardzo zachwyciła nas legenda o Lajkoniku,
że wpadliśmy na pomysł zaproszenia go do siedziby naszej Biblioteki. Ten Krakowski nie miał jednak wolnego terminu, ale my, współpracując zrobiliśmy cały strój i konia od podstaw. Potem, każdy z nas mógł się przebrać za Lajkonika i odtańczyć taniec zwycięstwa.
Poznaliśmy też zawód flisaka. Zaciekawił nas na tyle, że urządziliśmy sobie zawody. Każdy z nas był flisakiem i musiał spławić rzeką jak najwięcej bali drewna. Nie było prosto, bo na rzece czekało na nas wiele przeszkód do pokonania. Jakby tego było mało, nauczyliśmy się śpiewać piosenkę o Krakowiaku i tańczyć. Było fantastycznie!

tow1tow2tow3tow4tow5tow6tow7tow8

Legendy, baśnie, opowiadania... Z Królewskiego Krakowa przenieśliśmy się do Warszawy. Miasta, jak się okazało, tajemniczego, a wszystko przez jego legendy. Ale po kolei. Zaczęliśmy od poznania lokalizacji, historii i najważniejszych zabytków oraz miejsc Warszawy, potem przyszedł czas na opowieści z dreszczykiem. Tak, tak, było groźnie, a wszystko za sprawą m.in.: Złotej Kaczki, zabójczego Bazyliszka oraz walecznej Syrenki. Zgodnie uznaliśmy, że w tym tygodniu zostaniemy detektywami sporządzającymi portrety pamięciowe poszczególnych postaci. Uwierzcie, było wspaniale.

mazo1mazo2mazo3mazo4mazo5mazo6

 

Filia nr 5 - Walcownia

Dzisiaj wybraliśmy się z wizytą do Zagłębia Dąbrowskiego. Dowiedzieliśmy się gdzie leży region, w którym mieszkamy. Poznaliśmy "Legendę o Białej i Czarnej Przemszy". Legenda opowiada o nieszczęśliwej miłości dwóch sióstr Liliany i Diany do Nikodema, który okazał się diabłem. Dzieci zilustrowały opowiedzianą legendę. Choć niemal wszystkie dzieci wyjechały nie zabrakło jednego wytrwałego uczestnika piątkowych zajęć. Wykazał się niezwykłą sprawnością w naszym ogródku.

sw1sw2sw3sw4

Na naszej wakacyjnej trasie z legendą nie mogło zabraknąć Krakowa. Odwiedziły nas dzieci z Przedszkola Nr 14. Dowiedzieliśmy się z opowieści w jaki sposób szewc Skuba uratował Kraków od potwora ziejącego ogniem. Bawiliśmy się także na świeżym powietrzu. Braliśmy udział w zgaduj-zgaduli, bawiliśmy się w ciuciubabkę i sprawdzaliśmy swoją sprawność. Nie mogło zabraknąć wojny balonowej, na którą czekaliśmy cały tydzień.

smwa1smwa2

Miniony tydzień spędziliśmy w polskich górach. Oglądając prezentację multimedialną poznaliśmy różne pasma górskie, tamtejszą przyrodę, folklor, stroje i potrawy regionalne. Czytaliśmy też legendy związane z górami: "Morskie Oko", "O śpiących rycerzach", "Janosik" i " Jak powstały Tatry". Na zajęciach plastycznych malowaliśmy kwiaty na folii, chustę góralską, zdobiliśmy koszyczek techniką decoupage, a z masy solnej powstały czerwone korale. Uczyliśmy się też tańczyć "Zbójnickiego" i "Krzesanego" oraz poszukiwaliśmy zbójów Janosika, czyli bawiliśmy się w "Chowanego".

nia1nia2nia3nia4nia5nia6

Tydzień poświęcony legendom „Toruńskie pierniki" oraz „Krzywa wieża w Toruniu" zainspirował nas do emocjonujących rozgrywek w gry Mistaos oraz Jenga. Z masy solnej wykonaliśmy „pierniczki", których nie powstydziłby się żaden rzemieślnik cukierniczy z Torunia :)

walk1walk2walk3

 

Filia nr 6 - Niwka

 Kolejny tydzień wakacji minął nam pod hasłem "Nasza mała ojczyzna, czyli poznajemy legendy Zagłębia Dąbrowskiego". Wysłuchaliśmy między innymi takich legend jak: "Diabeł Boruta i Czarna Przemsza", "Diabeł Bobolicki", "Utoplok z Czarnej Przemszy", "O tajemniczych baranach z Zagórza". Prezentacja multimedialna przybliżyła nam zabytki związane z tymi opowieściami, a podczas zajęć plastycznych powstała galeria bohaterów legend zagłębiowskich.
Piątkowe przedpołudnie upłynęło nam na takich zabawach jak: "Ojciec Wirgiliusz", "Dwóm tańczyć się zachciało", "Ciuciubabka", "Głowa, ramiona, kolana pięty", a na koniec zagraliśmy w krykieta.

wka1wka2wka3wka4wka5

 

Filia nr 7 BIBLIOSFERA

Tematem przewodnim upływającego tygodnia był "Śląsk legendą malowany". Dzieci obejrzały ciekawą prezentację o ciężkiej pracy górników, wysłuchały legendy Marioli Jarockiej pt.:"Skarbnikowe złoto", a także poznały wiele ciekawostek o zwyczajach i gwarze śląskiej. Podczas słuchania śląskich szlagierów dzieci wykonały makietę kopalni. Nie zabrakło również rebusów i zagadek umysłowych.

sbib1sbib2sbib3

Kolejny tydzień wakacyjnych zajęć upłynął pod hasłem "Nasza mała ojczyzna, czyli poznajemy legendy Zagłębia Dąbrowskiego". Dzieci poznały legendę M.K. Mirskiego "Tajemnicze barany", do której wykonały postaci baranka metodą quillingu. Młodsi uczestnicy wyklejali baranka kulkami z bibuły, układały puzzle przedstawiające zabytki Sosnowca oraz kolorowały obrazki z książeczki "Pokoloruj Zagłębie". Oczywiście nie zabrakło gier planszowych i zabaw umysłowych.

bar1bar2bar3

 

Biblioteka Dziecięca - Tajemniczy Ogród

Szósty tydzień wakacji dzieciaki z Tajemniczego Ogrodu spędziły na Mazowszu i w stolicy Polski - Warszawie. Poznaliśmy legendę o złotej kaczce i bazyliszku. Tworzyliśmy łowickie wycinanki, kolorowe breloczki w kształcie kaczki i zakładki do książek dekorowane ludowymi wzorami.

maz1maz2maz3maz4maz5maz6

Tydzień "Wisłą do Gdańska" - chociaż nazwa spotkań była nieco zagadkowa to było, jak zawsze wesoło. Poznaliśmy bardzo dużo legend o największych nadwiślańskich miastach. Zmagaliśmy się z labiryntem, rebusami i krzyżówkami, które dzieci określiły jako "mega" trudne, co sprawiło, że nasze mózgi pracowały na najwyższych obrotach oraz wykonaliśmy domki rodem z toruńskich uliczek. Włożyliśmy całe serca i wszystkie siły w wykonanie pięknych Bazyliszków. Na koniec na naszych stolikach powstały herby Gdańska, a na tablicy multimedialnej układaliśmy puzzle z gdańskimi zabytkami.

kog1kog2kog3kog4kog5

 

Filia nr 10 - Kazimierz Górniczy

Podczas folkowych spotkań w naszej bibliotece najmłodsze uczestniczki Laura i Eliza poznały regionalne legendy. Na zajęciach dziewczynki wykonały niezwykłe obrazki z motywem ludowym wykorzystując prasowaną słomę, karbowaną tekturkę i plastelinę. Następne zajęcia plastyczne będą również bardzo ciekawe.

skaz1skaz2

 

Filia nr 11 - Ostrowy Górnicze

Podczas sierpniowych wakacyjnych zajęć udaliśmy się do pięknego Krakowa owianego mnóstwem legend. Nas interesował zamek Wawel położony na wzgórzu miasta, a w szczególności dawny mieszkaniec podzamcza Smok Wawelski. Z zaciekawieniem słuchaliśmy opowiadanej legendy, wymienialiśmy się poglądami. Nie zabrakło oczywiście naszej Pyzy. Zainspirowani ciekawą legendą o smoku i historią zamku oddaliśmy się pracy nad makietą.

sos1sos2sos3sos4

Dalsza część zwiedzania legendarnego Krakowa zaczęła się od poznania tradycji Lajkonika obecnie wpisanego do Kulturowego Dziedzictwa Narodowego, zwyczaju odpustu krakowskiego, legendy o Wandzie co nie chciała Niemca, dziejów Pana Twardowskiego. Spróbowaliśmy stworzyć ogólny obraz poznanych legend i tradycji Krakowa, a co stworzyliśmy możecie zobaczyć na naszych zdjęciach. Pracy było co niemiara, daliśmy jednak radę.

owy1owy2owy3owy4

Zajęcia były super według dzieciaków, a dlaczego? A dlatego, że oprócz prac mieli okazję wczuć się w role czarownicy, czarownika, pomieszać łyżką w garnku z różnymi przyprawami, porobić psikusów i postraszyć innych. Tak więc zabawa była przednia. Dzieciaki poznały również legendę o świętokrzyskich czarownicach z Łysej Góry.

cz1cz2cz3cz4cz5

 

Filia nr 12 - Porąbka

W samym środku wakacji, poznaliśmy legendę o Warszawskiej Syrence i ze starych gazet, bibuły i cekinów powstały przestrzenne figurki syrenek. Dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 35, wysłuchały legendy o Sielawym Królu z mazurskiego jeziora. Łuski naszego Sielawego króla błyszczały od cekinów. Zakwitł także tajemniczy kwiat paproci.

spor1spor2spor3spor4

W tym tygodniu zawędrowaliśmy z legendą do Wrocławia i postanowiliśmy stworzyć własne krasnoludki z butelek, bibuły i kolorowego papieru. W następnych dniach odwiedziliśmy nasze polskie morze. Poznaliśmy dwie legendy: "Dlaczego Bałtyk jest słony" i "Jurata, królowa Bałtyku". Świetnie bawiliśmy się lepiąc morze z masy solnej i budując z rolek, podwodny zamek Juraty.

posi1posi2posi3posi4posi5

 

Filia nr 14 - Zagórze

 Kolejny sierpniowy tydzień upłynął w Zagórzu pod hasłem „Na wiślanym szlaku". Dzieci poznały gwarę oraz stroje i tradycje kaszubskie. Wysłuchały piosenki śpiewanej gwarą, a następnie same próbowały ją zaśpiewać. Kolejną atrakcją dla młodych uczestników zajęć było jak najwierniejsze odwzorowanie haftu kaszubskiego.
Kolejny dzień zajęć był bardzo słodki. Dzieci najpierw wysłuchały historii o najciekawszych miejscach Torunia, poznały legendę o toruńskich piernikach, a następnie z wielką radością dekorowały pierniczki za pomocą cukrowych pisaków, polewy czekoladowej oraz różnego rodzaju posypek.
Ostatnie zajęcia w tym tygodniu upłynęły na zajęciach plastycznych. Dzieci składały z papieru piernikowe chatki, w których ukryły się słodkie niespodzianki. To był na pewno jeden ze słodszych tygodni tych wakacji.

szag1szag2szag3szag4szag5szag6szag7

I kolejny tydzień sierpnia za nami. Tym razem pod czujnym okiem Bazyliszka. Podczas poniedziałkowych zajęć dzieci miały okazję zagrać w niezwykłe gry planszowe z serii Legendy polskie. Były to: Pan Twardowski, Król Popiel, Bazyliszek oraz Smok Wawelski. Z wielkim zaangażowaniem toczyły się drużynowe rozgrywki. Kolejny dzień upłynął na zajęciach plastycznych. Dzieci po wysłuchaniu legendy o strasznym Bazyliszku, tworzyły jego niesamowite portrety.
Nie mogło też zabraknąć na zajęciach elementów związanych z motywami łowickimi. Dzieci stworzyły piękne zakładki do książek oraz dekorowały papierowe talerzyki.

reg1reg2reg3reg4reg5reg6reg7reg8reg9

 

Filia nr 15 - Mec

Na przełomie lipca i sierpnia, nasi zdobywcy przygód poznali naszą małą ojczyznę czyli Zagłębie. Czytanie legend np. o zagórskich baranach czy o Zamku Sieleckim, to tylko niektóre z poznanych. A, że w naszym mieście też były kopalnie to i poznano trochę symboli górniczych. Efektem były prace plastyczne - obrazki przedstawiające różne elementy związane z górnictwem. Barani kopiec to z kolei najwyższe wzniesienie naturalne w naszym mieście, więc nie możemy zapomnieć o barankach. Powstały przepiękne prace. Dzieci przygotowywały również elementy do wykonania piniaty w stylu łowickim. Niebawem będziemy podziwiać efekty.

sme1sme2sme3sme4sme5sme6sme7sme8

Folkowe lato to przede wszystkim kolory i rękodzieło. W naszej filii dzieci samodzielnie szyły poduszki z motywem łowickim. W efekcie pracowitych warsztatów powstały nie tylko poduszki, ale także wypychane tulipanki.

kra1kra2kra3kra4kra5kra6kra7

W tygodniu legend warszawskich uczestnicy naszych spotkań poznali legendę "O złotej kaczce" oraz "Bazyliszek". Prace plastyczne, które powstały nawiązują do tych historii - złota kaczka mieni się cekinami i brokatem, Bazyliszek przegląda się w ręcznie wykonanym lustrze. Motyw łowicki pojawił się na zakładkach do książek oraz w makiecie mazowszańskiej wsi.

kra8kra9kra10kra11kra12kra13

Witamy w Toruniu:-) Przewodnicy toruńscy, chętnie dzielą się legendami i dzięki temu poznaliśmy słodką legendę o toruńskich piernikach, o piekarzu i córce Katarzynie oraz o krzywej wieży w Toruniu. Ciekawa historia Torunia wyjaśnia dlaczego warto odwiedzić to miasto - znajduję się tu mnóstwo zabytków. To miasto również słynie z narodzin Mikołaja Kopernika. Po ogromnej dawce historii dzieci i młodzież wykonały kolorowe foldery przedstawiające miasto Toruń.
Wizytówką Torunia są pierniki, więc nie mogło zabraknąć wypieków cudownych pierników według tradycyjnej receptury. Młodzi uczestnicy wakacyjnych zajęć doskonalili swój kunszt kulinarny. Pośród zapachów kardamonu, imbiru i cynamonu, przesiewali mąkę, wyrabiali ciasto i formowali piękne i wyjątkowe kształty pierników. Kolejnym krokiem była różnobarwna dekoracja toruńskich pierników i tu kreatywność dzieci i młodzieży nie znała granic.

name1name2name3name4name5name6name7name8

 

Filia nr 17 - Pogoń

Na kolejny tydzień wakacji, udaliśmy się do Warszawy, ponieważ to z nią związane są historie, które każdy z nas na pewno słyszał w dzieciństwie. Warto wiedzieć, że niektóre warszawskie legendy – jak choćby legenda o Bazyliszku, legenda o Złotej Kaczce czy o Syrenie Warszawskiej powstały, i do dziś istnieją w kilku różnych wersjach. Jednakże nam żaden smok nie straszny i stwierdziliśmy, że pieniądze szczęścia nie dają - choć tu zdania były podzielone.

spog1spog2spog3spog4spog5 

Kolejny tydzień wakacji przyszło nam spędzić w Toruniu, gdzie aby legendzie i tradycji stało się zadość, zmierzyliśmy się z tematem wyrobu pierników. Nasze wyobrażenie na ten temat było iście bajkowe i zupełnie odbiegało od formy tych tradycyjnych - czego efekty można podziwiać na zdjęciach poniżej. Było też trochę wariacji związanych z Krzywą Wieżą... Wiemy też, jak w Toruniu sprawdzić czy ktoś ma czyste sumienie, a Wy?

on1on2on3on4on5

 

Filia nr 18 - Juliusz

Po małej przerwie wróciliśmy do naszych wakacyjnych zabaw. W tym tygodniu królowały utopce, im bardziej brzydki, tym lepszy. Na prośbę dzieci szyliśmy też z filcu, na szczęście palce tylko troszkę pokłute. Było również czytanie legend i oczywiście nasze ulubione gry planszowe. Na koniec zajęć, zabawa w chowanego między regałami i słodki poczęstunek.

sju1sju2sju3

Już połowa sierpnia za nami. Ekipa nam się trochę wykruszyła, bo ostatnie chwile wakacji dzieciaki spędzają poza granicami Sosnowca. Mimo, że gromadka mała, to zabawa dalej trwa. Najwięcej radości jest jak ręce brudne i coś się uda stworzyć. Tylko Bazyliszek z masy solnej nam się trochę rozpłynął...:)

usz1usz2usz3usz4usz5

 

Filia nr 19 - Milowice

Sierpień powitaliśmy kolejnym smoczym piątkiem i kolejną legendą - tym razem o smoku ze Smogorzowa i dzielnych misjonarzach, którzy go pokonali. Poszukiwania smoka, jak zwykle, były kilkuetapowe i wzbudziły wiele emocji w naszych młodych czytelnikach. Stwora udało się jednak bez większych problemów odnaleźć.

W poniedziałek dzieciaki wysłuchały legendy o tajemnicznym Skarbniku i wykonały własną wersję pamiątki z kopalni - musicie przyznać, że była ona bardzo udana! Nic dziwnego, skoro nasze dzieci są tak utalentowane.

W środę odwiedziliśmy Zalipie i Ćićmany - dwie wspaniałe malowane wioski które stanowiły inspirację dla naszej szeptuchowej chatki. Musicie przyznać, że całość zaczyna wyglądać coraz bardziej imponująco! Dzieci wykonały też projekty wzorowane na pomyśle Felicji Curyłowej i stworzyły własne wzory, które w przyszłości chciałyby zobaczyć na ścianach swoich własnych domów.

Następny smoczy piątek upłynął pod znakiem aż dwóch legend - o bazyliszku (który jest krewnym smoka po kądzieli) i o straszliwym smoku z Grzybowa. Tym razem do podpowiedzi wskazującej kryjówkę bibliotecznego smoka doprowadziła nas... mapa! To dzięki niej jednej z naszych nowych koleżanek udało się upolować smoka w całości wodnego!

milos1milos2milos3milos4milos5milos6milos7milos8

Kolejny tydzień sierpnia upłynął nam pod znakiem... ptaków! W poniedziałek wysłuchaliśmy legendy o magicznych gołębiach z Krakowa (i przekonaliśmy się, że jeśli ktoś ma przydomek "prawy'' to niekoniecznie należy mu wierzyć) i wykonaliśmy naszą własną wariację na ich temat. Podniebną wystawkę będzie można podziwiać do końca wakacji w Milowicach - zapraszamy!

W środę poznaliśmy legendę o poznańskim Królu Kruków i... zabraliśmy się za odkrywanie naszych talentów literackich! Dzieciaki wymyślały własne wersje znanych legend wśród których największe uznanie zdobył retelling historii o warszawskiej Syrence.
Ale! Jedna osoba z naszej grupki została wyróżniona naprawdę bojowym zadaniem - to dzięki niej za niedługo nasza chatka zyska dach i śliczną belkę stropową. Wiemy, że nie możecie się doczekać końcowego efektu, ale prosimy jeszcze o chwilę cierpliwości.

Tydzień pożegnaliśmy dość smutną legendą o Żaltisie i Egle z Zielonych Jezior. Zakończenie ich historii na szczęście nie zepsuło na długo naszych nastrojów - wszak trzeba było odnaleźć smoka! I tak też się stało. Tym razem smoczątko ukryło się w swoim własnym gnieździe. Kryjówka nie była jednak tak oczywista, jak możecie pomyśleć - co się naszukaliśmy, to nasze, jak to mawiają.

ce1ce2ce3ce4ce5ce6ce7ce9ce10

 

Filia nr 20 - Stary Sosnowiec

 Pierwszy tydzień sierpnia poświęciliśmy na poznawanie kolejnych legend Mazowsza. Dzieci były zaskoczone kolejną legendą o syrenie - "Wars i Sawa". Spodobała im się również historia Bazyliszka. Nauczyły się projektować i wycinać proste motywy kwiatowe w stylu łowickim, z których powstały wyklejane obrazki, a także rysowały własną wersję Bazyliszka. Znaleźliśmy też trochę czasu na rozwiązywanie rebusów, krzyżówek i wykreślanek.

wars1wars2wars3wars4wars5wars6wars7wars8

 

Bibliożercy 2018/2019

Z życia filii

Filia nr 14 - Zagórze "Dziękujemy!"

SAM 5548

Budżet Obywatelski

Filia nr 14 - Zagórze otrzymała książki zakupione w ramach ubiegłorocznego Budżetu Obywatelskiego. Za 4.000 zł zakupione zostały 203 książki: dla dzieci, młodzieży oraz dorosłych. Księgozbiór Filii wzbogacił się o poszukiwaną przez czytelników beletrystykę, lektury oraz książki popularnonaukowe. Bardzo serdecznie dziękujemy wszystkim osobom, które zagłosowały na naszą placówkę i dzięki którym pozyskaliśmy fundusze.

Sierpniowa FOTOgaleria 2019

Lato 2019 - lead

Drugi miesiąc folkowych zabaw!

Letnia akcja "Z legendą w plecaku, czyli folkowe lato z biblioteką" trwa. Wszystkie nasze placówki szturmują liczne grupy miłośników legend i folkloru. Konkursy, wycieczki, spotkania, warsztaty, projekcje filmowe i inne atrakcje są przygotowane właśnie dla nich, dlatego bardzo się cieszymy, że wakacyjne dni upływają nam w tak wesołym i żądnym przygód towarzystwie. A poniżej przedstawiamy galerię zdjęć dokumentujących nasze sierpniowe rozrywki. Zapraszamy do oglądania...

Więcej…

Lipcowa FOTOgaleria 2019

Lato 2019 - lead

Folkowe lato z biblioteką trwa!

Letnia akcja "Z legendą w plecaku, czyli folkowe lato z biblioteką" ruszyła pełną parą. Już od początku wakacji wszystkie nasze placówki szturmują liczne grupy miłośników legend i folkloru. Konkursy, wycieczki, spotkania, warsztaty, projekcje filmowe i inne atrakcje są przygotowane właśnie dla nich, dlatego bardzo się cieszymy, że wakacyjne dni upływają nam w tak wesołym i żądnym przygód towarzystwie. A poniżej przedstawiamy galerię zdjęć dokumentujących nasze lipcowe rozrywki. Zapraszamy do oglądania...

Więcej…

"Zaczytany Kazimierz"

IMG 20190627 154541

Filia nr 10

Gościem ostatniego przed wakacjami spotkania klubu czytelniczego „Zaczytany Kazimierz” był Tomasz Kowalski, autor kilku książek, m. in.: ”Nie pozwolisz żyć czarownicy” oraz „Przysionek, czyli dom dla pozornie umarłych”. Punktem wyjścia naszej dyskusji była książka opowiadająca historie czarownic z Doruchowa. Autor opowiedział nam o powstaniu książki i swoich zainteresowaniach tematyką śmierci. Rozmawialiśmy o ludzkich zachowaniach i o tym, co je motywuje. W dalszej części nasza dyskusja dotyczyła kwestii kary śmierci, zawodzie pisarza i różnicy między literaturą piękną a kryminałem.

Więcej…
Joomla templates by Joomlashine