Lipcowa FOTOgaleria 2019

Lato 2019 - lead

Folkowe lato z biblioteką trwa!

Letnia akcja "Z legendą w plecaku, czyli folkowe lato z biblioteką" ruszyła pełną parą. Już od początku wakacji wszystkie nasze placówki szturmują liczne grupy miłośników legend i folkloru. Konkursy, wycieczki, spotkania, warsztaty, projekcje filmowe i inne atrakcje są przygotowane właśnie dla nich, dlatego bardzo się cieszymy, że wakacyjne dni upływają nam w tak wesołym i żądnym przygód towarzystwie. A poniżej przedstawiamy galerię zdjęć dokumentujących nasze lipcowe rozrywki. Zapraszamy do oglądania...

Baśnie i bajki polskie na wielkim ekranie - każdy wtorek - Aula Zagłębiowskiej Mediateki

kin1kin2

 

Wernisaż wystawy "Poznaj najpiękniejsze polskie legendy" - 3 lipca 2019 - Zagłębiowska Mediateka

w1w2

w3w4

w5

w6

w8w9

w10w11

 

Czytanie w ogrodzie z Agnieszką Bieńkowską - Dziedziniec Zagłębiowskiej Mediateki

Pierwsze plenerowe czytanie z aktorami Teatru Zagłębia już za nami. Mimo, że pogoda w minioną sobotę płatała nam figle, czytanie legend przez Panią Agnieszkę Bieńkowską odbyło się zgodnie z planem, pod gołym niebem. Dzieciaki wraz z rodzicami z zainteresowaniem wysłuchały m. in. "Legendy o Morskim Oku" oraz "Legendy o śpiących rycerzach". Następnie wzięły udział w trzech konkurencjach: sportowej oraz dwóch plastycznych, polegających na wykonaniu ilustracji do jednej z czytanych legend, a także wykonaniu ozdobnego pudełeczka lub zakładki do książki. Po zebraniu pieczątek za wykonane zadania na uczestników czekała niepodzianka w postaci loterii z nagrodami.

DSC 1350 DSC 1384

DSC 1392 DSC 1396

DSC 1438 DSC 1463

DSC 1474 DSC 1492

DSC 1510 DSC 1538

DSC 1563 DSC 1566

DSC 1585 DSC 1593

DSC 1572

 

 Wycieczka do Legendii

Za nami pierwsza z wycieczek organizowanych w ramach Akcji Lato. Jej uczestnicy świetnie bawili się w chorzowskiej Legendii. Po przekroczeniu magicznej bramy wesołego miasteczka, uśmiech zagościł na twarzy wszystkich dzieci i pozostał z nimi podczas korzystania ze wszystkich atrakcji. Dzięki wspaniałej pogodzie i wielu niespodziankom był to naprawdę niesamowity dzień.

leg 1 leg 2

leg 3 leg 4

leg 5 leg 6

leg 7 leg 8

leg 9 leg 10

leg 11 leg 12

leg 13 leg 14

leg 15 leg 16

leg 17 leg 18

leg 19 leg 20

leg 21

 

Świat Nauki i Fantazji - Zagłębiowska Mediateka

Witam wszystkich miłośników wakacji z Biblioteką. Pierwszy tydzień super zabawy już za nami. W Świecie Nauki i Fantazji mamy prawdziwe oblężenie, na zajęciach frekwencja na sto procent. Folkowe lato robi prawdziwą furorę, a dzieci z ochotą tworzą rozmaitości, które nierozerwalnie związane są z tematyką polskich baśni i legend.

sni1sni2

sni3sni4

sni5sni6

sni7sni8

sni9sni10

sni11


Drugi tydzień wakacji już za nami. Czas tak szybko płynie, a w Świecie Nauki i Fantazji tak dużo się dzieje. Chociaż trudno w to uwierzyć, ale w naszej książnicy stanęła najprawdziwsza wieża legendarnego Popiela, którą otoczyło pokaźne stado myszy. Natomiast w środę, nasza placówka gościła wyjątkowego gościa. Prosto z Istebnej przyjechała do nas pani Ela - góralka z krwi i kości, która poprowadziła dla naszych milusińskich zajęcia o Beskidzie Śląskim. Dzieci z uwagą wysłuchały legendy "O czerwony brucliku". Mogły również przymierzyć prawdziwe kyrpce i bruclik. Największą atrakcją była jednak ogromna koniakowska koronka, którą pani Ela przywiozła specjalnie dla naszych czytelników i którą przez pięć godzin można było podziwiać w holu Zagłębiowskiej Mediateki. Natomiast piątek to czas na zajęcia sportowe, bo jak wiadomo ruch to zdrowie, więc i my dbamy o kondycję naszych dzieci.

IMG 0708 IMG 0756

IMG 0758 IMG 0767

IMG 0780 IMG 0793

IMG 0812 IMG 0823

IMG 0833 IMG 0863

W Świecie Nauki i Fantazji panuje iście wakacyjna atmosfera. Folkowe zajęcia dla dzieci są rozśpiewane, roztańczone i pozytywnie zakręcone. W mijającym tygodniu dzieci mogły przywitać Lajkonika, zrobić kwieciste wianki, zatańczyć najprawdziwszego krakowiaka. Było wspólne czytanie legend i śpiewanie ludowych piosenek. Powstały również przepiękne dzwony, dzwonki i dzwoneczki.

śnif 1 śnif 2

śnif 3 śnif 4

śnif 5 śnif 6

śnif 7 śnif 8

 

Oddział dla Dzieci i Młodzieży

W pierwszym tygodniu wakacyjnej akcji bibliotecznej młodzi łowcy legend z Oddziału dla Dzieci i Młodzieży udali się do regionu Wielkopolski. W trakcie zajęć dzieci oglądały interesujące prezentacje na temat założycielskich legend, rozwiązywały wielkopolskie łamigłówki oraz uczestniczyły w zajęciach plastycznych. Na spotkaniach nie zabrakło także konkurencji sprawnościowych, które zorganizowane zostały w ramach bibliotecznego turnieju walecznych koziołków.

waw1waw2

waw3waw4

waw5waw6

W drugim tygodniu wakacyjnych spotkań młodzi miłośnicy legend, z Oddziału dla Dzieci i Młodzieży, podążali szlakami malowniczych gór. W trakcie zajęć dzieci poznawały tajemnice Morskiego Oka, słuchały opowieści o „Śpiących rycerzach w Tatrach” oraz uczestniczyły w zabawach muzyczno - sprawnościowych. Na spotkaniach nie zabrakło także warsztatów plastycznych, w trakcie których młodzi artyści malowali portrety legendarnych zbójników oraz wykonywali góralskie ciupagi. 

IMG 5555 IMG 5557

IMG 5558 IMG 5559

IMG 5560

                       

Filia nr 1 - Środula

Legendarna Mapa Polski to wakacyjne zadanie, od którego rozpoczęliśmy zajęcia na Środuli. Granice i Wisła już prawie gotowe, kolejne efekty naszej pracy będziecie mogli podziwiać na bieżąco!

sro1sro2

sro3sro4

Za nami historie związane z legendarnymi początkami państwa polskiego. Na naszej mapie przybyło kilka punktów związanych z Lechem, Czechem i Rusem oraz Popielem czy Piastem Kołodziejem. Wiemy już między innymi skąd nazwa plemienia Goplanie, czyją żoną była Rzepicha i jak na imię miał jej syn. W poniedziałek wyruszamy w dalszą podróż, dołączcie do nas!

DSCN7788 DSCN7806

DSCN7816 DSCN7810

DSCN7814

 

Filia nr 2 - Rudna IV

Za nami pierwszy tydzień folkowych wakacji. Dzieci uczestniczące w letnich zajęciach poznały kilka pięknych legend oraz z zapałem wykonały prace plastyczne. Powstał więc Bazyliszek i bodące się na wieży poznańskie koziołki, a także piękna warszawska Syrenka.

r1r2

r3r4

r5r6

W tym tygodniu, uczestnicy wakacyjnych zajęć obejrzeli prezentacje ilustrujące kolejne legendy. Powstała także wieża króla Popiela oraz myszy, zaroiło się od złotych kaczek, a na koniec przenieśliśmy się w góry, gdzie spotkaliśmy śpiących rycerzy.

20190708 181029 20190710 101332

20190710 102422 20190711 120255

20190712 105012

 

Filia nr 3 - Klimontów

Wizyta w kolebce polskości

W bibliotece w Klimontowie zebrali się młodzi miłośnicy polskiego folkloru. W tym tygodniu zawitaliśmy do Wielkopolski – kolebki państwa polskiego. Dzieci poznały legendy z tego regionu – o Lechu, Czechu i Rusie, o królu Popielu, o poznańskich koziołkach, a potem stworzyły piękne kolaże przedstawiające sceny z poznanych legend. Na kolejnych zajęciach nasi uczestnicy wykonali makietę słowiańskiego grodu oraz majestatyczną głowę orła. Na koniec wspólnie rozwiązywaliśmy zagadki, rebusy i krzyżówki związane z Wielkopolską.

kli1kli2

kli3kli4

kli5kli6

Nasza mała ojczyzna – Zagłębie Dąbrowskie

Drugi tydzień wakacji to podróż po naszej małej ojczyźnie – Zagłębiu Dąbrowskim. W trakcie zajęć nasi uczestnicy dowiedzieli się, gdzie leży Zagłębie Dąbrowskie, jakie są jego największe miasta, poznali krótko jego historię i najciekawsze zabytki z tego regionu. Zaznajomili się także z legendami Zagłębia, a korzystając z farb, węgla i kredek stworzyli galerię postaci z owych opowieści – Utoplaka i Skarbnika. Dzieciaki wykonały też piękny album o Sosnowcu, a także obrazy (misternie wyklejane bibułkowymi kulkami) przedstawiające herb naszego miasta.

017 020

028 035

042

 

Filia nr 5 - Walcownia

Malinowi Poszukiwacze Legend to grupa dzieci, która wyruszyła w wakacyjną podróż tropem najpiękniejszych polskich legend. Szycie myszek z filcu, mysia siatkówka i zabawa w myszoskoczki - z którą legendą Wam się kojarzą? Oczywiście...to legenda „O Księciu Popielu". Z tą legendą spędziliśmy pierwszy tydzień wakacji. W poniedziałek zapraszamy na... a to już niespodzianka :)

bi1bi2

bi3bi4

bi5bi6

bi7

Kolorowy folklor góralski zawrócił w głowie uczestnikom letnich zabaw na Walcowni. W tym tygodniu dużo się działo – były zgadywanki językowe, gry planszowe, praca plastyczna oraz szalone zawody zbójnickie, gdzie trzeba się było wykazać celnym okiem i nie lada koordynacją. Jest nas coraz więcej – może i Ty dołączysz do Malinowych Poszukiwaczy Legend? Zapraszamy :)

wa8wa9

wa10wa11

wa12wa13

 

Filia nr 6 - Niwka

Rozpoczęliśmy kolejne wakacyjne spotkania, tym razem pod hasłem: „Z legendą w plecaku, czyli folkowe lato z biblioteką". W pierwszym tygodniu odwiedziliśmy region wielkopolski poznając legendy w ramach tematu: „I tak to się zaczęło, czyli z wizytą w kolebce polskości".
Historia Króla Popiela, Lecha, Czecha i Rusa, poznańskich koziołków czy dlaczego ktoś wymyślił tak pyszne rogale świętomarcińskie, upewniły nas w przekonaniu, że region wielkopolski ma fascynujący folklor, gwarę czy kuchnię. Następnie zbudowaliśmy makietę Mysiej Wieży na jeziorze Gopło, a tydzień zakończyliśmy rozgrywkami w grę planszową „Król Popiel" z cyklu Legendy Polskie.

ni1ni2

ni3ni4

Drugi tydzień wakacyjnych spotkań poświęciliśmy legendom Krakowa i okolic - "Legendarny Kraków, czyli tropami wawelskiego smoka i nie tylko". Przypomnieliśmy sobie następujące legendy: „O pierścieniu królowej Kingi", „O gołębiach – rycerzach księcia Probusa", „O dwóch wieżach i dwóch braciach", „O krakowskich psach i kleparskich kotach", „O pannach Zwierzynieckich" i oczywiście o Smoku Wawelskim. Ponadto zwiedzaliśmy wirtualnie „Bajkowy Kraków" poznając jego niezliczone zabytki, odgadywaliśmy interaktywne zagadki i interaktywną grę planszową w skojarzenia. Podczas zajęć plastycznych wykonaliśmy element stroju krakowskiego – kwietny wianek. Koniec tygodnia zwieńczyliśmy rozgrywkami w grę planszową
„Smok Wawelski" z serii Legendy Polskie, poznaliśmy typowe dania kuchni małopolskiej i przebogaty folklor tego regionu oraz rozwiązaliśmy quiz wiedzy o Krakowie.

ni5ni6

ni7ni8

 

Filia nr 7 BIBLIOSFERA

Pierwszy tydzień "legendarnych" wakacji w Bibliosferze rozpoczął się od spotkania z poznańskimi koziołkami. Po wysłuchaniu legendy, uczestnicy spotkania obejrzeli prezentację o Poznaniu i na podstawie legendy przygotowali przedstawienie teatrzyku kamishibai. Były też konkursy, kalambury, gry planszowe oraz zabawy ruchowe. Jednym słowem wspaniała zabawa.

sf1sf2

sf3sf4

sf5

Mijający tydzień upłynął w naszej Bibliosferze w iście góralskim nastroju. Uczestnicy wakacyjnej zabawy wysłuchali legendy o Janosiku oraz poznali wiele ciekawostek na temat góralskich zwyczajów. Dziewczynki wykonały kolorowe sznury korali, których mogłyby im pozazdrościć najprawdziwsze góralki, a chłopcy pobawili się w projektantów mody i wyklejali kolorowym ryżem góralskie stroje ludowe. Piątkowe zajęcia w plenerze „Po zbójnicku, czyli jak się bawić, to się bawić” dostarczyły wiele śmiechu i dobrej zabawy.

8.07 008 8.07 011

12.07 017 12.07 035

 

Biblioteka Dziecięca - Tajemniczy Ogród

Tydzień wakacyjnych spotkań w "Tajemniczym Ogrodzie" już za nami. Poznaliśmy legendy przedstawiające najdawniejsze dzieje naszego kraju, nie zabrakło także opowieści o zbrojnych wojach. Wykonaliśmy własne herby oraz tarcze herbowe pierwszych Lechitów i Piastów, musiały pojawić się też miecze. Nie zabrakło gromady szarych, czarnych i brązowych myszek znad Gopła. Powstał zamek króla Popiela ze słynną Mysią Wieżą. Każda z makiet była osobistym projektem młodych wykonawców, którzy z zaciekawieniem wysłuchiwali historii o zamierzchłych czasach.

ta2ta4

ta6


Wakacyjne spotkania z naszymi małymi gośćmi są coraz liczniejsze, a dzieci już się ze sobą zaprzyjaźniły, zatem zabawa trwa w najlepsze! Usłyszeliśmy wiele góralskich baśni, nie straszne nam nawet legendy o zbójnikach oraz czarownicach. Wiemy z jakich elementów składa się strój górali z Podhala. Znamy popularne góralskie piosenki. Był czas na  wykonanie ciupag, zbójeckich maczug, masek czarownic oraz diabłów. Sportretowany został także Giewont. Jak widać - na brak rozrywek nie narzekamy.

DSCN8551 DSCN8558

DSCN8569

 

Filia nr 10 - Kazimierz Górniczy

W Kazimierzu Górniczym "Folkowe lato z biblioteką" zapoczątkowały Lenka, Gabi i Jana. Po udekorowaniu placówki, dziewczyny w pierwszym tygodniu lipca zapoznały się z legendą O Lechu, Czechu i Rusie. Wspólnie wykonały ilustrację do tej legendy, a na mapie Polski zaznaczyły "osadę Gniezno", którą założył Lech wraz ze Słowianami.

ka1ka2

ka3

ka4ka5


Drugi tydzień wakacyjnych spotkań w Filii nr 10 minął uczestniczkom bibliotecznych zajęć pod hasłem trzech legend: "O Panu Twardowskim", "O Smoku Wawelskim" oraz "O Syrence Warszawskiej". Przed każdymi zajęciami dziewczyny zapoznały się z wybraną legendą. Po odczytaniu tekstu i krótkiej refleksji o lekturze, pomysły na prace plastyczne nasuwały się same. Tak powstał plakat ze Wzgórzem Wawelskim, Smoczą Jamą, Smokiem i Szewczykiem. Pan Twardowski zagościł wraz z kogutem na talerzykach, a postać Syreny wiele mówi o zamiłowaniu naszych uczestniczek do brokatu, świecidełek i wszelkich ozdóbek.

 IMG 20190710 120411 IMG 20190712 111433

IMG 20190712 121237

IMG 20190708 114209

 

Filia nr 11 - Ostrowy Górnicze

To Pyza, nasza wędrowniczka. Razem z nią wybraliśmy się w podróż po polskiej krainie. Pyza zna wszystkie polskie regiony i zwyczaje, dlatego w to lato będzie nam towarzyszyła jako przewodnik i towarzyszka podróży. Mamy zamiar zwiedzić polskie regiony oraz poznać legendy z nimi związane. Naszą podróż zaczęliśmy od legendy o królu Popielu. Zapraszamy do udziału, świetnej zabawy i odkrywania ciekawych miejsc.

o3

o1o2o4

 

Filia nr 12


Dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 35 aktywnie biorą udział w wakacyjnych zajęciach w Filii nr 12. Przedszkolaki poznały już legendę "O Popielu" i wykonały myszki z szyszek. Dziś przenieśliśmy się natomiast w Tatry, by wysłuchać legendy o tym jak powstało Morskie Oko. Dzieci dowiedziały się jak wygląda strój góralski i jak nazywają się jego elementy. Wspaniałą zabawą okazało się klejenie kolorowych ciupag. Dziewczynka uczestnicząca w zajęciach popołudniowych, wykonała wieżę Popiela i góralską chatkę.

F12 1 F12 2

F12 3 F12 4

F 12 5

 

 Filia nr 13

Pierwsze dwa tygodnie wakacyjnych spotkań za nami. Dzieci chętnie odwiedzają bibliotekę i aktywnie uczestniczą w zajęciach. Czytamy i słuchamy legend oraz tworzymy piękne prace plastyczne, nawiązujące tematycznie do zajęć. "Byliśmy" już w Wielkopolsce, "odwiedziliśmy" legendarny Kraków  oraz "spotkaliśmy" Bazyliszka. Z każdej naszej wyprawy mamy oczywiście pamiątki, które sami wykonaliśmy i można je podziwiać w bibliotece. Tak więc mamy: koronę króla Popiela, myszki, zamek, Smoczą Jamę z ziejącym smokiem oraz podobiznę Bazyliszka. Oprócz zajęć plastycznych, gramy także w gry planszowe, stolikowe, układamy duże domino, są quizy oraz gry i zabawy ruchowe.

Maczki 1 Maczki 2

Maczki 3 Maczki 4

Maczki 5 Maczki 6

Maczki 7

 

Filia nr 14 - Zagórze

Dzieci i młodzież, uczestniczące w zajęciach wakacyjnych, w Filii nr 14 podczas folkowego lata z biblioteką, wyruszyły w niezwykłą podróż śladami legend polskich. Czas spędzony w Wielkopolsce zaowocował poznaniem najpopularniejszych legend. Fascynacja tą o Królu Popielu sprawiła, że uczestnicy spotkań zbudowali Mysią Wieżę i wykonali z filcu i papieru mnóstwo legendarnych myszy. Podczas zajęć dzieci naśladowały również dwa rozbrykane poznańskie koziołki, które w zabawie się bodły oraz wypiekały rogale i ciasteczka z masy solnej.

20190703 101057 20190705 175203

20190705 104811 20190703 103119

W drugim tygodniu naszych wakacyjnych zajęć wybraliśmy się w góry. Nasi uczestnicy poznali góralskie zwyczaje i stroje. Aby przybliżyć się do bogatej i pięknej kultury tego regionu, uczestnicy postanowili wykonać koronki niczym z Koniakowa, a także charakterystyczny ozdobnik do „portek” czyli - Parzenicę. Wysłuchali również legendy „O śpiących rycerzach w Tatrach” oraz dowiedzieli się, jak należy zachowywać się w górach i co należy ze sobą zabrać na wyprawę, aby czuć się bezpiecznie. Na koniec posmakowali góralskiego przysmaku, jakim jest Oscypek. Wszystkim smakowało i się podobało, Hej!
Z niecierpliwością czekamy, na kolejny tydzień zajęć.

F14 1 F14 2

F14 3 F14 4

F14 5

 

Filia nr 15 - Mec

W pierwszym tygodniu wakacji wyruszyliśmy do Wielkopolski. Prezentacja o Wielkopolsce, czytanie legend o "Poznańskich koziołkach", "O królu Popielu" i trzech Braciach "Lechu , Czechu i Rusie" to niektóre z atrakcji, jakie czekały na młodych poszukiwaczy przygód. Nie mogło zabraknąć prac plastycznych, powstały pierwsze ilustracje dla Leśnego Opiekuna Legend. Wykonano również makietę Mysiej Wieży z Kruszwicy, na której uwięziono króla Popiela.

mec1mec2

mec3mec4

mec5mec13

mec6mec7

mec8mec9

mec10mec11

mec12mec14

W drugim tygodniu wakacyjnych spotkań, młodzi miłośnicy legend z Oddziału dla Dzieci i Młodzieży, podążali szlakami malowniczych gór. W trakcie zajęć dzieci poznawały tajemnice Morskiego Oka, słuchały opowieści o „Śpiących rycerzach w Tatrach” oraz uczestniczyły w zabawach muzyczno - sprawnościowych. Na spotkaniach nie zabrakło także warsztatów plastycznych, w trakcie których młodzi artyści malowali portrety legendarnych zbójników oraz wykonywali góralskie ciupagi. 

20190712 134530 IMG 20190708 122556  

IMG 20190710 125715 IMG 20190710 125908IMG 20190712 134321 IMG 20190708 125554

                                

Filia nr 17 - Pogoń

I tak się to zaczęło... Poznając najpopularniejszą chyba legendę o założeniu państwa przenieśliśmy się w dawne czasy, kiedy to ludziom obce były wygody współczesnego życia. Używając wyobraźni wykonaliśmy makiety grodów, które miałyby stanowić zachętę do osadnictwa dla tamtejszych plemion. Licząc na to, że nie straszny nam będzie król Popiel, ani myszy, ani nawet Biała Dama z Kórnika, o której stworzenie również się pokusiliśmy.

pog1pog2

pog3pog4

pog5pog6

Drugi tydzień wakacji przemierzyliśmy zbójnickim szlakiem... Było trochę historii góralskich, ciekawostek związanych z tym regionem i zabaw w góralskim klimacie. Zainspirowane "Legendą o sercu gór" dzieci zrobiły przestrzenną makietę, a także samodzielnie ubrały swoich górali i góralki w tradycyjny strój galowy. W tym tygodniu także, zainspirowani największą koronką świata, która gościła w ZM, wykonaliśmy własne interpretacje tego rękodzieła. W przyszłym tygodniu spotykamy się w "Legendarnym Krakowie".

pog7pog8

pog9pog10

pog11

 

Filia nr 18 - Juliusz

1. tydzień minął bardzo szybko i wesoło. Trochę zajęć plastycznych, trochę gier i niedokończony gród króla Popiela. Ale przed nami kolejny tydzień i na pewno wszystko uda się dokończyć. Dzieciaki nie mogą doczekać się szycia z filcu, zobaczymy jak im to wyjdzie ;)

ju1ju2

ju3ju4

ju5

Drugi tydzień zajęć w bibliotece minął bardzo szybko. Jak zawsze, zdolne dzieci, potrafią wyczarować super rzeczy. Wianki na głowę, myszki i owieczki, które uatrakcyjniły nasz gród, cieszą oko odwiedzających bibliotekę czytelników. Przed nami dwa tygodnie przerwy w zajęciach, a potem wracamy z nową energią i nowymi pomysłami.

DSCN2139 DSCN2143

DSCN2158 DSCN2160

DSCN2163 DSCN2166

 

Filia nr 19 - Milowice

Iście smocza pogoda powitała nas w te wakacje! Jednak mimo gorąca i duchoty zajęcia w Milowicach ruszyły pełną parą. Na samym początku zapoznaliśmy się z zasadami panującymi w trakcie naszych folkowych zajęć, a potem wykonaliśmy urocze i wyjątkowo zwinne smokoloty.
Zaczęliśmy też pisać kolejną milowicką bajkę - tym razem traktującą o przygodach Ognika Smoczyskiego.

Środowe spotkanie zostało poświęcone naszym słowiańskim wampirom i strzygoniom. Dzieciaki dowiedziały się jak wyglądał słowiański wampir, jakie były jego rodzaje i jak należało z nim walczyć. Omówiliśmy też pokrótce zagadnienie pochówku wampirycznego, który odbywał się jeszcze nie tak dawno (bo ledwie nieco ponad 100 lat temu) w jednej z wsi w pobliżu Krakowa.
Nie mogło również zabraknąć wampirów pojawiających się w literaturze i współczesnej popkulturze. Nie trudno się domyślić, że najsławniejszym z nich okazał się hrabia Drakula, a zaraz po nim Regis.

Ostatnie spotkanie w pierwszym tygodniu lipca upłynęło pod znakiem Smoczego Piątku zainspirowanego przez naszego Sympatycznego Smoka Bazyla (to ten z cukrową owieczką) i jego wiernego pomocnika Bazyliszka Wiktora (to tej mniejszy, ale zadziorny).
Poznaliśmy legendę o Meluzynie i księciu Bolku, dowiedzieliśmy się jak wyglądał zamek w Cieszynie i czym jest glorietka, a potem udaliśmy się na poszukiwania ukrytego smoka. Zagadka wyłowiona z koperty dała nam kilka wskazówek, więc sprawnie poradziliśmy sobie z tym zadaniem. I w ten oto sposób pierwsze strony "Ksiąg Smoczych Odkrywców" zostały zapełnione!
Zdecydowanie był to udany tydzień.

mi1mi2

mi3mi4

mi5mi6

mi7mi8

mi9mi10


Drugi tydzień wakacji przebiegł nam w całkiem miłej atmosferze - w poniedziałek dowiedzieliśmy się co nieco o szeptuchach, o tym kim były i jaką funkcję pełniły w dawnych społecznościach wiejskich. Zaczęliśmy również konstruować naszą szeptuchową chatkę :)
Środa zaś upłynęła nam pod znakiem diabłów polskich - znanego wszystkim Boruty, Hejdasza o miękkim i puchatym ogonku oraz żarłocznego Fugasa. Żeby dowiedzieć się czegoś o ich życiorysach, musieliśmy pomóc sobie magiczną latarką.
Dowiedzieliśmy się też w jakich książkach i filmach możemy spotkać powyższe diabły i okazało się, że jest ich całkiem sporo.
Natomiast potem zabraliśmy się za wykonywanie ozdobnych bali do szeptuchowej chatki. Wkrótce będziecie mogli ocenić pierwsze efekty naszej pracy!
Smoczy Piątek święcił triumfy popularności - tym razem zagadka w obliczu której stanęły dzieciaki, była nieco bardziej złożona. W końcu jednak udało nam się znaleźć sprytnie ukrytego smoka.
Poznaliśmy dziś również legendę o Królu Węży i zaklętym królewiczu. Wiedzieliście, że Wężowy Król mógł występować pod postacią Złotogłowca albo Złoczynia?

IMG 20190708 103127 IMG 20190708 105240

IMG 20190709 134232 IMG 20190710 104611

IMG 20190710 105113 IMG 20190712 104024

IMG 20190712 122513 IMG 20190712 122719

 

Filia nr 20 - Stary Sosnowiec

Pierwszy tydzień wakacyjnej akcji już za nami. Nasze spotkania przebiegały w miłej atmosferze, a dzieciaki chętnie i aktywnie uczestniczyły w zajęciach, które dotyczyły Wielkopolski, czyli regionu, w którym narodziła się Polska. Oprócz wspaniałych prac plastycznych, które powstały podczas zajęć, dzieciaki poznawały legendy i podania o wielkopolskich grodach.

st1st2

st3st4

st5

W drugim tygodniu zajęć podążaliśmy górskimi szlakami. Dzieci poznawały góralską gwarę, stroje, muzykę i tańce ludowe, a także legendy m.in. "O śpiących rycerzach w Tatrach" czy też o "Czarownicach z Łysej Góry". Zajęcia uatrakcyjniły warsztaty plastyczne, podczas których dzieciaki wyklejały góralskie stroje oraz tworzyły maski przedstawiające świętokrzyskie wiedźmy. Na zakończenie pracowitego tygodnia było słodkie co nieco oraz zaproszenie na kolejne ciekawe zajęcia.

st6st7

st9st10

 

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Bibliożercy 2018/2019

Z życia filii

Lipcowa FOTOgaleria 2019

Lato 2019 - lead

Folkowe lato z biblioteką trwa!

Letnia akcja "Z legendą w plecaku, czyli folkowe lato z biblioteką" ruszyła pełną parą. Już od początku wakacji wszystkie nasze placówki szturmują liczne grupy miłośników legend i folkloru. Konkursy, wycieczki, spotkania, warsztaty, projekcje filmowe i inne atrakcje są przygotowane właśnie dla nich, dlatego bardzo się cieszymy, że wakacyjne dni upływają nam w tak wesołym i żądnym przygód towarzystwie. A poniżej przedstawiamy galerię zdjęć dokumentujących nasze lipcowe rozrywki. Zapraszamy do oglądania...

Więcej…

"Zaczytany Kazimierz"

IMG 20190627 154541

Filia nr 10

Gościem ostatniego przed wakacjami spotkania klubu czytelniczego „Zaczytany Kazimierz” był Tomasz Kowalski, autor kilku książek, m. in.: ”Nie pozwolisz żyć czarownicy” oraz „Przysionek, czyli dom dla pozornie umarłych”. Punktem wyjścia naszej dyskusji była książka opowiadająca historie czarownic z Doruchowa. Autor opowiedział nam o powstaniu książki i swoich zainteresowaniach tematyką śmierci. Rozmawialiśmy o ludzkich zachowaniach i o tym, co je motywuje. W dalszej części nasza dyskusja dotyczyła kwestii kary śmierci, zawodzie pisarza i różnicy między literaturą piękną a kryminałem.

Więcej…

Odznaki Szeryfa Praw Dziecka wręczone!

20190625 114339

Filia nr 2

25 czerwca w Przedszkolu nr 57 w Sosnowcu odbyła się uroczystość wręczenia Odznak Szeryfa Praw Dziecka w ramach akcji UNICEF "Szkoła z Prawami Dziecka". Odznaki i dyplomy otrzymała Pani Dyrektor Przedszkola nr 57 oraz pracownicy Filii nr 2 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Sosnowcu. Więcej informacji o tym wydarzeniu na stronie Facebooka Przedszkola 57 - KLIK

Więcej…

Czerwiec w fotograficznym skrócie

cz1

Świat Nauki i Fantazji

Witam wszystkich sympatyków dobrej książki i fajnej zabawy. Mimo doskwierających upałów, w Świecie Nauki i Fantazji frekwencja na sto procent. Zabawy z okazji Dnia Dziecka, zajęcia tematyczne, wspólne czytanie, bum bum rurki, czy gry komputerowe, to tylko niektóre z propozycji, które czekały na naszych milusińskich. Czerwiec to również koniec roku szkolnego i początek wakacji. Wszystkim dzieciom życzymy udanego wypoczynku i pięknej słonecznej pogody.

Więcej…
Joomla templates by Joomlashine