Niedziela z… Krzysztofem Zanussim

z9

Dziękujemy za wspaniałe popołudnie!

Miejska Biblioteka Publiczna w Sosnowcu miała zaszczyt zaprosić na wyjątkowe spotkanie z jednym z najwybitniejszych polskich twórców filmowych – Krzysztofem Zanussim. W niedzielę 23 czerwca 2019 rozpoczęliśmy o godz. 16.00 spotkaniem z reżyserem i promocją książki „Życie rodzinne Zanussich", które poprowadziła autorka publikacji – Barbara Gruszka-Zych. Następnie...

...zaprezentowany został najnowszy film w reżyserii zaproszonego gościa – „Eter". Spotkanie odbyło się w Auli Zagłębiowskiej Mediateki przy ul. Kościelnej 11.

Uczestnicy spotkania mieli możliwość zakupu promowanej książki.

z1z2

z3z4

z5z6

z7z8

Krzysztof Zanussi (ur. 1939 w Warszawie) – polski reżyser i scenarzysta filmowy, teatralny i telewizyjny, producent filmowy, publicysta, pedagog oraz filozof. Od 1980 roku dyrektor Studia Filmowego „Tor".

Członek wielu organizacji i stowarzyszeń zrzeszających artystów, m. in.: Stowarzyszenia Filmowców Polskich (1971-83), Rady Polskiej Federacji Dyskusyjnych Klubów Filmowych (1975-77), Komitetu Kinematografii, Stowarzyszenia Pisarzy Polskich czy Stowarzyszenia EUROVISIONI. Autor książek o tematyce filmowej. Wykładowca wielu uczelni filmowych, m. in.: PWSTiF w Łodzi, National Film School w Wielkiej Brytanii, Uniwersytetu Columbia w Nowym Jorku. Reżyseruje m.in. w teatrach w Mediolanie, Rzymie, Palermo, Syrakuzach, Bonn, Moskwie, Bremie, Bazylei. Jest laureatem wielu prestiżowych nagród i odznaczeń, m. in.: nagrody „David di Donatello", Krzyża Komandorskiego z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski, Chevalier d'l'Ordre des Arts et des Lettres (Francja), Św. Jerzego w Moskwie, odznaczenia Krzyża Oficerskiego Orderu Zasługi Republiki Włoskiej.

W jego dorobku reżyserskim znajdują się filmy telewizyjne oraz 28 filmów pełnometrażowych, m. in.:

• Struktura kryształu (1969),
• Iluminacja (1972),
• Bilans kwartalny (1974),
• Barwy ochronne (1976),
• Z dalekiego kraju (1981),
• Paradygmat (1985),
• Gdzieśkolwiek jest, jeśliś jest ... (1988),
• Życie za życie. Maksymilian Kolbe (1991),
• Cwał (1995),
• Brat naszego Boga (1997),
• Życie jako śmiertelna choroba przenoszona drogą płciową (2000),
• Persona non grata (2005),
• Serce na dłoni (2008),
• Rewizyta (2009),
• Obce ciało (2014),
• Eter (2018).

„Życie rodzinne Zanussich" to pierwsza książka pokazująca dotąd mało znane życie prywatne Krzysztofa Zanussiego i jego żony Elżbiety. Tę sferę wybitny reżyser przez lata otaczał dyskrecją. Jego legendarna powściągliwość i arystokratyczny dystans sprawiają, że jest osobowością nie dającą się zamknąć w żadnym schemacie. Książka Barbary Gruszki-Zych pozwala jednak dotknąć tajemnicy Zanussiego, którą w dużym stopniu pomaga odkryć jego żona Elżbieta. Tytuł tym bardziej zasługuje na uwagę, że w tym roku reżyser świętuje swoje 80. urodziny.

„Eter" (2018) - Początek XX wieku, obrzeża Cesarstwa Rosyjskiego. Doktor podaje śmiertelną dawkę eteru młodej kobiecie, którą pragnie uwieść. Ucieka. Znajduje zatrudnienie w austriacko-węgierskiej twierdzy, gdzie kontynuuje swoje eksperymenty z eterem. Ich celem jest uśmierzenie bólu, ale też manipulowanie ludzkim zachowaniem.

 

Z życia filii

III Ogólnopolskie Czytanie Jeżycjady - "Kłamczucha"

kl1

Filia nr 15

Tegoroczne, III Ogólnopolskie Czytanie Jeżycjady organizowane przez Wydawnictwo Akapit Press, odbyło się w Filli nr 15 w ramach bibliotecznej akcji "Lektury na plan". Zaproszeni uczniowie z klas IV i VI SP nr 46 w Sosnowcu wraz z nauczycielami, Joanną Adamczyk i Katarzyną Gwoździk, prezentowali fragmenty "Kłamczuchy" Małgorzaty Musierowicz, a także krótkie informacje na temat głównej bohaterki, Anieli Kowalik.

Więcej…

Książki z Budżetu Obywatelskiego również w Filii nr 2

20190705 121545

Filia nr 2

Do Filii nr 2 trafiły książki zakupione w ramach Budżetu Obywatelskiego 2018. Są to 254 pozycje za kwotę 5 tys. zł, wśród których czytelnicy mogą znaleźć beletrystykę, literaturę naukową, sporo biografii oraz książki dla dzieci. Dziękujemy wszystkim osobom, które zagłosowały na nasz projekt tym samym przyczyniając się do pozyskania funduszy na zakup nowości wydawniczych do naszej Filii.

Więcej…

Wystawa malarstwa „Zmyślone / Non-pompatico”

Kostyła Mańkiewicz F-2

Filia nr 2 – Rudna IV

Filia nr 2 – Rudna IV Miejskiej Biblioteki Publicznej w Sosnowcu serdecznie zaprasza do zwiedzania wystawy „Zmyślone / Non-pompatico" autorstwa Stelli Kostyły i Adriany Mańkiewicz – studentek ASP. Wernisaż odbędzie się w czwartek 19 września 2019 o godz. 17.00 w siedzibie biblioteki przy ul. Gospodarczej 32. Wstęp wolny.

Więcej…

"Morskie FOTO opowieści"

gOŚKA DLA DOROSŁYCH F-8

Zapraszamy na wernisaż

Filia nr 8 - Osiedle Rudna I serdecznie zaprasza na wernisaż wystawy fotografii Małgorzaty Tyszkowskiej "Morskie FOTO opowieści" - czwartek 19 września 2019, godz. 16.00. Prace prezentowane będą w siedzibie biblioteki przy ul. Gen. S. Grota-Roweckiego 22A. Wstęp wolny.

Joomla templates by Joomlashine