Niedziela z… Krzysztofem Zanussim

z9

Dziękujemy za wspaniałe popołudnie!

Miejska Biblioteka Publiczna w Sosnowcu miała zaszczyt zaprosić na wyjątkowe spotkanie z jednym z najwybitniejszych polskich twórców filmowych – Krzysztofem Zanussim. W niedzielę 23 czerwca 2019 rozpoczęliśmy o godz. 16.00 spotkaniem z reżyserem i promocją książki „Życie rodzinne Zanussich", które poprowadziła autorka publikacji – Barbara Gruszka-Zych. Następnie...

...zaprezentowany został najnowszy film w reżyserii zaproszonego gościa – „Eter". Spotkanie odbyło się w Auli Zagłębiowskiej Mediateki przy ul. Kościelnej 11.

Uczestnicy spotkania mieli możliwość zakupu promowanej książki.

z1z2

z3z4

z5z6

z7z8

Krzysztof Zanussi (ur. 1939 w Warszawie) – polski reżyser i scenarzysta filmowy, teatralny i telewizyjny, producent filmowy, publicysta, pedagog oraz filozof. Od 1980 roku dyrektor Studia Filmowego „Tor".

Członek wielu organizacji i stowarzyszeń zrzeszających artystów, m. in.: Stowarzyszenia Filmowców Polskich (1971-83), Rady Polskiej Federacji Dyskusyjnych Klubów Filmowych (1975-77), Komitetu Kinematografii, Stowarzyszenia Pisarzy Polskich czy Stowarzyszenia EUROVISIONI. Autor książek o tematyce filmowej. Wykładowca wielu uczelni filmowych, m. in.: PWSTiF w Łodzi, National Film School w Wielkiej Brytanii, Uniwersytetu Columbia w Nowym Jorku. Reżyseruje m.in. w teatrach w Mediolanie, Rzymie, Palermo, Syrakuzach, Bonn, Moskwie, Bremie, Bazylei. Jest laureatem wielu prestiżowych nagród i odznaczeń, m. in.: nagrody „David di Donatello", Krzyża Komandorskiego z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski, Chevalier d'l'Ordre des Arts et des Lettres (Francja), Św. Jerzego w Moskwie, odznaczenia Krzyża Oficerskiego Orderu Zasługi Republiki Włoskiej.

W jego dorobku reżyserskim znajdują się filmy telewizyjne oraz 28 filmów pełnometrażowych, m. in.:

• Struktura kryształu (1969),
• Iluminacja (1972),
• Bilans kwartalny (1974),
• Barwy ochronne (1976),
• Z dalekiego kraju (1981),
• Paradygmat (1985),
• Gdzieśkolwiek jest, jeśliś jest ... (1988),
• Życie za życie. Maksymilian Kolbe (1991),
• Cwał (1995),
• Brat naszego Boga (1997),
• Życie jako śmiertelna choroba przenoszona drogą płciową (2000),
• Persona non grata (2005),
• Serce na dłoni (2008),
• Rewizyta (2009),
• Obce ciało (2014),
• Eter (2018).

„Życie rodzinne Zanussich" to pierwsza książka pokazująca dotąd mało znane życie prywatne Krzysztofa Zanussiego i jego żony Elżbiety. Tę sferę wybitny reżyser przez lata otaczał dyskrecją. Jego legendarna powściągliwość i arystokratyczny dystans sprawiają, że jest osobowością nie dającą się zamknąć w żadnym schemacie. Książka Barbary Gruszki-Zych pozwala jednak dotknąć tajemnicy Zanussiego, którą w dużym stopniu pomaga odkryć jego żona Elżbieta. Tytuł tym bardziej zasługuje na uwagę, że w tym roku reżyser świętuje swoje 80. urodziny.

„Eter" (2018) - Początek XX wieku, obrzeża Cesarstwa Rosyjskiego. Doktor podaje śmiertelną dawkę eteru młodej kobiecie, którą pragnie uwieść. Ucieka. Znajduje zatrudnienie w austriacko-węgierskiej twierdzy, gdzie kontynuuje swoje eksperymenty z eterem. Ich celem jest uśmierzenie bólu, ale też manipulowanie ludzkim zachowaniem.

 

Bibliożercy 2018/2019

Z życia filii

Rok szkolny 2018/19 w pigułce

kro1

Filia nr 19

I już koniec roku szkolnego! I koniec różnorodnych zajęć z uczniami naszej zaprzyjaźnionej Szkoły PodstawowejnNr 12 w Sosnowcu. W roku szkolnym 2018/19 odbył się cykl pogadanek z klasą VII, na których rozmawialiśmy o sprawach ważnych bardziej lub mniej i śmiesznych też. Mówiliśmy o komunikacji i mowie ciała, zagrożeniach w sieci i asertywności.

Więcej…

Tadeusz Biedzki naszym gościem

bie1

Filia nr 2

W miniony piątek w Filii nr 2 - Rudna IV gościliśmy Tadeusza Biedzkiego - podróżnika i autora książek podróżniczych i sensacyjno-historycznych. Przybyli na spotkanie czytelnicy obejrzeli przygotowaną przez autora prezentację, na którą składały się zdjęcia z podróży po Indonezji, a także wysłuchali bardzo ciekawych opowieści o wyprawie na te, jeszcze nie do końca odkryte, wyspy. Podczas spotkania miała miejsce promocja najnowszej książki pisarza "Wyspy niepoliczone", która opowiada o Indonezji XXI wieku.

Więcej…

Na poważnie i na wesoło

zc1

Filia nr 2

W minionym tygodniu naszą placówkę odwiedzili pierwszoklasiści ze Szkoły Podstawowej nr 45. Uczniowie wzięli udział w zajęciach dotyczących bezpieczeństwa i roztropnego zachowania podczas wakacji, obejrzeli prezentację i wykonali prace plastyczne. Dwie grupy dzieci z Przedszkola nr 57 wzięły udział w zajęciach z okazji zbliżającego się Dnia Smerfa.

Więcej…

"Sto lat" Mediateko!

ur1

Świat Nauki i Fantazji

Dokładnie 17 czerwca 2019 obchodziliśmy pierwszy roczek Zagłębiowskiej Mediateki. Z tej okazji w Świecie Nauki i Fantazji odbyło się uroczyste wręczenie nagród w konkursie na najładniejszą maskotkę. Przybyli goście z dumą odbierali zasłużone nagrody i wyróżnienia, podziwiając jednocześnie piękne maskotki. Muszę Wam zdradzić, że patronat nad Światem Nauki i Fantazji sprawować będą: Bibloś i Czytka, a pomagać im będzie niezastąpiony Mediamol.

Więcej…
Joomla templates by Joomlashine