joomla vector social icons

W roli głównej – Małgorzata Zajączkowska

Małgorzta Zajączkowska

Już 21 września!

Gościem specjalnym 14. Sosnowieckich Dni Literatury będzie znakomita aktorka filmowa i teatralna Małgorzata Zajączkowska. Spotkanie odbędzie się 21 września 2018 o godz. 18.00 w Auli Zagłębiowskiej Mediateki przy ul. Kościelnej 11. Rozmowę poprowadzi Magdalena Boczkowska. Wstęp wolny.

Małgorzata Zajączkowska - To jedyna Polka, która zagrała u tak uznanych reżyserów jak Woody Allen czy Paul Mazursky, u boku między innymi Glenn Close, Leny Olin i Anjelici Huston. Odmówiła samemu Kevinowi Costnerowi, który proponował jej rolę w swoim filmie Wodny świat. Widzowie amerykańscy mogli ją oglądać w popularnym serialu telewizyjnym All My Children (1993–1995) czy w filmie Nieodparty urok (1999), w którym zagrała z ulubieńcami młodszych widzów, Sarą Michelle Gellar i Seanem Patrickiem Flannery. W 1999 roku powróciła na stałe do Polski, gdzie grała w takich filmach jak: Janosik. Historia prawdziwa (2009), Jesteś Bogiem (2012), Karuzela (2014), Zaćma (2016) czy Noc Walpurgi (2015). Znana także z roli w serialach: Złotopolscy (1997–2010), Na dobre i na złe (1999–) oraz ostatnio Druga szansa (2016–2018). Pisze sztuki teatralne, tłumaczy książki, adaptuje je na scenę, reżyseruje oraz udziela lekcji aktorstwa.

Małgorzta Zajączkowska


Z życia filii

Warsztaty ze "Świerszczykiem"

sw1

Filia nr 15

W poniedziałek 17 września 2018 odwiedziła nas grupa przedszkolna z Przedszkola Miejskiego nr 44, aby wziąć udział w warsztatach z czasopismem "Świerszczyk". Do projektu zaprosiła nas Biblioteka Śląska. Dzieciaki poznały historię tego pisma, a także miały okazję zobaczyć, jak wygląda papierowa wersja "Świerszczyka". Każdy zredagował własny numer, kolorując przygotowane strony. Całość została zebrana w przezroczyste okładki z plastikowym grzbietem. Podsumowaniem zajęć było obejrzenie odcinka bajki "Nowy Ktoś" ze Świerszczykowego Kanału Filmowego. Przedszkolaki były zachwycone efektem swojej pracy dziennikarskiej.

Więcej…

W atmosferze lata

ryb1

Filia nr 1

Niby wrzesień, liście lecą z drzew, ale wszyscy jeszcze tkwimy w atmosferze lata. I z takim też nastawieniem powitaliśmy w naszych progach dwie przedszkolne grupy, które na przestrzeni mijającego tygodnia przyszły do biblioteki w aurze babiego lata, zobaczyć powakacyjną wystawę. Niektórzy z nas powrócili wspomnieniami do niedawnych podróży, a inni z kolei dowiedzieli się wielu ciekawych faktów na temat życia i funkcjonowania rafy koralowej. Wszystkim, bez wyjątku spodobała się ryba pudełko za jej nietypowy wygląd, czego efektem było podjęcie próby uchwycenia jej kształtu i pokolorowania rysunku.

Więcej…

Wystawka o historii ZHP

korz1

Filia nr 11

Filia nr 11 w Ostrowach Górniczych (ul. K.I. Gałczyńskiego 38) zaprasza do obejrzenia wystawki przygotowanej przez ZHP "Korzenie" w dn. 12 września - 30 października 2018. Wystawka przedstawia historię powstania i działalności Związku Harcerstwa Polskiego na terenach Sosnowca oraz jej członków obecnych i tych którzy już odeszli. Ekspozycja związana jest także z 100. rocznicą powstania ZHP.

Więcej…

Karuzela bajek

kar1

Filia nr 2

W Filii nr 2 - Rudna IV odbyły się pierwsze w nowym roku szkolnym zajęcia z cyklu "Karuzela bajek". Gościliśmy grupę dzieci z Przedszkola nr 29. Przedszkolaki wysłuchały bajeczki o detektywie Łodydze, a następnie wykonały do niej ilustracje.

Więcej…
Joomla templates by Joomlashine