„Damy, dziewuchy, dziewczyny” z Anną Dziewit-Meller

Warsztaty dla mlodziezy plakat MT

Już 21 września!

21 września 2018 o godz. 12.00 w Auli Zagłębiowskiej Mediateki przy ul. Kościelnej 11 odbędzie się wykład Anny Dziewit-Meller przeznaczony dla młodzieży ponadgimnazjalnej i osób dorosłych. Uwaga! Obowiązują zapisy. Ilość miejsc ograniczona. Decyduje kolejność zgłoszeń – prosimy o kontakt z Działem Zbiorów Regionalnych Zagłębiana w Zagłębiowskiej Mediatece. Wstęp wolny. W celu zdobycia cennych autografów proszę przynosić własne egzemplarze książek.

Anna Dziewit-Meller jest znaną dziennikarką i pisarką. Razem z Agnieszką Drotkiewicz wydała książki z wywiadami: Głośniej! Rozmowy z pisarkami oraz Teoria trutnia i inne. Jest również pomysłodawczynią i prowadzącą portal o książkach „BukBuk", felietonistką „Tygodnika Powszechnego", autorką powieści Disco (2012) oraz Góra Tajget (2016), a także – razem z mężem Marcinem Mellerem – zbioru Gaumardżos! Opowieść z Gruzji (2011). Za swój prozatorski debiut była nominowana do Nagrody Literackiej Gryfia. Na podstawie dwóch ostatnich książek Damy, dziewuchy, dziewczyny. Historia w spódnicy (2017) oraz Damy, dziewuchy, dziewczyny. Podróże w spódnicy (2018) przygotowała cykl zajęć dla młodzieży. Na spotkaniu podzieli się refleksjami na temat mniej znanych, a niezwykłych pod różnymi względami kobiet, które uczyniła bohaterkami własnej twórczości, a także zdradzi tajemnice skutecznej promocji czytelnictwa.

Twórczość:

Gaumardżos! Opowieść z Gruzji (razem z Marcinem Mellerem 2011; 2018)
Disco (2012)
Góra Tajget (2016)
Damy, dziewuchy, dziewczyny. Historia w spódnicy (2017)
Damy, dziewuchy, dziewczyny. Podróże w spódnicy (2018)

Warsztaty dla mlodziezy plakat MT


Z życia filii

Warsztaty ze "Świerszczykiem"

sw1

Filia nr 15

W poniedziałek 17 września 2018 odwiedziła nas grupa przedszkolna z Przedszkola Miejskiego nr 44, aby wziąć udział w warsztatach z czasopismem "Świerszczyk". Do projektu zaprosiła nas Biblioteka Śląska. Dzieciaki poznały historię tego pisma, a także miały okazję zobaczyć, jak wygląda papierowa wersja "Świerszczyka". Każdy zredagował własny numer, kolorując przygotowane strony. Całość została zebrana w przezroczyste okładki z plastikowym grzbietem. Podsumowaniem zajęć było obejrzenie odcinka bajki "Nowy Ktoś" ze Świerszczykowego Kanału Filmowego. Przedszkolaki były zachwycone efektem swojej pracy dziennikarskiej.

Więcej…

W atmosferze lata

ryb1

Filia nr 1

Niby wrzesień, liście lecą z drzew, ale wszyscy jeszcze tkwimy w atmosferze lata. I z takim też nastawieniem powitaliśmy w naszych progach dwie przedszkolne grupy, które na przestrzeni mijającego tygodnia przyszły do biblioteki w aurze babiego lata, zobaczyć powakacyjną wystawę. Niektórzy z nas powrócili wspomnieniami do niedawnych podróży, a inni z kolei dowiedzieli się wielu ciekawych faktów na temat życia i funkcjonowania rafy koralowej. Wszystkim, bez wyjątku spodobała się ryba pudełko za jej nietypowy wygląd, czego efektem było podjęcie próby uchwycenia jej kształtu i pokolorowania rysunku.

Więcej…

Wystawka o historii ZHP

korz1

Filia nr 11

Filia nr 11 w Ostrowach Górniczych (ul. K.I. Gałczyńskiego 38) zaprasza do obejrzenia wystawki przygotowanej przez ZHP "Korzenie" w dn. 12 września - 30 października 2018. Wystawka przedstawia historię powstania i działalności Związku Harcerstwa Polskiego na terenach Sosnowca oraz jej członków obecnych i tych którzy już odeszli. Ekspozycja związana jest także z 100. rocznicą powstania ZHP.

Więcej…

Karuzela bajek

kar1

Filia nr 2

W Filii nr 2 - Rudna IV odbyły się pierwsze w nowym roku szkolnym zajęcia z cyklu "Karuzela bajek". Gościliśmy grupę dzieci z Przedszkola nr 29. Przedszkolaki wysłuchały bajeczki o detektywie Łodydze, a następnie wykonały do niej ilustracje.

Więcej…
Joomla templates by Joomlashine