„Psia trawka” na tarasie Zagłębiowskiej Mediateki

dkkog1

Wakacyjne spotkanie DKK Każdy Kocha Dyskusje

Podczas sierpniowego, wakacyjnego spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki „Każdy Kocha Dyskusje" – na tarasie Zagłębiowskiej Mediateki, przy słodkim poczęstunku i chłodnych napojach – klubowicze omawiali „Psią trawkę" Raymonda Queneau. Jak na leniwy sierpniowy dzień, lektura okazała się trudna. Choć przeważająca część akcji powieści toczy się właśnie podczas lata równie upalnego, to jednak forma powieści nie wszystkim klubowiczom przypadła do gustu, a tak prawdę mówiąc zaledwie dwóm osobom sprawiła radość z czytania.


Raymond Queneau (1903-1976) to francuski powieściopisarz, eseista, poeta, autor wielu popularnych piosenek, prekursor postmodernizmu, współzałożyciel grupy OuLiPo – Warsztatu Literatury Potencjalnej. Fascynowała go zależność między językiem pisanym a mówionym, o czym można się przekonać czytając „Psią trawkę" – jego pierwszą powieść wydaną w roku 1933. W Polsce ukazała się w serii wydawniczej „Nowy Kanon", wśród np. takich nazwisk jak: Honore de Balzac, Richard Hughes, Henry James, Alberto Moravia i Stefan Zweig.

Oprócz literackich zabaw słowem i formą Queneau stworzył opowieść o pogłosce, która przekazywana z ust do ust sprawia, że bohaterowie ulegają ułudnym wyobrażeniom, budzi się w nich pazerność i strach. Bo w życiu zazwyczaj jest tak, że „Ktoś ci coś mówi, słyszysz coś innego, a to znaczyło jeszcze coś zupełnie innego." I tak też jest w „Psiej trawce" – jedna wielka gra pomyłek, a wszystko za sprawą drzwi nędzarza – bo - jak się okazuje – nie należy ufać pierwszemu wrażeniu gdyż „każda rzecz ma niejedno oblicze, ma oblicz nieskończenie wiele" – można powiedzieć, że tyle oblicz ilu odbiorców, a co gorsze wszystkie mogą okazać się fałszywe, bo „Wszystko, co widzimy, jest pozorem."

Autor opowieść zaczyna od sylwetki mężczyzny, który ewoluuje przez byt płaski do trójwymiarowości – staje się osobą, za którą – razem z obserwatorem – podążamy do podparyskiego Obonne, gdzie rozgrywa się akcja powieści. Nie można odmówić Raymondowi Queneau również wizjonerstwa. Książkę napisał pomiędzy lipcem a listopadem 1932 roku – na siedem lat przed wybuchem II wojny światowej – i kończy ją trwająca kilkadziesiąt lat wojna, w której oprócz Francuzów udział biorą oczywiście waleczni Polacy.

Czy warto przeczytać „Psią trawkę"? Z pewnością – ale sumiennie uprzedzamy – ta lektura nie wszystkim się spodoba. Jeżeli należysz do osób, które lubią nieoczywistości, zabawę formą, słowem i ludzkim losem, które mają nietuzinkowe poczucie humoru i chcą odciąć się od codziennej rutyny – przeczytaj „Psią trawkę" :)

dkkog2dkkog3

DKK logo 2

Logo Instytut Książki 2

Logo NPRC 2


Z życia filii

Lektury na plan - pierwszy filmik

lektury

Filia nr 15

Podsumowaniem spotkań czytelniczych "Lektury na plan" w Filii nr 15 - Mec, w których biorą udział uczniowie z klas podstawowych i gimnazjalnych, będą filmiki promujące naszą akcję i zachęcające młodzież do czytania książek. Prezentujemy pierwszy z nich. Czytamy "W pustyni i w puszczy" Henryka Sienkiewicza z klasą VI b ze Szkoły Podstawowej nr 46 w Sosnowcu - KLIK.

Tydzień na Walcowni

ska1

Filia nr 5

Co to jest czako, co oznaczają kolory pióropusza, na czym polega praca górnika – tego dowiedziały się dzieci z Przedszkola nr 14, uczestnicząc w zajęciach z cyklu "Wędrówki z legendą". Atrakcją spotkania było obejrzenie przedstawienia pt. „Legenda o Skarbniku" z użyciem teatrzyku kamishibai. Najmłodsze grupy przedszkolaków wzięły udział w mikołajkowym spotkaniu w bibliotece, na którym każde dziecko otrzymało słodki upominek.

Więcej…

Drużyna Świętych Mikołajów

mipo1

Filia nr 17

W przeddzień Mikołajek podczas popołudniowych warsztatów plastycznych dzieciaki z Filii nr 17 - Pogoń miały okazję własnoręcznie zrobić postać starszego pana z Laponii. Wykorzystując dostępne materiały plastyczne i pomysłowość, stworzyły drużynę Świętych Mikołajów niosących prezenty grzecznym dzieciom.

Więcej…

II Ogólnopolskie Czytanie Jeżycjady

Bez tytułu

Filia nr 15

Wspominając kwietniową przygodę z Jeżycjadą, do której przyłączyliśmy się razem z nauczycielami i uczniami ze Szkoły Podstawowej nr 46 w Sosnowcu, zapraszamy do obejrzenia filmu z tego wydarzenia. Za zgodą wydawnictwa Akapit Press, organizatora tej ogólnopolskiej akcji oraz wydawcy książek Małgorzaty Musierowicz, udostępniamy videorelację zmontowaną przez jednego z uczniów sosnowieckiego gimnazjum - KLIK.

Joomla templates by Joomlashine