„Psia trawka” na tarasie Zagłębiowskiej Mediateki

dkkog1

Wakacyjne spotkanie DKK Każdy Kocha Dyskusje

Podczas sierpniowego, wakacyjnego spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki „Każdy Kocha Dyskusje" – na tarasie Zagłębiowskiej Mediateki, przy słodkim poczęstunku i chłodnych napojach – klubowicze omawiali „Psią trawkę" Raymonda Queneau. Jak na leniwy sierpniowy dzień, lektura okazała się trudna. Choć przeważająca część akcji powieści toczy się właśnie podczas lata równie upalnego, to jednak forma powieści nie wszystkim klubowiczom przypadła do gustu, a tak prawdę mówiąc zaledwie dwóm osobom sprawiła radość z czytania.


Raymond Queneau (1903-1976) to francuski powieściopisarz, eseista, poeta, autor wielu popularnych piosenek, prekursor postmodernizmu, współzałożyciel grupy OuLiPo – Warsztatu Literatury Potencjalnej. Fascynowała go zależność między językiem pisanym a mówionym, o czym można się przekonać czytając „Psią trawkę" – jego pierwszą powieść wydaną w roku 1933. W Polsce ukazała się w serii wydawniczej „Nowy Kanon", wśród np. takich nazwisk jak: Honore de Balzac, Richard Hughes, Henry James, Alberto Moravia i Stefan Zweig.

Oprócz literackich zabaw słowem i formą Queneau stworzył opowieść o pogłosce, która przekazywana z ust do ust sprawia, że bohaterowie ulegają ułudnym wyobrażeniom, budzi się w nich pazerność i strach. Bo w życiu zazwyczaj jest tak, że „Ktoś ci coś mówi, słyszysz coś innego, a to znaczyło jeszcze coś zupełnie innego." I tak też jest w „Psiej trawce" – jedna wielka gra pomyłek, a wszystko za sprawą drzwi nędzarza – bo - jak się okazuje – nie należy ufać pierwszemu wrażeniu gdyż „każda rzecz ma niejedno oblicze, ma oblicz nieskończenie wiele" – można powiedzieć, że tyle oblicz ilu odbiorców, a co gorsze wszystkie mogą okazać się fałszywe, bo „Wszystko, co widzimy, jest pozorem."

Autor opowieść zaczyna od sylwetki mężczyzny, który ewoluuje przez byt płaski do trójwymiarowości – staje się osobą, za którą – razem z obserwatorem – podążamy do podparyskiego Obonne, gdzie rozgrywa się akcja powieści. Nie można odmówić Raymondowi Queneau również wizjonerstwa. Książkę napisał pomiędzy lipcem a listopadem 1932 roku – na siedem lat przed wybuchem II wojny światowej – i kończy ją trwająca kilkadziesiąt lat wojna, w której oprócz Francuzów udział biorą oczywiście waleczni Polacy.

Czy warto przeczytać „Psią trawkę"? Z pewnością – ale sumiennie uprzedzamy – ta lektura nie wszystkim się spodoba. Jeżeli należysz do osób, które lubią nieoczywistości, zabawę formą, słowem i ludzkim losem, które mają nietuzinkowe poczucie humoru i chcą odciąć się od codziennej rutyny – przeczytaj „Psią trawkę" :)

dkkog2dkkog3

DKK logo 2

Logo Instytut Książki 2

Logo NPRC 2


Z życia filii

Walentynki w Bibliosferze

tynki1

Filia nr 7

Przemiłe poetyckie spotkanie walentynkowe w doborowym towarzystwie już za nami. Pasjonaci poezji miłosnej i dobrej zabawy zaprezentowali ulubione wiersze. Marianna Oruba podzieliła się z uczestnikami własną twórczością poetycką. Były rozmowy, dyskusje, śpiewy i mnóstwo śmiechu...

Więcej…

Walentynkowy Mały Artysta

maw1

Filia nr 15

Kolejne zajęcia plastyczne "Małego Artysty" zaowocowały pięknymi Walentynkami, które wręczono najbliższym. Do wykonania upominków wykorzystano różne materiały plastyczne. Bardzo dobrze sprawdziły się zdekompletowane puzzle, które zamieniły się w przecudne serduszka.

Więcej…

Ferie 2019 - fotorelacja

Ferie lead

"Bałwankowy zawrót głowy"

Zajęcia plastyczne, literackie, sportowe, projekcje filmowe, gry planszowe, wspólne czytanie książek, zajęcia z tablicą multimedialną. Każda sosnowiecka placówka biblioteczna (Zagłębiowska Mediateka i filie) przygotowała dla swych czytelników niezwykle ciekawy program na tegoroczne ferie zimowe. Udział w zajęciach jest bezpłatny i nie wymaga zapisów. A poniżej prezentujemy zdjęcia dokumentujące nasze zimowe spotkania.

Więcej…

Bajeczki z kufra wyciągane

kuf1

Świat Nauki i Fantazji

W Labiryncie Książek odbyło się spotkanie z cyklu "Bajeczki z kufra wyciągane". Spotkanie miało na celu przybliżenie naszym młodym czytelnikom bajeczek, które czytały nasze mamy czy babcie. Mimo, iż proponowane książeczki różnią się od współczesnych wydań szatą graficzną i wspaniałą kolorystyką, to zawarte w nich treści są równie wartościowe. Przybyłe dzieci z wielką uwagą i zainteresowaniem wysłuchały opowieści o kłócących się rurach i żyrafie, która miała straszny katar.

Więcej…
Joomla templates by Joomlashine