joomla vector social icons

„Psia trawka” na tarasie Zagłębiowskiej Mediateki

dkkog1

Wakacyjne spotkanie DKK Każdy Kocha Dyskusje

Podczas sierpniowego, wakacyjnego spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki „Każdy Kocha Dyskusje" – na tarasie Zagłębiowskiej Mediateki, przy słodkim poczęstunku i chłodnych napojach – klubowicze omawiali „Psią trawkę" Raymonda Queneau. Jak na leniwy sierpniowy dzień, lektura okazała się trudna. Choć przeważająca część akcji powieści toczy się właśnie podczas lata równie upalnego, to jednak forma powieści nie wszystkim klubowiczom przypadła do gustu, a tak prawdę mówiąc zaledwie dwóm osobom sprawiła radość z czytania.


Raymond Queneau (1903-1976) to francuski powieściopisarz, eseista, poeta, autor wielu popularnych piosenek, prekursor postmodernizmu, współzałożyciel grupy OuLiPo – Warsztatu Literatury Potencjalnej. Fascynowała go zależność między językiem pisanym a mówionym, o czym można się przekonać czytając „Psią trawkę" – jego pierwszą powieść wydaną w roku 1933. W Polsce ukazała się w serii wydawniczej „Nowy Kanon", wśród np. takich nazwisk jak: Honore de Balzac, Richard Hughes, Henry James, Alberto Moravia i Stefan Zweig.

Oprócz literackich zabaw słowem i formą Queneau stworzył opowieść o pogłosce, która przekazywana z ust do ust sprawia, że bohaterowie ulegają ułudnym wyobrażeniom, budzi się w nich pazerność i strach. Bo w życiu zazwyczaj jest tak, że „Ktoś ci coś mówi, słyszysz coś innego, a to znaczyło jeszcze coś zupełnie innego." I tak też jest w „Psiej trawce" – jedna wielka gra pomyłek, a wszystko za sprawą drzwi nędzarza – bo - jak się okazuje – nie należy ufać pierwszemu wrażeniu gdyż „każda rzecz ma niejedno oblicze, ma oblicz nieskończenie wiele" – można powiedzieć, że tyle oblicz ilu odbiorców, a co gorsze wszystkie mogą okazać się fałszywe, bo „Wszystko, co widzimy, jest pozorem."

Autor opowieść zaczyna od sylwetki mężczyzny, który ewoluuje przez byt płaski do trójwymiarowości – staje się osobą, za którą – razem z obserwatorem – podążamy do podparyskiego Obonne, gdzie rozgrywa się akcja powieści. Nie można odmówić Raymondowi Queneau również wizjonerstwa. Książkę napisał pomiędzy lipcem a listopadem 1932 roku – na siedem lat przed wybuchem II wojny światowej – i kończy ją trwająca kilkadziesiąt lat wojna, w której oprócz Francuzów udział biorą oczywiście waleczni Polacy.

Czy warto przeczytać „Psią trawkę"? Z pewnością – ale sumiennie uprzedzamy – ta lektura nie wszystkim się spodoba. Jeżeli należysz do osób, które lubią nieoczywistości, zabawę formą, słowem i ludzkim losem, które mają nietuzinkowe poczucie humoru i chcą odciąć się od codziennej rutyny – przeczytaj „Psią trawkę" :)

dkkog2dkkog3

DKK logo 2

Logo Instytut Książki 2

Logo NPRC 2


Z życia filii

Warsztaty ze "Świerszczykiem"

sw1

Filia nr 15

W poniedziałek 17 września 2018 odwiedziła nas grupa przedszkolna z Przedszkola Miejskiego nr 44, aby wziąć udział w warsztatach z czasopismem "Świerszczyk". Do projektu zaprosiła nas Biblioteka Śląska. Dzieciaki poznały historię tego pisma, a także miały okazję zobaczyć, jak wygląda papierowa wersja "Świerszczyka". Każdy zredagował własny numer, kolorując przygotowane strony. Całość została zebrana w przezroczyste okładki z plastikowym grzbietem. Podsumowaniem zajęć było obejrzenie odcinka bajki "Nowy Ktoś" ze Świerszczykowego Kanału Filmowego. Przedszkolaki były zachwycone efektem swojej pracy dziennikarskiej.

Więcej…

W atmosferze lata

ryb1

Filia nr 1

Niby wrzesień, liście lecą z drzew, ale wszyscy jeszcze tkwimy w atmosferze lata. I z takim też nastawieniem powitaliśmy w naszych progach dwie przedszkolne grupy, które na przestrzeni mijającego tygodnia przyszły do biblioteki w aurze babiego lata, zobaczyć powakacyjną wystawę. Niektórzy z nas powrócili wspomnieniami do niedawnych podróży, a inni z kolei dowiedzieli się wielu ciekawych faktów na temat życia i funkcjonowania rafy koralowej. Wszystkim, bez wyjątku spodobała się ryba pudełko za jej nietypowy wygląd, czego efektem było podjęcie próby uchwycenia jej kształtu i pokolorowania rysunku.

Więcej…

Wystawka o historii ZHP

korz1

Filia nr 11

Filia nr 11 w Ostrowach Górniczych (ul. K.I. Gałczyńskiego 38) zaprasza do obejrzenia wystawki przygotowanej przez ZHP "Korzenie" w dn. 12 września - 30 października 2018. Wystawka przedstawia historię powstania i działalności Związku Harcerstwa Polskiego na terenach Sosnowca oraz jej członków obecnych i tych którzy już odeszli. Ekspozycja związana jest także z 100. rocznicą powstania ZHP.

Więcej…

Karuzela bajek

kar1

Filia nr 2

W Filii nr 2 - Rudna IV odbyły się pierwsze w nowym roku szkolnym zajęcia z cyklu "Karuzela bajek". Gościliśmy grupę dzieci z Przedszkola nr 29. Przedszkolaki wysłuchały bajeczki o detektywie Łodydze, a następnie wykonały do niej ilustracje.

Więcej…
Joomla templates by Joomlashine