Lipcowa FOTOgaleria 2018

Leadlato

Lato wśród zwierząt trwa!!!!!!!!

Letnia akcja "Biblioteka - ZOOteka, czyli lato wśród zwierząt" ruszyła pełną parą. Już od początku wakacji wszystkie nasze placówki szturmują liczne grupy miłośników przyrody. Konkursy, wycieczki, spotkania, warsztaty, projekcje filmowe i inne atrakcje są przygotowane właśnie dla nich, dlatego bardzo się cieszymy, że wakacyjne dni upływają nam w tak wesołym i żądnym przygód towarzystwie. A poniżej przedstawiamy galerię zdjęć dokumentujących nasze lipcowe rozrywki. Zapraszamy do oglądania...

 

Zagłębiowska Mediateka - Świat Nauki i Fantazji

SNiF 01SNiF 02SNiF 03SNiF 04SNiF 05SNiF 06SNiF 07

Ale ten czas szybko leci? Trzeci tydzień lata już za nami:-) Dzieci, które zawitały do Krainy nauki i fantazji bardzo pracowicie i twórczo spędziły wakacyjny czas. Poznały Zebrę Zanzibar, z którą mogły porozmawiać o uczuciach. Wypełniły wirtualny staw pięknymi, zielonymi żabami. Razem z małpką Fiki Miki figlowały przebierając się w bardzo dziwaczne stroje. Małpi taniec zakończył kolejny fantastyczny tydzień wesołej zabawy.

SNiF 01SNiF 02SNiF 03SNiF 04SNiF 05SNiF 06SNiF 09SNiF 07SNiF 10SNiF 11SNiF 12

Drugi tydzień wakacji za nami. Dzieci miały pełne ręce roboty. Na początek poniedziałkowy zwierzyniec. Uczestnicy zajęć wymyślali przeróżne wierszyki o zwierzętach. W środę do krainy edukacji, gier i zabaw przybyła wirtualna wycieczka przeróżnych pająków. Gościem piątkowych zajęć była Różowa Pantera, która zaprosiła dzieci do rywalizacji sportowych i Pantero-Zumby.

 med1med2

Witam wszystkich miłośników wakacyjnego szaleństwa! Właśnie upłynął pierwszy tydzień lata. Biblioteka Zooteka gościła miłośników zwierząt, którzy  rozpoczęli letnią przygodę w Labiryncie Książek. Na początek krótki regulamin: - hymn wakacyjny + ważna legitymacja - szczypta dobrego humoru i odrobina fantazji, a wszystko po to żeby dobrze się bawić w wirtualnych tropicieli niezwykłych gatunków zwierząt, tych znanych i nieznanych. 

M SNiF 01M SNiF 02
M SNiF 04M SNiF 05
M SNiF 03 

me1me2

me3me4

me5me6

me7me8

me9me10

W czwartym tygodniu podczas naszych wakacyjnych spotkań, młodzi podróżnicy opowiadali o swoich współlokatorach, czyli zwierzętach domowych. Dzieci opisywały przygody jakie przeżyły ze swoimi pupilami. W środę powstały piękne portrety naszych milusińskich, natomiast piątkowe spotkanie upłynęło na zabawach ruchowych oraz grach planszowych zorganizowanych w ogrodzie.

Aula Zagłębiowskiej Mediateki

kinolato1kinolato2

3 lipca 2018 rozpoczęliśmy cykl projekcji "Filmowa dżungla przygód". Aula szybciutko wypełniła się dziećmi i ich opiekunami, zapadła ciemność i po krótkim wstępie organizatora przenieśliśmy się w świat animowanych zwierzaków. Było śmiesznie, wzruszająco, a czasem nawet troszkę strasznie. Na szczęście wszystko dobrze się skończyło i już czekamy na kolejny wtorkowy seans!

 

Zagłębiowska Mediateka - hol

we1we2

we3we4

we5we6

we7

Magiczne pejzaże, rzadkie gatunki zwierząt, piękno fauny i flory – to wszystko odnajdziemy na wystawie prezentowanej w Zagłębiowskiej Mediatece. Dzieła śląskich mistrzów obiektywu są dowodem ich wytrwałych poszukiwań i konsekwentnego utrwalania doskonałości przyrody. Prezentowane na wystawie prace, powstałe w ostatnim dwudziestoleciu, były wielokrotnie nagradzane na krajowych i międzynarodowych konkursach fotograficznych. O kulisach ich powstania, o fascynującym świecie dzikiej przyrody oraz dziko żyjących chomikach europejskich opowiadał prelegent - przedstawiciel ZPFP - Łukasz Koba - podczas piątkowego wernisażu wystawy.

 

 Oddział dla Dzieci i Młodzieży

WA 01WA 02WA 03WA 04WA 05WA 06

W trzecim tygodniu wakacyjnych zajęć młodzi miłośnicy lata wśród zwierząt z Oddziału dla Dzieci i Młodzieży podążali tropem skrzydlatych władców przestworzy. W trakcie spotkań dzieci obejrzały prezentację multimedialną przybliżającą im tajemniczy świat ptaków i owadów. Nie zabrakło także bajkowych opowieści i  warsztatów plastycznych, w trakcie których dzieci wykonywały prace barwnych przedstawicieli egzotycznej przyrody. Dużym zainteresowaniem cieszyły się również konkurencje sprawnościowe i zabawy ruchowe organizowane w plenerze.

W 01W 02W 03W 04W 05W 06

W drugim tygodniu młodzi miłośnicy zwierząt z Oddziału dla Dzieci i Młodzieży udali się do przepięknej krainy biegunowych mrozów. Wakacyjni podróżnicy obejrzeli interesującą prezentację multimedialną na temat jej mieszkańców, uczestniczyli w warsztatach plastycznych zorganizowanych w plenerze oraz z radością brali udział w zabawach ruchowych.

W 01W 02
W 03W 04
W 05W 06
W 08W 09

W pierwszym tygodniu wakacyjnych zajęć młodzi podróżnicy z Oddziału dla Dzieci i Młodzieży podążali szlakami górskich szczytów. W takcie spotkania inauguracyjnego  dzieci rozpoczęły działalność  wakacyjnego Klubu Przyjaciół Zwierząt oraz  obejrzały prezentację multimedialną na temat poszczególnych bloków tematycznych realizowanych podczas letnich zajęć. Uczestnicy podążając tropami mieszkańców górskich szczytów zapoznali się nie tylko z kozicami, świstakami, śnieżnymi panterami, ale także z sympatyczną rodziną niedźwiedzi. Na spotkaniach młodzi miłośnicy natury z zaangażowaniem wykonywali również makietę tatrzańskich szczytów wraz z ich mieszkańcami oraz z radością uczestniczyli w zabawach ruchowych.

waw1waw2

waw3waw4

waw5waw6

waw7

Czwarty tydzień wakacyjnych zajęć upłynął w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży pod znakiem pięknej i niebezpiecznej pustyni. Młodzi fascynaci palonych słońcem rejonów świata z zainteresowaniem obejrzeli prezentację multimedialną na temat ich wyjątkowych mieszkańców. W trakcie spotkań czytelnicy brali także udział w warsztatach plastycznych wykonując przepiękne pustynne pejzaże – oczywiście z wielbłądami w tle. Na zajęciach nie zabrakło także plenerowych konkurencji sportowych oraz zabaw ruchowych.

Filia nr 1 - Środula

F1 01F1 02F1 03F1 04F1 05F1 06

Wspomniane rozgwiazdy i węże (nie tylko morskie) skończone! Efekty naszej pracy można podziwiać w głębinach Bibliotecznej Rafy Koralowej. Trzeci tydzień wakacji upłynął nam na tworzeniu zwierzaków z tektury falistej. Najpierw zrobiliśmy Sowy Przemądrzałe, które po sesji zdjęciowej odleciały do swoich/naszych domów (w bibliotece zostały jedynie trzy, które zamieszkały na Bibliotecznym Drzewie Mądrości). W piątek efektem naszej pracy były przeurocze kotki Mruczki! Już nie możemy się doczekać poniedziałku i kolejnych pomysłów na świetną zabawę.

F1 01F1 02F1 03F1 04F1 05F1 06

Koniki morskie, ośmiornice i inne stworzonka zamieszkujące morskie głębiny powstały w drugim tygodniu zajęć. Część z nich wzbogaciła naszą Biblioteczną Rafę Koralową, inne znalazły dom w naszym kolorowym akwarium. Przed nami kończenie morskich węży oraz rogwiazd, ale to już zadanie na kolejny tydzień!

F1 01F1 02
F1 03F1 04

Wakacyjne spotkania rozpoczęte! Już wkrótce w naszej bibliotece pojawi się ... RAFA KORALOWA! Rybki, rozgwiazdy, koniki morskie, żółwie to tylko niektóre z zamieszkujących ją stworzeń. Obserwujcie tydzień po tygodniu naszą relację fotograficzną a wkrótce przekonacie się jak wypoczywać w otoczeniu rafy koralowej, nie wyjeżdżając z Sosnowca!

sr1sr2

sr3sr4

sr5sr6

sr7

Czwarty tydzień wakacji za nami. Oj zaroiło się w naszej bibliotece od różnych ptaków i serduszkowych zwierzaków z kolorowego papieru. Nasi skrzydlaci przyjaciele tym razem zamieszkali na Bibliotecznym Drzewku Szczęścia. Nie możemy się już doczekać spotkania z dr Andrzejem Kruszewiczem by poznać jeszcze więcej tajemnic ptaków! To spotkanie już 12 sierpnia!

 

 Filia nr 2 - Rudna IV

F2 01F2 02F2 03F2 04

Kolejny tydzień wakacji w Filii nr 2 upłynął nam bardzo pracowicie. Dzieci, które zgłosiły się do udziału w konkursie na kocurkowy domek marzeń konstruowały posłanie dla kotów, które zostanie przekazane Fundacji Szanowny Pan Kot. Ponadto grupa młodszych dzieci wzięła udział w zajęciach literacko-plastycznych, podczas których poznała ptaki i owady chronione, a następnie wykonała prace plastyczne.

F2 06F2 07F2 08F2 09F2 02

Drugi tydzień wakacji w Filii nr 2 - Rudna IV była bardzo urozmaicony. Podczas zajęć dzieci dowiedziały się co nieco o zwierzętach górskich i polarnych, których postacie różnymi technikami wykonały podczas zajęć plastycznych. Troje dzieci z Filii nr 2 wzięło także udział w warsztatach "Szanowny Pan Kot radzi", które odbyły się w Tajemniczym Ogrodzie; uczestnicy poznali kocie zwyczaje i skonstruowali domek dla kota.

F2 04F2 01
F2 02F2 03

Minął pierwszy tydzień akcji "Biblioteka ZOOteka, czyli lato wśród zwierząt". W Filii nr 2 - Rudna IV  dowiedzieliśmy się wiele ciekawych rzeczy o zwierzętach górskich oraz chronionych, a także poznaliśmy różne rodzaje misiów i niedźwiedzi. Dzieci obejrzały prezentacje multimedialne, wysłuchały opowieści o zwierzętach i wzięły udział w zajęciach plastycznych, podczas których wykonały postacie niedźwiedzi, kozic oraz misiów - tych rzeczywistych i tych, które są bohaterami bajek i programów telewizyjnych. Powstał także album zwierząt chronionych. W naszej bibliotece nie zabrakło także zajęć ruchowych, młodsze dzieci bawiły się w "Stary niedźwiedź mocno śpi", słuchały i śpiewały piosenki o zwierzątkach.

ru1ru2

ru3ru4

ru5

Tydzień minął nam bardzo pracowicie w zootece-bibliotece. Dzieciaki pracowały nad "Kocurkowym domem marzeń", tworzyły zagrody zwierząt domowych, a następnie przeniosły się w świat dzikich zwierząt. Niestraszne im teraz lwy, tygrysy, żyrafy, słonie, małpy... Nauczyły się mistrzowskiej sztuki kamuflażu od kameleona i wielu innych przydatnych zdolności, aby przetrwać w trudnych warunkach. 

 

 Filia nr 3 - Klimontów

Klimontów na Biegunach
F3 3993F3 3990F3 4024F3 4042F3 4050F3 4051F3 4058F3 4061

To już kolejny tydzień zajęć z cyklu Biblioteka – ZOOteka. Dzieci na zajęciach poznały życie zwierząt na Biegunie Północnym i Południowym. Z książki „Zwierzęta świata” P. Rovira dowiedziały się jak wiele gatunków pingwinów zamieszkuje bieguny. Stworzyły makietę wioski Eskimosów, z bibuły, waty i kaszy wykonały portrety zwierząt. Znalazły także nowe zastosowanie dla papierowych talerzyków i rolek po papierze tworząc zabawne podobizny pingwinów, morsów oraz niedźwiedzi polarnych.

Zooteka na Klimontowie – zdobywcy górskich szczytów

F3 01F3 02
F3 03F3 04
F3 05F3 06
F3 07F3 08

Podczas pierwszych  spotkań naszej biblioteki zooteki odwiedzające nas dzieciaki zawitały w piękne, ale i groźne góry. W trakcie prowadzonych zajęć nasi przyjaciele zwierząt poznali  mieszkańców gór i ich tajemniczy świat. Na początku wszyscy uczestnicy spotkania wysłuchali historii zamieszkującego Dolinę Roztoki jelonka Rogasia. Potem z kolorowych książek o zwierzętach, dzieciaki dowiedziały się jacy jeszcze przedstawiciele świata fauny zamieszkują góry całego świata. Następnie same, za pomocą kredek i plasteliny przygotowały piękny album zwierząt górskich. W trakcie spotkań miłośniczki igły i nici uszyły też głowy sympatycznych niedźwiadków, a reszta przygotowała maski zwierząt żyjących w górach.

 kl1kl2

kl3kl4

kl5kl6

kl7kl8

kl9

Znów kolejny tydzień przygód ze zwierzętami za nami, tym razem odwiedziliśmy gorące piaski pustyni. Zaznajomiliśmy się z jej mieszkańcami, dowiedzieliśmy się także w jaki sposób są zdolne do przetrwania w tak trudnych warunkach. Z papieru kolorowego dzieci przygotowały portrety zwierząt, z tektury i włóczki powstały tęczowe jaszczurki. Podpatrując aborygeńską sztukę malowania kropkami stworzyliśmy również wielobarwne fenki, jaszczurki, wielbłądy i skorpiony. Ciekawe co czeka naszych podopiecznych na przyszłych zajęciach...

Filia nr 4 - Sielec

F4 01F4 02F4 04F4 05F4 07F4 06F4 09

W tym tygodniu uczyliśmy się jakie są gatunki motyli. Odbyliśmy wirtualną podróż po fokarium na Helu. Wykonaliśmy klatkę dla motyli, kolorowe papugi i zwierzęta z masy solnej. Na koniec tygodnia rozegraliśmy turniej gier planszowych. Dziewczyny były górą! W następny piątek damy chłopakom fory.

F4 006F4 007
F4 014F4 015F4 027

W drugim tygodniu zajęć odbyliśmy podróż na Antarktydę i Arktykę. Dzieci poznały mieszkańców ich zwyczaje oraz zwierzęta zamieszkujące ten obszar. Samodzielnie wykonały filcowe foczki, układały zimowe puzzle na tablicy multimedialnej, odgadywały zagadki.

F4 01F4 02
F4 03F4 04

Wakacyjne zajęcia czas zacząć!!! Biblioteczni Zootecy obejrzeli prezentację o misiach, jakie mogą spotkać w różnych częściach świata. Następnie wykonali podobiznę swojego ulubionego misia. W środę wysłuchali opowieści o pingwinach, a następnie wykonali podbiegunową zagrodę z pingwinami. W piątek udaliśmy się na wspaniałą wystawę do Mediateki.

 

Filia nr 5 - Walcownia

F5 01F5 02
F5 03F5 04

W zaczarowane królestwo sikorek, wróbli, gąsiorek i pliszek przenieśliśmy się podczas tego tygodnia zajęć na Walcowni. Rozświergotane towarzystwo poznało obyczaje wybranych ptaków, wykonało piękne papugi, a w piątek odczarowywało deszczową pogodę puszczając tęczowe bańki mydlane, grając w zaplątanego Twistera i rozgrywając mecz balonowej siatkówki.

F5 00216F5 00208F5 00226F5 00231F5 00243F5 00261

Pingwiny, niedźwiedzie polarne, foki i inne zwierzęta zamieszkujące najzimniejsze rejony naszego globu zagościły w tym tygodniu w Filii nr 5. Żeby jednak nie było nam tak całkiem zimno, to piątkowe zajęcia ruchowe rozgrzały nas bardzo mocno i udowodniły, że kondycję mamy całkiem dobrą :-)

wal1wal2

wal3wal4

wal5wal6

Biblioteka ZOOteka wystartowała w Filii nr 5 pełną parą. Zdobywcy górskich szczytów z Walcowni musieli się wykazać nie lada sprawnością fizyczną, mega zdolnościami plastycznymi oraz wiedzą o zwierzętach górskich i bezpieczeństwie podczas górskich wycieczek.

 wa1wa2

wa3wa4

wa5

Uff...jak gorąco! Jednak dla pustynnych mistrzów sztuki przetrwania taki upał to pestka. Nasz przepis na gorące dni to: przyjdź do Biblioteki, zabierz ze sobą uśmiech, a wodę w ilości dowolnej zapewni pani bibliotekarka :) Oprócz chłodzenia się wodą w tym tygodniu ułożyliśmy mega puzzle przedstawiające mapę świata oraz wykonaliśmy prace do konkursu plastycznego „Ich los w naszych rękach".

Filia nr 6 - Niwka

F6 001F6 002F6 007F6 004F6 003F6 005F6 006

W wakacyjnym Klubie Przyjaciół Zwierząt „Ostoja” rozpoczął się tydzień z mieszkańcami łąk i lasów. Poznaliśmy znaczenie dla środowiska tzw. zapylaczy, czyli wszelkiej maści owadów, ptaków, a nawet ssaków (nietoperze), które przyczyniają się do zapylania kwiatów różnych roślin. Ponadto, dowiedzieliśmy się o zasadach akcji Greenpeace -”Adoptuj pszczołę!”. Nie zapomnieliśmy także o niedopuszczaniu do wypalania trawy na łąkach i rozniecaniu ognia w lasach. Poznaliśmy perypetie małej kuny z książki Kuna za kaloryferem, a także tryb życia jeża, bohatera książki Przygody jeża spod jabłoni, a także dorastanie małego żubra Pompika z opowieści Żubr Pompik:letni zmierzch. Dzięki prezentacji multimedialnej „Zwierzęta łąk i lasów” znamy różnorodność gatunków zwierząt zamieszkujących te tereny. Plastycznie wyżywaliśmy się tworząc motyle za pomocą różnych technik: witrażu papierowego, wycinanek, by stworzyć rój motyli i przy użyciu makaronu, farb i drucików kreatywnych. Tydzień zakończyliśmy rozgrywkami w edukacyjną grę planszową -”As wywiadu”, gdzie musieliśmy rozpoznawać zwierzęta. Rozwiązywaliśmy też rebusy i zagadki. Zakończyliśmy tygodniową aktywność słodyczami.

F6 01F6 02F6 03F6 04F6 05F6 06

W drugim tygodniu wakacyjnych spotkań w Klubie Przyjaciół Zwierząt „Ostoja”, skupiliśmy się na temacie „Nasi współlokatorzy, czyli zwierzęta domowe”. By zaznajomić się z tematem, w którym położyliśmy nacisk na odpowiedzialność za zwierzęta, którym winni jesteśmy miłość i opiekę, bo należą do naszej rodziny – poznaliśmy historię psa Dżoka, którego wierność została upamiętniona pomnikiem Psiej Wierności. Pomnik można oglądać odwiedzając Kraków. Dyskusja rozgorzała na temat braku empatii i szacunku dla zwierząt oraz codzienności psów i kotów mieszkających w schroniskach dla zwierząt. Kolejny dzień, to praca twórcza -  podczas zajęć dzieciaki, w oparciu o przygotowane wykroje, musiały wyciąć z kolorowego filcu postacie zwierzątek, dodać do nich sznureczki, piórka, wypchać watą i po zamknięciu obrysu gorącym klejem, powstawały zabawki dla schroniskowych kotów lub maskotki dla psów. Ostatni dzień tygodnia poświęconego zwierzakom domowym upłynął na rozgrywkach umysłowych. Dzieciaki grały w następujące gry: „Państwa/miasta”, Quiz „Gdzie raki zimują?”, gra edukacyjna „Letni start” oraz układanie puzzli na czas. W podsumowaniu tygodnia uczestnicy - na tablicy multimedialnej - mogli poznać pracę weterynarza profesora Noela Fitzpatricka, który w Wielkiej Brytani prowadzi klinikę weterynaryjną, gdzie ratuje zwierzęta wymagające operacji chirurgicznej. Noel nazywany jest bionicznym doktorem. Spotkanie zakończył słodki poczestunek.

F6 01F6 02
F6 03F6 04

Za nami pierwszy tydzień wakacyjnych spotkań. Tydzień z „Upalną sawanną i jej lokatorami”. Klub Przyjaciół Zwierząt w naszej filii przyjął nazwę  „Ostoja”. Dzieciaki dowiedziały się jak wygląda dzień codzienny mieszkańców sawanny (lwa, żyrafy, zebry, słonia) i co stanowi ich codzienny posiłek. Obejrzeliśmy prezentację multimedialną „Sawanna i jej lokatorzy”. Było głośne czytanie fragmentów literatury związanej z tematem m.in. o dzielnym słoniku z Kenii, Fusi. Nie zabrakło zajęć plastycznych, na których wykonaliśmy maski najsłynniejszych mieszkańców sawanny (lwa, słonia) oraz zakładki do książek, również powiązane z naszym tematem zajęć. Podczas zajęć piątkowych nie dopisała nam pogoda, więc zajęcia planowane w plenerze, odbyły się w naszej filii. Dzieciaki wykazały się sprytem, zwinną i szybkością podczas wielu gier planszowych i nie tylko (bierki, domino, rebusy, zagadki). Przeprowadziliśmy minikonkurs na rozpoznawanie zwierząt po odgłosach oraz minikonkurs na najszybciej ułożone puzzle. Dzieciaki zapoznały się z naszą ofertą wakacyjną, regulaminem konkursów i każde nasze spotkanie rozpoczynały i kończyły naszym wakacyjnym hymnem „Kundel bury”. Za zaangażowanie każde z dzieci zostało nagrodzone słodkim poczęstunkiem.

ni1ni2

ni3ni4

ni5

Członkowie Klubu Przyjaciół Zwierząt „Ostoja" tym razem zagościli w górach wysokich, by poznawać przedstawicieli zwierząt zamieszkujących te tereny. Badaliśmy środowisko, tryb życia oraz zasady ochrony ustawowej wilka, rysia oraz niedźwiedzia brunatnego. Ponadto dowiedzieliśmy się o międzynarodowej organizacji zajmującej się ochroną zwierząt – WWF, która w Polsce zajmuję się ochroną gatunkową rysia, wilka, niedźwiedzia oraz foki szarej. Poznaliśmy także strefy roślinności charakterystyczne dla krajobrazu górskiego. Dzięki opowiadaniom o zwierzętach: „Łakomy niedźwiadek" i „Gwizdek nie chce spać", zdobyliśmy wiedzę o zagrożeniach, jakie mogą czyhać na te zwierzęta. Dyskutowaliśmy także na temat zachowania turystów w Parkach Narodowych: tatrzańskim, bieszczadzkim i babiogórskim. Kolejne zajęcia upłynęły nam na budowie makiety górskiej doliny oraz tworzeniu wizerunków zwierząt charakterystycznych dla tego środowiska. Obejrzeliśmy także filmiki o zwierzętach na vlogu „Marcin z lasu". Tydzień zakończyliśmy grając w gry planszowe, z których też czerpaliśmy wiedzę na temat zwierząt: Loto-zgadula, As wywiadu i Letni start. Dyskutowaliśmy o krzywdzących dla zwierząt przysłowiach: uparty jak osioł, samotny wilk, jak pies z kotem, krecia robota, itp. Tygodniowe spotkanie w górach zakończyliśmy słodkim poczęstunkiem.

 

Filia nr 7 - Dańdówka BIBLIOSFERA

F7 003F7 005F7 018F7 019F7 056F7 069

W minionym tygodniu w Bibliosferze zapanowali skrzydlaci władcy przestworzy.  "Ptasie radio", bal "kaczuszek", poszukiwanie magicznego jaja "ptaka-cudaka", puzzle  -  zarówno na tablicy multimedialnej, jak i tradycyjne oraz memory zapewniły nam mnóstwo zabawy.  Nasza biblioteczna dżungla zapełniła się kolorowymi papugami, które dzieci własnoręcznie wycięły, a następnie wykleiły plasteliną i kolorowymi piórami. Nie mogło też zabraknąć gier i zabaw ruchowych.

F7 01F7 02F7 03F7 04F7 05F7 07

Podczas wyprawy do Arktyki i na Antarktydę młodzi polarnicy poznali zwierzęta zamieszkujące te regiony. Wybudowali wspaniałą makietę stacji arktycznej. Jako wytrawni podróżnicy wykazali się wiedzą i znajomością tamtejszej fauny. Liczne konkurencje sportowe były okazją do sprawdzenia kondycji i wytrzymałości niezbędnej podczas dalekich wypraw przyrodniczych.

F7 01F7 02
F7 03F7 04

Pierwszy tydzień wakacji upłynął nam pod hasłem "Zdobywcy górskich szczytów". Uczestnicy spotkań obejrzeli prezentację o mieszkańcach górskich krain. Było mnóstwo konkursów, zabaw ruchowych i prac plastycznych związanych z bogatą fauną gór. Jednym słowem była wspaniała zabawa.

da1da2

da3da4

da5da6

Mieszkańcy pustyń: wielbłądy, gazele, strusie, sępy, węże, skorpiony i pająki w wielkiej ilości opanowały Bibliosferę w ostatnim tygodniu lipca. Działo się u nas wiele, rebusy, krzyżówki, wykreślanki i uzupełnianki oraz gry i zabawy logiczne i sportowe. Pająki i pajączki zrobione przez dzieci z bibuły i drucików kreatywnych rozpierzchły się po naszej bibliotecznej dżungli i utkały wielką pajęczynę.

 

Biblioteka Dziecięca "Tajemniczy Ogród"

D1 001D1 002D1 003D1 004D1 005D1 006D1 007D1 008D1 009

Trzeci tydzień wakacji upłynął nam na spotkaniach ze skrzydlatymi zwierzętami. Najpierw naszym gościem był kolorowy kogut. Aby nieco lepiej go poznać sięgnęliśmy do bardzo starej bajki, napisanej przed ponad wiekiem przez Aleksego Tołstoja – "Kogucik – Złoty Grzebyczek". Oprócz ptaków latają również owady, ale niektóre nie od razu, o czym przekonaliśmy się czytając dwie sympatyczne bajki Antoona Kringsa: "Pannica gąsienica" oraz "Motylek Teofilek". Za pomocą bardzo ciekawej techniki frotage uwieczniliśmy naszych bohaterów na pamiątkowych tablicach i wzorem z książeczek nadaliśmy im wesołe imiona. Urządziliśmy też bardzo emocjonujący konkurs piękności poszczególnych gatunków – gąsienica kontra motyl. Okazało się, że często gąsienice bywają ładniejsze niż powstające z nich motyle. A w piątek – bal na łące. Owady i ptaki przybyły do nas pod postacią zagadek, wierszyków oraz pantomimy.


D1 001D1 002
D1 003D1 004
D1 005D1 006
W drugim tygodniu wakacji odbyliśmy podróż od bieguna do bieguna. Zaczęliśmy na szczycie Półkuli Północnej, w okolicach Morza Arktycznego, gdzie żyją niedźwiedzie polarne. Poznaliśmy je od małych misiów rodzących się w wykopanej w lodzie jaskini, z której na grzbiecie niedźwiedzicy wychodzą na spacery, uczą się polować, by w końcu żyć życiem dorosłego niedźwiedzia. Naszą podróż zakończyliśmy na Antarktydzie, którą zamieszkują sympatyczne pingwiny. Dowiedzieliśmy się, że są one ptakami i żyją blisko siebie w stadzie. Jednak niekoniecznie dlatego, że tak bardzo się kochają. Ale dlatego, że bez przytulania się do siebie nie przetrwałyby w tak mroźnych warunkach. Przedstawiamy wszystkim naszych nowych przyjaciół!

D1 001D1 002
D1 003D1 004
D1 005D1 006
D1 007D1 008
D1 009

Z radością powitaliśmy kolejne wakacje z biblioteką. Większość z nas zna się już z poprzednich wakacji oraz z zajęć, których w Bibliotece Dziecięcej nie brak także w czasie roku szkolnego. Regulamin również świetnie pamiętaliśmy i odpowiedzialnie podpisaliśmy! Po dopełnieniu formalności nastał czas, by rozpocząć zabawę ze zwierzętami gór. Wysłuchaliśmy opowieści z książki Krzysztofa Wiśniewskiego pt. Zwierzęta Tatr. Wykonaliśmy piękne pejzaże Tatr wraz z ich mieszkańcami. Najbardziej spodobała nam się skoczna kozica, dlatego chcięliśmy się choć na chwilę poczuć kozicami. Były też zagadki, kalambury, ukadanie puzzli, tańce i zabawy ruchowe. Niektórym tak spodobało się prowadzenie zajęć, że... przeprowadzili własne zajęcia dla mieszkańców Tajemniczego Ogrodu ;-)

to1to2

to3to4

to5to6

to7

Czwartego tygodnia podróżowaliśmy przez pustynię. Oczywiście karawaną. Z wielbłądami i dromaderami, które – jak się dowiedzieliśmy - w swoich garbach wcale nie magazynują wody a... tłuszcz. Nasze znajome wielbłądy miały na sobie bardzo dużo wełny, o którą zadbaliśmy. Wśród piasków pustyni napotkaliśmy groźnego skorpiona. Ze starej legendy afrykańskiej dowiedzieliśmy się jak bardzo jest on groźny i... kłamliwy. Ale taka jego natura... Z przygód Neli, które poznaliśmy, nie chcielibyśmy przeżyć tej, gdy chodziły po niej skorpiony – brrrr. Ale zupełnie nie baliśmy się ulepić skorpiony z plasteliny. Prawie jak żywe??? Po wyjściu z pustynnych piasków postanowiliśmy odpocząć przy zagadkach, a następnie rozruszać nieco nasze ciała. Nie taka pustynia straszna!

 

 Filia nr 10 - Kazimierz Górniczy

F10 01F10 02F10 03F10 04F10 05
F10 06F10 07

"Klub Wędrujących Podróżników" wesoło i kolorowo rozpoczął wakacyjne zajęcia. W pierwszym tygodniu zawiało chłodem, ponieważ odwiedziły nas z odległej zimowej krainy, niedźwiedzie polarne oraz sympatyczne pingwiny. Nie zabrakło jednak wędrówki do cieplejszego klimatu. Nasze podróżniczki z głowami pełnymi pomysłów wykonały makietę oceanu z szumiącymi muszlami. Miłośniczki zajęć szczególnie dużo pracy włożyły w wykonanie dżungli. Nie obyło się bez wertowania tematycznej literatury, a przede wszystkim bogato ilustrowanych albumów. Tydzień upłynął bardzo aktywnie, a co przyniesie kolejny?

Filia nr 11 - Ostrowy Górnicze

f11 02f11 01f11 03f11 04f11 05

Dalszy ciąg naszej wspólnej wakacyjnej przygody. Tym razem z Księgą Dżungli i jej bohaterami udaliśmy się w jej dzikie, niedostępne aczkolwiek zachwycające uroki. Poznaliśmy zwierzęta zamieszkujące dżungle, w konarach drzew jak i te pełzające po ziemi. W świecie realnym wybierając się do dżungli trzeba naprawdę odpowiednio się przygotować, zabezpieczyć. To środowisko sprzyjające żyjącym tam zwierzętom, jednak dla człowieka jest zagrożeniem pod wieloma aspektami, a szczególnie niebezpieczeństwo stwarzają same zwierzęta np. puma, węże, tygrys. Pod wpływem wrażeń, które dostarczyły nam książki o zwierzętach, zrobiliśmy naszą kolorową dżunglę z wężem boa.

F11 01F11 02
F11 03F11 04

W drugim tygodniu naszej wakacyjnej przygody wybraliśmy się w górskie tereny z mapą, przewodnikiem i odpowiednim ekwipunkiem. Góry często kojarzone są ze wspinaczkami, zdobywaniem szczytów górskich, jednakże są  naturalnym środowiskiem dla  zwierząt jak np. niedźwiedź, ryś, kozice, wilki, dziki i inne mniejsze drapieżniki i gryzonie. W polskich górach np. w Tatrach występują łąki zwane halami, gdzie wypasane są okresowo owce. Zrobiliśmy małą makietę gór i zwierząt. Już zaczęliśmy przygotowania do dalszej wyprawy, tym razem wybieramy się do dżungli. Trwają prace, ale to co stworzymy pokażemy za tydzień, pozdrawiamy ,,Tropiciele natury”.

F11 01F11 02F11 04

,,Biblioteka Zooteka" pod takim hasłem rozpoczęliśmy naszą wakacyjną przygodę. Chcemy zwiedzić wszystkie kontynenty i poszczególne rejony świata, zwłaszcza te zamieszkujące przez zwierzęta, ponieważ są one naszym głównym tematem  i celem wypraw. Przyjrzymy się środowisku naturalnemu zwierząt, żyjących na wolności, w Zoo, a także domowym. Nasza ekipa pod nazwą ,,Tropiciele Natury” pierwszy etap wakacyjnej przygody  rozpoczęła od zwiedzenia Puszczy Białowieskiej i poznania jej historii. Zrobiliśmy makietę puszczy w której rządzi król żubr Edek. Oprócz tego że była to fajna zabawa, dowiedzieliśmy się wiele ciekawych rzeczy. Z kolejnej wyprawy także podzielimy się z wami naszymi wrażeniami i pracami. Zapraszamy do przyłączenia się do naszej ekipy, by zobaczyć wiele ciekawych miejsc, obfitujących w życie różnorakich zwierząt, wrażeń i po prostu super zabawy.

os1os2

os3os4

os5

"Od bieguna do bieguna" tak oto z książkami dotarliśmy do krainy wiecznych lodów. Zdawać by się mogło, że na tym bezdrzewnym obszarze, gdzie rosną jedynie odporne na zimę mchy, porosty i krzewy, nie występują żadne zwierzęta. Kto tak myśli jest w błędzie, ponieważ oba bieguny zamieszkuje wiele zwierząt, a ich zróżnicowanie występowania gatunków zależne jest właśnie od klimatu. Arktyka strefa południowa jest łagodniejsza od strefy klimatu północnego czyli Antarktydy. Wiemy, że do zwierząt występujących na biegunach należą foki, morsy, słonie morskie, lisy, pingwiny, wieloryby czy białe niedźwiedzie zwane niedźwiedziami polarnymi. Zgodnie z naszą obietnicą zrobiliśmy makietę bieguna polarnego, by podzielić się z wami wiedzą i wrażeniami jakie dostarczyły nam książki. Wyruszamy w kolejną fantastyczną podróż, może tym razem dotrzemy na ziemię wiecznych piasków czyli...? Pozdrawiamy "Tropiciele natury".

 

 Filia nr 12 - Porąbka

F12 001F12 002F12 003F12 004

Ubiegły tydzień spędziliśmy wśród skrzydlatych władców przestworzy. Powstały piękne papugi i inne ptaszki z talerzyków papierowych i piórek. W środę naszą bibliotekę opanowały kolorowe motyle, a w piątek poznaliśmy życie pszczół i stworzyliśmy dla nich ule z pudełka.

F12 01F12 02F12 03F12 04F12 05F12 06

Wakacje rozpoczęliśmy od zrobienia dekoracji biblioteki. Zamieszkała u nas żyrafa,  słoń i wąż na drzewie. W tym tygodniu wędrowaliśmy górskimi szlakami. Z kawałków styropianu powstała makieta górskiego krajobrazu. Na następnych zajęciach powstała sowa z wikliny papierowej oraz owieczka i zajączek.

por1por2

por3por4

por5

Kolejny pracowity i pełen dobrej zabawy tydzień już za nami. Z pomocą kleju na gorąco powstały urocze wielbłądy. Stworzyliśmy dla nich makietę z kawałkiem pustyni i oazą. W piątek opuściliśmy pustynię, by zawędrować do dżungli i stworzyć krokodyla z wytłoczek po jajkach.

Filia nr 13 - Maczki

F13 AF13 BF13 CF13 DF13 EF13 FF13 GF13 HF13 IF13 J

Kolejny tydzień wakacyjnych zajęć za nami. Tym razem w Maczkach zdobywaliśmy górskie szczyty. Poznaliśmy zwierzęta żyjące w naszych górach oraz zrobiliśmy makietę przedstawiającą góry i ich mieszkańców. Można na niej zobaczyć niedźwiedzia, wilka, owce, świstaka, latającego orła, a także, wykonane techniką origami, nietoperze. W przerwach między zajęciami zrobiliśmy, z balonów, mąki i włóczki, kolorowe gniotki oraz bawiliśmy się na sali: były zagadki oraz tor przeszkód. Jednak to nie wszystko. Poznaliśmy także Skrzydlatych władców przestworzy. Powstały kolorowe ptaki, piękne motyle, pszczoły oraz, wykonany z papieru, duży plaster miodu. Na koniec tygodnia, mając chwilkę czasu, wykonaliśmy makietę ZOO, na której można podziwiać różne zwierzęta. Bawimy się znakomicie, poznajemy różne ciekawostki o zwierzętach, a pomysłów na nowe prace i zabawy nam nie brakuje.

F13 01F13 02
F13 03F13 04
F13 05F13 06
F13 07F13 08

Kolejny tydzień wakacyjnych spotkań za nami. Tym razem odbył się on pod hasłem Wśród morskich fal. Wspólnie z uczestnikami zajęć zgłębialiśmy tajemnice morskich przestworzy. Zbudowaliśmy duże akwarium, wypełnione morskimi zwierzętami. W tym celu wykorzystaliśmy gablotę, pod którą powstała podmorska kraina. Za szybą zrobioną z folii, możemy podziwiać wykonane przez dzieci kolorowe rybki, brokatową rafę koralową, rybę rozdymkę, żółwia wodnego, kolorowe meduzy, koniki morskie oraz - jak dobrze się przyjrzymy,to znajdziemy także perłę. Podczas tego tygodnia bawiliśmy się także igłami i nićmi, szyjąc z filcu kolorowe breloczki oraz zwierzątka, a w przerwach między zajęciami było oczywiście słodkie co nieco.

 F13 01F13 02F13 04F13 05

Z wizytą w dżungli - pod takim hasłem rozpoczęliśmy zajęcia w Filii nr 13 - Maczki. Łącząc wszystkie nasze siły i zdolności, wspólnie stworzyliśmy dżunglę. Z wieszaka na ubrania powstała palma z bananami, na której siedzi piękna, kolorowa papuga. Powstały kamienie, rzeka i wodospad, który zrobiliśmy z folii spożywczej oraz makieta lwa. Nasz biblioteczna dżungla chyba się podoba, ponieważ czasami widzimy jak niektórzy robią sobie zdjęcia pod palmą.

mac1mac2

mac3mac4

mac5mac6

Kolejny tydzień wakacyjnych zabaw za nami. Za oknem upalne lato, a więc postanowiliśmy się ochłodzić i "wędrowaliśmy" od bieguna do bieguna. Dowiedzieliśmy się wielu ciekawostek o mieszkańcach i zwierzętach tych terenów. Powstała makieta, a na niej igloo, Eskimosi z plasteliny, pięknookie foki, morsy, niedźwiedzie polarne i pływające kry. Dzieci, za pomocą suchych pasteli, namalowały efekt zorzy polarnej. Bawiliśmy się także w biblioteczne podchody, podczas których trzeba było wykonać wiele zadań logicznych oraz ruchowych. Zabawa była doskonała i już czekamy na kolejne zajęcia:)

 

Filia nr 14 - Zagórze

F14 01F14 02F14 03F14 04F14 05

W minionym tygodniu w F 14 Zagórzu nasza letnia ekipa nie była tak liczna, jak dotychczas, a to dlatego, że część naszych małych znajomych wyjechała na wakacyjny wypoczynek w góry i nad morze. Ci, którzy z nami zostali też się dobrze bawili - wykonali gąsienice, mrówki i pszczoły. W bibliotece zaroiło się od wielobarwnych motyli i wesołych biedronek. Można było podziwiać pięknie upierzone papugi oraz różne kolorowe ptaszki (twórcy prześcigali się w pomysłach). Przypomnieliśmy sobie przygody Pszczółki Mai i poznaliśmy bajkę o mrówkach.

F14 5107F14 5106F14 5111F14 5110F14 5141F14 5114

Drugi letni tydzień lipca, a w bibliotece szczypiący w nosy mróz. I to nie za sprawą nowo zainstalowanej klimatyzacji, ale tematyki tygodnia: od bieguna do bieguna. Podczas zajęć licznie przybyłe dzieciaki wysłuchały opowiadania o zaczarowanej zagrodzie, wykonały figurki pingwinków z plasteliny, obejrzały prezentację o Antarktydzie, a następnie namalowały efekt zorzy polarnej. Był też czas na polarne wykreślanki oraz tworzenie pięknych śnieżynek.

zag1zag2

zag3zag4

zag5

Pierwszy tydzień lipca w Filii nr 14 w Zagórzu upłynął pod hasłem: Zdobywcy górskich szczytów. Podczas pierwszych zajęć młodzi uczestnicy poznali historię misiów w literaturze i filmie, a następnie tworzyli ich portrety. Był też czas na puzzle z Kubusiem Puchatkiem. Drugie spotkanie było zapoznaniem z bezpieczeństwem w górach oraz z górskimi zwierzętami takimi jak: kozice, niedźwiedzie, świstaki, orły i kruki. Po ciekawej prezentacji, dzieci w grupach stworzyły makietę górskich szczytów oraz bawiły się w układanie zwierzęcych puzzli na tablicy multimedialnej. Piątkowe zajęcia to coś dla miłośników ruchu. Uczestnicy wzięli udział w „kozicowym" torze przeszkód, a po wytężonym wysiłku fizycznym odpowiadali na zwierzęce zagadki.

 za1za2

za3za4

za5

Znowu tworzymy liczną grupę, a wiadomo, że im nas więcej, tym weselej. Za oknem upalne dni, co doskonale zbiegło się z pustynnym tematem naszych spotkań. Obejrzeliśmy filmy o rodzajach pustyń oraz o zwierzętach i owadach żyjących na pustynnych terenach. Na kartkach z bloku pojawiły się oazy i piaskowy bezkres, a na własnych ciałach zaznajomiliśmy się ze sztuką kamuflażu ... nawet uśmiechał się do nas lisek fenek ... Nauczyliśmy się śpiewać o małym krokodylu, który miał na imię Schnappi i tańczyliśmy w rytmie tej piosenki oraz muzyki, którą wykonuje Gummi Bear (na zdjęciach widać, że te "zwierzęce" melodie dobrze wpadają w ucho). Potem przyszedł czas na przemianę w budowniczych piramid nie tylko je robiliśmy, ale także ozdobiliśmy rysunkami skorpionów, skarabeuszy, różnych ptaków i węży. To jeszcze nie wszystko - na stolikach umiejscowiły się różnokolorowe jaszczurki z ruchomymi oczkami, a przez bibliotekę dostojnym krokiem przeszła karawana wielbłądów.

Filia nr 15 - Mec

F15 01F15 02F15 03F15 04F15 05F15 06F15 07F15 08F15 09

W tygodniu przygód z władcami przestworzy poznaliśmy najpiękniejsze i najbrzydsze ptaki, przeszliśmy przez tor zagadek, odegraliśmy teatrzyk "Ptasie radio" i rzucaliśmy "jajem" do celu. Dzieci miały za zadanie odszukać złotego motyla w plenerze, a także rozwinąć się z kokonu bez użycia rąk. Zabawa "szukaj swojej drugiej połówki motyla" sprawiła uczestnikom wiele frajdy i śmiechu. Prace plastyczne będące podsumowaniem zajęć to malowane kamienie zdobione techniką decoupage, motyle z cekinów, papużki z piórek oraz podniebna sprężynka.

F15 001F15 002F15 003F15 004F15 005F15 006F15 007F15 008

W tym tygodniu rozgrzewaliśmy atmosferę na biegunie północnym. Razem z Nelą i zwierzętami polarnymi przebyliśmy multimedialną podróż do tej zimnej krainy, malowaliśmy zorzę polarną, stworzyliśmy makietę "Zaczarowanej zagrody", odszukiwaliśmy zaginionego polarnego misia, bawiąc się w podchody. Nie zabrakło zagadek, kalamburów, foto-puzzli, układów tanecznych i zabaw integracyjnych.

F15 01F15 02F15 03
F15 04F15 05F15 06F15 07

Pierwszy tydzień zajęć za nami. Młodzi odkrywcy poznali gatunki zwierząt i roślin zamieszkujących  polskie góry. Po obejrzeniu prezentacji, zaliczyli test wiedzy o niedźwiedziach brunatnych i wysłuchali przygód misia z  książeczki "Nieduży miś". Wspólnie wykonali makietę gór i plakat ze zwierzątkami. Piątkowe zajęcia to czas zabaw i konkurencji sprawnościowych "ciepło - zimno" ,"Misie -patysie" i "niedźwiadkowa uzupełnianka". Na zakończenie wspólnymi siłami przygotowali pudełka, do których będą zbierane smakołyki dla czworonożnych przyjaciół.

mecu1mecu2

mecu3mecu4

mecu5mecu6

mecu7mecu8

mecu9mecu10

mecu11

Za nami kolejny tydzień wrażeń, tym razem poznawaliśmy zwierzęta pustynne. Nie zabrakło czytania fragmentów książki "Afryka Kazika", który dzielnie pokonał pustynię. Spakowaliśmy do walizki akcesoria, które są niezbędne na pustyni, wykonaliśmy naszą karawanę podążającą do oazy, uszyliśmy wspólnie węża. Okazało się, że wąż zaginął więc wyruszyliśmy na poszukiwania. Nie zabrakło teatrzyku cieni z wielbłądami w roli głównej. Przed nami czas na kolejne wyzwania. Do zobaczenia.

 

Filia nr 17 - Pogoń

F17 01F17 02F17 03F17 04F17 05F17 06F17 07F17 08

Kolejny tydzień zajęć w Zootece F17 - Pogoń spędziliśmy wśród chmur. Poznaliśmy skrzydlatych władców przestworzy: ptaki i owady, czyli stworzenia posiadające umiejętność, o której ludzie marzą od wieków - możliwość latania. Fruwać nie potrafimy, dlatego za pomocą kolorowych piór wykonaliśmy barwne papugi, z rolek i papieru inne ptaki, a z talerzyków zachwycające kolorowe motyle. Z zakrętek natomiast zrobiliśmy czerwone owady w czarne kropki,czyli znane wszystkim wesołe biedronki. Zorganizowaliśmy również zawody w naśladowaniu ptasich treli, z których powstało prawdziwe ''ptasie radio''. Dowiedzieliśmy się też o pożyteczności pszczół - od teraz każdy z nas inaczej będzie patrzył na ukochaną Pszczółkę Maję. Na zakończenie skrzydlatego tygodnia każde dziecko otrzymało emblemat (ptaka lub owada), który wcześniej musiało odnaleźć na bibliotecznych półkach.

F17 01F17 02F17 03F17 04F17 05F17 06

Drugi tydzień wakacyjnych zajęć spędziliśmy wraz z Nelą - małą Reporterką na Kole Podbiegunowym, na którym między lodowcami żyją takie zwierzęta jak: pingwiny, foki, niedźwiedzie polarne, morsy i lisy polarne. Stworzyliśmy więc makietę Antarktydy, na której wśród innych polarnych zwierząt prym wiodła liczna rodzina wesołych pingwinków. Naśladowaliśmy głosy wydawane przez pingwiny oraz odtańczyliśmy taniec pingwinów, naśladując ich kolebiący krok. Za pomocą pasteli i kolorowej kredy namalowaliśmy również efekt zorzy polarnej - niesamowitego zjawiska, które każde z dzieci chciałoby kiedyś zobaczyć. Nie mogło także zabraknąć konkurencji w toczeniu śniegowej kuli i rzucaniu lekkich jak śnieżny puch balonów.

pog1pog2

pog3pog4

pog5pog6

pog7pog9

pog8

"Zdobywcy górskich szczytów" to pierwszy tydzień wakacyjnych spotkań literacko-plastyczno-ruchowych w Filii nr 17 - Pogoń. Biorące w nich udział dzieciaki założyły "Klub Przyjaciół Zwierząt pod 17" oraz wybrały sobie wakacyjne pseudonimy. Podczas bardzo intensywnych zajęć wykonały makiety gór wraz ze zwierzętami tam żyjącymi (kozicami, niedźwiedziami, wilkami, świstakami) oraz wielokolorowe górskie kolaże. Zaprzyjaźniły się z najbardziej znanymi w literaturze niedźwiedziami: Kubusiem Puchatkiem, Paddingtonem, misiem Uszatkiem. Poznały zwyczaje i tajemnice niedźwiedzia brunatnego, próbując wcielić się w jego postać. Podczas wesołych zabaw goniły wielobarwne motyle (wcieliły się w nie balony), slalomem goniły kozice oraz nie chciały zbudzić starego niedźwiedzia, który mocno spał. A w międzyczasie ćwiczyły wakacyjny hymn. Tłem naszych spotkań jest wystawa prac Jacka Lelenia "Studium w ołówku: lis i wilk".

 po1po2

po3po4

po5po6

po7po8

Czwarty już tydzień wakacyjnych zajęć w ZOOTECE Filii nr 17 - Pogoń spędziliśmy na spalonej słońcem pustyni. Uczyliśmy się sztuki przetrwania w takich trudnych warunkach. Podziwialiśmy Stasia i Nel - bohaterów "W pustyni i w puszczy", którym udało się przetrwać na pustyni. Dowiedzieliśmy się jakie cechy pozwalają żyć na pustyni takim zwierzętom jak: wielbłąd, skorpion, lisek fenek. Wykonaliśmy makietę oazy wraz ze zwierzętami oraz przy użyciu kolorowej kredy, piasku i złotego brokatu namalowaliśmy pustynne pejzaże. Odbyło się również poszukiwanie zaginionych "wśród piasków" zwierząt oraz próby w składaniu zwierząt z balonów.

Filia nr 18 - Juliusz

F18 01F18 02F18 03F18 04F18 05

Znowu kolejny tydzień za nami. Czas szybko upływa przy dobrej zabawie. "Juliuszowskie dzieciaki" zmieniają się, jedni wyjeżdżają, inni wracają. Ale wszystkie chętnie bawią się różnymi materiałami, z których powstają super zwierzątka. Były rolki papieru, bibuła, plastelina, masa solna. A kolejne pomysły już rodzą się w głowach.

F18 01F18 02F18 03F18 04F18 05

Kolejny tydzień wakacyjnych spotkań w bibliotece za nami :) Podczas zajęć dzieci upiększały nasze "magiczne drzewo", wykonując kolorowe motyle. Następnie zdecydowały, że brakuje w naszej dekoracji akwarium i ochoczo wzięły się do pracy. Myślę, że pięknie im to wyszło. Oczywiście słodki poczęstunek za dobrą pracę też był. :-D

ju1ju2

ju3ju4

ju5

Pierwszy wakacyjny tydzień za nami. Nasze zajęcia rozpoczęliśmy od stworzenia "Tajemniczego drzewa", które będzie schronieniem dla wszystkich zwierząt. Pierwsze zadomowiły się wiewiórki, którym bardzo spodobała się nasza dziupla. Co przyniesie kolejny tydzień? Zobaczymy...

 

Filia nr 19 - Milowice

F19 009F19 027F19 051F19 054F19 056F19 060F19 061F19 063

W trzecim tygodniu wakacji zabraliśmy się za ozdabianie "megapaki dla zwierzaka", żeby przyciągnąć więcej darczyńców i zabrać jak najwięcej prezentów dla zwierzątek ze schroniska. Uczyliśmy się też rozpoznawać ślady zwierząt, a potem wykonaliśmy medaliony z odciskami naszych łapek. Wykonaliśmy również kolejne dekoracje: witraż na okno przedstawiający dżunglę i papugi wyklejone piórkami. A na koniec tygodnia zdobywaliśmy punkty w minikonkursie "Jaki ptak tak pięknie śpiewa?"

F19 003F19 006F19 066F19 068F19 072F19 083

Drugi tydzień wakacji już za nami. A w naszym ZOO praca wre. Stworzyliśmy mapę świata z podobiznami zwierząt, o których mówiliśmy na zajęciach. Wykonaliśmy też małpki i w ten sposób powstał w bibliotece małpi gaj.  Poznaliśmy  historię królika z Wodnikowego Wzgórza, który szukał węchu,  a potem stworzyliśmy dekorację "Królicze wzgórze".

F19 001F19 006F19 009
F19 046F19 085F19 063F19 084

W Milowicach Mini-ZOO już otwarte. Rozpoczęliśmy naszą działalność od wyboru zwierząt, którymi chcielibyśmy być oraz wykonaniem plakatów zwierząt zagrożonych wymarciem. Ustaliliśmy też zasady, które będą obowiązywać w naszym zwierzyńcu. Na kolejnych spotkaniach poznaliśmy bardzo trudne słowa związane ze światem zwierząt: symbioza, kooperacja, mutualizm i pasożytnictwo. Ozdobiliśmy bibliotekę dekoracją przedstawiającą rafę koralową. A potem zabraliśmy się za budowanie mega-węża.

 mil1mil2

mil3mil4

mil5

Lipiec przeleciał jak z bicza strzelił! A bawiliśmy się setnie! Robiliśmy kultowe sówki omawiając zwierzęce mity i stereotypy. Wiemy, ze osły nie są głupie, koty nie są fałszywe, a hieny tchórzliwe i chociaż liski są takie słodkie jak pieski to nie można ich oswoić. Dowiedzieliśmy się też dużo ciekawych rzeczy o życiu pszczół, a potem wykonaliśmy pełno małych pszczółek i plaster miodu. A w ostatnim dniu lipca poznaliśmy niezwykłego ptaka lirogona i teraz już wiemy co znaczy słowo "mimetyczny". A w naszej gablotce wylądowało całe stado rajskich ptaków i teraz służą ku ozdobie. Cały czas pracujemy nad mega-wężem. Bo pełzniemy po zwycięssstwo!

 

Filia nr 20 - Stary Sosnowiec

F20 01F20 02
F20 03F20 04

Skrzydlaci władcy przestrzeni królowali na naszych zajęciach przez kolejny tydzień wakacji.Dzieciaki uczestniczące w zajęciach poznawały życie pożytecznych i pracowitych pszczół, wielobarwnych motyli oraz gatunki i odgłosy różnych gatunków ptaków występujących w Polsce oraz poza jej granicami.

F20 01F20 02

W drugim tygodniu ferii dzieci poznawały życie zwierząt z Bieguna Północnego. Oprócz ciekawostek i filmików o mieszkańcach tej mroźnej krainy, dzieci wykonały makietę lodowej krainy i jej mieszkańców.

F20 01F20 02
F20 05F20 06
F20 03F20 04

Pierwszy wakacyjny tydzień pod hasłem "Biblioteka ZOOteka" już za nami. Było ciekawie, pracowicie i wesoło.Dzieciaki poznawały tajemnice zwierząt zamieszkujących środowisko górskie i nie tylko. Dla najmłodszych uczestników czyli dzieci z Prywatnego Przedszkola Bolka i Lolka zaproponowaliśmy zajęcia dotyczących mieszkańców ZOO. Uczestnicy zajęć oprócz zgłębiania wiedzy o zwierzętach wykonywali ciekawe prace plastyczne.

st1st2

st3st4

W kolejnym tygodniu wakacji wylądowaliśmy na pustyni. Dowiedzieliśmy się wiele ciekawych rzeczy np. na których kontynentach są, oraz jak wysoka może być temperatura powietrza w dzień, a jak niska w nocy.
Pustynia kojarzy nam się z brakiem wody i z piaszczystym, pozbawionym życia terenem. Niewielka ilość zwierząt musiała się przystosować do życia w tak trudnych warunkach. Na naszych zajęciach, przy słodkim poczęstunku, zrobiliśmy sympatycznego żółwika z kolorowych kółek oraz zwinną, wielobarwną jaszczurkę.

 

Bibliożercy 2018/2019

Z życia filii

Lipcowa FOTOgaleria 2019

Lato 2019 - lead

Folkowe lato z biblioteką trwa!

Letnia akcja "Z legendą w plecaku, czyli folkowe lato z biblioteką" ruszyła pełną parą. Już od początku wakacji wszystkie nasze placówki szturmują liczne grupy miłośników legend i folkloru. Konkursy, wycieczki, spotkania, warsztaty, projekcje filmowe i inne atrakcje są przygotowane właśnie dla nich, dlatego bardzo się cieszymy, że wakacyjne dni upływają nam w tak wesołym i żądnym przygód towarzystwie. A poniżej przedstawiamy galerię zdjęć dokumentujących nasze lipcowe rozrywki. Zapraszamy do oglądania...

Więcej…

"Zaczytany Kazimierz"

IMG 20190627 154541

Filia nr 10

Gościem ostatniego przed wakacjami spotkania klubu czytelniczego „Zaczytany Kazimierz” był Tomasz Kowalski, autor kilku książek, m. in.: ”Nie pozwolisz żyć czarownicy” oraz „Przysionek, czyli dom dla pozornie umarłych”. Punktem wyjścia naszej dyskusji była książka opowiadająca historie czarownic z Doruchowa. Autor opowiedział nam o powstaniu książki i swoich zainteresowaniach tematyką śmierci. Rozmawialiśmy o ludzkich zachowaniach i o tym, co je motywuje. W dalszej części nasza dyskusja dotyczyła kwestii kary śmierci, zawodzie pisarza i różnicy między literaturą piękną a kryminałem.

Więcej…

Odznaki Szeryfa Praw Dziecka wręczone!

20190625 114339

Filia nr 2

25 czerwca w Przedszkolu nr 57 w Sosnowcu odbyła się uroczystość wręczenia Odznak Szeryfa Praw Dziecka w ramach akcji UNICEF "Szkoła z Prawami Dziecka". Odznaki i dyplomy otrzymała Pani Dyrektor Przedszkola nr 57 oraz pracownicy Filii nr 2 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Sosnowcu. Więcej informacji o tym wydarzeniu na stronie Facebooka Przedszkola 57 - KLIK

Więcej…

Czerwiec w fotograficznym skrócie

cz1

Świat Nauki i Fantazji

Witam wszystkich sympatyków dobrej książki i fajnej zabawy. Mimo doskwierających upałów, w Świecie Nauki i Fantazji frekwencja na sto procent. Zabawy z okazji Dnia Dziecka, zajęcia tematyczne, wspólne czytanie, bum bum rurki, czy gry komputerowe, to tylko niektóre z propozycji, które czekały na naszych milusińskich. Czerwiec to również koniec roku szkolnego i początek wakacji. Wszystkim dzieciom życzymy udanego wypoczynku i pięknej słonecznej pogody.

Więcej…
Joomla templates by Joomlashine