Syn i socjopaci

dk5

W maju i czerwcu w DKK

Wielkie otwarcie Zagłębiowskiej Mediateki za nami – członkowie Dyskusyjnego Klubu Książki Każdy Kocha Dyskusje oczywiście wzięli w nim udział, dlatego na pewno wybaczą moderatorowi, że relacja ze spotkań klubu z miesiąca maja i czerwca zamieszczone zostają dopiero teraz. Przejdźmy zatem do meritum. Piąte i szóste spotkanie DKK miały miejsce 10 maja oraz 7 czerwca 2018 roku w gościnnych progach Oddziału dla Dzieci i Młodzieży przy ulicy Parkowej 1A.

Podczas spotkań omówione zostały książki Jo NesbØ „Syn" oraz dr Marthy Stout „Socjopaci są wśród nas" i – jak się okazało – obie traktują o manipulacji, kłamstwie i wykorzystywaniu słabszych.

Jo NesbØ w „Synie" przedstawia nam bowiem historię Sonny'ego Lothusa odsiadującego wyrok w najlepiej strzeżonym więzieniu Oslo za niepopełnione przestępstwa. Sonny staje się bowiem ofiarą szeroko zakrojonego kłamstwa i manipulacji policyjnych służb powiązanych z mafią, czyli krótko mówiąc osób pozbawionych sumienia i elementarnych zasad moralnych. W „Socjopatach" dr Martha Stout natomiast naukowo wyjaśnia nam, że na tym świecie żyją również osoby całkowicie pozbawione wyrzutów sumienia oraz empatii, ich czyny podyktowane są jedynie dobrem własnym, nie obchodzi ich krzywda wyrządzana bliźnim, ponieważ najzwyczajniej w świecie socjopata chce kierować innymi, wywoływać ich strach, koniecznie chce dominować, chce cały czas wygrywać. Badania pokazują, że socjopaci stanowią 4 % społeczeństwa i niestety nie możemy się łudzić, że te 4 % stanowią więźniowie przebywający w zakładach karnych, ponieważ socjopatą może być np. szef, złośliwa koleżanka z pracy, sąsiad, a nawet mąż czy syn. Bardzo trudno rozpoznać socjopatę, gdyż bardzo często dysponuje on urokiem osobistym oraz fascynującym nas zapałem do życia. Ciężko zidentyfikować osobę pozbawioną sumienia, ale socjopata w mgnieniu oka rozpozna człowieka przyzwoitego i ufnego i oczywiście zaczyna swoją grę: wzbudza zaufanie, buduje poczucie bliskości, uwodzi, żywo interesuje się problemami lub radością innych, roztacza aurę życzliwości, kreatywności i przenikliwości, po czym manipuluje, wykorzystuje, kłamie i odwraca uwagę od swoich prawdziwych intencji. Po takich wskazówkach dr Marthy Stout okazuje się, że tytułowy syn Jo NesbØ na pewno socjopatą nie jest, ponieważ to właśnie sumienie dyktuje jego postępowanie, a nawet serię morderstw.
Klubowicze żywo dyskutowali na temat obu książek. Nie zostali obojętni wobec nieszczęścia jakie dotknęło Sonny'ego, nie osądzali jego zemsty, dziwili się, że co czwarty na stu praworządnych obywateli to socjopata, że tak naprawdę w każdym z nas można znaleźć jakąś cząstkę socjopatycznych zachowań. Na szczęście wśród klubowiczów nie znaleźliśmy socjopaty, co potwierdził przeprowadzony test. Umiemy czuć i współczuć, umiemy rozmawiać i szanować odmienne poglądy, bierzemy odpowiedzialność za swoje czyny i mamy zawsze na względzie dobro drugiego człowieka, chociaż czasami – przyznajemy to szczerze – w życiu przydaje się odrobina zdrowego egoizmu.
Serdecznie polecamy obie książki. „Syn" nie zawiedzie czytelników lubiących dobrą sensacyjną lekturę, a „Socjopaci są wśród nas" pozwolą poznać np. trzynaście zasad postępowania z socjopatami w życiu codziennym i uświadomią, że warto jednak mieć sumienie i umieć razem z innymi cieszyć się, wzruszać i kochać.
Na kolejne spotkanie DKK Każdy Kocha Dyskusje zapraszamy już 9 lipca 2018 roku o godzinie 18:00 – oczywiście do Zagłębiowskiej Mediateki (II piętro, pokój narad). Wspólnie omówimy książkę Swietłany Aleksijewicz „Cynkowi chłopcy".

dk1dk2

dk3dk4

dk6dk7

DKK logo 2

Logo Instytut Książki 2

Logo NPRC 2


Z życia filii

W świątecznym nastroju

wsn1

Oddział dla Dzieci i Młodzieży

5 grudnia 2018 w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży zostały zorganizowane popołudniowe warsztaty plastyczne pn. „W świątecznym nastroju". W trakcie spotkania młodzi miłośnicy sztuk artystycznych wykonywali Aniołki i Mikołajki. Wszyscy uczestnicy wykazali się dużą kreatywnością oraz zaangażowaniem, czego efektem było powstanie pięknych prac.

Więcej…

Lektury na plan - pierwszy filmik

lektury

Filia nr 15

Podsumowaniem spotkań czytelniczych "Lektury na plan" w Filii nr 15 - Mec, w których biorą udział uczniowie z klas podstawowych i gimnazjalnych, będą filmiki promujące naszą akcję i zachęcające młodzież do czytania książek. Prezentujemy pierwszy z nich. Czytamy "W pustyni i w puszczy" Henryka Sienkiewicza z klasą VI b ze Szkoły Podstawowej nr 46 w Sosnowcu - KLIK.

Tydzień na Walcowni

ska1

Filia nr 5

Co to jest czako, co oznaczają kolory pióropusza, na czym polega praca górnika – tego dowiedziały się dzieci z Przedszkola nr 14, uczestnicząc w zajęciach z cyklu "Wędrówki z legendą". Atrakcją spotkania było obejrzenie przedstawienia pt. „Legenda o Skarbniku" z użyciem teatrzyku kamishibai. Najmłodsze grupy przedszkolaków wzięły udział w mikołajkowym spotkaniu w bibliotece, na którym każde dziecko otrzymało słodki upominek.

Więcej…

Drużyna Świętych Mikołajów

mipo1

Filia nr 17

W przeddzień Mikołajek podczas popołudniowych warsztatów plastycznych dzieciaki z Filii nr 17 - Pogoń miały okazję własnoręcznie zrobić postać starszego pana z Laponii. Wykorzystując dostępne materiały plastyczne i pomysłowość, stworzyły drużynę Świętych Mikołajów niosących prezenty grzecznym dzieciom.

Więcej…
Joomla templates by Joomlashine