joomla vector social icons

Syn i socjopaci

dk5

W maju i czerwcu w DKK

Wielkie otwarcie Zagłębiowskiej Mediateki za nami – członkowie Dyskusyjnego Klubu Książki Każdy Kocha Dyskusje oczywiście wzięli w nim udział, dlatego na pewno wybaczą moderatorowi, że relacja ze spotkań klubu z miesiąca maja i czerwca zamieszczone zostają dopiero teraz. Przejdźmy zatem do meritum. Piąte i szóste spotkanie DKK miały miejsce 10 maja oraz 7 czerwca 2018 roku w gościnnych progach Oddziału dla Dzieci i Młodzieży przy ulicy Parkowej 1A.

Podczas spotkań omówione zostały książki Jo NesbØ „Syn" oraz dr Marthy Stout „Socjopaci są wśród nas" i – jak się okazało – obie traktują o manipulacji, kłamstwie i wykorzystywaniu słabszych.

Jo NesbØ w „Synie" przedstawia nam bowiem historię Sonny'ego Lothusa odsiadującego wyrok w najlepiej strzeżonym więzieniu Oslo za niepopełnione przestępstwa. Sonny staje się bowiem ofiarą szeroko zakrojonego kłamstwa i manipulacji policyjnych służb powiązanych z mafią, czyli krótko mówiąc osób pozbawionych sumienia i elementarnych zasad moralnych. W „Socjopatach" dr Martha Stout natomiast naukowo wyjaśnia nam, że na tym świecie żyją również osoby całkowicie pozbawione wyrzutów sumienia oraz empatii, ich czyny podyktowane są jedynie dobrem własnym, nie obchodzi ich krzywda wyrządzana bliźnim, ponieważ najzwyczajniej w świecie socjopata chce kierować innymi, wywoływać ich strach, koniecznie chce dominować, chce cały czas wygrywać. Badania pokazują, że socjopaci stanowią 4 % społeczeństwa i niestety nie możemy się łudzić, że te 4 % stanowią więźniowie przebywający w zakładach karnych, ponieważ socjopatą może być np. szef, złośliwa koleżanka z pracy, sąsiad, a nawet mąż czy syn. Bardzo trudno rozpoznać socjopatę, gdyż bardzo często dysponuje on urokiem osobistym oraz fascynującym nas zapałem do życia. Ciężko zidentyfikować osobę pozbawioną sumienia, ale socjopata w mgnieniu oka rozpozna człowieka przyzwoitego i ufnego i oczywiście zaczyna swoją grę: wzbudza zaufanie, buduje poczucie bliskości, uwodzi, żywo interesuje się problemami lub radością innych, roztacza aurę życzliwości, kreatywności i przenikliwości, po czym manipuluje, wykorzystuje, kłamie i odwraca uwagę od swoich prawdziwych intencji. Po takich wskazówkach dr Marthy Stout okazuje się, że tytułowy syn Jo NesbØ na pewno socjopatą nie jest, ponieważ to właśnie sumienie dyktuje jego postępowanie, a nawet serię morderstw.
Klubowicze żywo dyskutowali na temat obu książek. Nie zostali obojętni wobec nieszczęścia jakie dotknęło Sonny'ego, nie osądzali jego zemsty, dziwili się, że co czwarty na stu praworządnych obywateli to socjopata, że tak naprawdę w każdym z nas można znaleźć jakąś cząstkę socjopatycznych zachowań. Na szczęście wśród klubowiczów nie znaleźliśmy socjopaty, co potwierdził przeprowadzony test. Umiemy czuć i współczuć, umiemy rozmawiać i szanować odmienne poglądy, bierzemy odpowiedzialność za swoje czyny i mamy zawsze na względzie dobro drugiego człowieka, chociaż czasami – przyznajemy to szczerze – w życiu przydaje się odrobina zdrowego egoizmu.
Serdecznie polecamy obie książki. „Syn" nie zawiedzie czytelników lubiących dobrą sensacyjną lekturę, a „Socjopaci są wśród nas" pozwolą poznać np. trzynaście zasad postępowania z socjopatami w życiu codziennym i uświadomią, że warto jednak mieć sumienie i umieć razem z innymi cieszyć się, wzruszać i kochać.
Na kolejne spotkanie DKK Każdy Kocha Dyskusje zapraszamy już 9 lipca 2018 roku o godzinie 18:00 – oczywiście do Zagłębiowskiej Mediateki (II piętro, pokój narad). Wspólnie omówimy książkę Swietłany Aleksijewicz „Cynkowi chłopcy".

dk1dk2

dk3dk4

dk6dk7

DKK logo 2

Logo Instytut Książki 2

Logo NPRC 2


Z życia filii

Jesienna wizyta przedszkolaków

jeo1

Filia nr 11

Jesień zawitała do biblioteki. W temacie "Jesienna aura" odbyły się zajęcia przyrodniczo-plastyczne dla dzieci z przedszkola. Po wysłuchaniu wierszy o jesieni, dzieci opowiadały o zmianach jakie zachodzą podczas najbarwniejszej pory roku. O tym jak drzewa liściaste gubią liście, oraz o tym że owoce z drzew odgrywają szczególną rolę w ekosystemie. Potem przedszkolaki oddały się twórczej pracy nad pięknymi kompozycjami z papierowych liści.

Więcej…

Jesień na Pogoni

li4

Filia nr 17

Październik to chyba najbardziej różnobarwny miesiąc w całym roku. Drzewa przybierają wówczas piękne jesienne kolory od żółto-zielonych aż po ciemny brąz. W tym miesiącu obchodzimy też w Polsce Święto Drzewa. Z tej okazji na popołudniowych warsztatach plastycznych w Filii nr 17 - Pogoń, dzieci wykorzystując bibułę, plastelinę i zebrane liście, wykonały mieniące się różnymi barwami jesienne drzewa.

Więcej…

Baśniowe spotkanie z Andersenem

and1

Filia nr 14

10 października 2018 w Filii nr 14 w Zagórzu odbyło się literackie spotkanie dla kl. Ib Szkoły Podstawowej nr 9. Podczas zajęć uczniowie zapoznali się z twórczością H.C. Andersena, obejrzeli prezentację o duńskim pisarzu, posłuchali piosenki o Calineczce oraz rozwiązywali trudne zadania i krzyżówkę związaną z baśniami. Na koniec pełni werwy kolorowali przygotowane malowanki.

Więcej…

Politex w odsłonach - wystawa

pol3

Filia nr 17

9 października 2018 w siedzibie biblioteki przy ulicy Będzińskiej odbył się wernisaż wystawy fotograficznej "Politex w odsłonach" Dariusza Gruszki. Jest on absolwentem Liceum Plastycznego w Dąbrowie Górniczej i Instytutu Wychowania Artystycznego Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Częstochowie o kierunku rzeźba. Z wielką pasją zajmuje się jednak fotografiką. Tym razem zafascynowały go pozostałości budynków nieistniejącej już sosnowieckiej przędzalni "Politex". W tym roku mija 140 lat od momentu kiedy Henryk Dietel w 1878 roku zbudował przędzalnię wełny czesankowej. Spotkanie było okazją do zapoznania się z długoletnią historią tego zakładu, aż do momentu likwidacji w 1994 roku.

Więcej…
Joomla templates by Joomlashine