Tydzień Bibliotek 2018 - foto

tb2018

Majowe święto czytelników i bibliotekarzy

XV Ogólnopolski Tydzień Bibliotek to wspaniała okazja do literackich spotkań, organizacji imprez plenerowych, konkursów, warsztatów i happeningów. Nasze superzaangażowane filie przygotowały dla miłośników literatury niezwykle ciekawe atrakcje. Poniżej przedstawiamy galerię zdjęć dokumentujących ten wyjątkowy majowy czas.

 

Filia nr 1 - Środula

tbs1tbs2

tbs3tbs4

tbs5

Bardzo pracowicie upływa na Środuli Tydzień Bibliotek. Odwiedziły nas dzieci z przedszkola Mistrzowie Zabawy oraz Przedszkola nr 52, które wysłuchały ciekawostek o bibliotekach i książkach, rozwiązywały quizy i konkursy oraz recytowały wierszyki. Na zajęcia zawitała do nas również młodzież z Gimnazjum nr 11, dla nich przygotowałyśmy mini wykład o najśmieszniejszych epizodach w historii książek, quizy oraz ankietę dotyczącą ulubionych autorów i tytułów. Wszystkim czytelnikom polecamy natomiast sięgnąć po pozycję Istvana Rath-Vegh "Komedia książki" - dobra zabawa murowana!

 

Filia nr 2 - Rudna IV

zak1

zak2zak3

zak4

W dniach 8-15 maja obchodziliśmy Tydzień Bibliotek pod hasłem (Do)wolność czytania. Z tej okazji Filia nr 2 - Rudna IV przygotowała wystawkę książek zakazanych z różnych powodów na przestrzeni lat. Wystawkę można oglądać do końca maja w siedzibie biblioteki przy ul. Gospodarczej 32 w godzinach otwarcia. Serdecznie zapraszamy.

Filia nr 4 - Sielec

bd1bd2

bd3bd4

Z okazji Tygodnia Bibliotek chcieliśmy opowiedzieć naszym najmłodszym czytelnikom skąd się bierze książka. Na zadane pytanie padały przeróżne fascynujące wypowiedzi. Dzieci dowiedziały się między innymi kto to jest introligator, grafik oraz ilustrator. Okazało się, że Pani, która przyszła z grupą dzieci przez 7 lat pracowała jako introligator. Wysłuchaliśmy dzięki temu fantastycznej opowieści o tym jak się oprawia i złoci książki. Dzięki Pani Monice nawet prowadząca zajęcia bibliotekarka dowiedziała się wielu ciekawych rzeczy.

Filia nr 5 - Walcownia

saz1saz2

saz3saz4

10 maja 2018 roku w Filiii nr 5 - Walcownia odbył się wernisaż grafik Ewy Wilczek. Podczas spotkania mieliśmy niepowtarzalną okazję poznać tajniki tworzenia grafiki artystycznej, która wyróżnia się skupieniem w rękach artysty całego procesu twórczego - od projektu przez wykonanie matrycy do wykonania odbitek - rycin. Niezwykłe zaangażowanie artystki w pracę z osobami niepełnosprawnymi, pasja tworzenia i dar opowiadania sprawił, że majowe popołudnie upłynęło w miłej i serdecznej atmosferze.

 

Filia nr 7 BIBLIOSFERA

tbda1tbda2

tbda3tbda4

tbda5

"(DO)WOLNOŚĆ CZYTANIA" to hasło tegorocznego Tygodnia Bibliotek. Z tej okazji przygotowaliśmy bogatą ofertę spotkań bibliotecznych. Dzieci z Przedszkola Bajkowo i Sportowo oraz najmłodsze grupy z Przedszkola nr 54 odwiedziły Bibliosferę. Nasi milusińscy poznali ogólne zasady funkcjonowania placówki oraz przekonali się, że każdy znajdzie dla siebie ciekawą lekturę. Słodki upominek i zakładka do książki sprawiły, że mile będą wspominać swoją pierwszą wizytę w bibliotece. Starsze grupy przedszkolne poznały zasady funkcjonowania biblioteki i samodzielnie wykonały zakładki do książek. Uczniowie klasy III SP 29 zapoznali się z historią książki i biblioteki. Dla uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej przygotowałyśmy prezentację multimedialną "Piza, pizza, pasta, czyli włoskie impresje", którą obejrzeli przy małej czarnej i słodkim co nieco. Panie z warsztatów rękodzieła po raz kolejny wykazały się zdolnościami manualnymi i wykonały piękne bransoletki. Wszyscy uczestnicy naszych spotkań mile i pożytecznie spędzili czas w bibliotece.

 

Biblioteka Dziecięca "Tajemniczy Ogród"

pi1pi2

pi3pi4

pi5pi6

pi7pi8

pi9pi10

pi11pi12

W miniony piątek w Tajemniczym Ogrodzie odbyło się "Czytanie na trawie". W ten sposób dzieci z zaprzyjaźnionych Szkół Podstawowych nr: 1, 3 i 10, członkowie Klubu Mieszkańców ul. Lwowskiej oraz mieszkańcy osiedla uczcili Tydzień Bibliotek. Było, oczywiście, czytanie książek, ale także: pokaz udzielania pierwszej pomocy, zabawa z clownami, Indiankami, malowanie buzi, zumba, karaoke, taniec cheerleaderek i mnóstwo konkursów.

tbto1tbto2

tbto3tbto4

Z okazji Tygodnia Bibliotek dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 25 oraz uczniowie Szkoły Podstawowej nr 10 poznawali pracę bibliotekarzy oraz opowiadali jak ważne w ich życiu jest czytanie. Na spotkaniach rysowali swoją ulubioną bibliotekę, wykonywali ilustracje do ukochanych książek oraz projektowali okładki wybranych przez siebie pozycji książkowych. Najmłodsi stworzyli sowy, które – jak wiadomo – są symbolami oczytania i mądrości!

 

Filia nr 10 - Kazimierz Górniczy

tbk1IMG 20180511 110146

tbk3

"Książkowy ogródek" to temat spotkania dla dzieci z Przedszkola 33 w ramach Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek. Nasi mali miłośnicy książek odbyli spacerek po naszej bibliotece, obejrzeli książeczki, poznali charakterystyczne cechy książek oraz nauczyli się jak należy o nie dbać. Wysłuchali również fragmentów przygód małego żółwika z opowiadania pt."Franklin i książka z biblioteki". Na zakończenie spotkania nie obyło się bez słodkości.

tbkz2tbkz3

tbkz4tbkz1

W ramach Tygodnia Bibliotek odbyło się kolejne spotkanie czytelnicze dla przedszkolaków pt."Co czytać wiosną", które przeniosło je w magiczny świat książek. Dzieci z zainteresowaniem wysłuchały opowiadania o przygodach "Świnki Peppy w bibliotece". Z dużym zaciekawieniem obejrzały "Historię książki". Nie zabrakło również czasu na zabawę i zgadywanki, w których dzieci aktywnie uczestniczyły. Na koniec przedszkolaki otrzymały kolorowanki z naszą bohaterką Świnką Peppą w roli głównej.

 

Filia nr 11 - Ostrowy Górnicze

tbost1tbost2

tbost3

W Filii nr 11 w Ostrowach Górniczych, zorganizowany został konkurs na najpiękniejszą ilustrację do wspólnie tworzonej książki pt."Jeden dzień z życia ucznia". W konkursie wzięli udział uczniowie z II klasy Szkoły Podstawowej nr 33 w Sosnowcu, którzy z zaangażowaniem pracowali nad ilustracjami. Nie zabrakło dobrej zabawy. Konkurs zakończył się wręczeniem nagród i wyróżnień.

 

Filia nr 13 - Maczki

kor1kor2

kor3kor4

kor5

kor7kor8

kor9kor6

Czytelnicy na ulicy - Korowód postaci bajkowych

Filia nr 13 - Maczki rozpoczęła Tydzień Bibliotek głośno i kolorowo. Wspólnie z dziećmi z Przedszkola Miejskiego nr 36 w Sosnowcu, przeszliśmy ulicami Maczek w barwnym korowodzie. Dzieci przebrane za postacie z bajek śpiewały piosenki i niosąc transparenty z hasłami czytelniczymi, zachęcali wszystkich do czytania książek. Następnie bawiliśmy się na świeżym powietrzu: były zabawy z książką na chuście animacyjnej Klanza, kalambury oraz wspólna inscenizacja do czytanego głośno wiersza pt. "Rzepka". Impreza zorganizowana była wspólnie z Przedszkolem nr 36 w Sosnowcu.

pl1pl2

pl3pl4

pl5pl6

pl7

pl8pl10

5. Maczkowski Plener Czytelniczy

Kolejny plener czytelniczy za nami. W tym roku, nawiązując do obchodów Tygodnia Bibliotek, odbywał się pod hasłem (DO)WOLNOŚĆ CZYTANIA. W plenerze uczestniczyli uczniowie klasy I, II oraz częściowo III SP nr 37 oraz dzieci z Przedszkola nr 36 w Sosnowcu. W programie było mnóstwo atrakcji, m.in.: konkursy sprawnościowe, quizy, kalambury, gry i zabawy w terenie, głośne czytanie książek, oglądanie wybranych książeczek, a także zabawa w aktorów - mini przedstawienie do czytanego głośno wiersza pt. "Rzepka" J.Tuwima. Pogoda nie zawiodła, a humory, jak widać na zdjęciach, wszystkim dopisywały.

 

Filia nr 14 - Zagórze

st1st2

st3st4

Z okazji Dnia Bibliotekarza, Filia nr 14 w Zagórzu postanowiła promować bibliotekę wśród mieszkańców dzielnicy. Przed budynkiem Szkoły Podstawowej nr 9 stanęło biblioteczne stoisko, na którym oprócz słodyczy, zakładek do książek i innych gadżetów bibliotecznych pojawiły się książki. Każdy za uśmiech mógł wybrać sobie książkę swoich marzeń. Zainteresowanie ze strony dzieci i opiekunów było ogromne.

zagt1zagt2

zagt3zagt4

11 maja 2018 w ramach Tygodnia Bibliotek w naszej filii odbył się drużynowy konkurs wiedzy o bibliotece „Biblioteczne zmagania". Wzięli w nim udział uczniowie klas IV ze SP nr 9. Młodzi czytelnicy odpowiadali na pytania związane z książką i biblioteką, rozwiązywali krzyżówkę, znajdowali różnice między biblioteką szkolną a miejską. Był też czas na literackie kalambury oraz puzzle z logo MBP. W wyniku bardzo zaciętej rywalizacji ostatecznie zwyciężyła drużyna klasy IV a. Zwycięzcy otrzymali nagrody książkowe oraz gadżety biblioteczne.

 

Filia nr 15 - Mec

tm1tm2

tm3tm4

tm5tm6

tm7tm8

tm9tm10

tm11tm12

tm13tm14

tm15tm16

tm17

10 maja 2018 przed budynkiem Filii nr 15 - Mec odbył się happening pod tytułem "W bibliotece się spotkajmy i o Polsce poczytajmy". Wzięło w nim udział ok. 250 dzieci z okolicznych przedszkoli. Wśród atrakcji znalazło się uzupełnianie mapy Polski symbolami poszczególnych województw, które dzieci samodzielnie kolorowały, czytanie legend losowanych kołem fortuny, kalambury "Polskie znaki", wyklejanie na folii polskiej flagi biało-czerwonymi serduszkami, strefa "śpiewającego czytania". Nie zabrakło baniek mydlanych. Dużym zainteresowaniem cieszył się nasz kącik "przygarnij mnie", z którego każdy uczestnik wyszedł z małym książkowym upominkiem. Dziękujemy za pomoc uczennicy Szkoły Podstawowej nr 40
Wiktorii Kosut za jej aktywny udział i pomoc w naszym przedsięwzięciu.

ost1ost2

ost3ost4

ost5ost6

ost7ost8

"W legendach - historia Polski zaklęta " to tytuł zajęć z uczniami szkół podstawowych, które odbyły się w Tygodniu Bibliotek. Uczniowie mieli za zadanie pokolorować ilustracje z wybranych podań i dopasować do odpowiedniego regionu na mapie Polski. Nie zabrakło rozwiązywania krzyżówek, odkodowywania haseł, czytania tekstów z "Książeczki-wycieczki" Elizy Piotrowskiej. Młodsze dzieci odszukiwały postacie z bajek i legend, wysłuchały ciekawostek na temat tajemnic Sosnowca, a zwieńczeniem zajęć były prace plastyczne.

 

Filia nr 17 - Pogoń

tbpo1tbpo2

tbpo3tbpo4

tbpo5tbpo6

tbpo7

Trwający Ogólnopolski Tydzień Bibliotek w Filii nr 17 - Pogoń rozpoczął się już 7 maja. Wtedy to odwiedziły nas najmłodsze grupy przedszkolaków z życzeniami dla wszystkich bibliotekarzy. Dni upłynęły pod znakiem licznych spotkań i lekcji z młodymi czytelnikami, którym towarzyszyli ulubieni bohaterowie: świnka Peppa i żółwik Franklin. Młodsze i starsze grupy przedszkolaków poznawały tajemnice biblioteki i książki. Oczywiście były też wizyty w Przedszkolach Nr 2 i 22 podczas których pod okiem bibliotekarek dzieciaki ćwiczyły "czytanki obrazkowe". Nasza filia miała też przyjemność przygotowywać i uczestniczyć w Turnieju Bibliotek w Będzinie. Sosnowiecką bibliotekę reprezentowali uczniowie klasy drugiej Szkoły Podstawowej Nr 3, którzy w tym roku zdobyli pierwsze miejsce.

 

Filia nr 19 - Milowice

mity1mity2

mity3mity4

mity5

Tydzień Bibliotek w tym roku był pełen (do)wolności.
Czytaliśmy fragmenty książek, które czytali nasi praprapradziadowie już 100 lat temu gdy Polska odzyskała niepodległość. A potem przedszkolaki kolorowały prezent dla swoich dziadków: Koziołka Matołka.
Poznaliśmy Pippi Pończoszankę i zabawy przez nią wymyślone. Ze spotkania dzieci wyszły patrząc tylko jednym okiem (tak  zrobiłaby Pippi gdyby tutaj była z nami).A uczniowie z klasy VII zapoznali się z nowym w naszej bibliotece e-katalogiem INTEGRO i ćwiczyli wyszukiwanie książek.

 

Filia nr 20 - Stary Sosnowiec

bil1bil2

bil3bil4

bil5

Z okazji Tygodnia Bibliotek odwiedziły nas dzieci z Przedszkola Bolka i Lolka. Na początek była krótka pogadanka o bibliotece oraz o poszanowaniu książek. Następnie dzieci wysłuchały wesołych wierszyków z książek z serii "Akademia Mądrego Dziecka". W ostatniej części zajęć dzieciaki projektowały ilustracje do książeczek.

tss1tss2

"Królowa pszczół"
W czwartkowe popołudnie, w Filii nr 20 odbyło się spotkanie z poetką zagłębiowską - Krystyną Borkowską. Poetka prezentowała wiersze z najnowszego tomiku poezji "Królowa pszczół". Przybyli goście mogli obejrzeć również wystawę prac plastycznych niepełnosprawnej córki poetki - Mirosławy Borkowskiej.

tss3tss4

tss5tss6

tss7tss8

tss9

 Festyn Rodzinny
W sobotę w Szkole Podstawowej nr 27 w Sosnowcu odbył się Festyn Rodzinny, w którym udział wzięli również pracownicy Filii nr 20 - Stary Sosnowiec. Podczas festynu zachęcaliśmy do korzystania ze zbiorów Biblioteki rozdając materiały promocyjne. Dla dzieciaków zaproponowaliśmy wiele ciekawych zabaw: zagadki, rebusy, labirynty, układanie puzzli na czas, kalambury oraz kolorowanki. Nie zabrakło również słodyczy i drobnych upominków.

 

 


Z życia filii

Walentynki w Bibliosferze

tynki1

Filia nr 7

Przemiłe poetyckie spotkanie walentynkowe w doborowym towarzystwie już za nami. Pasjonaci poezji miłosnej i dobrej zabawy zaprezentowali ulubione wiersze. Marianna Oruba podzieliła się z uczestnikami własną twórczością poetycką. Były rozmowy, dyskusje, śpiewy i mnóstwo śmiechu...

Więcej…

Walentynkowy Mały Artysta

maw1

Filia nr 15

Kolejne zajęcia plastyczne "Małego Artysty" zaowocowały pięknymi Walentynkami, które wręczono najbliższym. Do wykonania upominków wykorzystano różne materiały plastyczne. Bardzo dobrze sprawdziły się zdekompletowane puzzle, które zamieniły się w przecudne serduszka.

Więcej…

Ferie 2019 - fotorelacja

Ferie lead

"Bałwankowy zawrót głowy"

Zajęcia plastyczne, literackie, sportowe, projekcje filmowe, gry planszowe, wspólne czytanie książek, zajęcia z tablicą multimedialną. Każda sosnowiecka placówka biblioteczna (Zagłębiowska Mediateka i filie) przygotowała dla swych czytelników niezwykle ciekawy program na tegoroczne ferie zimowe. Udział w zajęciach jest bezpłatny i nie wymaga zapisów. A poniżej prezentujemy zdjęcia dokumentujące nasze zimowe spotkania.

Więcej…

Bajeczki z kufra wyciągane

kuf1

Świat Nauki i Fantazji

W Labiryncie Książek odbyło się spotkanie z cyklu "Bajeczki z kufra wyciągane". Spotkanie miało na celu przybliżenie naszym młodym czytelnikom bajeczek, które czytały nasze mamy czy babcie. Mimo, iż proponowane książeczki różnią się od współczesnych wydań szatą graficzną i wspaniałą kolorystyką, to zawarte w nich treści są równie wartościowe. Przybyłe dzieci z wielką uwagą i zainteresowaniem wysłuchały opowieści o kłócących się rurach i żyrafie, która miała straszny katar.

Więcej…
Joomla templates by Joomlashine