Konkurs ekologiczny "EKOLUDEK"

Czytaj więcej...Zachęcamy do udziału w konkursie!

Serdecznie zapraszamy uczniów klas I-III szkół podstawowych wraz z nauczycielami do udziału w ekologicznym konkursie plastycznym pt. „EKOLUDEK”, organizowanym przez Miejską Bibliotekę Publiczną im. Gustawa Daniłowskiego w Sosnowcu.  Konkurs ten organizowany jest w ramach obchodów Tygodnia Edukacji Globalnej 2019, którego tegoroczne hasło brzmi „Obudźmy się! To ostatni dzwonek dla klimatu”.

Czytaj więcej...

Anna Cieplak w Zagłębiowskiej Mediatece

Czytaj więcej...

Dziękujemy za spotkanie!

Dyskusyjny Klub Książki „Każdy Kocha Dyskusje" – działający przy Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Gustawa Daniłowskiego w Sosnowcu – miał przyjemność zaprosić na spotkanie autorskie z Anną Cieplak, które odbyło się dnia 4 października 2019 roku w Auli Zagłębiowskiej Mediateki przy ul. Kościelnej 11 w Sosnowcu. Rozmowę poprowadziła Magdalena Boczkowska.

Czytaj więcej...

Zagłębiowska Mediateka ponownie doceniona!

Czytaj więcej...

Dziękujemy za wszystkie głosy!

Zakończyło się internetowe głosowanie na najpopularniejszą realizację zgłoszoną w 20. edycji konkursu „Najlepsza Przestrzeń Publiczna Województwa Śląskiego". Za najlepszą realizację uznano Termomodernizację budynku Biblioteki Głównej MBP w Sosnowcu przy ul. Kościelnej 11, przyznając jej 6417 punktów. Nasza Mediateka otrzyma tym samym NAGRODĘ INTERNAUTÓW. Gratulujemy pozostałym nominowanym, a wszystkim, którzy postanowili oddać głos na Zagłębiowską Mediatekę GORĄCO dziękujemy!!!

Czytaj więcej...

Dzień Seniora 2019

Czytaj więcej...

„Zdrowi, bezpieczni, aktywni"

Zakład Ubezpieczeń Społecznych 9 października 2019 po raz kolejny wspólnie z Polskim Związkiem Emerytów, Rencistów i Inwalidów oraz partnerami - w tym Zagłębiowską Mediateką, zorganizował ogólnopolską akcję, której celem była aktywizacja osób starszych i popularyzacja wiedzy o ubezpieczeniach społecznych. Hasło tegorocznej edycji Dnia Seniora brzmiało „Zdrowi, bezpieczni, aktywni".

Czytaj więcej...

„Ucz się z mentorem – będziesz aktorem” - warsztaty dla dzieci

Czytaj więcej...

Ruszają zapisy!

Zapraszamy wszystkie dzieci w wieku 7-12 lat do udziału w bezpłatnych warsztatach teatralnych prowadzonych przez aktorki Teatru Zagłębia w Sosnowcu, które odbędą się w trzy poniedziałki - 7, 14 i 21 października 2019 o godz. 16.00 w Zagłębiowskiej Mediatece. Warsztaty o muzyce, tańcu, śpiewie organizowane są w ramach 5. Sosnowieckiej Jesieni Teatralnej.

Czytaj więcej...

Łukasz Orbitowski gościem Zagłębiowskiej Mediateki

Czytaj więcej...

Dziękujemy za wspaniałe spotkanie!

Miejska Biblioteka Publiczna w Sosnowcu miała przyjemność zaprosić na spotkanie autorskie z powieściopisarzem Łukaszem Orbitowskim. Spotkanie promujące najnowszą publikację Autora zatytułowaną "Kult" odbyło się w Auli Zagłębiowskiej Mediateki przy ul. Kościelnej 11 we wtorek 1 października 2019. Rozmowę poprowadził Konrad Janczura.

Czytaj więcej...

Za mundurem panny sznurem...

Czytaj więcej...

...czyli październikowy Zagłębiowski Czwartek

Po wakacyjnej przerwie, 3 października 2019, odbył się kolejny Zagłębiowski Czwartek, wspólne przedsięwzięcie Zagłębiowskiej Mediateki i Instytutu Zagłębia Dąbrowskiego. Tym razem naszym gościem był Marcin Tutaj – członek zarządu Fundacji im. Grupy Operacyjnej „Śląsk" 1939, który wygłosił prelekcję zatytułowaną: "Piechota czy artyleria? – „dotknij" historii Wojska Polskiego z Zagłębia Dąbrowskiego".

Czytaj więcej...

Baśń kryminalno-polityczna?

Czytaj więcej...

Książka Natalki Babiny na spotkaniu DKK

Natalka Babina urodziła się jako Natalla Dyńko w 1966 roku we wsi Zakazanka, w rejonie brzeskim obwodu brzeskiego Białoruskiej SRR, ZSRR. Jej matka była wiejską nauczycielką, ojciec – inżynierem. Wychowywała się na pograniczu kultur białoruskiej, ukraińskiej i polskiej. W domu rodzinnym posługiwano się językiem rosyjskim i miejscowym dialektem języka ukraińskiego, jednak nie podtrzymywano ukraińskiej świadomości narodowej. Natalla dopiero w wieku 18 lat zdała sobie sprawę, że rodzinna gwara to język ukraiński.

Czytaj więcej...

Wspomnienie o Jerzym Suchanku

Czytaj więcej...

Wrześniowe Czytanie Rocznicowe

Czytanie Rocznicowe we wrześniu było spotkaniem szczególnym. Wspominaliśmy Jerzego Suchanka - poetę, prozaika, redaktora pism i reżysera sztuk teatralnych związanego z Sosnowcem. W tym roku przypada pierwsza rocznica Jego przedwczesnej śmierci. W naszym gronie, najbliższym znajomym Jerzego Suchanka był Jacek Durski, który przywołał kilka osobistych historii i wspomnień związanych z Autorem "Widzimisię", "Płakuli" czy "Ku".

Czytaj więcej...

Z życia filii

Ferie 2020 - fotorelacja

Ferie2020 plakat

"Zimowy zawrót głowy"

Zajęcia plastyczne, literackie, sportowe, projekcje filmowe, gry planszowe, wspólne czytanie książek, zajęcia z tablicą multimedialną. Każda sosnowiecka placówka biblioteczna (Zagłębiowska Mediateka i filie) przygotowała dla swych czytelników niezwykle ciekawy program na tegoroczne ferie zimowe. Udział w zajęciach jest bezpłatny i nie wymaga zapisów. A poniżej prezentujemy zdjęcia dokumentujące nasze zimowe spotkania.

Więcej…

Haftowane obrazy

ha1

Filia nr 20

W piątkowy wieczór w Filii nr 20 odbył się wernisaż wystawy autorstwa Elżbiety Soczewy-Pięty. Pani Elżbieta jest czeladzianką, ale obecnie mieszka w Sławkowie. Przebywa na emeryturze, a jej hobby to ogród, koty oraz haftowanie. Przy pomocy igły i muliny wykonuje kopie znanych obrazów. Wystawę można oglądać do 31 stycznia w godzinach otwarcia biblioteki. Zapraszamy!

Więcej…

Początek roku

prr1

Filia nr 2

Rok 2020 rozpoczęliśmy lekcją regionalną, w której uczestniczyli uczniowie VII klasy Szkoły Podstawowej nr 45. Siódmoklasiści obejrzeli prezentację multimedialną, dzięki której mogli zobaczyć jak wyglądało nasze miasto przed uzyskaniem praw miejskich oraz jak zmieniało się na przestrzeni lat. Młodzież poznała także najciekawsze miejsca, obiekty i zabytki Sosnowca, poznała symbolikę naszego herbu, flagi i logo. Na zakończenie zajęć wszyscy rozwiązali krzyżówkę sprawdzającą zdobytą wiedzę.

Więcej…

N jak niewidomy

n1

Multimedia

We wtorek 7 stycznia 2020 odbyło się bardzo ciekawe spotkanie integracyjne, które zorganizował Dział Multimedialny dla dorosłych i Dział Multimedialny dla dzieci. Do Zagłębiowskiej Mediateki zawitali niecodzienni goście, a mianowicie gościliśmy w Świecie Nauki i Fantazji osoby niewidome wraz z psem przewodnikiem i asystentem jednocześnie. Spotkanie poprowadziła pani instruktor poruszania przestrzennego dla osób niewidomych i niedowidzących. Uczniowie klasy IV Szkoły Podstawowej nr 22 mieli okazję obejrzeć film instruktażowy, jak pomagać osobom z dysfunkcją wzroku, następnie wysłuchali ciekawych opowieści na temat życia codziennego z psem przewodnikiem.

Więcej…

Łazarewicz plakat ZM

Ferie2020 kino plakat ZM

kinosty-luty

DKK - plakat

Joomla templates by Joomlashine