joomla vector social icons

Bezpłatne warsztaty dla nauczycieli języka polskiego

Czytaj więcej...

Edukacja regionalna

Wychodząc naprzeciw potrzebom edukacyjnym, zwłaszcza w kontekście regionalnym, Instytut Zagłębia Dąbrowskiego, współdziałając z Miejską Biblioteką Publiczną w Sosnowcu oraz Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Sosnowcu, przygotował cykl wykładów oraz ćwiczeń dla nauczycieli języka polskiego.

Czytaj więcej...

8 zwycięskich projektów Biblioteki!

Czytaj więcej...

Wyniki VI edycji Budżetu Obywatelskiego

Kolejna edycja Budżetu Obywatelskiego za nami. W tym roku Państwa głosy okazały się bardzo łaskawe dla placówek Miejskiej Biblioteki Publicznej. Wśród 28 zadań przyjętych do realizacji w 2020 roku, aż 8 to projekty na rzecz placówek sosnowieckiej Biblioteki. Dzięki Państwa głosom nasza Książnica pozyskała 511.737 zł – w tym 37.000 zł na zakup nowości wydawniczych i 474.737 zł na projekt „Kino w ogrodzie", czyli zakup telebimu i zbiorów multimedialnych dla Zagłębiowskiej Mediateki oraz zagospodarowanie przestrzeni przed Filią nr 3 - Klimontów. Zwycięskie projekty przedstawiamy poniżej:

Czytaj więcej...

„U źródeł polskiej opery”

Czytaj więcej...

Zapraszamy do zwiedzania!

We wtorek 8 października 2019 w Zagłębiowskiej Mediatece przy ul. Kościelnej 11 odbył się wernisaż wystawy „U źródeł polskiej opery". Wystawę przygotowaną w ramach 5. Sosnowieckiej Jesieni Teatralnej można zwiedzać w Pasażu do 25 listopada 2019. Wstęp wolny.

Czytaj więcej...

Wystawa prac plastycznych w Zagłębiowskiej Mediatece

Czytaj więcej...

W Galerii "Pod Świetlikiem"

Zagłębiowska Mediateka we współpracy z Fundacją im. Brata Alberta w Sosnowcu serdecznie zaprasza na wystawę prac plastycznych podopiecznych warsztatu Terapii Zajęciowej w Sosnowcu, przy ul. Mikołajczyka. Zapraszamy do Galerii "Pod Świetlikiem" od wtorku 15 października 2019.

Czytaj więcej...

5. Sosnowiecka Jesień Teatralna - PROGRAM

Czytaj więcej...

7-27 października 2019

5. Sosnowiecka Jesień Teatralna w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Sosnowcu startuje już 7 października! Tegoroczna edycja będzie przebiegać pod hasłem „Literatura – muzyka – teatr: miejsca wspólne, miejsca własne". Już dziś serdecznie zapraszamy do zapoznania się ze szczegółowym programem imprezy. Organizator przygotował całą masę atrakcji!

Czytaj więcej...

Ale „Szopka”

Czytaj więcej...

Październikowe spotkanie DKK

Za sprawą Zośki Papużanki – autorki książki „Szopka" – październikowa dyskusja naszego Klubu dotyczyła tematu, który nieodmiennie wzbudza wiele emocji, a mianowicie rodziny – „nie patologicznej, nie kołtuńskiej, ale nadal strasznej, zakłamanej i zimnej, w której małżeństwo to więzienie o zaostrzonym rygorze, a dom rodzinny to codzienny teatr absurdu, modłów, wrzasków i kotletów schabowych."

Czytaj więcej...

Literacki Nobel dla Olgi Tokarczuk!

Czytaj więcej...

Gratulujemy!

Olga Tokarczuk z literackim Noblem za 2018 rok oraz Peter Handke za 2019 - oto dwoje pisarzy, którzy zostali docenieni przez Akademię Szwedzką. W swoim uzasadnieniu Akademia napisała, że Olga Tokarczuk otrzymała Nobla za "narracyjną wyobraźnię, która wraz z encyklopedyczną pasją reprezentuje przekraczanie granic, jako formę życia". W przypadku austriackiego pisarza Petera Handkego - "za wpływową pracę, która wraz z językową pomysłowością zgłębiła peryferie i specyficzność ludzkiego doświadczenia".

Czytaj więcej...

„Śpiewać każdy może”

Czytaj więcej...

Znamy zwycięzców!

Znamy zwycięzców konkursu piosenki aktorskiej „Śpiewać każdy może" zorganizowanego przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Sosnowcu w ramach 5. Sosnowieckiej Jesieni Teatralnej. Do rywalizacji przystąpiło 28 wykonawców – solistów, duetów, zespołów. W Auli Zagłębiowskiej Mediateki wybrzmiało wiele pięknych, niezapomnianych melodii oraz poruszających tekstów poetyckich w brawurowych interpretacjach młodzieży. A zwyciężyli....

Czytaj więcej...

Konkurs ekologiczny "EKO-PRZEDMIOT"

Czytaj więcej...Zapraszamy do udziału w konkursie!

Serdecznie zapraszamy uczniów klas IV-VIII szkół podstawowych wraz z nauczycielami do udziału w konkursie plastycznym pt. „EKO-PRZEDMIOT”, organizowanym przez Miejską Bibliotekę Publiczną im. Gustawa Daniłowskiego w Sosnowcu. Konkurs ten organizowany jest w ramach obchodów Tygodnia Edukacji Globalnej 2019, którego tegoroczne hasło brzmi „Obudźmy się! To ostatni dzwonek dla klimatu”.

Czytaj więcej...

Z życia filii

Ferie 2020 - fotorelacja

Ferie2020 plakat

"Zimowy zawrót głowy"

Zajęcia plastyczne, literackie, sportowe, projekcje filmowe, gry planszowe, wspólne czytanie książek, zajęcia z tablicą multimedialną. Każda sosnowiecka placówka biblioteczna (Zagłębiowska Mediateka i filie) przygotowała dla swych czytelników niezwykle ciekawy program na tegoroczne ferie zimowe. Udział w zajęciach jest bezpłatny i nie wymaga zapisów. A poniżej prezentujemy zdjęcia dokumentujące nasze zimowe spotkania.

Więcej…

Haftowane obrazy

ha1

Filia nr 20

W piątkowy wieczór w Filii nr 20 odbył się wernisaż wystawy autorstwa Elżbiety Soczewy-Pięty. Pani Elżbieta jest czeladzianką, ale obecnie mieszka w Sławkowie. Przebywa na emeryturze, a jej hobby to ogród, koty oraz haftowanie. Przy pomocy igły i muliny wykonuje kopie znanych obrazów. Wystawę można oglądać do 31 stycznia w godzinach otwarcia biblioteki. Zapraszamy!

Więcej…

Początek roku

prr1

Filia nr 2

Rok 2020 rozpoczęliśmy lekcją regionalną, w której uczestniczyli uczniowie VII klasy Szkoły Podstawowej nr 45. Siódmoklasiści obejrzeli prezentację multimedialną, dzięki której mogli zobaczyć jak wyglądało nasze miasto przed uzyskaniem praw miejskich oraz jak zmieniało się na przestrzeni lat. Młodzież poznała także najciekawsze miejsca, obiekty i zabytki Sosnowca, poznała symbolikę naszego herbu, flagi i logo. Na zakończenie zajęć wszyscy rozwiązali krzyżówkę sprawdzającą zdobytą wiedzę.

Więcej…

N jak niewidomy

n1

Multimedia

We wtorek 7 stycznia 2020 odbyło się bardzo ciekawe spotkanie integracyjne, które zorganizował Dział Multimedialny dla dorosłych i Dział Multimedialny dla dzieci. Do Zagłębiowskiej Mediateki zawitali niecodzienni goście, a mianowicie gościliśmy w Świecie Nauki i Fantazji osoby niewidome wraz z psem przewodnikiem i asystentem jednocześnie. Spotkanie poprowadziła pani instruktor poruszania przestrzennego dla osób niewidomych i niedowidzących. Uczniowie klasy IV Szkoły Podstawowej nr 22 mieli okazję obejrzeć film instruktażowy, jak pomagać osobom z dysfunkcją wzroku, następnie wysłuchali ciekawych opowieści na temat życia codziennego z psem przewodnikiem.

Więcej…

Łazarewicz plakat ZM

Ferie2020 kino plakat ZM

kinosty-luty

DKK - plakat

Joomla templates by Joomlashine