Łukasz Orbitowski gościem Zagłębiowskiej Mediateki

Czytaj więcej...

Dziękujemy za wspaniałe spotkanie!

Miejska Biblioteka Publiczna w Sosnowcu miała przyjemność zaprosić na spotkanie autorskie z powieściopisarzem Łukaszem Orbitowskim. Spotkanie promujące najnowszą publikację Autora zatytułowaną "Kult" odbyło się w Auli Zagłębiowskiej Mediateki przy ul. Kościelnej 11 we wtorek 1 października 2019. Rozmowę poprowadził Konrad Janczura.

Czytaj więcej...

Za mundurem panny sznurem...

Czytaj więcej...

...czyli październikowy Zagłębiowski Czwartek

Po wakacyjnej przerwie, 3 października 2019, odbył się kolejny Zagłębiowski Czwartek, wspólne przedsięwzięcie Zagłębiowskiej Mediateki i Instytutu Zagłębia Dąbrowskiego. Tym razem naszym gościem był Marcin Tutaj – członek zarządu Fundacji im. Grupy Operacyjnej „Śląsk" 1939, który wygłosił prelekcję zatytułowaną: "Piechota czy artyleria? – „dotknij" historii Wojska Polskiego z Zagłębia Dąbrowskiego".

Czytaj więcej...

Baśń kryminalno-polityczna?

Czytaj więcej...

Książka Natalki Babiny na spotkaniu DKK

Natalka Babina urodziła się jako Natalla Dyńko w 1966 roku we wsi Zakazanka, w rejonie brzeskim obwodu brzeskiego Białoruskiej SRR, ZSRR. Jej matka była wiejską nauczycielką, ojciec – inżynierem. Wychowywała się na pograniczu kultur białoruskiej, ukraińskiej i polskiej. W domu rodzinnym posługiwano się językiem rosyjskim i miejscowym dialektem języka ukraińskiego, jednak nie podtrzymywano ukraińskiej świadomości narodowej. Natalla dopiero w wieku 18 lat zdała sobie sprawę, że rodzinna gwara to język ukraiński.

Czytaj więcej...

Wspomnienie o Jerzym Suchanku

Czytaj więcej...

Wrześniowe Czytanie Rocznicowe

Czytanie Rocznicowe we wrześniu było spotkaniem szczególnym. Wspominaliśmy Jerzego Suchanka - poetę, prozaika, redaktora pism i reżysera sztuk teatralnych związanego z Sosnowcem. W tym roku przypada pierwsza rocznica Jego przedwczesnej śmierci. W naszym gronie, najbliższym znajomym Jerzego Suchanka był Jacek Durski, który przywołał kilka osobistych historii i wspomnień związanych z Autorem "Widzimisię", "Płakuli" czy "Ku".

Czytaj więcej...

W niedzielę wszystko kręciło się wokół muzyki

Czytaj więcej...

Szósta Zagłębiowska Giełda Winyli

Szósta Zagłębiowska Giełda Winyli już za nami. Od godziny 10.00 Zagłębiowską Mediatekę wypełniała muzyka – i ta z głośników i ta na nośnikach. Nie brakowało także emocjonujących rozmów o ulubionych zespołach. Każdy z odwiedzających mógł wybierać spośród niezliczonych gatunków muzycznych i nośników (można było nawet wyszperać wydanie rosyjskie Skaldów na winylu! :D). Wystawcy z pasją doradzali różnorakie zespoły, proponowali nowości muzyczne, każdy mógł przesłuchać wybrane winyle na ogólnodostępnym gramofonie.

Czytaj więcej...

Piknik obywatelski w Kazimierzu Górniczym

Czytaj więcej...

Niedziela pełna atrakcji

W ostatnią niedzielę, 15 września 2019 roku, w parku im. Jacka Kuronia w Kazimierzu Górniczym odbył się Piknik Obywatelski, podczas którego mieszkańcy Sosnowca mogli zapoznać się z projektami tegorocznego Budżetu Obywatelskiego. Wiele z nich dotyczy również naszych placówek (nowe książki, pomoce dydaktyczne, modernizacja). Podczas pikniku można było dowiedzieć się o terminach i procedurze głosowania. Na tłumnie odwiedzających park mieszkańców, czekały liczne atrakcje – gry i zabawy ruchowe, konkursy, zagadki, zajęcia plastyczne. Oczywiście nie mogło tam zabraknąć również naszej biblioteki.

Czytaj więcej...

"Przerwa na wspólne czytanie" - zachęcamy do głosowania!

Czytaj więcej...

Razem możemy zdobyć książki dla dzieci!

Dziękujemy za zgłoszenie naszej Biblioteki do ogólnopolskiej akcji ”Przerwa na wspólne czytanie”, organizowanej przez Kinder Mleczną Kanapkę! Jest to jednak dopiero połowa sukcesu. Kolejnym krokiem jest zbieranie głosów. Jeśli chcecie nam pomóc zdobyć nagrody, które posłużą naszym najmłodszym czytelnikom i ich rodzicom - prosimy Was o oddawanie swoich cennych głosów. Biblioteki, które zdobędą największą ilość głosów otrzymają bowiem nagrody w postaci: środków na zakup książek do wspólnego czytania z dzieckiem, gotowych zestawów książek lub siedzisk do kącików dziecięcych.

Czytaj więcej...

Słoneczniki 2019 wręczone

Czytaj więcej...

Gratulujemy laureatom!

W sobotę 2 września 2019 roku w Filharmonii Śląskiej im. Henryka Mikołaja Góreckiego przy ul. Sokolskiej 2 w Katowicach odbyła się uroczysta Gala "Słoneczniki 2019", podczas której przedstawiciele organizatorów – portalu czasdzieci.pl – wręczyli statuetki Złotego Słonecznika 2019, nagrody rodziców oraz wyróżnienia autorom najlepszych i najbardziej rozwojowych inicjatyw dla dzieci i młodzieży, prowadzonych na terenie Śląska i Zagłębia.

Czytaj więcej...

Start projektu "Mała książka - wielki człowiek"

Czytaj więcej...

Mały Czytelniku - czekamy na Ciebie!

Już we wrześniu, w wybranych bibliotekach w całej Polsce, rusza akcja skierowana do najmłodszego czytelnika, organizowana w ramach ogólnopolskiej kampanii „Mała książka – wielki człowiek”. Inicjatorem oraz koordynatorem akcji jest Instytut Książki.  W tym roku dołączyła do niej również nasza sosnowiecka biblioteka.

Czytaj więcej...

Z życia filii

Miś przyjacielem dzieci

miss1

Filia nr 20

Bohaterem dzisiejszych zajęć prowadzonych w ramach akcji Cała Polska czyta dzieciom był MIŚ. Czytaliśmy zabawne historyjki o misiach, dzieci odpowiadały na zagadki związane z przygodami Kubusia Puchatka oraz śpiewały misiowe piosenki. Nie zabrakło również opowieści o tych najważniejszych, własnych pluszowych misiach, czyli o najukochańszej zabawce każdego dziecka. Zajęcia zakończyły się puchatkową kolorowanką.

Więcej…

"Lektury na plan" w SP nr 46

bal5

Filia nr 15

Akcja głośnego czytania lektur tym razem wprowadziła na plan "Balladynę" Juliusza Słowackiego. Uczniowie klasy VII b ze Szkoły Podstawowej nr 46 przygotowali miejsce do wspólnej interpretacji dramatu w murach szkoły, odtwarzając biblioteczną scenografię "Lektur na plan". Wybrane fragmenty prezentowane były z aktorskim przygotowaniem. Uczniowie przedstawili także parafrazę "Balladyny", której autorami byli oni sami. Na relację video zapraszamy już wkrótce.

Więcej…

Dzień Jeża

DJ3

Filia nr 6

We wtorek z okazji "Dnia Jeża" odwiedzili naszą bibliotekę uczniowie kl. III ze Szkoły Podstawowej nr 21. Prezentacja multimedialna przybliżyła im wiedzę na temat życia i zwyczajów tych kolczastych ssaków. Dzieci nim dowiedziały się między innymi: gdzie mieszkają jeże, co jedzą, bo na pewno nie jabłka:), dlaczego nie gromadzą zapasów na zimę, co to jest hibernacja, co należy zrobić z chorym lub rannym jeżem. Następnie z kolorowego papieru i suszonych liści powstały zabawne postacie jeżyków.

Więcej…

Świętujemy 11 listopada!

11a

Filia nr 15

W tym roku obchodzimy 101. rocznicę Odzyskania Niepodległości. Z tej okazji do akcji "Kotylion dla Seniora" włączyła się Szkoła Podstawowa nr 46. Uczniowie pod opieką Joanny Adamczyk oraz Magdaleny Zachariasz wykonali piękne kokardy narodowe, które zostaną wręczone starszym uczestnikom Zagórskich Obchodów Święta Niepodległości pod Lapidarium Armii Krajowej w Sosnowcu Zagórzu. Dziękujemy bardzo!

Więcej…

5SJT u źródeł polskiej opery plakat ZM wystawa

Chris Nolan plak bez

100lat Poli Negri-2

DKK - plakat

Joomla templates by Joomlashine