TYDZIEŃ BIBLIOTEK 2024Od 8 do 15 maja - jak co roku - obchodzimy Tydzień Bibliotek. Tegoroczna edycja odbywa się pod hasłem: „Biblioteka – miejsce na czasie”. Poniżej przedstawiamy zdjęcia dokumentujące akcje i imprezy organizowane przez sieć naszych placówek, właśnie z okazji Tygodnia Bibliotek.

 

 

 

 

 

 

 

Świat Nauki i Fantazji

Z okazji Tygodnia Bibliotek i Dnia Bibliotekarza, zaprzyjaźnione przedszkole obdarowało pracowników Świata Nauki i Fantazji przepięknymi laurkami i podziękowaniami za pełną zaangażowania pracę na rzecz upowszechniania czytelnictwa. Jest nam niezmiernie miło i dziękujemy za pamięć i miłe słowa pod naszym adresem. Jeszcze raz bardzo dziękujemy i liczymy na dalszą współpracę. Pracownicy Świata Nauki i Fantazji.

 ŚNIF    

W Świecie Nauki i Fantazji w ramach Tygodnia Bibliotek odbyło się kilka specjalnych wydarzeń, tym razem dla osób w zróżnicowanym wieku. Zaczęliśmy od zajęć dla uczniów Szkoły Podstawowej nr 10 w Sosnowcu, a był to teatrzyk kamishibai połączony z warsztatami plastycznymi, na których dzieci tworzyły laleczki kokeshi. Dzień później, 8 maja, w dziale dziecięcym gościliśmy podopiecznych Warsztatu Terapii Zajęciowej im. Beata Alberta w Sosnowcu, którzy mieli okazję przekonać się, jak wyglądają zajęcia w stylu STEM, czyli stworzyć interaktywną kartkę okolicznościową oraz poznać co nieco faktów z zakresu robotyki. Miał miejsce również specjalny event dla uczestników stałych zajęć w ramach Kindloteki i warsztatów Młodzi Kreatywni, tzw. Biblioteczny MiszMasz: kalambury, bum bum rurki, robotyka, planszówki, minikonkurs na plakat. Świat Nauki i Fantazji to z pewnością miejsce na czasie. ;-)

 ŚNIF ŚNIF ŚNIF ŚNIF
 ŚNIF ŚNIF ŚNIF ŚNIF
 ŚNIF ŚNIF ŚNIF ŚNIF
 ŚNIF ŚNIF ŚNIF ŚNIF
 ŚNIF ŚNIF ŚNIF ŚNIF
 ŚNIF ŚNIF ŚNIF ŚNIF
 ŚNIF ŚNIF   

Filia nr 1 - Środula

Tegoroczny Tydzień Bibliotek dobiega końca. Jak co roku gościły u nas zaprzyjaźnione przedszkolaki, które z uwagą wysłuchały wielu ciekawych opowieści o "miejscu na czasie", czyli...o BIBLIOTECE! Gościliśmy również z wizytą u Mistrzów Zabawy, tam z kolei dzieciaki wysłuchały historii o tym, jaką niespodziankę dla swoich przedszkolaków przygotowała Pani Panda. Jeśli chcecie się dowiedzieć dokąd udały się maluchy, zapraszamy po jedną z książeczek o Przygodach Fenka! Spójrzcie także jaką cudną laurkę i prezenty podarowały nam nasi Mistrzowie. Bardzo dziękujemy i do zobaczenia w Bibliotece - miejscu na czasie!

 Filia nr 1 - Środula Filia nr 1 - Środula Filia nr 1 - Środula Filia nr 1 - Środula
 Filia nr 1 - Środula Filia nr 1 - Środula Filia nr 1 - Środula  

Filia nr 2 - Rudna IV

Wejdź – wypożycz – wygraj!

Zachęcamy naszych czytelników do wzięcia udziału w akcji bibliotecznej:  „Wejdź – wypożycz – wygraj”. To zabawa promująca czytelnictwo wśród dzieci i dorosłych. Każda osoba, która w trakcie trwania Tygodnia Bibliotek wypożyczy komplet 6 książek z naszej filii, ma niepowtarzalną okazję zdobycia gadżetów bibliotecznych lub książek. Są też nagrody pocieszenia w postaci uroczych zakładek do książek. Do wypożyczenia polecamy szczególnie książki z biblioteką w tytule :)

 TYDZIEŃ BIBLIOTEK 2024 TYDZIEŃ BIBLIOTEK 2024 TYDZIEŃ BIBLIOTEK 2024 TYDZIEŃ BIBLIOTEK 2024
 TYDZIEŃ BIBLIOTEK 2024 TYDZIEŃ BIBLIOTEK 2024   

Tydzień Bibliotek ruszył pełną parą. Przedszkolaki z Przedszkola nr 57 odwiedziły naszą bibliotekę i z chęcią zgłębiali tajemnice książek. Były łamigłówki, były ciekawostki i cała masa atrakcji. Nasi młodzi czytelnicy wyruszyli w podróż ekspresem pomiędzy regałami naszej biblioteki, poznali dogłębnie zawód bibliotekarza, po czym uważnie zbadali najciekawsze książki z naszego księgozbioru, a na sam koniec zostali prawdziwymi projektantami okładek książek. Pomysłów było co niemiara, na okładkach znalazły się magiczne krainy, baśniowe stwory, a nawet zawitał do nas ponownie Zajączek Wielkanocny. Po tych zajęciach każdy z obecnych przedszkolaków na pewno stałby się świetnym bibliotekarzem.

 Rudna Rudna Rudna Rudna
 Rudna Rudna   

Filia nr 4 - Sielec

W związku z obchodami Tygodnia Bibliotek naszą bibliotekę odwiedziły przedszkolaki z Przedszkola Miejskiego nr 27 w Sosnowcu: Wiewiórki oraz Muchomorki. Dzieci zwiedziły wypożyczalnię, dowiedziały się na czym polega praca bibliotekarza i co trzeba zrobić, by zostać czytelnikiem. Nie obyło się bez przeczytania bajeczki oraz angażującej pracy plastycznej. Dziękujemy za odwiedziny i zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć.

 Filia nr 4 - Sielec Filia nr 4 - Sielec Filia nr 4 - Sielec Filia nr 4 - Sielec
 Filia nr 4 - Sielec Filia nr 4 - Sielec Filia nr 4 - Sielec Filia nr 4 - Sielec
 Filia nr 4 - Sielec Filia nr 4 - Sielec   

Filia nr 6 - Niwka

Tydzień Bibliotek w Filii nr 6 - Niwka trwa w najlepsze. Odwiedziły nas dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 21 kl. IA, które wzięły udział w lekcji bibliotecznej na temat historii książki i bibliotek. Maluchy z Przedszkola Miejskiego nr 20 miały niepowtarzalną okazję zwiedzić zakamarki biblioteki, poznać ciekawostki związane z pracą bibliotekarki, wysłuchać przygód Franklina ze zgubioną książką oraz wykonać piękne zakładki do książek.

 Filia nr 6 - Niwka Filia nr 6 - Niwka Filia nr 6 - Niwka Filia nr 6 - Niwka
 Filia nr 6 - Niwka Filia nr 6 - Niwka Filia nr 6 - Niwka Filia nr 6 - Niwka
 Filia nr 6 - Niwka Filia nr 6 - Niwka Filia nr 6 - Niwka Filia nr 6 - Niwka

Filia nr 7 BIBLIOSFERA

Jak mówił Cyceron - „Książka to najlepszy przyjaciel człowieka, a biblioteka to świątynia jego myśli.” W ramach TYGODNIA BIBLIOTEK uczniowie z klasy IIIa ze Szkoły Podstawowej nr 29 wzięli udział w lekcji bibliotecznej "Historia książki". Poznali książkę od kamiennej tabliczki po współczesnego e-booka oraz najsłynniejsze biblioteki starożytne. Oglądali także wydane w XIX wieku "Biblię" Marcina Lutra pisaną gotykiem oraz "Pana Tadeusza" - wydanie z 1878 roku. Następnie zaprojektowali swoje osobiste zakładki.

 Filia nr 7 BIBLIOSFERA Filia nr 7 BIBLIOSFERA Filia nr 7 BIBLIOSFERA Filia nr 7 BIBLIOSFERA
 Filia nr 7 BIBLIOSFERA    

Filia nr 10 - Kazimierz Górniczy

W Ogólnopolskim Tygodniu Bibliotek zaprosiliśmy w nasze progi naszych najmłodszych i najstarszych czytelników. Grupa Rybek z Przedszkola Miejskiego nr 33 zamieniła się w bibliotecznych asystentów. Dzieci najpierw uważnie obserwowały pracę pań bibliotekarek i już po kilku chwilach z małą pomocą „obsługiwały” czytelników.  Oczywiście największą frajdę sprawiło przedszkolakom używanie czytnika kodów kreskowych i przybijanie pieczątek z datą zwrotu.  Dzieciaki przyszły do nas z misją - miały za zadanie wybrać kilka ulubionych książek, które później wspólnie z Panią miały przeczytać w przedszkolu. Wybór był niezwykle trudny, ale na szczęście po burzliwych negocjacjach udało się!

Podczas, gdy dzieci zamieniały się w bibliotekarzy, grupa seniorów z PAL Kazimierz i  PAL Milowice udała się do Zagłębiowskiej Mediateki. Tam seniorki poznały specyfikę pracy w każdej naszej bibliotecznej agendzie -  Wypożyczalnia dla dorosłych, Multimedia, Świat Nauki i Fantazji z jej labiryntem książek i Multimediami dla dzieci, Zagłębiana, Informatorium i Czytelnia.

Uczestniczki naszej wyprawy pt. ”Biblioteka zawsze na czasie” zobaczyły również magazyn książek, który znajduje się w podziemiach Książnicy. Wartością dodaną naszej wyprawy było wspólne zdjęcie z Dyrektorem MBP w Sosnowcu, który życzył seniorkom miłych wrażeń z pobytu w bibliotece. Naszą wyprawę zakończyłyśmy w kawiarni Mediateki, popijając kawkę i herbatkę, dzieląc się wrażeniami z udanej wycieczki.

 Filia nr 10 - Kazimierz Górniczy Filia nr 10 - Kazimierz Górniczy Filia nr 10 - Kazimierz Górniczy Filia nr 10 - Kazimierz Górniczy
 Filia nr 10 - Kazimierz Górniczy Filia nr 10 - Kazimierz Górniczy Filia nr 10 - Kazimierz Górniczy Filia nr 10 - Kazimierz Górniczy
 Filia nr 10 - Kazimierz Górniczy Filia nr 10 - Kazimierz Górniczy Filia nr 10 - Kazimierz Górniczy Filia nr 10 - Kazimierz Górniczy
 Filia nr 10 - Kazimierz Górniczy Filia nr 10 - Kazimierz Górniczy Filia nr 10 - Kazimierz Górniczy Filia nr 10 - Kazimierz Górniczy
 Filia nr 10 - Kazimierz Górniczy Filia nr 10 - Kazimierz Górniczy   

Filia nr 13 - Maczki

W ramach XXI Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek Filia nr 13 zaprosiła dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 36 w Sosnowcu oraz uczniów z klasy I Szkoły Podstawowej nr 37 w Sosnowcu do wspólnego świętowania. Klasa I wzięła udział w zajęciach pt. "Moja, Twoja, Nasza Biblioteka!". Celem wizyty było przybliżenie dzieciom zawodu bibliotekarza i funkcjonowania biblioteki oraz podkreślenie roli czytania w życiu codziennym. Dzieci zwiedzały zakamarki biblioteki. Poznały zasady zachowania się w czytelni i bibliotece. Zapoznały się z księgozbiorem biblioteki. Przedszkolaki na pierwszych zajęciach wsłuchały się w opowieść o Meridzie Walecznej oraz poprzez kolorowanie zwiększyły swoją sprawność manualną. Drugie zajęcia z przedszkolakami dotyczyły zakładek do książek. Dzieci dowiedziały się, że pierwsze datowane zakładki pochodzą z czasów średniowiecza. Potrzeba stosowania zakładek wynikała wówczas z wartości i rzadkości pierwszych druków, miejsce czytania należało zaznaczyć tak, aby nie uszkodzić kart cennej księgi. Na koniec dzieci wykonały swoje własne zakładki.

 Filia nr 13 - Maczki Filia nr 13 - Maczki Filia nr 13 - Maczki Filia nr 13 - Maczki
 Filia nr 13 - Maczki Filia nr 13 - Maczki Filia nr 13 - Maczki  

Filia nr 14 - Zagórze

Z okazji obchodów Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek przypadającego w dniach 8-15 maja, Filia nr 14 gościła u siebie klasy IIc i IIb ze Szkoły Podstawowej nr 9. Przygotowaliśmy dla uczniów ciekawe zajęcia dotyczące między innymi  budowy i różnych form książki. Rozmawialiśmy o typach bibliotek, podziału książek w zależności od treści, szukaliśmy różnic pomiędzy literaturą naukową a piękną. Dzieci układały puzzle z logo sosnowieckiej Biblioteki oraz kolorowały sowę, symbol wiedzy i mądrości.

 Filia nr 14 - Zagórze Filia nr 14 - Zagórze Filia nr 14 - Zagórze Filia nr 14 - Zagórze
 Filia nr 14 - Zagórze Filia nr 14 - Zagórze Filia nr 14 - Zagórze Filia nr 14 - Zagórze
 Filia nr 14 - Zagórze Filia nr 14 - Zagórze Filia nr 14 - Zagórze Filia nr 14 - Zagórze
 Filia nr 14 - Zagórze Filia nr 14 - Zagórze Filia nr 14 - Zagórze Filia nr 14 - Zagórze
 Filia nr 14 - Zagórze    

Filia nr 15 - Mec

8 maja 2024 w Filii nr 15 - Mec miał miejsce wernisaż wystawy prac malarskich Ewy Toczkowskiej oraz Marzanny Stokowskiej. Dzień nieprzypadkowy, ponieważ właśnie 8 maja obchodzony jest Dzień Bibliotek i Bibliotekarza. Mając wśród koleżanek w pracy "artystyczne dusze", nie sposób było przejść obok tego faktu obojętnie i stąd pomysł wspólnej wystawy pt. "Bibliotekarze malują", aby pokazać piękne obrazy namalowane przez Ewę i Marzannę. Nie był to jednak taki zwykły wernisaż, ponieważ, co rzadko się zdarza, podczas spotkania była możliwość podejrzenia warsztatu pracy artystek. Mogliśmy być i byliśmy świadkami powstawania obrazów. Wystawa i możliwość podejrzenia pracy artystek wzbudziła wiele emocji. Ewo, Marzanno - gratulacje, wielki talent.  Dwie różne wystawy, Ewy - malowana techniką olejną, Marzanny - akrylową, dwie różne tematyki, a wszystko to można podziwiać w Oazie Kultury Filii nr 15 - Mec do 31 maja 2024r.

 Wystawa Wystawa Wystawa Wystawa
 Wystawa Wystawa Wystawa Wystawa
 Wystawa Wystawa Wystawa  

W Tygodniu Bibliotek w naszej Filii nr 15 odbyły się warsztaty kreatywne z książki artystycznej. Z wykorzystaniem materiałów ze starych czasopism, kartonowych pudełek i kolorowych papierów, dzieci stworzyły unikatowe i barwne książki. Mieliśmy spotkanie z Ewą Bul, naszą zaprzyjaźnioną przewodniczką po świecie zapachów. Mieliśmy okazję skomponować swoje własne perfumy, przy użyciu olejków eterycznych i wiedzy pani Ewy. Na koniec odbyły się nasze cykliczne warsztaty „Mały artysta”. Było to duże wyzwanie malarskie dla naszych młodych twórców, ponieważ z okazji Dnia Pszczoły zmierzyli się oni z namalowaniem tego pożytecznego owada. Prace wyszły doskonale, a nasze namalowane pszczółki są jak żywe.

 Filii nr 15 Filii nr 15 Filii nr 15 Filii nr 15
 Filii nr 15 Filii nr 15 Filii nr 15 Filii nr 15
 Filii nr 15 Filii nr 15 Filii nr 15 Filii nr 15

Filia nr 20 - Stary Sosnowiec

W ramach obchodów Tygodnia Bibliotek, odbył się konkurs „Pięknego Czytania” organizowany wspólnie z Panią Darią Niedzielską-Fuhrmann – bibliotekarką ze Szkoły Podstawowej nr 27 w Sosnowcu. Dzieci przeczytały przygotowane wcześniej fragmenty z wybranych przez siebie ulubionych książek. Uczestnicy otrzymali dyplomy oraz nagrody. Konkurs zakończył się zabawą czytelniczą.

 Filia nr 20 - Stary Sosnowiec Filia nr 20 - Stary Sosnowiec Filia nr 20 - Stary Sosnowiec Filia nr 20 - Stary Sosnowiec
 Filia nr 20 - Stary Sosnowiec Filia nr 20 - Stary Sosnowiec Filia nr 20 - Stary Sosnowiec Filia nr 20 - Stary Sosnowiec
 Filia nr 20 - Stary Sosnowiec Filia nr 20 - Stary Sosnowiec Filia nr 20 - Stary Sosnowiec Filia nr 20 - Stary Sosnowiec

Na zakończenie obchodów Tygodnia Bibliotek naszą bibliotekę odwiedziły Jeżyki z Przedszkola Miejskiego nr 47 w Sosnowcu. Przedszkolaki wysłuchały „Przygód Fenka w bibliotece”, zwiedziły wszystkie zakamarki biblioteki, dowiedziały się na czym polega praca bibliotekarza i jak należy dbać o książki. Po wykonaniu pracy plastycznej do tańca porwały nas przeboje mola książkowego.

 Filia nr 20 - Stary Sosnowiec Filia nr 20 - Stary Sosnowiec Filia nr 20 - Stary Sosnowiec Filia nr 20 - Stary Sosnowiec
 Filia nr 20 - Stary Sosnowiec Filia nr 20 - Stary Sosnowiec Filia nr 20 - Stary Sosnowiec Filia nr 20 - Stary Sosnowiec
 Filia nr 20 - Stary Sosnowiec Filia nr 20 - Stary Sosnowiec