ZIMOWO ODLOTOWO leadTegoroczne ferie zimowe w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Sosnowcu upływają pod znakiem doskonałej zabawy, śmiechu i kreatywności. Podczas zaplanowanych na dwa tygodnie zajęć, dzieci spędzające ferie w mieście nie znajdują czasu na nudę. Czekają na nie liczne atrakcje: zajęcia plastyczne, literackie, sportowe, pokazy filmowe, gry planszowe, wspólne czytanie książek, zajęcia z tablicą multimedialną. Każda sosnowiecka placówka biblioteczna (Zagłębiowska Mediateka i filie) przygotowała dla swych najmłodszych czytelników niezwykle ciekawy program. Udział w zajęciach jest bezpłatny i nie wymaga wcześniejszych zapisów. Zobaczcie zdjęcia z naszych spotkań i zabaw.

 

 

 

 

Zagłębiowska Mediateka

Pokazy filmów animowanych dla dzieci (wtorki i piątki).

 kino kino kino  

Świat Nauki i Fantazji - Zagłebiowska Mediateka

Ferie, ferie i po feriach... Zimowa fotogaleria ze Świata Nauki i Fantazji to wspaniały dowód na to, jak super dzieci spędziły czas w naszej wypożyczalni podczas tegorocznych ferii.

 Świat Nauki i Fantazji - Zagłebiowska Mediateka Świat Nauki i Fantazji - Zagłebiowska Mediateka Świat Nauki i Fantazji - Zagłebiowska Mediateka Świat Nauki i Fantazji - Zagłebiowska Mediateka
 Świat Nauki i Fantazji - Zagłebiowska Mediateka Świat Nauki i Fantazji - Zagłebiowska Mediateka Świat Nauki i Fantazji - Zagłebiowska Mediateka Świat Nauki i Fantazji - Zagłebiowska Mediateka
 Świat Nauki i Fantazji - Zagłebiowska Mediateka    

Biblioteka Młodzieżowa

W pierwszym tygodniu bibliotecznych ferii czytelnicy z Biblioteki Młodzieżowej odbyli podróż do świata Królowej Śniegu. Uczestnicy zajęć oglądali tematyczną prezentację multimedialną, układali puzzle w kształcie lodowych serc oraz wykonywali piękne wizerunki Królowej Śniegu. Na spotkaniu nie zabrakło także zajęć muzyczno-ruchowych w postaci zimowego tańca radości, który przez młodych czytelników został wykonany w rytmie dźwięków utworu Antonio Vivaldiego.

 Biblioteka Młodzieżowa  Biblioteka Młodzieżowa  Biblioteka Młodzieżowa  Biblioteka Młodzieżowa
 Biblioteka Młodzieżowa  Biblioteka Młodzieżowa  Biblioteka Młodzieżowa  

W drugim tygodniu bibliotecznych ferii czytelnicy z Biblioteki Młodzieżowej uczestniczyli w zajęciach muzyczno-plastycznych. Dzieci oglądały barwną prezentację multimedialną, przedstawiającą zimowe pejzaże, rozwiązywały bajkowe łamigłówki oraz uczestniczyły w zabawach ruchowych. Na spotkaniu nie zabrakło także bibliotecznego koła fortuny, które każdemu uczestnikowi przyniosło mnóstwo wrażeń.

 Wawel Wawel Wawel Wawel
 Wawel Wawel Wawel  

Filia nr 1 - Środula

Karnawałowe przygotowania, czyli kto się kryje pod maską - pod tym hasłem przebiegło nasze pierwsze zimowe spotkanie. Na zajęciach stawiły się również mamy, które dzielnie pomagały swoim pociechom. A pod naszymi maskami (które możecie podziwiać na zdjęciach) ukryli się: Grzesiu, Konrad, drugi Grzesiu oraz Lena! Do zobaczenia w przyszły czwartek!

 Środula Środula Środula Środula
 Środula Środula Środula Środula

Drugi tydzień ferii w bibliotece upłynął nam pod znakiem pewnego święta... Tak, tak, to WALENTYNKI!!! Na naszych zajęciach powstały kolorowe kartki walentynkowe, które pewnie już znalazły swoje przeznaczenie. A czy wiecie, że... uważa się, iż pierwszą zachowaną walentynkę możemy zobaczyć w Muzeum Brytyjskim. Kartka została nadana w 1415 roku przez księcia Orleanu – Karola.  Więziony w londyńskim Tower książę, wysłał ją swojej żonie z wyznaniem miłości...

 Walentynki Walentynki Walentynki Walentynki

Filia nr 2 - Rudna IV

Planszówkowy zawrót głowy

Ferie w Filii nr 2 ruszyły pełną parą! Nasi młodzi czytelnicy rzucili się w wir planszowego szaleństwa. Był śmiech, była muzyka i cała masa świetnej zabawy. Od kalamburowej karcianki, przez zręcznościówki aż po tradycyjne planszówki. Była zażarta rywalizacja i przyjacielska kooperacja. I nieważne, czy dzieciaki próbowały uratować zwierzątka przed złym kotem, czy strzelały katapultami w zręcznościowych zawodach, to jedno jest pewne: uśmiechy nie schodziły
z twarzy dzieciaków zatraconych w planszówkowym szaleństwie.

 Rudna Rudna Rudna  

Ostatni dzień ferii w Filii nr 2 upłynął bardzo kreatywnie. Dzieci pomimo braku śniegu za oknem, stworzyły swojego własnego bałwanka w kolorowym kapeluszu. Wśród śnieżnej przyrody poszukiwali siedmiu różnic. Miło spędzone zajęcia zakończyły tworząc własne zakładki do książek, oczywiście z motywem zimy.

 Ostatni dzień Ostatni dzień Ostatni dzień Ostatni dzień
 Ostatni dzień Ostatni dzień Ostatni dzień Ostatni dzień

Filia nr 4 - Sielec

Na zajęciach w czasie ferii było nie tylko zimowo-odlotowo, ale też walentynkowo! Na wstępie uczestniczki poznały legendę o św. Walentym, dowiedziały się skąd się wzięło święto zakochanych oraz jak jest celebrowane w różnych państwach na świecie. Następnie same zabrały się do pracy i wykonały piękne kartki walentynkowe dla rodziców ze swoim zdjęciem.

 kartki walentynkowe kartki walentynkowe kartki walentynkowe kartki walentynkowe
 kartki walentynkowe kartki walentynkowe   

Filia nr 6 - Niwka

Za oknem szaro i deszczowo, ale nie w Filii nr 6 - Niwka, gdzie króluje zima, bałwanki prężnie prezentują swoje szaliki, a uczestniczki zajęć opowiadają o swoich feryjnych wojażach.

 Niwka Niwka Niwka Niwka
 Niwka Niwka   

Filia nr 7 - Dańdówka BIBLIOSFERA

Ferie z Bibliosferą udały się znakomicie! W ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Przytulania, dzieci w Bibliosferze uczestniczyły w warsztatach tworzenia picturebook'a. Opowiadał on o niezwykłych przygodach Disney'a i Lampa - niebieskiego, kosmicznego królika maszynisty oraz jego wiernego psiego przyjaciela. Dzieciaki poznawały etapy powstawania książki, uczyły się konstruować fabułę i tworzyć postacie. Fabuła, oparta na przyjaźni i współpracy między bohaterami, doskonale oddawała ducha święta, promując przesłanie o znaczeniu przytulania i wspierania się nawzajem. Dzięki wspólnemu tworzeniu tej opowieści, dzieci nie tylko rozwijały swoją wyobraźnię i umiejętności literackie, ale także doświadczały siły więzi międzyludzkich, które są podstawą prawdziwej przyjaźni. W drugim tygodniu ferii spora grupa zapaleńców (16 osób!) poznała pracę detektywa i rozwiązywała zagadki detektywistyczne, które ukryte były wśród książek w wypożyczalni. Po znalezieniu, trzeba było zagadki literackie rozwiązać. Dzieciaki podzielone na dwa zespoły odgadywały zagadki na przemian. Nie lada atrakcją było ściąganie odcisków palca i oglądanie ich pod lupą. Na zakończenie zajęć wszyscy rozmawiali o zagrożeniach, jakie spotykają dzieci w sieci, ale też o zaletach internetu, który wykorzystują w swojej pracy policjanci i detektywi.

 Bibliosfera Bibliosfera Bibliosfera Bibliosfera
 Bibliosfera Bibliosfera Bibliosfera Bibliosfera
 Bibliosfera Bibliosfera Bibliosfera Bibliosfera
 Bibliosfera Bibliosfera Bibliosfera Bibliosfera
 Bibliosfera    

Filia nr 10 - Kazimierz Górniczy

Ferie w Kazimierzu rozpoczęliśmy od stworzenia zimowych zakładek do ulubionych książek naszych czytelników. Filia nr 10 wraz z PAL Kazimierz zaproponowała uczestnikom zajęć zaprojektowanie i wykonanie zakładki z zimowymi akcentami. Dzięki dziecięcej wyobraźni i różnorodnym materiałom plastycznym, powstały niepowtarzalne autorskie projekty. Zakładki z ośnieżonymi i nocnymi pejzażami, sentencjami i cytatami z ulubionych powieści oraz wszystkim, co kojarzyło się dzieciom z tą porą roku. Zwieńczeniem dzieła był własnoręcznie zrobiony włóczkowy chwost, oczywiście w zimowym kolorze :-)

 Kazimierz Kazimierz Kazimierz Kazimierz
 Kazimierz Kazimierz Kazimierz Kazimierz

Filia nr 11 - Ostrowy Górnicze

Zajęcia świetlicowo-feryjne pt. "Zimowo-odlotowo, czyli ferie z biblioteką"  w Filii nr 11, były bardzo pracowite. Dzieci zmierzyły się, ze stworzeniem dużej makiety nawiązującej do ekranizacji bajki pt. "Epoka lodowcowa" oraz "Krainy Bałwankowej”. Prace,  stały się dekoracją biblioteki, namiastką, śnieżnej, mroźnej zimy, której tak naprawdę nie ma. Udział w zajęciach feryjnych był fajną zabawą, nie tylko związaną z pracami plastycznymi, lecz z mile spędzonym czasem,  zciekawymi rozmowami.

 Ostrowy Górnicze Ostrowy Górnicze Ostrowy Górnicze Ostrowy Górnicze
 Ostrowy Górnicze Ostrowy Górnicze Ostrowy Górnicze Ostrowy Górnicze
 Ostrowy Górnicze Ostrowy Górnicze Ostrowy Górnicze Ostrowy Górnicze
 Ostrowy Górnicze    

Filia nr 13 - Maczki

Planszowisko w Filii nr 13 - Maczki. Za nami pierwsze spotkanie z dziećmi lubiącymi grać w planszówki. Dzieci spośród wielu gier wybrały Monopol Recykling Sosnowiec. Gracze zamiast budować hotele i domy, sadzili i pielęgnowali sosny. Połączyliśmy przyjemne z pożytecznym. Dzieci zdobyły wiedzę o ekologii oraz zapoznały się z najważniejszymi obiektami w Sosnowcu.

 ferie f13 ferie f13 ferie f13  

W drugim tygodniu ferii uczestnicy wzięli udział w warsztatach plastycznych pt. "Walentynki na wesoło". Podczas wykonywania kartek walentynkowych towarzyszył nam dobry humor i uśmiech.

 Maczki Maczki Maczki  

Filia nr 14 - Zagórze

Na pierwszych czwartkowych zajęciach dzieci robiły zimową makietę nawiązującą do życia na biegunie północnym wykorzystując przy tym różnorodne materiały plastyczne. Chociaż uczestników było niewielu, to humory i dobra energia dopisywały, jak zawsze. Zapraszamy na kolejne zajęcia już 8 lutego na godz. 10.00.

 Zagórze Zagórze Zagórze Zagórze

Na kolejnych zajęciach z cyklu „Zimowo-odlotowo” dzieci wykonywały prace plastyczne o tematyce zimowej.

 z1 z1 z1  

Filia nr 15 - Mec

Pierwsze zajęcia minęły nam nam wspólnych warsztatach plastycznych z cyklu "Mały Artysta". Dzieci podczas zajęć, pod czujnym okiem Pani Marzanny, malowały piękne magiczno-zimowe drzewka.

 Filia nr 15 - Mec Filia nr 15 - Mec Filia nr 15 - Mec Filia nr 15 - Mec
 Filia nr 15 - Mec Filia nr 15 - Mec Filia nr 15 - Mec Filia nr 15 - Mec
 Filia nr 15 - Mec    

Na kolejnym spotkaniu w Filii nr 15 - Mec wspólnie stworzyliśmy jeden duży zimowy obraz w technice kolażu. Do wykonania pracy posłużyły nam fragmenty gazet i innych materiałów plastycznych, oczywiście wszystko było w kolorystyce zimowej. Dziękujemy za udział w naszych zajęciach i zapraszamy do odwiedzania naszej biblioteki:)

 obraz w technice kolażu obraz w technice kolażu obraz w technice kolażu obraz w technice kolażu
 obraz w technice kolażu obraz w technice kolażu   

Filia nr 17 - Pogoń

Feryjne spotkanie z dziećmi obfitowało w rebusy, krzyżówki, szarady i różne inne łamigłówki rozwiązywane na tablicy multimedialnej. Chociaż uczestnicy byli zróżnicowani wiekowo to wszyscy świetnie się bawili. Największym powodzeniem cieszyły się zagadki logiczne oraz te o zwierzętach (prym wiódł świat dinozaurów), a także puzzle. 

 Filia nr 17 - Pogoń Filia nr 17 - Pogoń Filia nr 17 - Pogoń Filia nr 17 - Pogoń
 Filia nr 17 - Pogoń    

Filia nr 20 - Stary Sosnowiec

Pierwsze zajęcia minęły nam na wspólnym czytaniu książek o zimie oraz tworzeniu zimowych pejzaży.

 Filia nr 20 - Stary Sosnowiec Filia nr 20 - Stary Sosnowiec Filia nr 20 - Stary Sosnowiec Filia nr 20 - Stary Sosnowiec
 Filia nr 20 - Stary Sosnowiec Filia nr 20 - Stary Sosnowiec Filia nr 20 - Stary Sosnowiec Filia nr 20 - Stary Sosnowiec
 Filia nr 20 - Stary Sosnowiec Filia nr 20 - Stary Sosnowiec   

Na dworze zimno i ponuro, więc postanowiliśmy tworzyć krajobrazy zimowo-wiosenne. W ruch poszły farby, bibuła, plastelina, kreda, wata oraz drewniane patyki. Dzięki temu powstały przepiękne prace 3D.

 Stary Sosnowiec Stary Sosnowiec Stary Sosnowiec Stary Sosnowiec
 Stary Sosnowiec Stary Sosnowiec Stary Sosnowiec Stary Sosnowiec
 Stary Sosnowiec Stary Sosnowiec Stary Sosnowiec Stary Sosnowiec
 Stary Sosnowiec Stary Sosnowiec Stary Sosnowiec