ZAGŁĘBIOWSKA MEDIATEKA | BIBLIOTEKA MŁODZIEŻOWA | FILIA NR 1 – ŚRODULAFILIA NR 2 – RUDNA IV  | FILIA NR 3 – KLIMONTÓW | FILIA NR 4 – SIELEC | FILIA NR 5 – WALCOWNIA | FILIA NR 6 – NIWKA | FILIA NR 7 "BIBLIOSFERA" – DAŃDÓWKA | BIBLIOTEKA TAJEMNICZY OGRÓD | FILIA NR 10 – KAZIMIERZ GÓRN. | FILIA NR 11 – OSTROWY GÓRN. | FILIA NR 13 – MACZKI | FILIA NR 14 – ZAGÓRZE | FILIA NR 15 – MEC | FILIA NR 17 – POGOŃ | FILIA NR 18 – JULIUSZ | FILIA NR 19 – MILOWICE | FILIA NR 20 – STARY SOSNOWIEC

 

ZAGŁĘBIOWSKA MEDIATEKA

Wernisaż wystawy reprodukcji prac Józefa Wilkonia

 Wystawa Józefa Wilkonia Wystawa Józefa Wilkonia Wystawa Józefa Wilkonia Wystawa Józefa Wilkonia
 Wystawa Józefa Wilkonia Wystawa Józefa Wilkonia Wystawa Józefa Wilkonia Wystawa Józefa Wilkonia
 Wystawa Józefa Wilkonia Wystawa Józefa Wilkonia Wystawa Józefa Wilkonia Wystawa Józefa Wilkonia
 Wystawa Józefa Wilkonia    

Dziecięca klasyka na wielkim ekranie - seanse dla dzieci

6.07.2021

 Dziecięca klasyka na wielkim ekranie Dziecięca klasyka na wielkim ekranie Dziecięca klasyka na wielkim ekranie Dziecięca klasyka na wielkim ekranie
 Dziecięca klasyka na wielkim ekranie    

13.07.2021

 film2 film2 film2 film2
 film2    

20.07.2021

kino_trzecie kino_trzecie kino_trzecie kino_trzecie

Jak żywe! – plenerowe spotkania z bajką

Aktor Teatru Zagłębia Tomasz Muszyński jako Kapelusznik przeczytał "Alicję w krainie czarów".

DSC00679 DSC00680 DSC00686 DSC00689 DSC00692 DSC00696 DSC00704 DSC00702

Spotkanie z Cruellą De Mon (w roli głównej aktorka Teatru Zagłębia – Maria Bieńkowska)

 Jak żywe: Cruella De Mon Jak żywe: Cruella De Mon Jak żywe: Cruella De Mon Jak żywe: Cruella De Mon
 Jak żywe: Cruella De Mon Jak żywe: Cruella De Mon Jak żywe: Cruella De Mon  

"Zaczarowane kadry" - kreatywne zajęcia dla dzieci - Świat Nauki i Fantazji

zaczarowane_kadry zaczarowane_kadry zaczarowane_kadry zaczarowane_kadry
zaczarowane_kadry zaczarowane_kadry zaczarowane_kadry zaczarowane_kadry
zaczarowane_kadry zaczarowane_kadry   

Wycieczka do Księgarni Bookszpan w Sosnowcu

Bookszpan_wycieczka Bookszpan_wycieczka Bookszpan_wycieczka Bookszpan_wycieczka
Bookszpan_wycieczka    

Ruszamy w plener - warsztaty malarstwa sztalugowego z pedagogami z Zespołu Szkół Plastycznych w Dąbrowie Górniczej - Beatą Będkowską i Grzegorzem Skrzypkiem.

 Ruszamy w plener - zdjęcia Ruszamy w plener - zdjęcia Ruszamy w plener - zdjęcia Ruszamy w plener - zdjęcia
 Ruszamy w plener - zdjęcia Ruszamy w plener - zdjęcia Ruszamy w plener - zdjęcia Ruszamy w plener - zdjęcia
 Ruszamy w plener - zdjęcia Ruszamy w plener - zdjęcia Ruszamy w plener - zdjęcia Ruszamy w plener - zdjęcia

Zajęcia plastyczno-literacko-edukacyjne dla dzieci w Świecie Nauki i Fantazji

Niewiarygodne, jak ten czas szybko leci? Już trzeci tydzień wakacji za nami. W Świecie Nauki i Fantazji bardzo dużo się działo, dzieci wykonały bardzo ładne i ciekawe prace. Po raz kolejny wykazując się dużym zaangażowaniem i niebywałą kreatywnością. To wspaniałe móc pracować z taką utalentowaną gromadką😁

01SNiF 02SNiF 03SNiF 04SNiF 05SNiF 06SNiF 08SNiF 09SNiF 10SNiF

Pierwszy tydzień wakacji już za nami. Choć grono uczestników było niewielkie, to i tak pracowaliśmy w pocie czoła tworząc ilustracje, okładki, obrazy. Przybyłe dzieci z wielkim zaangażowaniem uczestniczą w letnich zajęciach, w których wyobraźnia, kreatywność, inwencja twórcza grają pierwszoplanowe role.

 ŚNIF_pierwsze ŚNIF_pierwsze ŚNIF_pierwsze ŚNIF_pierwsze
 ŚNIF_pierwsze ŚNIF_pierwsze ŚNIF_pierwsze ŚNIF_pierwsze
 ŚNIF_pierwsze ŚNIF_pierwsze   

 

BIBLIOTEKA MŁODZIEŻOWA

W Bibliotece Młodzieżowej w pierwszym tygodniu wakacyjnych zajęć, młodzi miłośnicy sztuki poznawali dzieje prehistorycznych ilustracji. Uczestnicy spotkań oglądali tematyczne prezentacje, barwnie zdobili inicjały oraz przygotowywali ilustracje do ulubionych książek. Na zajęciach nie zabrakło także zabaw ruchowych, które zostały entuzjastycznie przyjęte przez wszystkie dzieci.

wawel_pierwsze wawel_pierwsze wawel_pierwsze wawel_pierwsze
wawel_pierwsze wawel_pierwsze wawel_pierwsze wawel_pierwsze

Warsztaty ilustratorskie z Pawłem Mildnerem "Lody we wszystkich smakach"

Podczas warsztatów dzieciaki próbowały przedstawić graficznie swoje największe marzenia. Ilustrator - Paweł Mildner - pokazał im środki plastyczne, za pomocą których można było je zilustrować. Na koniec mogliśmy podziwiać m.in. "przejażdżkę na jednorożcu", "gadającego psa", "drzewo równowagi", "przyjaciółkę żabę" czy "przydomowy Disneyland" :)  

 Fotogaleria z warsztatów z Pawłem Mildnerem Fotogaleria z warsztatów z Pawłem Mildnerem Fotogaleria z warsztatów z Pawłem Mildnerem Fotogaleria z warsztatów z Pawłem Mildnerem
 Fotogaleria z warsztatów z Pawłem Mildnerem Fotogaleria z warsztatów z Pawłem Mildnerem   

W drugim tygodniu wakacyjnych spotkań dzieci udały się w podróż do tajemniczej krainy impresjonizmu oraz bajkowego świata Juliana Tuwima. Młodzi artyści tworzyli piękne pejzaże i kolorowe pociągi. Na zajęciach nie zabrakło także tematycznych łamigłówek, zabaw ruchowych oraz konkurencji sprawnościowych zorganizowanych w plenerze.

wawel_drugie wawel_drugie wawel_drugie wawel_drugie
wawel_drugie    

FILIA NR 1 – ŚRODULA

Kolejny tydzień wakacyjnych zajęć za nami. Zdobienie liter, rysowanie i ozdabianie swoich autoportretów a nawet kosmiczna podróż do gwiazd... to wszystko wydarzyło się w trzecim tygodniu wakacji! Aaaaa i jeszcze wycieczka do księgarni Bookszpan - byliśmy tam z innymi dzieciakami niemal całą środulską ekipą! Zobaczymy co przyniesie ostatni tydzień lipca...

DSCN9130 DSCN9131 DSCN9138 DSCN9146 DSCN9147 DSCN9153 DSCN9161 DSCN9170

Wakacyjny maraton zajęć plastycznych rozpoczęty! W tym roku zajęcia w Filii nr 1 odbywać się będą pod hasłem PRZYSTANEK ŚRODULA - STACJA ILUSTRACJA. W nawiązaniu do niego, kilka pierwszych spotkań postanowiliśmy poświęcić na stworzenie dekoracji. Uzgodniliśmy, że całą ścianę naszej czytelni zajmie pociąg z udekorowanymi przez nas wagonami! Kto wie, może już wkrótce w jego oknach pojawią się także nasze podobizny! WAKACYJNY POCIĄG PRZYGÓD - ODJAZD!!!!!!!

 Zajęcia na Środuli Zajęcia na Środuli Zajęcia na Środuli Zajęcia na Środuli
 Zajęcia na Środuli Zajęcia na Środuli Zajęcia na Środuli  
 

Nasza wakacyjna podróż trwa. Robi się coraz ciekawiej, bo nasz pociąg wiezie już nasze pierwsze dzieła... Okazuje się, że lubimy detektywów, piratów a docenionym autorem jest również pewien ADAM! Czy dostrzegliście o jakiego Adama chodzi?

 f1drugie f1drugie f1drugie f1drugie
 f1drugie f1drugie   

Zainspirowani podróżami i podróżnikami postanowiliśmy spełnić nasze marzenia... Pod czujnym okiem pani Marty i pani Julii powstały ilustracje 3d, które... przeniosły nas do miejsca, gdzie strumyk płynie z wolna. Wyniosły w kosmos (i to w okolicy wulkanu) oraz zabrały do kraju kwitnącej wiśni! Aby podziwiać nasze przestrzenne dzieła należy wysiąść na Przystanku Środula - Stacja - ILUSTRACJA!

f1_trzecie f1_trzecie f1_trzecie f1_trzecie
f1_trzecie f1_trzecie f1_trzecie  

FILIA NR 2 – RUDNA IV

FILIA NR 3 – KLIMONTÓW

FILIA NR 4 – SIELEC

Pierwsze zajęcia wakacyjne w naszej Filii już za nami. Lato zaczęliśmy poszukiwaniami inspiracji do konkursów ogłoszonych przez Bibliotekę. Gdzie? Oczywiście, w książkach! A potem relaksowaliśmy się kolorowankami relaksacyjnymi - ilustracjami, przy których można mile spędzić czas i wyciszyć rozbiegane myśli. To nowa rola ilustracji współczesnego zabieganego świata.

 Zajęcia w F4 Zajęcia w F4 Zajęcia w F4 Zajęcia w F4

Pierwszy tydzień wakacyjnych spotkań z Ilustracją za nami. Był to tydzień historyczny. Uczestnicy mieli okazję dowiedzieć się jak powstawały pierwsze ilustracje. Kto i jakimi narzędziami je wykonywał. Dzieci poznały pojęcia ilustracja, inicjał, floratura i miniatura. Następnie samodzielnie za pomocą kawy postarzyły papier, na którym ozdobiły swoje inicjały.

f4drugie f4drugie f4drugie f4drugie
f4drugie f4drugie   

W drugim tygodniu zajęć dzieci przeniosły się na chwilę do czasów prehistorycznych i stworzyły malowidła naskalne. Następnie poznały sylwetki  największych polskich ilustratorów - Jana Marcina Szancera, Józefa Wilkonia i Bohdana Butenki. Uczestnicy mieli okazję obejrzeć jak wyglądały dawniej ilustracje w książkach dla dzieci, a następnie sami wcielili się w rolę ilustratorów i wykonali ilustracje do wierszy J. Tuwima "Abecadło" i J. Brzechwy "Przyjście lata". Po zakończonych zajęciach została rozegrana partyjka szachów.

f4_trzecie f4_trzecie f4_trzecie f4_trzecie
f4_trzecie f4_trzecie f4_trzecie  

W kolejnym tygodniu przygody z ilustracją, dzieci poznały sylwetki współczesnych polskich ilustratorów  - Joanny Rusinek, Tomasza Samojlika oraz Aleksandry i Daniela Mizielińskich, a także zagranicznych ilustratorów. Jako pierwszą uczestnicy poznali Tove Jansson i serię  bajek o  Muminkach. Tym razem swoją ilustrację umieścili w szklanych słoikach. Dzieci dowiedziały się również co to jest detal w ilustracji oraz do czego służy ilustratorom paleta barw. Samodzielnie wykonały ilustrację do opowiadania M. Strzałkowskiej "Ulubiona zabawka".

f4_czwarte f4_czwarte f4_czwarte f4_czwarte
f4_czwarte f4_czwarte f4_czwarte  

 FILIA NR 5 – WALCOWNIA

Pierwszy tydzień zajęć w Filii nr 5 upłyną w bardzo miłym towarzystwie. Dzieciaki tworzyły Egipskie papirusy, na których malowały okładki swoich ulubionych książek, były też stempelki z inicjałami i nie tylko.
Dzień trzeci pod hasłem " W zdrowym skrybie, zdrowy duch!" został spożytkowany na świeżym powietrzu - w bibliotecznym ogródeczku.

 F5_pierwsze F5_pierwsze F5_pierwsze  

Akcja ilustracja w Filii nr 5 cieszy się dużym zainteresowaniem. Czas spędzamy bardzo kreatywnie. W poniedziałek dzieciaki stworzyły prace na konkurs "Drzwi do wyobraźni" - zaprojektowały okładki do ulubionych książeczek. Środa również była artystyczna. W oparciu o wiersz Janiny Porazińskiej "Malowane dzbanki" stworzliśmy ilustracje na szkle. Oczywiście gry podwórkowe i planszowe to dopełnienie każdego dnia spędzonego razem.

f5_drugie f5_drugie f5_drugie  

Trzeci tydzień akcji letniej za nami. W tym tygodniu poznaliśmy polskich ilustratorów m.in. Joannę Rusinek, Tomasza Samojlika i Emilię Dziubak, która ilustrowała książkę Przemysława Wechterowicza pt. "Uśmiech dla żabki". Do tej ostatniej, dzieci tworzyły uśmiechnięte żabki 3D. W środę przemieniliśmy się w małych ilustratorów "Czerwonego Kapturka", który najpierw został przedstawiony w teatrzyku kamishibai. Tradycyjnie pod koniec tygodnia odbyły się zawody w ogrodzie, gdzie każdy otrzymał dyplom. Po tych pełnych atrakcji chwilach, załoga integrowała się przy grach planszowych.

f5_trzecie f5_trzecie f5_trzecie  

FILIA NR 6 - NIWKA

„Akcja – ilustracja” w Filii nr 6 wystartowała! Podczas pierwszego tygodnia zajęć, dzieci dowiedziały się jak dawniej wyglądało ilustrowanie ksiąg oraz poznały najbardziej znane nazwiska polskiej ilustracji dziecięcej. Zainspirowane prezentacją multimedialną, wykonały inicjał swojego imienia oraz okładkę do swojej ulubionej książki.

 f6pierwsze f6pierwsze f6pierwsze f6pierwsze
 f6pierwsze    

Gliniane tabliczki zapisane pismem klinowym oraz malowidła naskalne nie stanowią już dla nas żadnej tajemnicy. Próby pisania drewnianymi pałeczkami w glinie udowodniły, że nie jest to łatwa sztuka. Na zdjęciach można zobaczyć wyniki naszej pracy. A w przerwach między pracami plastycznymi - trochę ruchu podczas całkiem współczesnej gry.

f6_drugie f6_drugie f6_drugie f6_drugie
f6_drugie f6_drugie   

W tym tygodniu zawitaliśmy do świata komiksu. Po obejrzeniu prezentacji multimedialnej i przejrzeniu kilku komiksów podjęliśmy się trudnej sztuki stworzenia własnej opowieści komiksowej. Było też malowanie twarzy oraz koncert gitarowy w wykonaniu Pani Stażystki oraz uczestniczki zajęć wakacyjnych.

f6_trzecie f6_trzecie f6_trzecie f6_trzecie
f6_trzecie f6_trzecie   

FILIA NR 7 "BIBLIOSFERA" – DAŃDÓWKA

Pierwszy tydzień wakacji w Bibliosferze upłynął pod hasłem "Od autora do czytelnika". Uczestnicy spotkań obejrzeli prezentację multimedialną. Było mnóstwo konkursów, zabaw ruchowych i prac plastycznych związanych z książką i ilustracją. Jednym słowem była wspaniała zabawa.

f7pierwsze f7pierwsze f7pierwsze f7pierwsze

Kolejny temat spotkań wakacyjnych to Kubuś Puchatek i przyjaciele. Dzieci obejrzały prezentację multimedialną, porównały ilustracje autorskie i disnejowskie, wyklejali kulkami z bibuły postacie bohaterów spotkań.  Rozwiązywali zagadki i  zmagali się w sportowych konkurencjach.

f7-drugie f7-drugie f7-drugie f7-drugie

Wakacyjna przygoda  „Akcja Ilustracja” trwa w najlepsze, tym razem zapoznaliśmy się z ilustracją japońską. Dzieci obejrzały ciekawą prezentację multimedialną na ten temat, wykonały także ciekawe prace origami. Swój talent plastyczny wykorzystały do wykonania pięknych plakatów na konkurs "Drzwi do wyobraźni". Nie mogło zabraknąć gier planszowych, tym razem były to Scrabble.

f7_trzecie f7_trzecie f7_trzecie  

BIBLIOTEKA TAJEMNICZY OGRÓD

FILIA NR 10 – KAZIMIERZ GÓRN.

FILIA NR 11 – OSTROWY GÓRN.

Trzeci tydzień zajęć wakacyjnych upłynął nam na zagadnieniu pisma obrazkowego. Na podstawie książek pt. „Od pióra trzcinowego do edytora tekstu”, „Akademia przedszkolaka”, „Starożytność” oraz „Historia książki, od glinianych tabliczek po e-booki”, mogliśmy zapoznać się z historią pisma, poznać jego początki i dalszy rozwój aż po e-booki. Na zakończenie zajęć z przygotowanych przez nas tabliczek glinianych umieściliśmy napisy, pismem sumeryjskim, alfabetem polskim i własnymi obrazkami.

IMG 20210726 125612 IMG 20210726 125618 1 IMG 20210726 125649 IMG 20210726 130458 1 IMG 20210726 130628 1 IMG 20210726 130717

Za nami kolejny tydzień wakacyjnej akcji. Było trochę teorii na temat fotografii, urządzeń którymi można wykonać zdjęcie, a także poznaliśmy nośniki technologiczne, które pozwalają na utrwalenie zdjęć. A potem była praca twórcza, dużo szukania ,wycinania i mnóstwo przy tym frajdy.
Twórczość ta zaowocowała powstaniem ciekawych albumów o tematyce roślin i zwierząt.

IMG 20210719 133056 IMG 20210719 160455 1 IMG 20210721 121813 1 IMG 20210721 134342 1 IMG 20210723 124310 IMG 20210723 134030 1 IMG 20210723 131814 1

W Filii nr 11 Akcja - ilustracja trwa. Nasza zabawa zaczęła się od zrobienia inicjałów i wakacyjnego słoneczka. Każdy z nas uwielbia słoneczko, nasze jest szczególne i trochę figlarne. Zaczęliśmy więc radośnie i z humorem. Przed nami jeszcze wiele ciekawych tematów do omówienia i prac do wykonania.

f11_pierwsze f11_pierwsze f11_pierwsze f11_pierwsze
f11_pierwsze f11_pierwsze f11_pierwsze  

FILIA NR 13 – MACZKI

W F13-Maczki Akcja - Ilustracja trwa. W zajęciach biorą udział dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 36 w Sosnowcu. Dzieci zapoznały się z nazwą ilustracja oraz ilustrator i sami zamienili się na chwilkę w ilustratorów, malując, rysując ilustracje do swoich ulubionych książek. Na każdych zajęciach jest także dużo zabaw ruchowych, konkurencji sportowych i oczywiście zawsze czytamy głośno książki i oglądamy ilustracje. Powstała również, wykonana wspólnie przez wszystkie dzieci, duża ilustracja na folii.

IMG 20210719 100730 IMG 20210719 110811 IMG 20210721 101657 IMG 20210721 102417 IMG 20210721 102527  IMG 20210728 093851
IMG 20210726 101403 IMG 20210728 114122

FILIA NR 14 – ZAGÓRZE

Kolejny tydzień ciekawych spotkań za nami, w którym to dzieci wykonywały ilustracje prehistorycznych roślin i zwierząt na szkle. Natomiast w środę nasi uczestnicy postanowili zrobić swoją własną, ręcznie szytą książeczkę wraz z zaprojektowaną przez siebie okładką. Została do napisania jeszcze tylko treść. Póki co „młodzi pisarze” poszukują inspiracji.

6 15 17 22 25 15 7

Filia nr 14 również rozpoczęła wakacyjny projekt zatytułowany „Akcja - ilustracja”. Dzieci chętnie odwiedzały naszą placówkę i mogły uczestniczyć w ciekawych zajęciach. Kredki poszły w ruch, dzięki czemu powstał bardzo kolorowy napis akcji letniej oraz przepiękne inicjały własnych imion. Miały też okazję wysłuchać krótkiej historii o papirusie i zrobić swój pierwszy własny „papirus”. Już nie możemy się doczekać tego, co powstanie na kolejnych zajęciach.

14pierwsze 14pierwsze 14pierwsze 14pierwsze
14pierwsze    

W kolejnym tygodniu wakacji dzieci malowały pastelami na wcześniej przygotowanych przez siebie „papirusach”. Oglądały również książki ilustrowane przez dawnych ilustratorów m.in. Olgę Siemaszko, Jana Marcina Szancera, Jerzego Srokowskiego, Józefa Wilkonia czy Bohdana Butenko. Ich twórczość zainspirowała dzieci do malowania własnych ilustracji przy użyciu farb. Uczestnicy zajęć obejrzeli także krótką prezentację na temat drogi książki, jaką musi pokonać zanim trafi od autora do rąk czytelnika.

f14_drugie f14_drugie f14_drugie f14_drugie

FILIA NR 15 – MEC

Rozpoczęliśmy przygodę z zagranicznymi mistrzami ilustracji, motywem przewodnim były „Wakacje Mikołajka” . Podczas zajęć plastycznych dzieci wykonały wakacyjne ilustracje trójwymiarowe.

20210726 124427 20210726 122813 20210726 125744 20210726 125523 20210726 125703

Dzieci podczas zajęć zapoznały się z ilustracjami Tomasza Samojlika. Wspaniałe rysunki przyrody stały się inspiracją dla uczestników akcji letniej w filii nr 15.

20210723 120722 20210723 122535 20210723 130000

Dzieciaki podczas zajęć w ramach "Akcji-ilustracji - czyli kreatywnego lata z biblioteką" wykonały malowidła naskalne. Do tematyki wprowadziła ich krótka prezentacja najsławniejszych malowideł prehistorycznych.

 Zajęcia w F15 Zajęcia w F15   

Za nami tydzień akcji letniej, której tematem przewodnim była prehistoria ilustracji. Staraliśmy się więc wykorzystywać materiały, które przybliżają temat historii książki. Wykorzystaliśmy naturalne barwniki do odtworzenia malowideł naskalnych, które były pierwszym obrazkowym komunikatorem. Stworzyliśmy barwiony papier przypominający papirus. Dzieci wykonały również prace w glinie, która była materiałem, z którego stworzono pierwsze książki w dziejach ludzkości.

f15drugie f15drugie f15drugie f15drugie
f15drugie f15drugie   

Kolejny tydzień ciekawych spotkań z ilustracją, rozpoczęliśmy od poznania trzech wybitnych artystów Bohdana Butenki, Jerzego Srokowskiego oraz Janusza Grabiańskiego. Uczestnicy zajęć, wzorując się na technice mistrzów, wykonali własne ilustracje.

f15trzecie f15trzecie f15trzecie f15trzecie
f15trzecie f15trzecie   

Idąc tropem twórczości Józefa Wilkonia, dzieci uczyły się szkicowania z natury. Z szybkich szkiców powstały bajkowe koty ze skrzydłami.

 f15_czwarte f15_czwarte f15_czwarte f15_czwarte
 f15_czwarte    

Uczestnicy zajęć w Filii nr 15 zapoznali się z ilustracjami Jana Marcina Szancera. Dzieci wykonały własne ilustracje do "Baśni" H.Ch. Andersena oraz "Akademii Pana Kleksa".

f15_piąte f15_piąte   

Dzieci zapoznały się również z twórczością ilustratorów Aleksandry i Daniela Mizielińskich. Dzieciaki tworzyły mapy swoich własnych światów. Natomiast na kolejnych zajęciach poznały twórczość Marty Tęczy. Uczestnicy zajęć poznali ilustracje owadów z książki Krzysztofa Pabisa "Owadziarium czyli geniusz owadów". Dzieci stworzyły swoje ilustracje pająków, motyli, koników polnych itp. Zajęcia plastyczne uzupełniła prezentacja, rebusy i zgadywanki.

f15_szóste f15_szóste f15_szóste  

 

 

 

 

 

 

FILIA NR 17 – POGOŃ

Pierwsze z wakacyjnych zajęć Filia nr 17 przeprowadziła w nawiązaniu do przeszłości i współczesnej techniki postarzania papieru. Potem dzieci próbowały zrobić zdobienia na miarę bordiury i wiemy już, że nie jest to łatwa sztuka. Jednak nie poddajemy się i zgłębiamy techniki malarskie i ilustracyjne nadal. Wierzymy, że najlepsze efekty dopiero przed nami.

f17pierwsze f17pierwsze f17pierwsze f17pierwsze
f17pierwsze f17pierwsze f17pierwsze  

W drugim tygodniu wakacyjnych zajęć uczestnicy poznali nazwiska polskich ilustratorów książek dla najmłodszych,spróbowali także swoich sił w malowaniu. Następnie dzieciaki pięknie ozdobiły inicjały swoich imion. Zajęcia zakończyły się buszowaniem po bibliotecznych półkach w poszukiwaniu ulubionych książek.

 f17_drugie f17_drugie f17_drugie f17_drugie

W kolejnym tygodniu zajęć dzieciaki wykonały mini makiety do wiersza Juliana Tuwima "Rzepka". Następnie mali czytelnicy kolorowali, według cyferek, ukryte ilustracje, a także sprawdzali swoją znajomość książeczek dla dzieci - z rozsypanki wyrazowej układali odgadnięte tytuły.

F17_trzecie F17_trzecie F17_trzecie F17_trzecie

FILIA NR 18 – JULIUSZ

FILIA NR 19 – MILOWICE

W trzecim tygodniu dołączyły do nas nowe dzieci, więc powstały kolejne jednorożcowe zeszyty - spójrzcie tylko na ich piękne okładki! :)
Jednorożcowy piątek, jak zwykle, cieszył się największym zainteresowaniem naszych młodych czytelników. Tym razem do rozwiązania była krzyżówka i chociaż może się Wam wydawać, że była prosta to tak naprawdę odpowiedzi na niektóre pytania były... podstępne!

IMG 20210723 080809 IMG 20210723 094501 IMG 20210723 095617 IMG 20210723 095548 IMG 20210723 095555  IMG 20210723 100357

W Filii nr 19, pomimo upałów, lato rozkręciło się na dobre! W poniedziałek ustaliliśmy zasady obowiązujące na zajęciach i poznaliśmy się nawzajem. We wtorek od razu skoczyliśmy na głęboką wodę, ucząc się... szycia notesów! Dzieciakom poszło wręcz fantastycznie - efekty ich pracy są widoczne na zdjęciach.
Z kolei piątek został poświęcony... jednorożcom. A właściwie poszukiwaniu jednego z nich. Żeby odnaleźć jego kryjówkę dzieciaki musiały rozpracować szyfr - było z tym trochę zabawy.

 F19pierwsze F19pierwsze F19pierwsze  

Drugi tydzień wakacji minął nam w Milowicach bardzo pracowicie - w poniedziałek powstawały obrazki 3D zamknięte w pięknych, kartonowych pudełeczkach. We wtorek przywitaliśmy nową koleżankę w naszej grupie i podzieliliśmy się na dwa zespoły - pierwszy działał nad stworzeniem pop-artowego jednorożcowego plakatu (na zdjęciach prezentujemy tylko część pracy). Drugi pracował nad wykonaniem kolejnego jednorożcowego zeszytu, który był potrzebny na... piątek! Bo w końcu w piątki wcielamy się w poszukiwaczy jednorożców. Tym razem do rozwiązania były dwie zagadki logiczne i jedna matematyczna.

f19_drugie f19_drugie f19_drugie f19_drugie
f19_drugie f19_drugie f19_drugie  

FILIA NR 20 – STARY SOSNOWIEC

Drugi dzień zajęć już za nami. Na pierwszych zajęciach powstał pomysł oraz szkic pracy konkursowej. Dzisiaj natomiast wykonywaliśmy ozdobne inicjały, a na zakończenie zajęć rozegrana została partia Chińczyka.

 f20_pierwsze_zajecia f20_pierwsze_zajecia f20_pierwsze_zajecia f20_pierwsze_zajecia

Drugi tydzień zajęć akcji wakacyjnej upłynął w towarzystwie Muminków. Dzieciaki zapoznały się ze wszystkimi postaciami występującymi w książeczkach Tove Jansson i miały za zadanie wymyślenie przygody z Muminkami w roli głównej. A następnie zilustrowanie jej w  w formie komiksu. Natomiast na kolejnych zajęciach, powstały fantastyczne pacynki wykonane z kolorowego filcu.

f_20drugie f_20drugie f_20drugie f_20drugie

Warsztaty ilustratorskie z Joanną Rusinek - 21.07.2021

Środowe warsztaty plastyczne w Filii nr 20 miały ciekawy i dynamiczny przebieg. Poprowadziła je Joanna Rusinek - ilustratorka książek na dzieci. Tematem przewodnim warsztatów była książka autorstwa Michała Rusinka "Kefir w Kairze". Dzieci wykonały na zajęciach wymyślone przez siebie miasta. Posłużyły im do tego materiały plastyczne oraz przedmioty nadające się do recyklingu, czyli różnego rodzaju kartoniki i pudełka. Powstały całkiem nowe miasta i miasteczka, których nazw trudno byłoby się doszukać na mapie Polski i świata. Było naprawdę wesoło, kolorowo i brokatowo :)

 rusinek rusinek rusinek rusinek
 rusinek rusinek rusinek rusinek
 rusinek rusinek   

Kolejny tydzień zajęć upłynął nam miło, ciekawie i pracowicie. Dzieci wykonały historyjki obrazkowe na podstawie legendy, w której dzielny szewc Skuba ratuje Kraków przed straszliwym smokiem. Wzorem były ilustracje pioniera polskiego komiksu - Mariana Walentynowicza, który wraz z Kornelem Makuszyńskim stworzyli komiks "O wawelskim smoku".
 
 f20_trzecie f20_trzecie f20_trzecie