Plakat reklamujący regionalne prelekcje onlineZagłębiana, dział regionalny Zagłębiowskiej Mediateki (głównej siedziby MBP w Sosnowcu), serdecznie zaprasza na cykl regionalnych prelekcji online, zamieszczanych na Facebooku regularnie dwa razy w tygodniu, w poniedziałki i czwartki o godz. 14.00. Wszystkie wykłady prowadzi dr Magdalena Boczkowska, starszy kustosz Zagłębiowskiej Mediateki.

Dzięki przystępnej i ciekawej narracji widzowie poznają między innymi historię znanych i czasami niesłusznie zapomnianych ludzi związanych z naszym regionem, a także liczne ciekawostki i nieznane szerzej fakty. Prelekcje są bogato dokumentowane archiwalnymi zdjęciami i dokumentami.

Dotychczas ukazały się wykłady dotyczące m.in. Poli Negri, jej miłości do hr. Dąmbskiego i pobytu w Sosnowcu; aktorki Belli Darvi – urodzonej przy ulicy Targowej jedynej Polki ze Złotym Globem dla najlepszej debiutującej aktorki na koncie; zapomnianego poety „przeklętego”, Kazimierza Ratonia, zwanego niegdyś „zagłębiowskim Rilkem”; wielkiej diwy operowej Natalii Stokowackiej, której setną rocznicę urodzin obchodzimy w tym roku; czy Pawła Wiedermana – żydowskiego nauczyciela, który – przebywając w sosnowieckim getcie – napisał wstrząsającą powieść zatytułowaną „Płowa Bestia” (niestety zupełnie dzisiaj nieznaną).

Wkrótce opublikowane zostaną kolejne wykłady, między innymi o pochodzącym z Sosnowca reżyserze, Stanisławie Jędryce, i jego kultowych już filmach i serialach (m.in. „Zielone lata”, „Podróż za jeden uśmiech”); maczkowskim epizodzie Leona Kruczkowskiego; poezji por. Wacława Stacherskiego – szefa oddziału śląskiego Armii Krajowej; czy tajemniczym kuferku Hanki Ordonówny, który po latach odnalazł się w Sosnowcu.