Czytaj więcej...8 maja 2020 rozpoczął się XVII Ogólnopolski Tydzień Bibliotek, tym razem pod hasłem „Zasmakuj w bibliotece”. Z tej okazji Zagłębiowska Mediateka wystartowała z 2. edycją konkursu literackiego „Wyjdź z ukrycia”, którą w tym roku rozszerzono na całe Zagłębie Dąbrowskie! Warto twórczo wykorzystać czas przymusowego odosobnienia spowodowanego pandemią. Ten trudny dla wszystkich moment historyczny może przerodzić się w wyjątkowo ciekawe i poruszające teksty.

Czytaj więcej...Od 21 maja do 29 czerwca 2020 roku w Zagłębiowskiej Mediatece prezentowana będzie wystawa malarstwa Laury Gackiej. Ekspozycję prac ulokowaną na poziomie I gmachu biblioteki przy ul. Kościelnej 11 w Sosnowcu, można zwiedzać „przy okazji” zwracania lub wypożyczania książek w Mediatece – co gorąco polecamy :) Wstęp wolny.

Czytaj więcej...

Od 20 maja 2020 w Pasażu Zagłębiowskiej Mediateki przy ul. Kościelnej 11 prezentowana będzie wystawa makrofotografii autorstwa Tadeusza Łazarza. Ekspozycja potrwa do 29 czerwca 2020. Te niezwykle ciekawe prace można obejrzeć „przy okazji” zwracania lub wypożyczania książek w Mediatece – co gorąco polecamy :) Wstęp wolny.

Wystawa "W kropli ukryte" jest zbiorem przedstawiającym niezwykłe obrazy jakie tworzą się w kroplach wody. Autor pozwala nam zobaczyć rzeczywistość często tak subtelną, że nie zauważamy jej na co dzień. Jego fotografie ukazują zatrzymane w czasie maleńkie dzieła sztuki stworzone przez samą naturę. Oglądając kolejne kadry, aż trudno uwierzyć, że wydruki nie są wynikiem komputerowej ingerencji graficznej, lecz wnikliwej obserwacji otaczającego świata i chęci utrwalenia niezwykłych zjawisk, na które w codziennym życiu zupełnie nie zwracamy uwagi.

Czytaj więcej...Zagłębiana, dział regionalny Zagłębiowskiej Mediateki (głównej siedziby MBP w Sosnowcu), serdecznie zaprasza na cykl regionalnych prelekcji online, zamieszczanych na Facebooku regularnie raz-dwa razy w tygodniu. Wszystkie wykłady prowadzi dr Magdalena Boczkowska, starszy kustosz Zagłębiowskiej Mediateki.

Czytaj więcej...Zagłębiowska Mediateka ‒ podobnie jak pozostałe instytucje kultury ‒ zamknęła swoje podwoje, dlatego zapraszamy na wirtualną, ale przede wszystkim bezpieczną przechadzkę po naszym pięknym obiekcie. Proponujemy Państwu spacer po jednej z najnowocześniejszych bibliotek w naszym kraju, w której od czerwca 2018 roku udostępniono tysiące książek i zbiorów multimedialnych, a także zorganizowano mnóstwo ciekawych wydarzeń: projekcji filmowych i koncertów, spotkań autorskich i wernisaży zarówno dla dzieci i młodzieży, jak i dorosłych miłośników kultury. Gdy tylko walka z koronawirusem zostanie uznana za zakończoną, Mediateka ponownie otworzy swoje podwoje dla mieszkańców, a tymczasem zachęcamy do wirtualnych odwiedzin