PRZESTRZEŃ SŁOWA plakat Grzebalski Zawada Nomady26 października 2021 o godz. 18.00 w Auli Zagłębiowskiej Mediateki (ul. Kościelna 11) w Sosnowcu  w ramach Festiwalu Przestrzeń Słowa odbędzie się wyjątkowe wydarzenie, podczas którego będzie miał miejsce performance poetycki, podczas którego zderzą się ze sobą dźwięki ze słowami, cisza z burzą, dowcip z melancholią. To nie będzie spotkanie! To będzie performance połączony z rozmową, literatura zespojona z muzyką, artystyczny eksces i ważna, naga prawda o życiu. Wstęp wolny – obowiązują bezpłatne wejściówki.

Mariusz Grzebalski jest jednym z najbardziej niezwykłych poetów polskich XXI wieku, melancholijny i dosadny, ocierający się o tajemniczą przestrzeń metafizycznego niepokoju. Filip Zawada jest pisarzem, poetą (nominacje do nagrody Nike, Silesiusa, Literackiej Nagrody Gdynia), ale także muzykiem (Pustki, Indigo Tree) oraz byłym Mistrzem Polski w... łucznictwie! Dowcipny i nieuchwytny. W ramach Festiwalu Przestrzeń Słowa będzie także grał – wraz z Albertem Pyśkiem (uznany aktor, muzyk, producent) w ramach ekscentrycznego projektu Nomady.

26 października 2021 (wtorek) godz. 18:00
Kroniki zakłóceń i rozdeptany kot
Performance poetycki: Mariusz Grzebalski, Filip Zawada
Prowadzenie: Bartłomiej Majzel
Muzyka: Nomady (Albert Pyśk, Filip Zawada)

Mariusz Grzebalski (ur. 1969) – autor zbiorów wierszy: „Negatyw” (1994), „Ulica Gnostycka” (1997), „Widoki” (1998), „Drugie dotknięcie” (2001), „Graffiti” (2001), „Słynne i świetne” (2004), „Pocałunek na wstecznym” (2007), „Niepiosenki” (2009), „Kronika zakłóceń” (2010), wyboru wierszy „Dziennik pokładowy” (2016) oraz zbioru opowiadań „Człowiek biegnący przez las” (2005).

Filip Zawada (ur. 1976) - pisarz, muzyk, fotograf, i rysownik ziemniaków. Wydał książki: „System jedynkowy” (1997), „Bóg Aldehyd” (1998), „Snajper” (2004), „Świetne sowy” (2013) oraz „Trzy ścieżki nad jedną rzeką sumują się” (2014). Za prozę „Psy pociągowe” (2011) i „Pod słońce było” (2014) był nominowany do nagród Gdynia oraz Silesius. Grał w zespołach AGD, Pustki i Indigo tree. Ostatnia książka „Rozdeptałem czarnego kota przez przypadek” zawędrowała do finału Literackiej Nagrody Nike. W 2021 ukazała się jego kolejna powieść „Zbyt wiele zim minęło, żeby była wiosna”.

Albert Pyśk (ur. 1989) - aktor, producent, muzyk, wokalista w zespole Grafonomalie. Absolwent PWSFTViT w Łodzi. Współpracował z wieloma teatrami w Polsce. Komponuje muzykę do spektakli teatralnych. Jest laureatem festiwali piosenki m.in. Przeglądu Piosenki Aktorskiej na którym otrzymał Tukana dziennikarzy oraz nagrodę ZAIKS-u, Grand Prix Rock-Chanson Festiwal w Kolonii. W 2020 r. wydał album „Dana Elektro”. Obecnie na stałe współpracuje z Teatrem Capitol we Wrocławiu.

Nomady – unikatowy projekt muzyczny, w skład którego wchodzą pisarz, poeta i muzyk Filip Zawada oraz fantastyczny aktor i muzyk Albert Pyśk. Plotka głosi, że zespół powstał przy okazji zaproszenia na Festiwal Przestrzeń Słowa. Tak czy inaczej ich występ zapowiada się elektryzująco, zwłaszcza, że panowie zagrają m.in. na kalimbie, monotronie, gitarze i volca basie. Do tego sample, crossfadery. Będzie grało, będzie hulało, że hej...

Wstęp na poszczególne imprezy Festiwalu Przestrzeń Słowa i pokazy filmowe możliwy będzie tylko z bezpłatną wejściówką (do odbioru w Informatorium Zagłębiowskiej Mediateki – poziom I, w godz. otwarcia placówki). Jedna osoba może pobrać maksymalnie 2 wejściówki. Dopuszczalne są rezerwacje telefoniczne wejściówek (nr tel. 574 480 779).

Uczestnicy wydarzeń kulturalnych w Zagłębiowskiej Mediatece zobligowani są do:

• dezynfekcji dłoni natychmiast po wejściu do obiektu oraz podczas opuszczania obiektu.
  • używania maseczki ochronnej zakrywającej usta i nos od momentu wejścia do opuszczenia budynku MBP.
  • okazania przy wejściu pobranej wcześniej z Informatorium wejściówki
  • zachowania dystansu 1,5 m podczas wejścia do obiektu, na korytarzach i w miejscach, w których organizowane są imprezy.

Honorowy patronat nad Przestrzenią Słowa objęli: Prezydent Miasta Sosnowca – Arkadiusz Chęciński i Rektor Uniwersytetu Śląskiego – prof. Ryszard Koziołek.

Partnerem przedsięwzięcia jest Krakowskie Biuro Festiwalowe oraz Kraków Miasto Literatury UNESCO.

Patronat medialny objęli: „Dwójka – Polskie Radio”, „Gazeta Wyborcza”, „Dziennik Zachodni” , „ArtPapier”, „Magazyn Wizje”, „Twoje Zagłębie”, „Kurier Miejski”, „Śląsk”, silesiakultura.pl, sosnowiec.pl, sosnowiecki.pl, coigdzie.pl.