Czytać pisać uważać spotkania ze specjalistamiFundacja Pracownia Współtwórcza, Zagłębiowska Mediateka, Central for Critical Technology Studies oraz „dwutygodnik.com” zapraszają do udziału w projekcie „Czytać, pisać, uważać – literatura w dobie ekranów”, w ramach którego zorganizowane zostaną warsztaty dla młodzieży, a także cykl spotkań. Wszystkie wydarzenia są bezpłatne i odbędą się w Zagłębiowskiej Mediatece w Sosnowcu (ul. Kościelna 11). Spotkania z zaproszonymi gośćmi poprowadzą Anna Cieplak i Michał Krzykawski.

„Czytać, pisać, uważać – literatura w dobie ekranów” to kompleksowy projekt nt. przemian czytelnictwa i uwagi w kontekście technologii cyfrowych, od mediów społecznościowych do generatorów tekstów (ChatGPT). Projekt odpowiada na najważniejsze wyzwania związane z rozwojem czytelnictwa i promowaniem literatury w społeczeństwie, gdzie dominującym trybem poznawczym jest hiperuwaga, a nie głęboka uwaga i powiązane z nią głębokie czytanie, co w konsekwencji prowadzi do analfabetyzmu funkcjonalnego. Projekt jest realizowany w oparciu o najnowsze badania nt. głębokiego czytania jako umiejętności kluczowej dla przyszłości literatury, edukacji, kultury i relacji społecznych. Twórcze pisanie i czytanie oraz prawo do uwagi w dobie przebodźcowania są głównymi tematami działań Pracowni Współtwórczej z dziećmi i młodzieżą, rodzicami, nauczycielami oraz nową czytającą publicznością w otoczeniu zdominowanym przez ekrany.

 

24 maja 2024, godz. 17.30

Wychowanie przy ekranie, czyli jak się odnaleźć w międzypokoleniowych różnicach związanych z uwagą?

Magdalena Bigaj – autorka książki „Wychowanie przy ekranie”, felietonistka „Pisma”, twórczyni i prezeska Fundacji Instytut Cyfrowego Obywatelstwa. Medioznawczyni, badaczka i działaczka społeczna. Ekspertka zespołu ds. dialogu w edukacji Komitetu Dialogu Społecznego Krajowej Izby Gospodarczej. Członkini Rady Programowej Fundacji Orange. Umieszczona na liście 100 Kobiet Roku 2022 przez magazyn Forbes Women. Autorka projektów edukacyjnych i naukowych oraz licznych publikacji z obszaru wpływu nowych technologii na społeczeństwo. Pierwszych kilkanaście lat związana zawodowo z firmami z branży internetu i nowych technologii.

 

11 czerwca 2024, godz. 17.30

Pasterze smoków i małe księżniczki patrzą w przyszłość, czyli czy nasze dzieci mogą czerpać siłę z książek i jak je z nimi czytać?

Karolina Lewestam - filozofka, publicystka, pisarka. Obroniła doktorat z etyki na Boston University. Wieloletnia felietonistka „Dziennika Gazety Prawnej” i autorka tekstów, które ukazywały się w „Dzienniku Gazecie Prawnej”, „Gazecie Wyborczej”, „Opcjach”, „Pressie” i „Kukbuku”. Członkini redakcji magazynu „Pismo”, dla którego pisze eseje i rysuje komiksy. Pięciokrotnie nominowana do nagrody Grand Press. Autorka książek Pasterze smoków. Rodzice kontra świat”, za którą otrzymała nominację do Odkryć Empiku 2022 w kategorii literatura, oraz Mała księżniczka”, opartej na motywach „Małego Księcia”. Matka trójki dzieci, które wychowywała trochę w USA, trochę w Polsce i trochę w Anglii.

 

21 czerwca 2024, godz. 17.30

Co to znaczy być inteligentnym w dobie sztucznej inteligencji?

Tomasz Stawiszyński - filozof, eseista, autor bestsellerowych książek „Potyczki z Freudem. Mity, pokusy i pułapki psychoterapii” (2013), „Co robić przed końcem świata” (2021), „Ucieczka od bezradności” (2021) oraz dwóch zbiorów wierszy „Nie ma takiego imienia” (1999) i „Rzecz ciemna” (2002). Od wielu lat zajmuje się problemami z pogranicza filozofii i psychoterapii. Eseje, wiersze i opowiadania publikował w wielu pismach; był m.in. redaktorem działu kultura w „Dzienniku” i wiceszefem działu społecznego, szefem działu krajowego i szefem działu publicystyki w „Newsweeku” (2008-2012). W TVP Kultura prowadził „Studio Alternatywne” i współprowadził „Czytelnię” (2007-2011). W latach 2013-2016 prowadził w Polskim Radiu RDC autorski program „Niedziela Filozofów czyli Potyczki z Życiem”. Od grudnia 2016 do lutego 2020 był publicysta kwartalnika „Przekrój”. Od marca 2016 związany z Radiem TOK FM, gdzie prowadzi m.in. „Godzinę Filozofów”, „Kwadrans Filozofa” oraz – wraz z żoną, Cvetą Dimitrovą – internetowy podcast „Nasze wewnętrzne konflikty”. Jest stałym felietonistą „Tygodnika Powszechnego”.

Dr Paweł M. Boguszewski - neurobiolog w Centrum Neurobiologii w Instytucie Nenckiego Polskiej Akademii Nauk, zajmuje się badaniem mechanizmów zachowania się oraz emocji i ich korelatów neuronalnych w modelach wykorzystywanych w naukach podstawowych i biomedycznych. Interesuje się badaniami behawioralnymi zachowań afektywnych i eksploracyjnych oraz automatyzacją i informatyzacją procesów analizy danych eksperymentalnych. Studiował biologię na Uniwersytecie Warszawskim, tytuł doktora nauk biologicznych z zakresu neurofizjologii uzyskał w Instytucie Nenckiego PAN. W latach 2005-2008 odbył staż podoktorski na Wydziale Psychologii Yale University w New Haven w Stanach Zjednoczonych. Prywatnie jest pasjonatem programowania i żeglarstwa oraz popularyzacji nauki.

 

24 czerwca 2024, godz. 17.30

Clickbaity, hiperuwaga i zmierzch prasy, czyli jak się zmienia reportaż pod wpływem mediów cyfrowych?

Marek Szymaniak - dziennikarz i reporter. Publikował m.in. w „Dużym Formacie”, „Piśmie” i magazynie „Spider's Web+”. Twórca podcastu o pracy „Pracownia”. Laureat nagrody za reportaż prasowy przyznawanej przez jury Festiwalu Wrażliwego, zwycięzca konkursu dla dziennikarzy „Pióro odpowiedzialności” oraz zdobywca drugiej nagrody w konkursie „Twarze ubóstwa” im. Bartosza Mioduszewskiego. Dwukrotnie znalazł się w finale konkursu stypendialnego Fundacji „Herodot” im. Ryszarda Kapuścińskiego oraz trzykrotnie w finale Nagrody „Newsweeka” im. Teresy Torańskiej, m.in. za debiutancką książkę „Urobieni”. Jego druga książka „Zapaść” otrzymała nominację do Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego oraz w konkursie Grand Press na reporterską książkę roku.

 

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

01 znak podstawowy kolor biale tlo

Wszystkich zainteresowanych otrzymywaniem regularnych informacji o ofercie Miejskiej Biblioteki Publicznej w Sosnowcu zachęcamy do zapisania się do newslettera za pośrednictwem strony www.biblioteka.sosnowiec.pl i śledzenia nas w mediach społecznościowych (Facebook, YouTube, Instagram, Twitter, TikTok).