20 SDL wystawaMiejska Biblioteka Publiczna w Sosnowcu – Organizator 20. Sosnowieckich Dni Literatury – serdecznie zaprasza we wtorek 14 maja 2024 o godz. 18.30 do Zagłębiowskiej Mediateki (ul. Kościelna 11) na wernisaż wystawy fotograficznej „20 lat minęło jak jeden dzień”. Ekspozycję będzie można oglądać w Pasażu i w Galerii „Pod Świetlikiem” od 13 maja do 25 czerwca 2024, w godz. otwarcia Mediateki. Wstęp wolny.

Z okazji jubileuszu SDL chcielibyśmy przypomnieć zaproszonym gościom i wszystkim zainteresowanym najważniejsze tematy, wydarzenia i znakomite postaci poprzednich edycji. Podczas 20 lat tego wyjątkowego święta kultury literackiej w regionie, gościliśmy bowiem najwybitniejszych twórców polskiej (i nie tylko polskiej) literatury współczesnej, artystów scen teatralnych i sal koncertowych, promując nagradzane potem w kraju i za granicą książki. Wiesław Myśliwski, Olga Tokarczuk, Ewa Lipska, Ryszard Krynicki, Joanna Papuzińska, Ewa Chotomska, Małgorzata Zajączkowska, Ewa Dałkowska, Toshikazu Kawaguchi – to tylko kilku znakomitych artystów, którzy gościli w sosnowieckiej MBP. Pragniemy przywołać te niezapomniane spotkania, gorące dyskusje i chwile wzruszeń, które im towarzyszyły. Na specjalnie przygotowanych planszach będzie można także zobaczyć oryginalne wpisy, jakie nasi goście zostawili w kronikach pamiątkowych Miejskiej Biblioteki Publicznej.

Kilka słów o 20. Sosnowieckich Dniach Literatury:

Tegoroczna edycja odbywa się, nieco przekornie, pod hasłem „Powrót do przyszłości”. Dlatego z jednej strony, chcemy zaprosić twórców, którzy byli już naszymi gośćmi w przeszłości i zobaczyć, jak się rozwinęli, zmienili, jak dojrzeli literacko, z drugiej zaś - tych, których jeszcze w Sosnowcu nigdy nie było, a którzy przez ostatnie 20 lat rozwinęli skrzydła i zaistnieli w literackim świecie, zdobywając uznanie zarówno czytelników, jak i krytyków literackich. 20. SDL będą edycją wyjątkową, pełną tego, co znane: spotkań autorskich (Grzegorz Piątek, Weronika Murek, Zbigniew Rokita, Maria Peszek), dyskusji (o Rosji Putina i wojnie w Ukrainie), interdyscyplinarnych działań dla każdej grupy wiekowej (Żywa Biblioteka, prelekcja regionalna, spektakl, zajęcia dla dzieci), ale przede wszystkim wspomnień - pracowników, czytelników, artystów i sympatyków SDL, tych, którzy przez ostatnie 20 lat stali się ważną częścią sosnowieckiego święta literatury.

Zapraszamy do uważnego śledzenia strony internetowej MBP: www.biblioteka.sosnowiec.pl i jej profilów w mediach społecznościowych. Szczegółowy program 20. Sosnowieckich Dni Literatury dostępny jest także na afiszach i w informatorach kolportowanych na terenie całego regionu.

20. Sosnowieckie Dni Literatury powstają przy współudziale Pracowni Współtwórczej, Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Sosnowcu, Studenckiej Księgarni Językowej, Centrum Informacji Miejskiej UM w Sosnowcu, Fundacji Kultury Afront, Żywa Biblioteka Polska.

Honorowy patronat objęli: Prezydent Miasta Sosnowca – Arkadiusz Chęciński, Rektor UŚ w Katowicach Prof. dr hab. Ryszard Koziołek.

Patronat medialny przyjęli: Afront, Gazeta Uniwersytecka UŚ, Kurier Miejski, Śląsk, sosnowiec.pl, 41-200.pl, sosnowiec.pl, TVS.

Warto dodać, że w tym roku imprezę promuje oryginalny plakat Pawła Garwola, przygotowany specjalnie na jubileuszową edycję SDL.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

01 znak podstawowy kolor biale tlo

Wszystkich zainteresowanych otrzymywaniem regularnych informacji o ofercie Miejskiej Biblioteki Publicznej w Sosnowcu zachęcamy do zapisania się do newslettera za pośrednictwem strony www.biblioteka.sosnowiec.pl i śledzenia nas w mediach społecznościowych (Facebook, YouTube, Instagram, Twitter, TikTok).