Czytać pisać uważać literatura w dobie ekranów warsztatyFundacja Pracownia Współtwórcza, Zagłębiowska Mediateka, Central for Critical Technology Studies oraz „dwutygodnik.com” zapraszają do udziału w projekcie wzmacniania kompetencji czytelniczych w epoce cyfrowej „Czytać, pisać, uważać – literatura w dobie ekranów”, w ramach którego zorganizowane zostaną warsztaty dla młodzieży, a także cykl spotkań. Wszystkie wydarzenia są bezpłatne i odbędą się w Zagłębiowskiej Mediatece w Sosnowcu (ul. Kościelna 11). Na warsztaty obowiązują zapisy pod adresem: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

Twórczy dobrostan - warsztaty pisarskie i rozwojowe dla osób 15+

Piszesz lub chcesz zacząć przygodę z pisaniem, a przy tym lepiej poznać siebie i zadbać o swój dobrostan? Przyjdź na warsztaty literackie, połączone z eksperymentami i autorefleksją!

Poza tworzeniem własnych tekstów w przyjaznej i twórczej atmosferze, poznasz innych piszących, młodych ludzi. Dowiesz się też, jak zmienia się literatura pod wpływem otoczenia cyfrowego i jak zadbać o swoją uwagę, aby móc pisać i czytać, uważnie i w zgodzie ze sobą.

Twoją twórczość, powstałą w ramach zajęć, zaprezentujemy razem w Zagłębiowskiej Mediatece w Sosnowcu (ul. Kościelna 11)!

Warsztaty odbędą się 22 maja, 29 maja, 12 czerwca, 18 czerwca 2024, w godz. 16:00-19:00, w Sali Edukacyjnej Zagłębiowskiej Mediateki przy ul. Kościelnej 11.

Spotkanie otwarte/prezentacja tekstów odbędzie się 19 czerwca 2024, o godz. 17:30, w Sali Edukacyjnej Zagłębiowskiej Mediateki przy ul. Kościelnej 11.

Jak się zgłosić? Zgłoszenia prosimy wysyłać do 19 maja 2024 na adres:  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. w wiadomości podając tytuł „Warsztaty twórczego pisania”, a w treści wpisując imię i adres e-mailowy zgłaszanej osoby.

UWAGA! O udziale decyduje kolejność zgłoszeń! Liczba miejsc jest ograniczona.

Prowadzenie:  Anna Cieplak (pisarka) i Katarzyna Janota (projektantka)

Anna Cieplak - pisarka, animatorka kultury, scenarzystka. Autorka powieści m.in. „Ma być czysto”, „Rozpływaj się” i „Ciało huty”. Laureatka Nagrody Conrada, Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza, Nagrody-Stypendium im. Albrechta Lemppa, dwukrotnie nominowana do Nagrody Literackiej Nike. Nauczycielka twórczego pisania na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach.

Katarzyna Janota - projektantka, wykładowczyni, współzałożycielka Grupy Roboczej, autorka ilustracji m.in. do książek. Wykłada na WSE i AGH w Krakowie oraz SWPS w Katowicach i Sopocie. Zainteresowania: literatura eksperymentalna, life-centered design, cyfrowe ekologie.

„Czytać, pisać, uważać – literatura w dobie ekranów” to kompleksowy projekt nt. przemian czytelnictwa i uwagi w kontekście technologii cyfrowych, od mediów społecznościowych do generatorów tekstów (ChatGPT). Projekt odpowiada na najważniejsze wyzwania związane z rozwojem czytelnictwa i promowaniem literatury w społeczeństwie, gdzie dominującym trybem poznawczym jest hiperuwaga, a nie głęboka uwaga i powiązane z nią głębokie czytanie, co w konsekwencji prowadzi do analfabetyzmu funkcjonalnego. Projekt jest realizowany w oparciu o najnowsze badania nt. głębokiego czytania jako umiejętności kluczowej dla przyszłości literatury, edukacji, kultury i relacji społecznych. Twórcze pisanie i czytanie oraz prawo do uwagi w dobie przebodźcowania są głównymi tematami działań Pracowni Współtwórczej z dziećmi i młodzieżą, rodzicami, nauczycielami oraz nową czytającą publicznością w otoczeniu zdominowanym przez ekrany.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

01 znak podstawowy kolor biale tlo

Wszystkich zainteresowanych otrzymywaniem regularnych informacji o ofercie Miejskiej Biblioteki Publicznej w Sosnowcu zachęcamy do zapisania się do newslettera za pośrednictwem strony www.biblioteka.sosnowiec.pl i śledzenia nas w mediach społecznościowych (Facebook, YouTube, Instagram, Twitter, TikTok).