100 lat z Szymborską 19 września 2023 Zagłębiowska Mediateka oraz Fundacja Nie Będziesz Szła Sama miały zaszczyt zaprosić do Auli Zagłębiowskiej Mediateki, na wyjątkowe spotkanie z twórczością Wisławy Szymborskiej, inaugurujące II edycję Spotkań OKOŁOliterackich. Wydarzenie miało charakter prezentacji twórczości noblistki, której wiersze odczytane zostały przez cenioną anglistkę Agnieszkę Głowacką, wieloletnią dyrektorkę szkoły językowej oraz byłego sekretarza poetki oraz prezesa Fundacji Wisławy Szymborskiej, Michała Rusinka.

Klasyczne wiersze Szymborskiej zostały zaprezentowane w językach polskim i angielskim, przypominając o uniwersalnym aspekcie tej twórczości, która zakorzeniła się, w sposób niepodważalny w kulturowym dziedzictwie XX wieku. Poezja Szymborskiej używając skromnych, kruchych i intymnych narzędzi literackich odwołuje się do kluczowych wartości, których obrona „w czasach zarazy”, staje się naturalnym odruchem godności oraz przyzwoitości, będącej ratunkiem przed nieuniknionym dramatem i samotnością współczesnego człowieka. Spotkanie wpisało się w obchody stulecia urodzin Wisławy Szymborskiej i zostało zrealizowane dzięki dofinansowaniu z budżetu Miasta Sosnowiec.  

 100 lat z Szymborską  100 lat z Szymborską  100 lat z Szymborską  100 lat z Szymborską
 100 lat z Szymborską  100 lat z Szymborską  100 lat z Szymborską  100 lat z Szymborską
 100 lat z Szymborską  100 lat z Szymborską  100 lat z Szymborską  

Cykl Spotkań OKOŁOliterackich organizowany przez Fundację Nie Będziesz Szła Sama ma na celu podniesienie świadomości kulturowej w społeczeństwie. Wzniecenie debaty o tym, w jaki sposób kultura i sztuka, a w szczególności literatura, kształtują nasze postawy, działania, systemy wartości, tęsknoty i marzenia.  

 

Wszystkich zainteresowanych otrzymywaniem regularnych informacji o ofercie Miejskiej Biblioteki Publicznej w Sosnowcu zachęcamy do zapisania się do newslettera za pośrednictwem strony www.biblioteka.sosnowiec.pl i śledzenia nas w mediach społecznościowych (Facebook, YouTube, Instagram, Twitter, TikTok).