Filmowe środy w Mediatece Z książki na ekran listopad grudzień 2022Miejska Biblioteka Publiczna w Sosnowcu serdecznie zaprasza wszystkich stałych bywalców Filmowych śród w Mediatece oraz osoby, które dotąd nie miały okazji uczestniczyć w darmowych środowych seansach, na kolejne pokazy - wartych uwagi - filmowych perełek. Listopadowe i grudniowe wieczory, tym razem wypełnią nam niezwykłe adaptacje literatury – dramaty, komedie, kryminały i thrillery. Na ekranie pojawią się m.in. Alicia Vikander, Ralph Fiennes, Frances McDormand, Angelina Jolie, Bradley Cooper, Cate Blanchett, Jake Gyllenhaal, Nicole Kidman, Joaquin Phoenix, Lady Gaga i inni. Wstęp wolny.

 

Seanse odbywać się będą o godz. 18.00 w Auli Zagłębiowskiej Mediateki przy ul. Kościelnej 11, we wszystkie środy listopada i grudnia: 2.11;9.11;16.11;23.11;30.11;7.12;14.12;21.12;28.12.2022.

 

 

 

Gdzie można sprawdzić tytuły poszczególnych filmów (tytuły nie są reklamowane w mediach ze względu na wymogi umowy licencyjnej)?

  • Na plakatach i ulotkach w Zagłębiowskiej Mediatece (ul. Kościelna 11).
  • Poprzez wysyłany regularnie newsletter (link do zapisu znajduje się na górze oraz na dole strony MBP).
  • Poprzez kliknięcie w napis REPERTUAR zamieszczony w dalszej części artykułu i wpisanie aktualnego hasła dostępu. Pytania o hasło prosimy kierować na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., pod numer telefonu 693 266 411 lub do dyżurujących bibliotekarzy we wszystkich placówkach MBP. Podane hasło obowiązuje przez cały rok!

 

Uprzejmie informujemy, że wejście do Auli będzie możliwe na pół godziny przed seansem i kwadrans po jego rozpoczęciu. Prosimy o punktualność!

Przypominamy, że w Auli Zagłębiowskiej Mediateki obowiązuje całkowity zakaz jedzenia i picia.

 

REPERTUAR:

2.11 – Kiedy w prowincjonalnym miasteczku w stanie Nevada zostaje zamknięta kopalnia gipsu, jedna z pracującym tam przez lata kobiet, postanawia spakować cały swój dobytek do vana i wyruszyć w podróż. Nie wiedząc dokąd zmierza, nie mając określonego celu, odkrywa w sobie nieznane dotychczas pokłady determinacji, zaradności i nadziei, dające jej siłę do zmierzenia się z nowymi doświadczeniami.

Adaptacja książki dokumentalnej Jessiki Bruder. Gatunek: dramat. Reżyseria: Chloé Zhao. W rolach głównych: Frances McDormand, David Strathairn.

Oscary dla najlepszego filmu, aktorki - Frances McDormand, reżyserki - Chloé Zhao!

Czas pokazu - 1:47:00

 

9.11 – W odległym zakątku Kenii zostają odnalezione zwłoki białej kobiety. Okazuje się, że to młoda żona brytyjskiego dyplomaty, aktywistka zajmująca się pomocą najuboższym. Zrozpaczony mąż, człowiek niepozorny, pozbawiony przebojowości i unikający w życiu jakiegokolwiek ryzyka, postanawia wyjaśnić zagadkę jej śmierci. Nie wierzy, że mordu dokonał czarnoskóry przyjaciel żony. Koledzy dyplomaci odradzają mu prywatne śledztwo. Mają ku temu powody...

Adaptacja powieści Johna le Carré. Gatunek: melodramat. Reżyseria: Fernando Meirelles. W rolach głównych: Ralph Fiennes, Rachel Weisz.

Oscar za rolę drugoplanową dla Rachel Weisz!

Czas pokazu - 2:09:00

 

16.11 – Pewnego dnia Hannah - strażaczka rozpamiętująca śmierć trzech osób, których nie zdołała uratować przed ogniem - spotyka na swej drodze roztrzęsionego dwunastoletniego chłopca. Razem wyruszają w długą drogę przez las, ścigani przez zabójców. Niebezpieczeństwo rośnie, gdy nad lasem gromadzą się burzowe chmury, a do bohaterów zbliża się pochłaniający wszystko na swej drodze pożar…

Adaptacja książki Michaela Koryty. Gatunek: thriller. Reżyseria: Taylor Sheridan. W rolach głównych: Angelina Jolie, Aidan Gillen.

Trzymający w napięciu film o przerażającej sile żywiołu!

Czas pokazu - 1:39:00

 

23.11 - Bohater wojenny przyjmuje posadę latarnika na bezludnej wyspie u wybrzeży Australii. Wkrótce przybywa do niego żona Isabel. Zakochani żyją szczęśliwie w rytmie przypływów i odpływów oceanu. Ich niespełnionym pragnieniem jest dziecko. Miesiące starań, poronienia i pogłębiające się uczucie oddalenia wpędza Isabel w depresję. Wtedy zdarza się cud: do wybrzeży wyspy dobija łódź, na której pokładzie Tom znajduje martwego mężczyznę i żywe niemowlę…

Adaptacja powieści M.L. Stedman. Gatunek: dramat. Reżyseria: Derek Cianfrance. W rolach głównych: Alicia Vikander, Michael Fassbender.

Wzruszająca opowieść o różnych odcieniach miłości!

Czas pokazu - 2:10:00

 

30.11 – Film inspirowany szokującą, prawdziwą historią rodzinnego imperium, stojącego za odnoszącym sukcesy włoskim domem mody. Trzy dekady miłości, zdrady, dekadencji, zemsty, zwieńczone w końcu morderstwem, pokazują, co znaczy nazwisko-marka, ile jest warte i jak daleko posunie się rodzina, by nie wypuścić z rąk kontroli nad fortuną…

Adaptacja książki Sary Gay Forden. Gatunek: dramat biograficzny. Reżyseria: Ridley Scott. W rolach głównych: Lady Gaga, Adam Driver.

Nominacja do Oscara za charakteryzację i kostiumy, Złota Malina dla najgorszego aktora drugoplanowego – Jareda Leto.

Czas pokazu - 2:37:00

 

7.12 - Rok 1851. Charlie i Eli są nie tylko braćmi, są też zabójcami. Poznajemy ich podczas podróży przez północny wschód, gdzie pośród gór Oregonu, zatrzymują się na chwilę w niebezpiecznym miasteczku. Tam dają się zwieść kalifornijskiej gorączce złota. Rozpoczynająca się wyprawa będzie testem rodzinnych więzi. Ale czy stanie się także ścieżką do odnalezienia w sobie człowieczeństwa?

Adaptacja powieści Patricka Dewitta. Gatunek: komedia/western. Reżyseria: Jacques Audiard. W rolach głównych: Joaquin Phoenix, John C. Reilly, Jake Gyllenhaal.

Laureat pięciu prestiżowych europejskich nagród filmowych (1 Złoty Lew i 4 Cezary)!

Czas pokazu - 2:01:00

 

14.12 - Christine codziennie budzi się, nie pamiętając, kim jest, i nie potrafiąc przypomnieć sobie żadnych faktów z przeszłości. Będąca efektem wypadku sprzed lat amnezja sprawia, że jest uzależniona od otaczającego ją troską męża. W celu uporządkowania rzeczywistości prowadzi pamiętnik, w którym opisuje otaczający ją świat. Gdy jej zapiski zaczynają coraz bardziej odbiegać od tego, co słyszy od małżonka, postanawia za wszelką cenę odkryć prawdę o przeszłości…

Adaptacja książki S.J. Watson. Gatunek: thriller psychologiczny. Reżyseria: Rowan Joffé. W rolach głównych: Nicole Kidman, Colin Firth, Mark Strong.

Zaskakujący do ostatniej sekundy seansu!

Czas pokazu - 1:32:00

 

21.12 - Adam jest profesorem historii. Życie, jakie prowadzi, jest nudne i zaniedbane do tego stopnia, że nie poświęca zbyt wiele uwagi nawet swojej dziewczynie. Wszystko zmienia się, gdy pewnego razu ogląda film, który polecił mu znajomy. W trakcie seansu Adam dostrzega w jednej z ról własnego sobowtóra. Zaintrygowany tym, co zobaczył, postanawia odszukać mężczyznę…

Adaptacja książki Josego Saramago. Gatunek: thriller. Reżyseria: Denis Villeneuve. W rolach głównych: Jake Gyllenhaal, Mélanie Laurent, Isabella Rossellini.

Adaptacja powieści laureata Literackiej Nagrody Nobla!

Czas pokazu - 1:30:00

 

28.12 - Stanton pożąda sławy i pieniędzy. Wie, że kto ma kasę, ten ma władzę. Coraz lepiej radzi sobie ze sztuką iluzji i manipulacji. Przyłącza się zatem do pełnej zagadkowych postaci jarmarcznej trupy, by wykorzystywać naiwność nowojorskich elit i się bogacić. Wkrótce jednak posuwa się o krok za daleko i pod wpływem tajemniczej psychiatry decyduje się oszukać groźnego finansowego potentata…

Adaptacja książki Williama Lindsay'a Greshama. Gatunek: kryminał. Reżyseria: Guillermo del Toro. W rolach głównych: Bradley Cooper, Cate Blanchett, Toni Collette, Rooney Mara.

Ekranizacja powieści zaliczanej do klasyki amerykańskiej literatury noir!

Czas pokazu - 2:24:00

 

Wszystkich zainteresowanych otrzymywaniem regularnych informacji o ofercie Miejskiej Biblioteki Publicznej w Sosnowcu zachęcamy do zapisania się do newslettera za pośrednictwem strony www.biblioteka.sosnowiec.pl i śledzenia nas w mediach społecznościowych (Facebook, YouTube, Instagram, Twitter, TikTok).