Filmowe środy w Ogrodzie 2022 plakatJesteście gotowi na wyjątkową filmową podróż dookoła świata? Zagłębiowska Mediateka w Sosnowcu już wkrótce startuje z drugim sezonem audiowizualnych spotkań w Ogrodzie! W zeszłym roku widzowie spędzili letnie wieczory z oryginalnymi dziełami polskich twórców młodego pokolenia. Tym razem przygotowano niezwykle różnorodny repertuar, w którym znalazły się znakomite i nietuzinkowe filmy z takich krajów jak: Japonia, Francja, Chile, Dania, Polska, Włochy, USA czy Wielka Brytania.

Filmowe środy w Ogrodzie to cykliczne spotkania zaplanowane na cały sezon letni. Zapraszamy do Ogrodu Zagłębiowskiej Mediateki przy ul. Kościelnej 11 w każdą środę lipca i sierpnia 2022 (z wyjątkiem 31 sierpnia) o godz. 18.00.

Udział w seansach - bezpłatny.

UWAGA – w przypadku niesprzyjających warunków pogodowych, pokazy odbędą się w Auli.

Zagłębiowska Mediateka zaprasza na spotkania z dziełami niezwykłych reżyserek i reżyserów, nagradzanych i docenianych na międzynarodowych festiwalach. Uczestnicy seansów poznają fascynujące bohaterki i bohaterów, a przy okazji zobaczą różne zakątki świata z unikalnej perspektywy. A to wszystko w Ogrodzie Zagłębiowskiej Mediateki – w otoczeniu zieleni, na wygodnych leżakach, ławkach, kocach lub przy ogrodowych stoliczkach, a także w pobliżu Niekawiarni oferującej pyszne lody, desery i napoje (warto zabrać drobne lub kartę płatniczą!).

Uwaga - dwa pierwsze filmy – „C’mon C’mon” (6 lipca) i „Moje wspaniałe życie” (13 lipca) – będą pokazywane z dodatkowymi napisami ukraińskimi.

REPERTUAR:

6 lipca 2022, g. 18:00

„C’mon C’mon” (USA, 2021, reż. Mike Mills, czas pokazu - 1:48:00)

Niezwykle czuły i empatyczny film, sfotografowany w odcieniach czerni i bieli, z rewelacyjnymi rolami Joaquina Phoenixa, Gaby Hoffman i debiutującego na ekranie Woody’ego Normana. Reżyser Mike Mills to doskonały obserwator zachowań międzyludzkich, dzięki czemu ukazana w filmie relacja między siostrzeńcem i opiekującym się nim wujkiem budzi cały wachlarz emocji. (film także z napisami ukraińskimi)

13 lipca 2022, g. 18:00

„Moje wspaniałe życie” (Polska, 2021, reż. Łukasz Grzegorzek, czas pokazu - 1:40:00)

Agata Buzek i Jacek Braciak powracają w kolejnym filmie Łukasza Grzegorzka („Kamper” i pokazywana już w mediatecznym Ogrodzie „Córka trenera”), tym razem jako małżeństwo nauczycieli, których związek znalazł się w kryzysie. To zabawna i gorzka opowieść o rodzinie, codziennej walce z cudzymi oczekiwaniami i popełnianiu błędów na własnych warunkach. (film także z napisami ukraińskimi)

20 lipca 2022, g. 18:00

„Młodość” (Włochy, 2015, reż. Paolo Sorrentino, czas pokazu - 1:58:00)

Wysmakowany wizualnie film włoskiego reżysera Paolo Sorrentino, rozgrywający się w luksusowym hotelu u podnóża Alp, gdzie spotkamy całą plejadę ekscentrycznych postaci i poznamy ich fascynujące historie. W „Młodości” zobaczymy takich wybitnych aktorów jak Michael Caine, Harvey Keitel, Jane Fonda czy Paul Dano. Film zdobył aż trzy prestiżowe Europejskie Nagrody Filmowe.

27 lipca 2022, g. 18:00

„Fantastyczna kobieta” (Chile, 2017, reż. Sebastián Lelio, czas pokazu - 1:44:00)

Dzieło Sebastiána Lelio to porywająca, pełna energii opowieść o tytułowej kobiecie (w tej roli fantastyczna Daniela Vega), walczącej z uprzedzeniami i przeciwnościami w obliczu osobistej tragedii. Film rozbijający w proch wszelkie schematy. „Fantastyczna kobieta” zdobyła Srebrnego Niedźwiedzia za scenariusz na festiwalu w Berlinie i Oscara za Najlepszy Film Nieanglojęzyczny.

3 sierpnia 2022, g. 18:00

„Winni” (Dania, 2018, reż. Gustav Möller, czas pokazu - 1:25:00)

Jedność czasu, miejsca i akcji to często idealny przepis na trzymający w napięciu thriller i nie inaczej jest w tym przypadku. W filmie Gustava Möllera towarzyszymy operatorowi telefonu alarmowego podczas jednego stresującego dyżuru. Kiedy główny bohater odbiera połączenie od porwanej kobiety, robi wszystko, żeby jej pomóc. Odkrycie festiwali w Sundance i Rotterdamie.

10 sierpnia 2022, g. 18:00

„Portret kobiety w ogniu” (Francja, 2019, reż. Céline Sciamma, czas pokazu - 2:00:00)

Nagrodzony za najlepszy scenariusz na festiwalu w Cannes „Portret kobiety w ogniu” Céline Sciammy to subtelny, intymny film o kiełkującym uczuciu pomiędzy artystką i jej muzą, rozgrywający się w 1770 roku w Bretanii. Wspaniałe, godne mistrzów malarstwa zdjęcia oraz nieoczywiste bohaterki – w rolach głównych wystąpiły Noémie Merlant i Adèle Haenel.

17 sierpnia 2022, g. 18:00

„Nasza młodsza siostra” (Japonia, 2015, reż. Hirokazu Kore-eda, czas pokazu - 2:08:00)

Hirokazu Kore-eda to jeden z najbardziej docenianych współczesnych japońskich reżyserów, znany ze swojej społecznej wrażliwości. W „Naszej młodszej siostrze” pokazuje losy rodzeństwa, które dowiaduje się o istnieniu swojej przyrodniej siostry dopiero na pogrzebie ojca. Realistyczny styl, złożone postaci i subtelne środki filmowe składają się na dzieło, które przypomina nam o znaczeniu rodziny.

24 sierpnia 2022, g. 18:00

„Dumni i wściekli” (Wielka Brytania, 2014, reż. Matthew Warchus, czas pokazu - 2:00:00)

Poruszający i zabawny film o solidarności pojawiającej się w nieoczekiwanych okolicznościach. Oparty na prawdziwych wydarzeniach z 1984, opowiada o grupie londyńskich aktywistów, gejów i lesbijek, którzy postanawiają wesprzeć strajk walijskich górników. Z pomocą imponującej obsady (Bill Nighy, Andrew Scott, Dominic West, Imelda Staunton) film zdobył serca publiczności i stał się przebojem brytyjskich kin.

Warto przypomnieć, że seanse w Ogrodzie nie mogłyby się odbyć bez zaangażowania Mieszkańców Sosnowca. Zakup ekranu LED i towarzyszącego mu sprzętu został sfinansowany z Budżetu Obywatelskiego (VI edycji).

Wszystkich zainteresowanych otrzymywaniem regularnych informacji o ofercie Miejskiej Biblioteki Publicznej w Sosnowcu zachęcamy do zapisania się do newslettera za pośrednictwem strony www.biblioteka.sosnowiec.pl i śledzenia nas w mediach społecznościowych (Facebook, YouTube, Instagram, Twitter, TikTok).