9SJT Fredro dla dorosłychMiejska Biblioteka Publiczna w Sosnowcu – organizator 9. Sosnowieckiej Jesieni Teatralnej – serdecznie zaprasza w czwartek 28 września 2023 o godz. 18.00 do Auli Zagłębiowskiej Mediateki przy ul. Kościelnej 11 na prelekcję dr Magdaleny Boczkowskiej „Fredro dla dorosłych”. Wstęp wolny. Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Nazwisko Fredry jest nam wszystkim dobrze znane. Każdy z nas czytał „Zemstę” w czasach szkolnych. „Śluby panieńskie” czy „Damy i huzary” to także dzieła, o których uczyły się kolejne pokolenia Polaków. Dobrze znane są również wiersze dla dzieci autorstwa Fredry: „Małpa w kąpieli”, „Paweł i Gaweł” czy „Osiołkowi w żłoby dano”. Jednakże podczas przygotowanej specjalnie z okazji 9. Sosnowieckiej Jesieni Teatralnej prelekcji, dr Magdalena Boczkowska podejmie się omówienia mniej popularnych fredrowskich dzieł. Niesłusznie zapomnianych, a czasem wręcz… kontrowersyjnych! Mowa tu m.in. o utworach o charakterze erotycznym. Dorobek artystyczny Fredry obejmuje bowiem liczne wiersze i poematy dla dorosłych. Przypisuje mu się także autorstwo XIII księgi „Pana Tadeusza”, opisującej trzynastozgłoskowcem noc poślubną Tadeusza i Zosi.

Wykład i towarzysząca mu prezentacja multimedialna, z uwagi na treści kontrowersyjne,  przeznaczone są dla osób powyżej 16. roku życia.

 

Słówko o 9. Sosnowickiej Jesieni Teatralnej:

Tematem przewodnim tej edycji jest komedia – gatunek znany w kulturze już od starożytności. Tegoroczne hasło przewodnie „Teatr z przymrużeniem oka” nawiązuje również do obchodów roku wybitnego komediopisarza – Aleksandra Fredry. Z tej okazji przygotowana zostanie wystawa inspirowana jego dorobkiem literackim oraz prelekcja na temat mniej znanej twórczości autora. Dziedzictwo Fredry będzie można obejrzeć również na dużym ekranie podczas pokazu filmu „Zemsta” w reżyserii Andrzeja Wajdy. Zaplanowano także dwa występy kabaretowe, które przedstawią Kabaret DNO oraz Tarnowski Kabaret Literacki NaTenCzas. Interesującym wydarzeniem i prawdziwym crème de la crème będzie niewątpliwie spotkanie z Arturem Barcisiem, znakomitym aktorem, połączone z oprawą skrzypcowo-gitarową duetu KSMicroband. Warto dodać, że rozmowa będzie tłumaczona na Polski Język Migowy. Dla seniorów zostały natomiast zaplanowane zajęcia z wykorzystaniem nowoczesnych technologii oraz… języka angielskiego. Nie zabraknie również atrakcji dla dzieci i młodzieży - przygotowano atrakcyjne imprezy artystyczno-literackie, przegląd teatralny oraz warsztaty rodzinne. Zorganizowany również zostanie ogólnopolski konkurs plastyczny. We współpracy z Warsztatem Terapii Zajęciowej, działającym przy Dąbrowskim Stowarzyszeniu Na Rzecz Osób Niepełnosprawnych „Otwarte Serca”, zaprosimy na imprezę integracyjną, w programie której znajdzie się spektakl „Zrzędność i przekora” na podstawie komedii autorstwa Fredry. W programie znalazło się też lubiane przez seniorów czytanie performatywne.

Program jest bardzo różnorodny i atrakcyjny, każdy będzie miał możliwość znaleźć coś dla siebie, by móc obcować z teatrem i literaturą, rozwijać zainteresowania i dobrze się bawić.

Zachęcamy do zapoznania się ze szczegółowym harmonogramem imprezy, dostępnym na plakatach, ulotkach, stronie www.biblioteka.sosnowiec.pl oraz w mediach społecznościowych.

Honorowym patronatem 9. Sosnowiecką Jesień Teatralną objął Prezydent Sosnowca – Arkadiusz Chęciński.

Partnerami akcji są: Ośrodek WTZ „Otwarte Serca”, Biblioteka Śląska, Teatr im. A. Fredry w Gnieźnie, Fundacja im. Brata Alberta w Sosnowcu, Miasto Sosnowiec.

Patronat medialny: Telewizja TVS, Czasopismo samorządowe Sosnowca „Kurier Miejski”, Dziennik Zachodni, Miesięcznik społeczno-kulturalny „Śląsk” oraz portale internetowe: E-teatr.pl, TerazTeatr.pl, Sosnowiec.pl, Sosnowiecki.pl, NaszeMiasto.pl, MiastoDzieci.pl, SilesiaKultura.pl.

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

05 znak uproszczony kolor biale tlo RGB PL

Wszystkich zainteresowanych otrzymywaniem regularnych informacji o ofercie Miejskiej Biblioteki Publicznej w Sosnowcu zachęcamy do zapisania się do newslettera za pośrednictwem strony www.biblioteka.sosnowiec.pl i śledzenia nas w mediach społecznościowych (Facebook, YouTube, Instagram, Twitter, TikTok).