Skrzypek palakat ZMMiejska Biblioteka Publiczna w Sosnowcu serdecznie zaprasza w dn. 2 czerwca – 31 sierpnia 2022 do Galerii Zagłębiowskiej Mediateki (ul. Kościelna 11) do zwiedzania wystawy prac malarskich Grzegorza Skrzypka „Odlotowy świat koniostworków”. Wstęp wolny. 28 CZERWCA 2022 O GODZ. 18.00 odbył się MIDISAŻ WYSTAWY Z UDZIAŁEM ARTYSTY!

Grzegorz Skrzypek - urodzony w Sosnowcu. Absolwent Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie. Obronił dyplom z malarstwa sztalugowego w pracowni profesora Włodzimierza Kunza, aneks z rysunku w pracowni profesora Sławomira Karpowicza. Członek Związku Polskich Artystów Plastyków. Jeden z założycieli i członków grupy malarskiej „MESSAGE”. Nauczyciel rysunku i malarstwa w Zespole Szkół Plastycznych w Dąbrowie Górniczej. Tworzy malarskie i rysunkowe przedstawienia „koniostworków”. Prace artysty znajdują się w zbiorach prywatnych w kraju i za granicą.

Szalony świat „koniostworków” to wyskakujące z wyobraźni artysty kompozycje, na których czasem samotnie, czasem w stadach, przedstawione są pełne dźwięku, ruchu i formy istoty zamknięte w swych intymnych światach.

 

Kilka słów od artysty:

 "Koniostworki. Trochę w głowie pobrykały i na płótno się wyrwały, a że miejsca tutaj mało, no i ciasno żeby brykać, to z obrazu dalej, śmiało znów zaczęły się wymykać. Ot i proszę teraz stoją: jeden, drugi, czwarty, trzeci, może teraz mi pomogą wieczorami uśpić dzieci:) Tak już od jakiegoś czasu wymykają się z mojej głowy kolorowe, szalone, niezrównoważone, samotne i w stadach - koniostworki. Siedziały tam kiedy studiowałem na krakowskiej ASP, siedziały kiedy podejmowałem pracę w liceum plastycznym, siedziały gdy życie pisało swoje scenariusze. Pewnego dnia wyskoczyły i tak już zostało. Cóż... dopóki wyskakują i swoimi akrobacjami umilają mi czas, a innych rozweselają i wprowadzają w pogodny nastrój to takie wyskakiwanie jest zupełnie uzasadnione...

Jestem niepoprawnym optymistą wierzącym, że sztuką możemy zmienić świat na bardziej pozytywny, szalony i przyjazny.  Maluję, bo mam taką potrzebę, kiedy maluję jestem pozbawiony grawitacji, to super uczucie. Znacznie trudniej się ląduje, ale warto zawsze pamiętać o kolejnym starcie”.

 

Udział w wystawach:

1992 - Galeria Sztuki Japońskiej, Kraków.

1992 - Galeria Nora, Kraków.

1993 - Światowa Wystawa Prac Studentów Wyższych Uczelni Plastycznych "Maastricht", Holandia.

1993-1995 - "Pejzaż w malarstwie współczesnym", Pałac Sztuki, Kraków.

1996 - "Nowi członkowie ZPAP", Galeria Pryzmat, Kraków.

1996 - "Konfrontacje najmłodszych artystów krakowskich", Biuro Wystaw Artystycznych, Myślenice.

1996 - "Promocje'96", Biuro Wystaw Artystycznych, Legnica.

1997 - "Człowiek i życie", Biuro Wystaw Artystycznych, Rybnik.

2000 - "Triennale z martwą naturą", Biuro Wystaw Artystycznych, Sieradz.

2007 - "Gołonóg u stóp Hasiora", Galeria Hasiora, Zakopane.

2011 - "ANIMALIS" II Triennale Malarstwa, Chorzowskie Centrum Kultury, Chorzów.

2014 - „Warszawski Pejzaż”- pokonkursowa wystawa malarstwa galeria sztuki fundacji „ART. GERSONICA”, Warszawa.

2014 - Ogólnopolska wystawa prac plastycznych środowisk twórczych na rzecz stowarzyszenia  „Wielkie Serce”- Dom Polonii, Kraków.

2015 - Pokonkursowa wystawa malarstwa „Animalis”- Galeria MM Centrum Sztuki, Chorzów.

2016 - Wystawa młodej sztuki - Sopocki Dom Aukcyjny, Kraków–Warszawa.

2016 - Wystawa poplenerowa, VII Międzynarodowy Plener Malarski - „Olkusz Srebrne Miasto”- BWA, Olkusz.

2016 - „INTER BATUMI”- międzynarodowe sympozjum sztuki - Batumi, Gruzja.

2017  - Wystawa zbiorowa „Ziarno SZTUKI - ogród NADZIEI” - Muzeum Narodowe, Warszawa.

2018 - Wystawa zbiorowa „Sztuka Teraz” - Muzeum Narodowe, Kraków.

2018 - Wystawa zbiorowa Kamienica Szołayskich, Kraków.

2018-2021 - Cykliczne wystawy sztuki w  galeriach „DESA UNICUM i ART. IN HOUSE”, Warszawa.

2019 - Wystawa GRUPY „MESSAGE” – ZSP, Dąbrowa Górnicza.

2019 - Wystawa „REAL”- Muzeum Miejskie, Koszalin.

2019 - Wystawa „Ziarno Sztuki Ogród Nadziei” - Muzeum Narodowe, Warszawa.

2020 - Wystawa „Ziarno Sztuki Ogród Nadziei” - Zamek Królewski, Warszawa.

2021 - Grand Prix – Salon Wielkopolski, Czarnków.

2021 - Wystawa „Ziarno Sztuki Ogród Nadziei” Zamek Ujazdowski, Warszawa.

2021 - Wystawa malarstwa „Cosma Gallery”, Sopot.

 

Wystawy indywidualne:

1996 - "Wystawa dyplomowa", Grotta Noble, Kraków.

1997 - "Wystawa rysunku i malarstwa", Galeria Na Pięterku, Miejski Ośrodek Sztuki, Kraków.

1999, 2001 - Wystawa malarstwa, Pałac Sztuki, Dąbrowa Górnicza.

2013 - Wystawa malarstwa, BWA, Olkusz.

2014 - „Koniostwory” - wystawa malarstwa, Galeria Teatru Stanisława Wyspiańskiego, Katowice.

2014  - „Koniostwory” - wystawa malarstwa, Galeria MM Centrum Sztuki, Chorzów.

2017 - Wystawa malarstwa - Galeria „ARTKWARIUM”, Sosnowiec.

2018 - Wystawa malarstwa – Centrum Sztuki Galeria „ELEKTROWNIA”, Czeladź.

2019 - Wystawa malarstwa - Galeria „ART. IN HOUSE”, Warszawa.

2019 - Wystawa malarstwa - Galeria „ATTYKA”, Kraków.

2021 - Wystawa malarstwa - Galeria „ART. IN HOUSE”, Warszawa

 

Olgerd Dziechciarz (pisarz i krytyk sztuki) o Artyście:

„Bóg Skrzypek i jego malarski świat. Grzegorz Skrzypek – niczym dobry bóg - stworzył własny świat - iskrzącą się barwami tajemniczą cywilizację. W tym bajkowym świecie są góry obsiane miasteczkami i ich mieszkańcy, wśród których ze świecą szukać przedstawicieli Homo sapiens. Naturalnie, nie obowiązuje tu prawo powszechnego ciążeniu Newtona, ani prawo Archimedesa, ani nawet prawo o ruchu drogowym czy prawo karne – jeśli jest w tych pracach jakieś prawo, to wie o tym wyłącznie sam malarz, pozwalający sobie na to szaleństwo! Ale w tym szaleństwie – jak pisał Szekspir – jest metoda! Świat stworków Skrzypka, to świat, w którym artysta stara się decydować, kto zagra główną rolę, a kto będzie tylko ozdobnikiem, detalem być może pięknym, ale nie najważniejszym. Odnoszę jednak wrażenie, że czasami stworzenia z jego obrazów – niczym rącze dzikie konie – nie dają się okiełznać. Ale to nigdy nie jest anarchia, lecz ustrój niemal w pełni demokratyczny; być może nawet ktoś oglądający któryś z obrazów Skrzypka nie będzie w stanie określić, co na danym płótnie jest najważniejsze, ale tylko do momentu, gdy sobie uświadomi, że najważniejsze jest wrażenie, a nie konkret (choć przecież od tych konkretów aż kręci się w głowie!). Skrzypek na wiele sobie pozwala! A kiedy ktoś może sobie pozwolić na wiele, to równie dobrze może sobie pozwolić na wszystko. I Skrzypek korzysta z tego komfortu - ustala reguły i …za moment je zmienia. Widać w tej malarskiej rzeczywistości (ciut zapachniało oksymoronem) niebywałą radość tworzenia! Ostatnim, który „tak poloneza wodził” i potrafił namalować z beztroską radością, był bodaj Joan Miro. Być może, gdyby Bóg miał jeszcze większe poczucie humoru, świat, w którym żyjemy byłby znacznie bardziej radosny, jeszcze bardziej kolorowy: nigdy nie padałby w nim deszcz, a po turkusowym niebie przesuwałyby się różowe obłoki, kwiaty by zakwitały, a wielobarwne ryby pływały w rzekach…

Choć malarstwo Skrzypka bez wątpienia korzeniami tkwi w surrealizmie, a także, jak sądzę w dokonaniach artystów spod znaku Grupy Janowskiej (mam tu na myśli Teofila Ociepkę), ma ono w sobie tę wyjątkową cechę, która jest – powiedzmy otwarcie – dominującą: to jest malarstwo w z gruntu optymistyczne, w którym raczej nie ma miejsca na smutek, co najwyżej na melancholię. Artysta nie tylko cieszy się barwami, ale i cieszy się światem, który wymalował - nie oszczędzając przy tym kolorów. Widzowi chce się wkroczyć w ten świat, świat z dziecięcego snu, gdy nasze sny są jeszcze kolorowe i radosne (a takie powinny być dziecięce sny).  Malarstwo Skrzypka nie jest też pozbawione poczucia humoru, czego dowodem choćby „zakręcone” tytuły, jakie nadaje swoim pracom artysta – kto się nie uśmiechnie, czytając: „Budyniowe miasteczko”, „W poszukiwaniu rodzynek”, „W drodze do fryzjera”, czy „Drzewo-parasole i mechaniczna pomarańcza”. Nawet „Pożeracz kamieniczek” nie wzbudza strachu...

Grzegorz Skrzypek, malarz mieszkający w Dąbrowie Górniczej, kontynuator tradycji polskiego koloryzmu, potrafi zachować w swoim malarstwie, to co najpiękniejsze w sztuce dziecięcej i naiwnej, a jednocześnie dodał do tego znakomity warsztat absolwenta krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. To malarstwo nie pozostawia nas obojętnymi; wizualnie bardzo atrakcyjne, ma też walor, którego nie sposób przecenić: ono zwyczajnie podnosi człowieka na duchu. Jest wielkim uśmiechem w czasach, gdy tak mało nam do śmiechu”. 

 

Wystawa udostępniana będzie w Galerii Zagłębiowskiej Mediateki w terminie 2 czerwca – 31 sierpnia 2022 - przed i w trakcie wszystkich wydarzeń kulturalnych odbywających się w Auli. Osoby zainteresowane przyjrzeniem się z bliska prezentowanym pracom w godzinach otwarcia Mediateki, ale nie podczas imprez kulturalnych, proszone są o wcześniejszy kontakt z Informatorium Zagłębiowskiej Mediateki lub o zwrócenie się po pomoc w szatni.

Kuratorką wystawy jest Kinga Baranowska-Jaworek.