Wystawa - plakatW ramach 16. Sosnowieckich Dni Literatury Miejska Biblioteka Publiczna w Sosnowcu zaprasza serdecznie na wirtualne zwiedzanie wystawy „Polski plakat jazzowy. Pamięci Leopolda Tyrmanda”. Wystawa została przygotowana przez Krzysztofa Dydo, od 60 lat kolekcjonera plakatów. Plakaty jazzowe o zdjęcia związane z postacią autora „Złego” wzbogacił biograf Tyrmanda, Marcel Woźniak – gość specjalny tegorocznej edycji SDL. Wirtualne zwiedzanie - KLIK

Na wystawie prezentowane są plakaty z niezwykle bogatej i oryginalnej kolekcji Dydo Poster Gallery z Krakowa. Najstarszy pochodzi z 1956 roku (to Błękitny jazz Eryka Lipińskiego), najmłodszy z 2018 (Polish Independent Jazz Poster Leszka Żebrowskiego). Wielbiciele jazzu i polskiej szkoły plakatu, ale nie tylko oni, rozpoznają na pewno nazwiska autorów takich jak między innymi: Eryk Lipiński, Roman Kalarus (autor corocznych plakatów promujących Sosnowieckie Dni Literatury), Lech Majewski, Jan Sawka, Tomasz Kipka czy Monika Starowicz.

Rok 2020 ogłoszony został w Polsce rokiem Leopolda Tyrmanda. On też patronuje 16. SDL. Na wystawie nie mogło więc zabraknąć akcentów związanych z pisarzem – wielbicielem i wielkim propagatorem jazzu w Polsce, autorem zbioru szkiców „U brzegu jazzu”.

Wystawa będzie prezentowana w Galerii Zagłębiowskiej Mediateki od 16 listopada do 31 grudnia 2020 r. Wstęp do Galerii uzależniony będzie od obowiązującego reżimu sanitarnego związanego z pandemią COViD-19.

16. Sosnowieckie Dni Literatury powstają we współpracy z: Dydo Poster Gallery, Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Sosnowcu i Instytutu Mikołowskiego im. R. Wojaczka.

Honorowy patronat objęli: Prezydent Miasta Sosnowca – Arkadiusz Chęciński i Rektor Uniwersytetu Śląskiego – prof. Ryszard Koziołek.

Patronat medialny objęli: „Gazeta Wyborcza – Katowice”, „Wiadomości Zagłębia”, „Twoje Zagłębie”, „Kurier Miejski”, „Śląsk”, Fundacja Kultury „Afront”, „ArtPapier”, „Gazeta Uniwersytecka UŚ”, Radio eM, silesiakultura.pl, sosnowiec.pl, sosnowiecki.pl, coigdzie.pl.

Oryginalny plakat promujący 16. SDL zaprojektował, jak co roku, prof. Roman Kalarus.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

Logo MKiDN RP

Wszystkich zainteresowanych otrzymywaniem regularnych informacji o ofercie Miejskiej Biblioteki Publiczne w Sosnowcu zachęcamy do zapisania się do newslettera za pośrednictwem strony www.biblioteka.sosnowiec.pl i śledzenia nas w mediach społecznościowych (Facebook, YouTube, Instagram, Twitter).