F4 pejzazowo wystawa Filia nr 4 – Sielec Miejskiej Biblioteki Publicznej w Sosnowcu zaprasza na nową wystawę! Tym razem w galerii biblioteki przy ul. Zamkowej 9 prezentowane są obrazy olejne autorstwa Ewy Toczkowskiej, absolwentki ASP w Katowicach. Tytuł wystawy to „Pejzażowo”, a sielecka Filia jako pierwsza prezentuje nowy projekt Autorki. Zapraszamy od 2 listopada 2022 do 31 stycznia 2023 roku, w godzinach otwarcia biblioteki. Wstęp wolny.

Ewa Toczkowska – urodzona w 1981 roku. Absolwentka Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Dąbrowie Górniczej - kierunek szkło artystyczne oraz Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach - kierunek malarstwo. Dyplom w pracowni prof. Jacka Rykały oraz dyplom dodatkowy w pracowni Ilustracji i rysunku użytkowego prof. Tomasza Jury. Obie szkoły ukończyła dyplomami z wyróżnieniem.

Brała udział w wystawach pokonkursowych, m.in. w Legnicy i Wadowicach, a także w licznych wystawach zbiorowych oraz indywidualnych na terenie województwa śląskiego, Krakowa czy Łodzi. Jej prace znajdują się w zbiorach prywatnych. Twórczość Ewy Toczkowskiej to głównie obiekty i instalacje poruszające tematykę przemijania, które zaczęła tworzyć w czasie studiów.

W roku 2022 powstał pomysł stworzenia projektu o nazwie „Pejzażowo”, obejmującego głównie tradycyjne, choć nie do końca realistyczne, malarstwo olejne, podejmujące temat światła i koloru w naturze. Obrazy z tej kolekcji nie były dotąd nigdzie wystawiane. Artystka zajmuje się też czasami projektowaniem ilustracji lub okładek płyt. Jej pasją są książki, fotografia i starocie. Zdarza się, że w wolnej chwili, choć takich mało, pisze wiersze.

Ewa

Najważniejsze wystawy:

2006 - „Żalniki” Galeria Patelnia 36 Sosnowiec  - wystawa indywidualna

2007 - Ogólnopolski Przegląd Malarstwa Młodych PROMOCJE 2006/2007, Galeria Sztuki Legnica

2007 - Pracownia Rysunku Antoniego Kowalskiego, Galeria Elektrownia Czeladź – wystawa zbiorowa

2008 - Projekt „Miasto Katowice”, Galeria Szyb Wilson Katowice – wystawa zbiorowa

2008 - „Miasto Katowice”, Galeria Marchołt Katowice – wystawa zbiorowa

2015 - „Żalniki” Willa Fitznera Siemianowice Śląskie- wystawa indywidualna

2016 - „Błysk” – Prace najlepszych dyplomów Wydziału Artystycznego katowickiej ASP ostatniego dziesięciolecia, Galeria Rondo Sztuki Katowice - wystawa zbiorowa

2017 - „Śpiąca królewna” Galeria Nisha Katowice – wystawa indywidualna

2019  - „Mezalians Fest vol.2 dla Rafała Wojaczka” Rockshot Kraków – wystawa indywidualna

2021 - „Triangulum”, GSW Elektrownia Czeladź – wystawa zbiorowa